برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بیماری تب برفکی | علائم تب برفکی در گوسفندان

این بیماری در دسته بیماری های ویروسی عفونی واگیردار در نشخوارکنندگان قرار می‌گیرد. تب برفکی یا بیماری طبقه در کشورهای مختلف دنیا از جمله ایران به عنوان یک نوع بیماری نسبتا شایع با سرعت سرایت بالا شناخته می شود. بی‌توجهی به روش های پشگیری و درمان آن بسیار خطرناک است و باعث ایجاد تلف در گله خواهد شد. به همین دلیل در این بخش به معرفی علائم و روش‌های پیشگیری و درمان آن می‌پردازیم.

قطعا بهترین روش درمانی برای بیماری تب برفکی به کارگیری روش های پیشگرانه به جای استفاده دارو در دام ها می باشد. تب، تاول در دهان سر پستان ها و سم از نشانه های اصلی این بیماری محسوب می‌شود.

بیماری تب برفکی چیست؟

عامل این بیماری، ویروس بسیار مقاوم و خطرآفرین است که در صورت رشد می‌تواند بین ۵ تا ۱۰۰ درصد یک گله دامی را مبتلا کند. این ویروس شدیدا مسری بوده و سبب ضعف بدنی و تلفات دام نیز خواهد شد. گله گاو گوشتی، و شیری، گوسفند و بز ،هر سه در صورت نکردن رعایت نکردن برخی موارد پتانسیل درگیری با این بیماری را دارند. در برخی موارد خسارت بیماری تب برفکی به حدی است که منجر به ورشکستگی کامل دامدار شود.

 

علائم بیماری تب برفکی گوسفند و گاو

 

 

از آنجاییکه  پیش گیری و درمان بیماری های گوسفندان حائز اهمیت ویژه ای برای گله داران است، پیشنهاد می کنیم تا حد امکان به پیشگیری و کنترل شیوع آن دقت ویژه‌ای داشته باشید تا دچار زیان‌های سنگین مالی نشوید.

 

این مریضی همانطور که اشاره شد به شدت واگیردار بوده و از سرعت شیوع زیادی برخودار است، در بیشتر مواقع حیواناتی که دچار این بیماری می شوند اشتها خود را به غذا خوردن از دست می دهند. تب اولین نشانه می باشد که ممکن است بعد از ۴۸ ساعت ازبین رود. لنگش ، کاهش تولید شیر، افزایش نرخ مرگ و میر ، سقط جنین از دیگر مواردی است که دام به آن دچار می شود

این ویروس می تواند از طریق شیر ، ترشحات دهانی و بزاق، ادرار دام بیمار به دیگر دام ها منتقل شود. ویروس تب بفرکی قابلیت انتقال از طریق هوا را نیز دارا است. همچنین ممکن است این ویروس از طریق خودرو یا لباس‌های آلوده اشخاص از یک دامداری دیگر یا خوراک آلوده نیز به واحد پرورش دام شما منتقل شود.

مهم ترین علامت بیماری تب برفکی در گوسفندان لنگش می باشد و برای حیواناتی که ضعیف تر هستند خطر بیشتری دارد. زخم های شدید بر روی دهان، سم، پوزه و پستان حیوان هم از دیگر علائم آن است. تاول های ایجاد شده بعد از مدتی در پس از شروع بیماری پاره می شوند و به زخم تبدیل می شوند.

در این بیماری سیستم ایمنی بدن دام به شدت افت ضعیف می‌شود که این به صورت غیر مستقیم سبب رشد بیماری در سایر نقاط بدن نیز خواهد شد.

در ضمن از دیگر نشانه های ابتلا دام به بیماری تب برفکی ( بیماری طبقه ) آویزان شدن گوش هاو زبان ، خارج شدن مایعاتی کف مانند از دهان می باشد. بازهم تاکید می‌کنیم که شیوع این بیماری در دامداری ها بسیار خطرناک و جدی است و باید سریعا دامپروران باید به فکر درمان آن باشند .

  • با صفر تا صد نکات آموزشی شغل دامپروری آشنا شوید .

