جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
24 خرداد 1402

گوسفند با چه سرعتی می‌تواند بدود؟

دویدن گوسفند
فهرست مطالب

به عنوان یک گله دار که شبانه روز در کنار گوسفندان خود حضور دارد، احتمالا بارها شاهد رفتارهای خاص این موجودات پشمالو بوده‌اید. رفتارهایی که گاهی اوقات واقعا انسان را متحیر می‌کند.

در طول دوران گوسفندداری شاید بارهای به ذهن شما خطور کرده باشد که گوسفندان واقعا با چه سرعتی قادر به دویدن هستند؟

در این مطلب قصد داریم که این خصوصیت ویژه گوسفندان که جزو حیوانات اهلی اما خاص هستند را بررسی کنیم.
به طور متوسط یک گوسفند با سرعت تقریبی بین 8 تا 10 کیلومتر در ساعت قادر به دویدن است. در ادامه بیشتر درباره این موضوع توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

برای خرید گوسفند زنده در تهران کلیک کنید.

سرعت گوسفندان در دویدن

بررسی سرعت دویدن گوسفند

سرعت مطرح شده در بالا میانگین سرعت در میان تمامی نژادهای گوسفند است. در میان این حیوانات نژادهایی هستند که در حالت عادی حتی تا 20 تا 25 کیلومتر بر ساعت هم توانایی حرکت کردن را دارند. همین نژادها اگر در معرض خطر و تهدید حیوانات شکارچی قرار بگیرند، سرعتی در حدود 30 تا حتی 40 کیلومتر بر ساعت پیدا می‌کنند. آنها این سرعت را به دلیل مزیت داشتن چهار دست و پا بدست می‌آورند. به طور کلی حیوانات چهار پا می‌توانند سریعتر از موجودات دو پا مانند انسان‌ها بدوند، زیرا ماهیچه‌های این حیوانات در این نواحی بدن حرکت به جلو را برای آنها راحت تر می‌کند.

در این خصوص باید به این نکته توجه داشته باشید که گوسفندان اصلا به سریع بودن مشهور نیستند و در اکثر مواقع به حیوان طعمه، توانایی پیشی گرفتن از حیوانات شکارچی را ندارند. در عوض آنها برای دفاع از خود از رفتارهای دسته جمعی و استتار استفاده می‌کنند.

در مورد قوچ هم این موضوع به اثبات رسیده که این حیوانات با سرعت 20 تا 25 کیلومتر بر ساعت قادر به حرکت در سربالایی‌های سخت هستند.

مقایسه سرعت دویدن گوسفند با سایر حیوانات

گوسفندان در مقایسه با بسیاری از حیوانات اهلی مثل گاو و مرغ و خروس دونده‌های نسبتا سریع‌تری هستند. اما در مقایسه با حیوانات وحشی، دونده‌های خوبی نیستند. به عنوان مثال یوزپلنگ‌ها به دلیل برخوردار از سرعتی در حدود 120 کیلومتر در ساعت سریع‌ترین حیوان پستاندار خشکی است. حتی یک گربه خانگی معمولی قادر است تا سرعت 50 کیلومتر در یک ساعت بدود.

سرعت دویدن قوچ ها چقدر است؟

قوچ حیوانی قدرتمند و چابک است و توانایی شتاب گرفتن سریع را نیز دارد. حداکثر سرعت یک قوچ از برخی نژادهای خاص تا 50 کیلومتر هم می‌رسد. سرعت شگفت انگیزی که به دلیل بدن قدرتمند قوچ و پاهای عضلانی به آنها این اجازه را می‌دهد تا مسافت‌های زیادی را با سرعت بالا طی کنند.

گوسفندان در یک روز چقدر می‌توانند راه بروند؟

یک گوسفند سالم به طور متوسط می‌تواند 15 تا 20 کیلومتر مسافت را در طول روز طی کند. با این حال برخی دیگر از نژادها قادر به راه رفتن حتی بیشتر از 30 کیلومتر هم در یک شبانه رو هستند. البته مسافتی که یک گوسفند در یک روز می‌تواند طی کند به متغیرهای زیادی از جمله شرایط آب و هوایی، جنسیت، سن و اندازه گوسفند بستگی دارد.

