خوردن تخم مرغ برای بدن مفید است یا مضر

45

مصرف تخم مرغ در بین انسان ها بسیار رایح است و یکی از مواد غذایی پرطرفدار شناخته می شود . همیشه در بین مردم این سوال وجود دارد که آیا مصرف تخم مرغ در رژیم غذایی ضرر دارد یا نه ؟

نگرانی های زیادی در مورد چربی های اشباع و میزان کلسترول موجود در این ماده وجود دارد که ممکن است خوردن آن برای بدن مضر باشد . اما واقعا حقیقت چیست ، این مقاله نگاهی دارد به شواهدی که به این سوال پاسخ می دهد که (آیا خوردن تخم مرغ برای بدن مفید است یا مضر؟ )

بخش های تخم مرغ

  1. پوست : در درجه اول ترکیبی از کربنات کلسیم و پروتئین بخش سختی از تخم مرغ به نام پوسته را تشکیل می دهند.
  2. غشا : غشا پوششی عمدتا از کلاژن است و بسیار شفاف می باشد.
  3. سفیده تخم مرغ : بخشی مهمی از تخم مرغ که حدود ۸۸ % درصد آن آب و ۱۱% پروتئین است.
  4. زرده تخم مرغ : مرکز تخم مرغ زرده نامیده می شود و بسته به تغذیه ای که مرغ داشته زرده می تواند زرد رنگ یا نارنجی باشد. این رنگدانه از ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند لوتئین می آید. زرده تخم مرغ مخطوطی از چربی و پروتئین می باشد.
تخم مرغ به عنوان یک ماده غذایی محبوب ، مخلوطی از چربی-پروتئین و مقدار کمی کربوهیدرات است.

فواید تخم مرغ برای بدن

ارزش غذایی
تخم مرغ به عنوان یک ماده مغذی شناخته می شود که شامل پروتئین ، امگا۶ ،امگا۳ ،چربی های اشباع شده و غیر اشباع میباشد.  همچنین حاوی مقادیر کمی کربوهیدرات است و میزان پروتئین قابل توجهی نیز می توان در آن یافت.
تخم مرغ

مواد مغذی

در این بخش قصد داریم میزان انواع ویتامین ها و مواد معدنی موجود در تخم مرغ را به شما معرفی کنیم :

در تخم مرغ مقادیر قابل توجهی از سلنیم ، ویتامین های گروه B ، فسفر  ، فولات ، ویتامین A ، آهن ، روی ، مس ، ویتامین D ، سدیم ، پتاسیم ، ویتامین E ،منیزیم ، منگنز را می توان یافت که در تامین نیاز های بدن بسیار مفید و مهم هستند و حاوی کالری نسبتا کمی نیز می باشد.

کلسترول تخم مرغ

در گذشته توصیه هایی مبنی بر کاهش مصرف تخم مرغ در رژیم غذایی مطرح بود با این حال هنوز هیچ تحقیقی این نظریه را تایید نکرده است. کبد ما به طور پیوسته کلسترول تولید می کند زیرا کلسترول برای سلامتی انسان ها مهم است اما تمامی نیاز بدن تنها از این طریق بر طرف نمی شود و ما نیازمند مصرف مواد غذایی هستیم که شامل کلسترول می باشند . مطالعات گسترده نشان که کلسترول مواد غذایی با تغییرات نامطلوب کلسترول در بدن ارتباطی ندارد و یا اثرات کمی بر یک دیگر دارند.

اسیدهای چرب موجود در تخم مرغ

یکی دیگر از نگرانی ها در مورد مصرف تخم مرغ میزان اسیدهای چرب اشباع شده اش است.

با این حال دو نکته وجود دارد که باید ذکر شود :

اولا میزان اسیدهای چرب موجود در تخم مرغ خیلی زیاد نیست ( تقریبا حاوی ۱٫۵ گرم از این ماده است)

ثانیا چربی اشباع برای بدن ما مضر نیست،این فقط یک نوع چربی است که به طور طبیعی در اکثر غذاها یافت می شود و در سلامت بدن نیز حائز اهمیت می باشد.

در دنیای مدرن امروز بیشتر تمرکز در مورد غذاها، داشتن حداکثر مواد مغذی و رساندن کالری کافی و مناسب به بدن است که تخم مرغ با داشتن انواع مواد معدنی و ویتامین ها می تواند نقش اساسی در سبد غذایی خانوارها داشته باشد.

تخم مرغ

برخی دیگر از فواید تخم مرغ

  • این ماده حاوی ترکیباتی است که از سلامت چشم حفاظت می کند.
  • خوردن تخم مرغ باعث کاهش وزن می شود زیرا خاصیت سیرکنندگی خوبی داشته و در صورت مصرف احساس گشنگی کم تری می کنیم در نتیجه می تواند باعث کاهش وزن شود.
  • کربوهیدرات موجود در آن بسیار ناچیز است و تحقیقات نشان می دهد که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید می باشد.
  • پروتیئن موجود در تخم مرغ پروتئینی کامل است و تمامی ۹ اسیدآمینه مورد نیاز بدن را تامین می کند.

چه تعداد تخم مرغ را می توان در طول روز خورد ؟

هیچ تحقیقی در حال حاضر پاسخی دقیقی را به این سوال که چه تعداد تخم مرغ را روزانه می توان مصرف کرد نمی دهد و بیشتر این توصیه ها بر اساس حدس و گمان هستند.

نتیجه گیری : بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که نباید در مورد خوردن تخم مرغ نگران باشیم و می توانیم آن را در دسته مواد مغذی مفیدی قرار دهیم که مصرف آنها برای بدن ضروری هستند و البته بسیار خوشمزه.
ارائه شده توسط سایت بازار گوسفند عرضه کننده انواع دام زنده | برای اطلاع از قیمت دام زنده می توانید با کارشناسان مجموعه بازار گوسفند تماس بگیرد.
۰۹۱۹۷۱۲۴۰۱۱ | ۰۲۱-۶۶۰۰۰۷۹۸

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =