برترین نژاد بزهای شیری جهان

163

بزهای شیری

بز همواره جزو یکی از مفیدترین حیوانات برای بشر در طول قرن ها بوده که از آنها برای تولید شیر و گوشت استفاده شده است. بز ها نژاد های گوناگونی در سراسر جهان دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.در این مقاله قصد داریم برترین نژاد بزهای شیری جهان را به شما معرفی کنیم.

بزهای شیری

شیر بز به دلیل داشتن لاکتوز کم تر بیشتر شناخته شده است و برای افرادی که هضم لاکتوز برای آنها مشکل است مناسب ترین نوع شیر می باشد و به دلیل این خاصیت و خواص بسیار دیگر همواره تقاضا برای شیر بز بسیار بالا بوده است.

در این مقاله برخی از برترین نژاد بزهای شیری جهان را به شما معرفی می کنیم :
  • بز آلپاین (Alpine)

بز آلپاین متعلق به کشور فرانسه است و اغلب در کوهای آلپ یافت می شود و به همین دلیل به نام بزهای آلپاین شناخته می شوند. بز آلپاین می تواند ۴ یا ۵ لیتر شیر در روز تولید کند و یکی از پرطرفدارترین نژاد بزهای شیری در جهان است . متوسط چربی در شیر این نژاد ۳٫۵ % است که میزان بالایی می باشد. شیر بز آلپاین حاوی ویتامین های E ،D، C، B A، K است. این نژاد تطبیق پذیری خوبی با انواع شرایط آب و هوایی دارد و وزن بز بالغ در حدود ۶۰ کیلوگرم است و رنگ آنها سفید ، خاکستری و یا قهوه ای می باشد.

بز آلپاین

  • بز سانن (Saanen)

بز سانن به کشور سوئیس تعلق دارد و جزو بزرگترین نژاد بزهای شیری می باشد. یک بز سانن روزانه می تواند حدود ۳٫۸ لیتر شیر تولید کند و امروزه در سراسر جهان به دلیل بازده ای بالایی که دارند پرورش داده می شوند.در ایالات متحده آمریکا بز سانن جزو بهترین و با کیفیت ترین بز شیری شناخته شده و سازگاری خوبی با تغییرات محیطی دارند. نگه داری این نژاد نسبتا آسان است و رنگ آنها بیشتر سفید می باشد. اما گاهی اوقات رنگ های کرمی نیز در بین آنها دیده می شود.وزن نر بالغ بین ۷۰ تا ۹۰ کیلوگرم و ماده بالغ چیزی بین ۶۰ تا ۷۰ کیلوگرم است. چربی موجود در شیر آنها نیز در حدود ۳٫۵% می باشد و برای تولید گوشت هم می توان بز سانن را پرورش داد.

بز سانن

  • بز توگن بورگ (toggenburg)

بز توگن بورگ یکی از قدیمی ترین گونه های بز شناخته شده در جهان محسوب می شود.این نژاد دارای صورت مستقیم و ریش کامل است و رنگ آنها معمولا قهوه ای روشن و یا قهوه ای تیره با علامت هایی سفید رنگ می باشد.

بزهای توگن بورگ جزو برترین نژاد بزهای شیری در جهان محسوب می شود که شیر آنها حاوی ۳٫۳% چربی است و رشد خوبی نیز دارند. مقاومت و سازگاری با تغییرات آب و هوایی از دیگر ویژگی های این نژاد می باشد.

بز گوتن بورگ

  • بز کوتوله نیجریه (Nigerian Dwarf)

بز کوتوله نیرجه در مقایسه با اندازه کوچکی که دارند شیر خوبی تولید می کنند. این نژاد از غرب آفریقا هستند و به راحتی می توان آنها را پرورش داد. رنگ بز کوتوله نیجریه سیاه ، سفید ،قرمز و کرم می باشدو اغلب آنها دارای شاخ هستند. دوره حاملگی بز کوتوله نیجریه حدود ۱۴۵ تا ۱۵۳ روز می باشد و ۲ تا ۴ نوزاد در هر بار زایمان نیز می توانند به دنیا آورند.این نژاد همچنین می توانند حدود ۲٫۵ پوند شیر در طول روز تولید کنند و چربی موجود در شیر آنها نیز میزان بالایی دارد.(حدود ۵%)

بز کوتوله نیجریه

مرکز خرید دام زنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =