همه چیز درباره گاومیش ها

152

امروز قصد معرفی گونه ای خاص از حیوانات را داریم که ویژگی های منحصر به فردی را دارد و می تواند سبب شگفتی شما شود. گاومیش حیوانی با فواید و مزایا مفید است و به نژادهای مختلفی تقسیم بندی می شوند .

ویژگی ها و خصوصیات گاومیش

این حیوانات ساعت ها در گل و لای می غلطند و بدین وسیله تلاش می کنند تا خود را در برابر حشرات از جمله پشه هایی که روی بدن آن ها می نشینند و باعث اذیت و آزار آنها می شود جلوگیری می کنند. رنگ پشم آنها بیشتر سیاه رنگ هست و در مناطقی که آبشخور می باشد زندگی می کنند به گاومیش با توجه به شاخ های خمیده ی بزرگی که دارد ، وایکینگ های کلاه دار نیز گفته می شود.

بازار گوسفند مرکز خرید دام زنده در سراسر تهران با بهترین قیمت دام زنده و کیفیت خدمات

گاومیش های آبی اغلب نواحی سبز و باتلاقی که در نزدیکی رودخانه ها قرار دارند را برای زندگی انتخاب می کنند و در آب رودخانه ها فرو می روند به طوری که فقط سر آنها از آب خارج می ماند. این حیوانات بارکش های خوبی هستند و هنوز هم در بسیاری از نقاط دنیا در کارهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند.

در حدود ۱۵۳میلیون راس از این حیوانات درجهان وجود دارد و همچنین جزو حیواناتی با جثه ای بزرگ هستند و شاخدار نیز محسوب می شوند .

گاومیش ها اساسا نژادی از گاو ها هستند که اندازه ی بزرگتری نسبت به گاو دارد و در دسته نشخوارکنندگان است با  معده ای چهاربخشی که قادر است غذاهایی هضم کند که برای دیگر نشخوارکنندگان قابل هضم نباشد. آنها برای هضم غذای خود ساعت ها وقت صرف می کنند و می توانند گردنشان را  که نسبتا کوتاه است تا حدود ۱۵ سانتی متر بلندتر کنند.

اغلب گاومیش ها وحشی هستند و به سادگی نمی توان آنها در تله انداخت و شکار کرد. آنها همچنین در هنگام فرار سرعت بالایی نیز دارند.

گاومیش های هند و چین

گااور نژادی از گاومیش است که در هند و چین زندگی می کند و گاهی اوقات به نام سلادنگها شناخته میشوند ، گاو های وحشی و بزرگی هستند. گااور( گاومیش های هند و چین ) به صورت گله های کوچک در جنگلهای تپه ای و مرتعی زندگی می کنند بیشتر این نژاد اهلی نیستند و با اسارت و دربند گرفته شدن  مبارزه می کنند. نرها تا ۱٫۸ متر ارتفاع دارند . آنها دارای شاخ هایی بلند هستند و لایه ای از پوست نرم آویزان شده در زیر گلو آنها وجود دارد.

گاومیش

گوشت گاومیش

گوشت گاومیش به نسبت سایر گوشت ها تیره تر می باشد و منبعی غنی از انواع پروتئین و اسیدهای چرب می باشد. چربی موجود در این گوشت در مقایسه با دیگر حیوانات نظیر گوسفندان و گاوها حاوی مقدار کم تری است.

درباره ۷ خاصیت باورنکردنی گوشت گوسفند بیشتر بدانید.

گوشت گاومیش همچنین منبعی غنی از ویتامین های گروه B همانند ویتامین B2 و نیاسین است که برای داشتن سلامتی روحی و جسمی لازم هستند. به علاوه در این نوع  گوشت مقادیر قابل توجهی سلنیوم و روی نیز یافت می شود . روی در سیستم ایمنی بدن و همچنین عملکرد مناسب سلول ها و تشکیل بافت های جدید پوست و مو نقش دارد.

گاومیش

مقایسه ارزش غذایی شیر گاومیش با شیر گاو

شیر گاومیش حاوی مواد مغذی زیادی از جمله منیزیم ، پتاسیم و فسفر است که برای داشتن بدنی سالم بسیار مفیدهستند . در مقایسه با شیر گاو ، شیر گاومیش کلسیم و پروتئین بیشتری دارد و همچنین حاوی مقادیر کم تری کلسترول و سدیم است. این شیر برای سلامت قلب و عروق و دندان ها بسیار مفید است . ویتامین A موجود در شیر گاومیش در برابر شیر گاو بسیار بیشتر است . قابلیت ماندگاری بالا یکی دیگر از خواصی است که می توان به آن اشاره کرد و محصولات مانند پنیر و کره ای که از این شیر تهیه می شود طعم بسیار خوبی داشته و طرفداران زیادی نیز دارد.

با بهترین نژادها گاو شیری در سراسر دنیا آشنا شوید.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 10 =