گوسفندان برخلاف حیوانات دیگر مانند شتر برای حرکت سریع در فواصل طولانی ساخته نشده‌اند. این حیوانات دوست دارند آهسته تر حرکت کنند و در طول مسیر استراحت هم داشته باشند.
مقدار مسافت و میزان زمانی که یک گوسفند می‌تواند در یک روز حرکت کند به غیر موارد بالا به راحتی دسترسی به آب و غذای کافی هم بستگی دارد.

اگر دوست دارید درباره گوسفندان حقایق جالبی بدانید کلیک کنید.

چه چیزی بر سرعت حرکت گوسفند تاثیر می‌گذارد؟

سریع ترین گوسفند جهان

نسبت اندازه پا به بدن:

نسبت پاهای گوسفند به بدنش تاثیر زیادی بر سرعت حرکت آنها دارد. گوسفندانی که پاهای نسبتا بلندتری در مقایسه با اندازه بدنشان دارند، می‌توانند سریعتر از آنهایی که پاهای کوتاهتر دارند، حرکت کنند. پاهای بلندتر گوسفندان را قادر می‌سازد تا با کارایی بیشتری حرکت کنند و مسافت های طولانی‌تری را در مدت زمان معین طی کنند.

اندازه ریه و دستگاه تنفس:

به طور کلی گوسفندان در مقایسه با اندازه بدنشان ریه‌های کوچکی دارند. این نشان می‌دهد که آنها ظرفیت محدودی برای جذب اکسیژن دارند و همین مسئله بر استقامت و سرعت کلی آنها تاثیراتی خواهد داشت. گوسفندان به دلیل ریه‌های کوچک ترشان باید در هر دقیقه بیشتر نفس بشکند و همین مسئله باعث می‌شود زودتر خسته شوند.

متراکم بودن پشم بدن گوسفند:

تراکم پشم گوسفند نیز می‌تواند بر سرعت آن اثر گذار باشد. گوسفندی که پشم متراکم تری داشته باشد بیشتر گرما را احساس می‌کند و همین مسئله خود به خود باعث کاهش سرعت آنها خواهد شد.

آیا گوسفندان از دست شکارچیان می‌توانند فرار کنند؟

بله این اتفاق گاهی اوقات رخ می‌دهد. گوسفندان در طبیعت معمولا به سرعت خطی حرکت می‌کنند تا زمانی که از یک ناحیه یک حیوان درنده حمله کرد، سرعت العمل بیشتری برای فرار داشته باشند. در اینجا لازم است یادآور شویم که گوسفندان برای هزاران سال است که اهلی شده اند و به همین دلیل رفتار متفاوتی با همتایان وحشی خود دارند. آنها غرایز اینگونه حیوانات را ندارند و برای محافظت از خود به انسان‌ها و سگ‌های نگهبان وابسته هستند.
بهترین روش برای کمک به گوسفندان برای دفاع در برابر اینگونه حیوانات، استفاده از سگ های گله است. این سگ‌ها قرن‌هاست که برای محافظت از انواع دام سبک و سنگین در برابر حیوانات مثل گرگ، روباه و خرس آموزش دیده‌اند. آنها میل عمیقی برای ایمن نگهداشتن گله گوسفندان دارند و برای اینکار بسیار تلاش می‌کنند.

معرفی سریعترین گوسفند در جهان

سریع‌ترین رکورد سرعت یک گوسفند، در سال 2018 توسط یک گوسفند خاص از نژاد مرینوس با سن 3 سال ثبت شده است. این گوسفند نیوزلندی با نام (Zippy) برای رسیدن به این رکورد تحت مطالعه محققان دانشگاه تگزاس قرار داشت. زیپی جهت دستیابی به این هدف به مدت چند ماه بر روی تردمیل دویدن را تمرین کرد.

برای اینکه این گوسفند پرآوازه به به سرعت 55 مایل در ساعت برسد، به طور پیوسته رکورد خود را بهبود می‌داد. با توجه به اینکه گوسفندان معمولاً به خاطر سرعتشان زبانزد نیستند، کسب چنین رکوردی واقعا برای محققان واقعا چشمگیر بود.

ارائه شده توسط سایت بازار گوسفند (مرکز خرید دام زنده)

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011