برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چگونگی و تشخیص آبستنی گاو | آبستنی گوسفند

علت اهمیت داشتن تشخیص آبستنی در گاو و گوسفندان

امروزه با توجه به اهمیت موضوع آبستنی انواع دام زنده نظیر گاو و گوسفند ، دامداران باید به دنبال کسب اطلاعات دقیق تری در مورد روش های تشخیصی و مراقبتی در مورد این گونه حیوانات باشند. نگهداری از گاو و گوسفند آبستن به صورت صحیح نیازمند رعایت یکسری نکات مهم می باشد که در ادامه قصد داریم در این باره مطالبی را برای شما شرح دهیم. امیدواریم که این مطلب در پیشرفت کار دامپروری مفید واقع شود .

روش های تشخیص آبستنی دام زنده:

تشخیص آبستنی و باردار بودن انواع دام زنده یکی از مهارت های ضروری در شغل دامپزشکی محسوب می شود. به کارگیری روش های تشخیصی فواید زیادی برای دامداران به همراه دارد. از جمله این فواید می توان افزایش سطح مراقبت از گاو و گوسفند آبستن نسبت به سایر دام ها، تشخیص بیماری های دستگاه تولید مثل، به کارگیری روش هایی برای آبستن نمودن دام های غیر باردار را نام برد.

تشخیص آبستنی گاو

تشخیص آبستنی گاو

از آنجایی که امروزه هزنیه های نگهداری از گاو و گوسفند در دامداری ها به شدت افزایش پیدا کرده است. کسانی که در حوزه دامپروری و تولید بره و گوساله مشغول به فعالیت هستند ، در صورت عدم آبستنی دام های خود شاهد خسارات سنگین مالی خواهند شد و بازده ای کسب و کارشان به شدت کاهش پیدا می کند .

همانطور که گفته شد شاید مهم فایده تشخیص آبستنی گاو و آبستنی گوسفند را شناسایی بارداری یا عدم باردار بودن دام زنده و مدیریت هرچه بهتر گله دانست . به همین منظور بعد از تشخیص عدم آبستن شخص دامدار می تواند با کمک دامپزشک علت باردار نبودن دام زنده را بررسی نماید و و اقداماتی را جهت جفت گیری مجدد این حیواناتی انجام دهد .

شاید تشخیص آبستنی دام زنده در چند هفته اول بارداری کاری مشکل به نظر آید از این رو توصیه به دامداران عزیز توصیه می شود از افراد متخصص جهت این امر استفاده کنند . بروز اشتباه در زمینه تشخیصی به هر حال ممکن است پیش بیاید اما با توجه به حساسیت موضوع سعی کنید از افراد کم تجربه تا حد امکان استفاده نشود . و همچنین بهتر است تست مجدد نیز انجام شود . به طور کلی دامپزشکان کم تجربه باید زمانی را برای تشخیص آبستنی انتخاب نمایند که تقریبا مطمئن باشد زمان درستی را انتخاب کرده اند و دقت کار درست انجام شده باشد.

روش های تولید مثل در دام زنده:

تشخیص آبستنی گوسفند و میش

در طی چندین سال گذشته با توجه به رشد علم در حوزه دامپروری روش های مصنوعی و طبیعی مختلفی جهت باردار نمودن انواع دام زنده پدید آمده است از جمله روش های بارداری می توان تلقیح مصنوعی ، انتقال اسپرم و فحلی اشاره کرد.

با استفاده از وسایلی نظیر سونوگرافی می توان با دقت هرچه بیشتر این تشخیص انجام شود .

علاوه بر سونوگرافی روش های دیگری برای تشخیص آبستن بودن گاو و گوسفند وجود دارد که قصد داریم هر کدام را به صورت جداگانه شرح دهیم .

تشیخص آبستنی در گوسفند :
معمولا تعداد اندکی از میش ها بعد از چرخه های فحلی و سیدرگذاری هنوز غیر آبستن هستند . در بسیار از موارد عدم آبستنی را می توان از روی رفتار و بازگشت یا عدم بازگشت میش به فحلی در زمان جفت گیری تشخیص داد .

معمولا دامپزشکانی با سابقه و مهارت بالا قادرند در هر ساعت حدود ۸۰ تا ۱۲۰ گوسفند را به وسیله سونوگرافی تخشیص آبستنی یا عدم آبستنی دهند.

تشخیص آبستنی در گاو :
در گاو ها این بررسی معمولا به دو شیوه مشاهده علائم خارجی آبستنی و علائم داخلی آبستنی صورت می گیرد.