علائم اولیه تب برفکی چیست ؟ 

این بیماری کشنده ویروسی معمولا در ابتدا با تب به مدت دو تا سه روز شروع شده و بعد از مدتی روند رو به رشد آن با ظاهر شدن آبسه‌ها و تاول‌هایی در داخل دهان و سایر قسمت های بدن مانند پا ادامه پیدا می کند و سبب ایجاد لنگش در بدن دام زنده ظاهر خواهد شد. عموما دوره کمون بیماری ۳ تا ۶ روز می باشد. ریزش چسبناک بزاق از دهان و بینی و کوبیدن شدید پا بر روی زمین نیز از سایر علائم مهم بیماری تب برفکی در بین گوسفندان، گاوها و بزها محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است فقط در دهان یا پا و گاهی اوقات در هر دو قسمت این علائم پدیدار شوند.

روش های پیشگیری و درمان بیماری تب برفکی

درمان تب برفکی

حتما دام های خود را واکسینه کنید و به موضوع حفاظت زیستی گله خود توجه داشته باشید. خوشبختانه امروزه بعضی از مراکز تولید دارو در کشور واکسن مربوطه را تولید می‌کنند که می توانید از آنها استفاده کنید. واکسن تب برفکی را می توانید حدودا هر ۶ ماه یکبار در فصول پاییز و بهار به گله خود تزریق نمایید.

در فصول سرد سال و نوسانات دمایی محیط، میزان واگیری تب برفکی به نسبت افزایش پیدا می کند. همانطور که اشاره شد رعایت کامل نکات بهداشتی و قرنطینه به شدت می تواند کمک کننده باشد.

توجه : برای کنترل بهتر و سریع تر این بیماری شایع حتما با دکتر دامپزشک در این خصوص مشورت کنید. به کارگیری مواد  ضدعفونی کننده همچون آهک در پیشگیری از بیماری تب برفکی بسیار مفید هستند. ویروس تب برفکی به طور کلی از  آن دسته ویروس هایی است که توانایی بالایی برای زنده ماندن در مقابل به کارگیری مواد ضدعفونی کننده را دارد. از این مواد در ورودی جایگاه و درب‌های سالن نگهداری حتما استفاده کنید.
قطرات ترشح شده از تاول ها و زخم های ایجاد شده در صورت برخورد با تجهیزات مانند آخور ، البسه کارگران و … می تواند به سرعت پخش شود اما دامداران می توانند با مصرف مستمر مواد ضدعفونی کننده این بیماری را کنترل نمایند.
علاوه بر این موارد مراقب پرنده‌هایی که در جایگاه شما لانه سازی می‌کنند نیز باشید.
در این بیماری به دلیل پایین آمدن سطح ایمنی بدن امکان مبتلا شدن دام به یک بیماری ثانویه دیگر نیز وجود دارد پس برای بالا بردن سطح ایمنی بدن توصیه می‌شود از ویتامین های A ، D ، C ، ٍE استفاده شود.
آهک پاشی برای پیشگیری از تب برفکی

تب برفکی ممکن چه حیواناتی را مبتلا نماید؟

گاو، گاومیش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو به بیماری تب برفکی حساس می‌باشند.

عوارض تب برفکی چیست؟ 

از عوارضی که پس از ابتلای به تب برفکی بر جای می‌ماند می‌توان به سقط جنین، ورم پستان، کاهش اشتها، اختلال تنفسی همراه با له له زدن، رشد بیش از حد پوشش بدن، زمین گیر شدن و کاهش تحمل گرما اشاره کرد.

اهمیت فراهم نمودن جیره غذایی مناسب برای دام ها در زمان درگیری با بیماری تب برفکی چیست؟

بدون شک داشتن تغذیه مناسب به دام هایی که به بیماری تب برفکی مبتلا شده اند بسیار کمک می کند تا بتوانند هر چه زودتر روند درمانی را طی نمایند و ایمنی بدنی خود را باز یابند . از آنجایی که به طور معمول گوسفندان درگیر با تب برفکی دچار کاهش اشتها و ضعف می شوند باید سعی شود از جیره غذایی مقوی برای این حیوانات استفاده کرد. همانطور که اشاره شد گوسفندان مبتلا شده به این نوع بیماری دچار زخم در قسمت های مختلف بدن از جمله دهان و لثه می شوند باید تلاش شود جیره ای برای آنها تهیه کرد که نرم یا خیش شده باشند و زودتر هضم شوند.

در آخر توصیه می‌کنیم که برای تشیخص و درمان بیماری حتما از دامپزشک کمک بگیرید.

سایت بازار گوسفند عرضه کننده گوسفند زنده کاملا سالم با قیمت روز می باشد . برای کسب اطلاع بیشتر کلیک نمایید .