برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۹ گام حیاتی و مورد نیاز برای دامداران پیشرو | دامداری هوشمند

آشنایی با ۹ گام مهم برای داشتن دامداری پیشرفته

بسیاری گمان می کنند پرورش دام زنده ، کاری نسبتا ساده و بدون مشکلی می باشد . تصور این قشر اغلب بدین گونه است که تنها با فراهم نمودن غذا و محل مناسبی برای نگهداری این حیوانات ، شغل دامداری به سودآوری می رسد . باید بگوییم که این نوع طرز تفکر اصلا درست نیست و یک شخص دامدار از لحظه شروع به کار تا زمان کسب سود و درآمد باید زحمات زیادی را متحمل شود . تهیه آب و غذا تنها جزو مسائل ساده این شغل محسوب می شود .

یکی از اصلی ترین مواردی که دامداری را به یک حرفه تخصصی تبدیل کرده است ، مهارت هایی می باشد که این افراد باید حتما به آنها مسلط باشند . در ادامه با ۹ مهارت مورد نیاز برای دامداران آشنا خواهید شد . در این مقاله به موارد اشاره خواهیم کرد که کمتر درباره آنها صحبت شده است و در آینده ای نه چندان دور همه دامپروران باید به این نکات عمل کنند . تا انتها همراه ما بمانید .

 

در بازار گوسفند بخوانید : نحوه خرید گوسفند زنده با بهترین قیمت در تهران

 

دامداری جدید

9گام حیاتی و مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک دامدار حرفه ای :

 

گام اول : مهارت تشخیص اهداف و مدیریت گله

قبل از وارد شدن به عرصه پرورش دام های زنده ، باید هدف خود را از انجام این کار مشخص کنید . هرگز نباید سعی کنید بدون داشتن هدف و دانستن اصولی مدیریتی ، شروع به پرورش هر نوع دامی نمایید .

گام دوم : داشتن صبر و پشتکار زیاد
به نظر مهم ترین کار پس از تشخیص هدف و کسب مهارت های اولیه ، همین داشتن صبر و پشتکار زیاد می باشد . در طی این سال ها با افرادی زیادی برخورد داشته ایم که با تصور کسب درآمد های هنگفت به عرصه پرورش دام ورود کرده اند ، اما خیلی زود ، پس از دست و پنجه نرم کردن با مشکلات متعدد آن از ادامه کار منصرف شده اند . به طور کلی صبر و پشتکار داشتن  از اصلی ترین ، پایه های موفقیت در هر شغلی محسوب می شود . در این حرفه نیز این دو مورد از اهمیت زیادی برخوردار هستند . چه بسیار دامدارانی که در ابتدا تنها با چند راس دام ، اعم از گوسفند ، گاو و بز شروع به کار کرده اند ولی پس از گذشت سال ها ، حالا صاحب صدها راس دام می باشند .

گام سوم : تهیه و ایجاد یک محیط مناسب برای نگهداری حیوانات
داشتن یک فضای مناسب همراه با امکانات کافی جهت مراقبت و پرورش اصولی دام های زنده می باشد که  بسیار هم مهم است . اگر در ابتدای کار هستید و سرمایه چندانی نیز برای ساخت چنین جایگاهی در اختیار ندارید ، نگران نباشید می توانید به جای نگهداری دام های بزرگ جثه ای همچون گاو ، گوسفند و بز پرورش بدهید . معمولا در مناطق روستایی ، اکثر افراد خود زمین مناسبی برای احداث جایگاه نگهداری دام در اختیار دارند ، اما مهم ترین مشکل برای این دسته افراد ، نبود منابع مالی کافی جهت ساخت و دریافت مجوزهای مربوطه می باشد .

گام چهارم : چشم انداز هایی را برای پیشرفت کسب و کارتان تعریف کنید
امروزه که دامداری کم کم از حالت سنتی در حال خارج شدن است و  شاهد رشد تعداد دامداری های صنعتی هستیم ، تعریف شاخص های عملکرد درست و برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به این شاخص ها در این گام اهمیت زیادی دارد .

گام پنجم : رسیدگی مستمر به وضعیت سلامت و جیره غذایی دام ها

 

دامدار

اگر دامدار تمامی مراحل را به درستی اجرا کند و تنها به این گام توجه زیادی نداشته باشد ، با اطمینان می گوییم که در این مسیر موفق نخواهد شد . حیواناتی همچون گاو ، گوسفند و بز به صورت مستمر به مراقبت نیاز دارند . به جز مراقبت ، شما به عنوان یک دامدار باید بر اساس معیارهای همچون نوع دام ، نژاد دام ، اهداف تولید ، فصل و … جیره مغذی را در اختیار این حیوانات قرار بدهید .

گام ششم : شناخت بازار و تعامل با سایر دامداران
در عصر حاضر که همواره شاهد تغییرات قیمت نهاده های دامی ، نرخ فروش محصولات لبنی ، گوشت و … هستیم ، دامدار باید همیشه بر اساس تغییرات بازار به سمت سودآور ترین محصولات و روش های پرورشی حرکت کند . در بسیار از شهرهای کوچک ، قیمت محصولات دامی بسیار پایین تر از کلان شهرها می باشد . شما می توانید با تحلیل شرایط بازار به مناسب ترین نرخ ، گوسفند ، بره ، شیر ، بز ، گوساله و … را به فروش برسانید . در ضمن تعامل و همکاری سازنده داشتن با سایر دامداران نیز به شما در این مسیر کمک زیادی می کند .

گام هفتم : استفاده از روش های جدید و امکانات بروز
ابزار آلات و روش های جدید و بهینه راندمان کار دامداری را به شدت بهبود می دهد . در مقالات معتددی از سایت بازار گوسفند به بررسی این موارد پرداخته ایم . چنانچه مایل بودید ، پیشنهاد می کنم از سایر مطالب ما نیز بازدید کنید .

گام هشتم : مهارت های لازم را بیاموزید :
مهارت هایی همچون پشم چینی ، واکسیناسیون ، کنه زدایی از گله و … به دامدار کمک می کند ، هر چه بهتر گله خودش را مدیریت کند .

 

گام نهم : با خصوصیات رفتاری و آناتومی بدنی انواع دام ها آشنا شوید

چیزی که سبب ایجاد تفاوت بین یک دامدار موفق و عادی می شود ، توجه داشتن به همین نکات ریز می باشد . امروزه دیگر بخش بزرگی از دامداری های جهان سنتی نبوده و بسیاری از کشور ها به صورت پیشرفته و جدی این حرفه را دنبال می کنند . با روند رو به رشد جمعیتی که در جهان شاهد آن هستیم ، خیلی زود همه دامداران می بایست به سمت روش های بهینه حرکت کنند . شناخت خصوصیات رفتاری و آناتومی بدن انواع دام های زنده به شما به عنوان یک دامدار این امکان را می دهد که مدیریت و برنامه ریزی بهتری را برای پیشبرد اهداف تان در این حرفه انجام دهید .

 

اگر تمایل دارید ، با نکات مهم و جامع شغل دامپروری آشنایی پیدا کنید ، این مطلب را حتما مطالعه نمایید .