به طور کلی تشخیص قطعی ، نیازمند بررسی و معاینه دقیق تری می باشد ، از این رو روش های زیر برای این امر مناسب تر هستند:

 • روش لمس از طریق رکتال
 • سونوگرافی
 • آزمایش سرولوژیک
 • بدست آوردن اندازه پروژسترون شیر

مراحل آبستنی در گوسفند و بزها به سه بخش عمده تقسیم می شود که این بخش ها عبارتند از :

 1.  جایگزینی جنین در رحم
 2.  رشد و نمو جفت
 3.  رشد و نمو جنین

برای بخش اول در برنامه های مدیریت آبستنی گوسفندان و بز ها به مدت پنج تا شش هتفه از فصل جفت گیری به علاوه یک ماه اضافه تر ، از پیش چراگاهی استفاده می شود تا انرژی موردنیاز زمان جایگزینی جنین تامین شود . در مرحله رشد و نمود جفت و جنین موارد بسیاری باید رعایت تا حداقل تلفات را در گله شاهد باشیم .در طی دو ، سه دهه گذشته با وجود تمام پیشرفت های صورت گرفته متاسفانه در اکثر مناطق دنیا شاهد کاهش میزان تلفات بره ها در زمان تولد نبوده ایم.

به طور کلی کاهش تلفات بره ها نیازمند رعایت دقیق اصولی از قبیل مدیریت مزرعه ، مراقبت و پیشگیری از بیماری های عفونی و … می باشد که در مقاله ای که در مورد زایمان میش و جلوگیری سقط بره تولید کرده ایم می توانید کامل این موضوع را مطالعه نمایید.

 

سخت زایی گاو چیست و به چه دلیلی رخ می‌دهد؟

سخت زایی گاو

زایمان سخت گاو یک معضل به نسبت رایج در واحدهای پرورش گاو شیری محسوب می‌شود. بروز چنین مشکلی بر سودآوری گله بسیار تاثیر گذار بوده و خطراتی را به همراه دارد. نشانه‌های مختلفی را می‌توان برای سخت زایی گاو و حتی گوسفندان آبستن مطرح کرد اما اصلی ترین آنها عبارتند از:

کم اشتهایی دام در شبانه روز منتهی به زایمان و ایجاد خارش در قسمت‌های مختلف بدن.

اما همانطور که می‌دانید هر بیماری یا مشکلی در دامپروری به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه قصد داریم به آنها نیز اشاره کنیم. از مهم ترین عوامل سخت زایی گاو و گوسفند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز استرس ناشی از جا‌به‌جایی و نامناسب بودن محل زایمان
 • مرده زایی ناشی از مرگ جنین در رحم دام که معمولا به دلیل عفونت، ضربه و استفاده از جیره نامناسب چنین اتفاقی رخ ‌می‌دهد.
 • دوقلو آبستن بودن دام
 • نامتعادل بودن یا کاهش ارزش غذایی جیره مصرفی دام آبستن به خصوص کمبود کلسیم جیره
 • عدم تهیه فرمول صحیح جیره توسط کارشناس فنی و استفاده از خوراک‌های نامناسب
 • وضعیت نامطلوب اسکور بدنی دام
 • استفاده از اسپرم نژادهای نامناسب
 • خرید دام و تلیسه‌های جوان از مراکز نامعتبر و بررسی نکردن شرایط بدنی این حیوانات
 • تنگی واژن و قرارگیری جنین در موقعیت بد درون رحم

خب پس از اینکه در مورد نشانه‌ها و عوامل سخت زایی توضیح دادیم، بهتره کمی هم به مواردی که باید در خصوص اقداماتی که برای مقابله با این مشکل انجام داد نیز اشاره کنیم.

 1. اجازه ندادن به دام سخت زایی برای نشستن در هنگام زایمان
 2. شستشو و ضدعفونی کردن واژن دام آبستن
 3. تزریق برخی داروها تسهیل کننده زایمان بر اساس نظر دامپزشک
 4. استفاده درست از جک زایمان
 5. بررسی لنگش، تب و نبض دام
 6. کنترل حرکات شکمبه و عفونت پستان دام

به جز موارد بالا به نکته نیز توجه داشته باشید که گوساله یا بره‌ای که پس از یک زایمان طولانی و مشکل متولد شده احتمالا دچار مشکلات تنفسی و گوارشی خواهند شد. خوراندن سریع آغوز جهت نیرو بخشیدن به این گوساله‌ها یا بره‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

تهیه شده توسط سایت بازار گوسفند بهترین عرضه کننده قیمت گوسفند زنده در سراسر تهران ، فروش از نژادهای مطرح ایرانی
Rate this post