انواع نژادهای گوسفندان ایرانی

635

انواع نژادهای گوسفندان ایرانی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

نژادهای گوسفندان ایرانی به دلیل تنوع آب و هوایی و گستره جغرافیایی گوناگون، دارای تنوع زیادی است که هر نژاد خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.تقسیم بندی نژادهای گوسفندان ایرانی بر اساس شرایط اقلیمی و خصوصیات ظاهری و ژنتیکی انجام می گیرد که در این مقاله قصد معرفی این نژادها را داریم:

به گروهی از گوسفندان که دارای یک سری شباهت ها از لحاظ ظاهری و ژنتیکی هستند و بتوانند آن را به نسل های بعدی منتقل کنند یک نوع خاص از نژاد گوسفندی گفته می شود.
در جهان ده ها نوع گوسفند از نژادهای گوناگون وجود دارد که ایران یکی از کشورهایی است که سهم خوبی از این دسته بندی را داراست.

انواع نژاد گوسفندان ایرانی

کشور ایران در منطقه متعدل و خشکی قرار گرفته که بخش اعظم آن را بیابان ها و مناطق کم آب تشکیل می دهد اما با وجود این شرایط، گوناگونی اقلیمی و جمعیتی زیاد و متنوعی در ایران دیده می شود.کشور ما در چند سال گذشته همواره با خشکسالی و کمبود بارندگی مواجه بوده است که این مورد می تواند تاثیر چشمگیری بر دامپروری و مراتع این سرزمین بگذارد.

نژادهای گوسفندان ایرانی

طبقه بندی گوسفندان ایرانی بر اساس شرایط اقلیمی

  • منطقه کوهستانی شمال کشور

این منطقه شامل استان های البرز،اردبیل و شمال خراسان است. در این مناطق به دلیل عوارض جغرافیایی و پوشش گیاهی و بارندگی نسبتا خوب گوسفندان می توانند رشد خوبی داشته باشند.نژادهای مغان ،سنگسری ،دالاق ،کردی خراسان ،افشاری و شال برای منطقه می باشند.

برای اطلاع از اخرین قیمت دام زنده  می توانید با کارشناسان بازار گوسفند تماس بگیرید.

  • منطقه نیمه خشک

در این ناحیه به دلیل کمبود بارندگی و رطوبت نسبی پایین و کمبود مراتع و علوفه ، نژادهای مقاومی پرورش می یابند که می توانند این شرایط را تحمل کنند.از انواع نژادهای گوسفندان ایرانی در این منطقه می توان به گوسفندان کرمانی ، فراهانی ،کلکوهی ، بلوچی و زندی اشاره کرد.

  • منطقه آذربایجان- زاگرس

منطقه شمال غرب ایران یک ناحیه کوهستانی است که در امتداد رشته کوه زاگرس ادامه پیدا می کند. در این منطقه بارندگی نسبتا خوب بوده و مراتع مناسبی جهت پرورش انواع دام وجود دارد.نژادهای ماکویی ،کردی ،سنجابی ،لری ،بهمئی را می توان، در نواحی ییلاقی و قشلاقی این منطقه یافت.

  • منطقه جنوب و جنوب غربی کشور

این ناحیه در نزدیکی  سواحل خلیج فارس و دریای عمان قرار گرفته است. میزان رطوبت و وضعیت مرتعی خاصی دارد که نژادهای گوسفندان عربی خوزستان و ایلام سازگاری مناسبی با این نواحی دارند.

تقسیم بندی بر اساس ویژگی ها ظاهری و ژنتیکی

نژادهای بومی گوشتی-پشمی :

بلوچی ،کلکوهی ،ماکویی ،کرمانی ،نائینی ، فراهانی ،سنجابی

نژادهای بومی گوشتی-شیری :

شال ،افشاری ،لری ،سنجابی ،قزل ،مهربانی و لری بختیاری

نژادهای گوشتی :

مغانی ،شال ،افشاری ،کردی ،لری ،سنجابی ،قزل ،مهربانی ،زل ،دالاق ،زندی

همه ی نژادهای گوسفندان ایرانی به جز زل ( بدون دنبه ) و قره گل ( نیم دنبه ) ،از جمله گوسفندان دنبه دار می باشند که به رنگ های سفید،سیاه،قهوه ای،نخودی،خاکستری و… در ایران یافت می شوند.
کشور ما به دلیل داشتن مراتع حاصل خیز و نژادهایی مرغوب می تواند سهم عمده ای از صنعت دامداری را دارا باشد که این امر تنها با استفاده از روش های نوین دامپروری می تواند تحقق یابد.
چگونگی و  نحوه خرید گوسفند زنده  ،با مناسب ترین قیمت را از کارشناسان بازار گوسفند بپرسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + یازده =