انواع کود کشاورزی | موارد مصرف کود

53

کود کشاورزی چیست ؟

خاک منبعی اصلی برای تغذیه گیاهان می باشد و این منبع بعد از کاشت محصولات کشاورزی درصد قابل توجهی از مواد غذایی و مفید خود را از دست می دهد . راهکار عملی برای جبران این هدر رفت انرژی استفاده از انواع کود کشاورزی نظیر کودهای زیستی یا شیمیایی می باشد . علاوه بر این خاک های بعضی از مناطق از نظر برخی وجود برخی مواد مفید تفاوت هایی نیز دارند . اگر خاک از کمبود برخی مواد مانند ( نیتروژن ، پتاسیم ، فسفر ) ضعفیف باشد می توان با افزودن انواع کودها شرایط حاصل خیزی و تراکم این گونه مواد را تغییر داد.

انواع کود کشاورزی به سه دسته مهم تقسیم بندی می شوند :

 • کودهای آلی
 • کودهای شیمیایی
 • کوهای زیستی ( بیولوژیک )

کود آلی چه نوع کودی می باشد ؟

کود آلی بیشتر از بقایای تجزیه شده یا در حال تجزیه جانداران به وجود آمده است . از خصوصیات مهم این دسته از کودها می توان به دو مورد اشاره کرد :

 1. مواد مغذی و معدنی موجود در کود آلی به آرامی آزاد می گردد
 2. در صورت استفاده بیش از اندازه آسیب کم تری به گیاهان وارد می کنند
 3. این نوع از کود می تواند به انواع عوامل بیماری زا آلوده باشد
اگر قصد خرید گوسفند از بهترین نژادها را دارید می توانید برای اطلاع از  آخرین قیمت گوسفند زنده با ما تماس بگیرد

به چه کودی ، کود شیمیایی گفته می شود ؟

گیاهان برای رشد به مواد غذایی نیاز دارند که شامل ۱۶ ماده می شود که از این تعداد عنصرهای هیدروژن ، کربن و اکسیژن را می توانند از آب و اتمسفر دریافت می کنند و عنصرهای باقی مانده ( روی ، منیزیم ، گوگرد ، آهن ، کلر ، مس ، مولیبدن ، پتاسیم ، کلسیم ، فسفر ، منگنز ، نیتروژن ، بور ) از مواد آلی خاک و یا کود تامین می شود.

کود کشاورزی

کود شیمیایی حاوی انواع عناصر معدنی مورد نیاز خاک و با استفاده از مواد شیمیایی در کارخانه های تولید کننده کود کشاورزی طی یک فرایند ساخته می شوند و در بسیاری از فرمولاسیون ها مایعات ، جامدات دانه ای قرص ها و پودر های محلول در آب موجود هستند. بعضی از خصوصیات کودهای شیمیایی شامل موارد زیر است :

 1. در صورت مصرف این نوع از کود کشاورزی مواد معدنی موجود در آن به سرعت و به صورت راحت در اختیار خاک قرار می گیرد و کمبود خاک را جبران می کند
 2. استفاده از کودهای شیمیایی سبب آلودگی آب ، خاک و هوا می شود
 3. همچنین این ماده می تواند باعث کاهش حاصل خیزی خاک شود
 4. اگر این مواد در خاک به مقدار زیادی مورد مصرف قرار گیرد با شسته شدن و ورود به آب ها باعث رشد سریع انواع باکتری ها ، گیاهان آبزی و جلبک های می شود که مانع رسیدن اکسیژن و نور کافی به آب می شود و افزایش مرگ و میر جانواران آبزی را به دنبال دارد.

کود زیستی چیست ؟

کود زیستی نوعی دیگر از انواع کود کشاورزی است که  حاوی باکتری های مفید برای خاک است که با فعالیت و تکثیر آنها مقادیر مواد معدنی موجود در خاک افزایش می یابد. استفاده از کود زیستی به دلیل نداشتن مضرات زیاد در چند سال گذشته بیشتر مورد استقبال کشاورزان قرار گرفته است.

علاوه بر مواد مغذی ، کود زیستی بعضی از عوامل رشد و هورمون هایی را ایجاد می کند که باعث رشد گیاهان می شود . بافت خاک ، ظرفیت نگهداری آب ، باروری و سایر خواص فیزیکی و شیمیایی خاک را نیز افزایش می دهد.

از ویژگی های کود زیستی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. هزینه کم و سهولت مصرف از مهم ترین ویژگی های کود زیستی می باشد که معمولا به صورت ترکیب شده با کودهای شیمیایی به خاک اضافه می شود
 2. کود زیستی فاقد معایبی هستند که در دو کود دیگر وجود داشت

در مورد کود گوسفندی بیشتر بدانید :

کود گوسفندی ، کودی ارگانیک و ارزان قیمت است که نسبت به کود سایر حیوانات بوی کم تری دارد و نحوه مصرف آن برای کشاورزانی که قصد استفاده از کود کشاورزی را دارند نسبتا راحت تر می باشد .

درصد نیتروژن موجود در این نوع کود کم است ولی مقدار پتاسیم و فسفر قابل توجهی را می توان در آن یافت که به سن ، تغذیه گوسفندان و نحوه ذخیره و نگهداری کود گوسفندی مربوط می شود .

مرکز خرید دام زنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =