جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
1 دی 1400

آیا پشم گوسفندان برای همیشه رشد می کند؟

رشد پشم گوسفندان
فهرست مطالب

اگر پشم گوسفندان را کوتاه نکنید، آیا پشم این حیوان برای همیشه رشد می کند؟

شاید تا قبل از دیدن شرک (پشمالوترین گوسفند دنیا) کمتر کسی به این موضوع فکر کرده باشد که واقعا پشم گوسفندان چقدر می تواند رشد کند. شرک نام گوسفند نیوزلندی بود که با پنهان شدن در میان کوه ، دشت و غارها به مدت شش سال توانست لقب معروف ترین گوسفند جهان را به نام خود ثبت کند.

زمانی که این گوسفند پشمالو و البته زیبا در سال 2004 پیدا شد، صاحبانش در عین ناباوری حتی نمی توانستند به این حیوان بازیگوش، گوسفند بگویند.

جان پریام (صاحب این گوسفند خاص) در این باره به یک خبرگزاری معروف گفت :
به نظر بسیار از دامداران و دوستان من ، زمانی که شرک رو پیدا کردیم، این گوسفند پشمالو شبیه به یک هیولا کثیف یا موجودات افسانه‌ای در کتاب مقدس بود. بعد از اینکه در یک مراسم پشم شرک بریده شد، تونستیم به اندازه 20 ژاکت مردانه، پشم با کیفیت بدست بیاریم و این واقعا باورنکردنی بود.

 

سرعت رشد پشم گوسفند

حال برویم به سراغ موضوع اصلی این مقاله که آیا بدون چیدن پشم گوسفند در طول سالیان متوالی، پشم گوسفند، به طور عادی به رشد خود ادامه خواهد داد یا نه؟

دیو توماس، رییس مرکز مطالعات دامی در دانشگاه ویسکانسین، معتقد است که در مورد نژادهای گوسفند پاسخ این سوال مثبت است اما با این تفاوت که نژادهای اهلی از آنجایی که در طول زمان به انسان ها وابسته شده‌اند به پشم چینی نیازمندند، ولی نژادهایی که همچنان اهلی نیستند و اغلب در مناطق کوهستانی و جنگلی آمریکا و کانادا زندگی می کنند نیازی به این کار ندارند، چرا که پشم این حیوانات پس از مدت زمانی معیین خود به خود شروع به ریزش و رویش دوباره می کند.

او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تمامی گوسفندان اهلی، در صورت رها شدن همانند شرک رشد پشم را تجربه خواهند کرد یا نه این گونه پاسخ می دهد که :
اساسا این مورد بسیار نادر است چرا که ما شاهد این موضوع هستیم که در بسیاری از نژادهای گوسفند، حتی پس از یکی دوسال نیاز چندانی به پشم چینی دیده نمی شود چراکه حجم پشم، رشد قابل توجهی در این نژادها ندارد.

آیا رشد مداوم پشم و نبریدن آن برای سلامتی گوسفندان مضر است؟

از آنجایی که پشم گوسفند در طول سال مدام در معرض آلودگی های مختلف قرار می گیرد، بهتره در بازه زمانی مشخص چیده شود. به غیر از این حجم زیاد پشم به خصوص در فصول گرم سال، باعث ایجاد تنش گرمایی برای گوسفندان خواهد شد.

در ضمن نکته مهمی که در مورد رشد زیاد پشم وجود دارد این است که زیاد شدن حجم پشم گوسفند حتی منجر به مختل شدن بینایی گوسفند خواهد شد. مشکلی که با مشاهده عکس زیر از پشمالو ترین گوسفند دنیا به وضوح مشخص است.

پشمالو ترین گوسفند دنیا

 

برای اینکه با اصول پشم چینی گوسفند ، به طور کامل آشنا شوید، در سایت بازار گوسفند مقاله تخصصی درباره این موضوع برای شما عزیزان آماده کرده ایم. با یک کلیک بهترین روش چیدن پشم را خواهید آموخت.

عوامل موثر بر رشد پشم گوسفندان کدام اند؟

کارخانه تولید پشم در بدن گوسفند، حاوی حدود 50 میلیون فولیکول است که در پوست گوسفند جاسازی شده است. این سلول ها به همراه سلول ها و هورمون های دیگر، فرایندهای زیستی لازم که وابسته به عوامل ژنتیکی، تغذیه‌ای و آب و هوایی و… هستند را برای رشد پشم بر روی پوست مهیا می کنند.

آیا اکثر گوسفندان از فرایند چیدن پشم متنفرند؟
درست به مانند ما انسان ها که از رفتن به دندانپزشکی هراس داریم، هیچ گوسفندی نیز به هیچ وجه عاشق قیچی شدن پشم هایش نیست. گوسفندان و بره های جوان در هنگام پشم زنی با لگد زدن و تقلای زیاد برای فرار کردن، ترس و خشم خود را ابراز می کنند. با این وجود گوسفندان پیرتر بیشتر آرام هستند. بهتر دامدار به وسیله یک قیچی خوب در عرض سه تا چهار دقیقه بدون درد این پروسه را به پایان برساند.

 

برای اطلاع از جدیدترین قیمت گوسفنده زنده کلیک کنید.

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها