برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

درمان پشم خواری بره گوسفند

درمان مشکل پشم خواری (پیکا یا گنده‌خواری) در بره های گوسفندان 

در مورد این معضل و روش های درمانی آن در این مطلب سعی کرده ایم مطالب کاملی را شرح دهیم ، امیدواریم که برای دامدارانی که بره هایشان به این بیماری مبتلا هستند مفید باشد.

برای پرورش و نگهداری بره و گوسفند، دامداران سالانه باید هزنیه‌های مختلفی را متحمل شوند. امروزه به دلیل بالا بودن همین هزنیه‌ها، شخص دامدار باید برای افزایش سودآوری کسب و کار خود به دنبال یافتن روش‌هایی جهت افزایش بهره‌وری و بهبود ضریب تبدیل گله خود باشد. رعایت کردن نکات مدیریتی و نکات تغذیه‌ای گله به صورت اصولی به همین موضوع مربوط می‌شود.

پشم خواری یا هرزه خواری معمولا مشکلی رایج در گله‌هایی است که به سه نکته مهم تغذیه، نحوه پرورش (مدیریت گله) و رفتارشناسی گوسفندان کم‌تر اهمیت داده می‌شود. عارضه پشم خواری به اصطلاح به عنوان انحراف از تغذیه طبیعی و صحیح نیز شناخته می‌شود و در صورت ادامه پیدا کردن به عادتی برای این حیوانات تبدیل خواهد شد.

علائم مشکل پیکا در گله گوسفندان عبارتند از:

خوردن پشم، زباله، گچ، خاک و گل، مدفوع و لیس زدن نقاط مختلف آغل

اهمیت تغذیه گوسفند جهت جلوگیری از پدیده گنده خواری

گنده خواری گوسفند

یکی از مهم ترین ارکان تغذیه ای برای گوسفندان برخورداری خوراک از میزان مناسبی از انواع مواد معدنی، انرژی و ویتامینی است. این مواد از طیف گسترده ای از انواع عناصر مفید برای بدن این حیوانات تشکیل می شوند.

عناصر معدنی حدود ۲ تا ۵ درصد میانگین وزنی بدن ، انواع های مختلفی از حیوانات را تشکیل می دهد که تراکم عمده این مواد در استخوان های آنان می‌باشد. کمبود میزان مواد معدنی سبب ایجاد عوارضی مانند پشم خواری در بره های گوسفندان می شود. روی، کبالت، فسفر و گوگرد چهار ماده معدنی مهم برای جلوگیری از پشم خواری شناخته می‌شود.

علاوه بر کمبود مواد معدنی کاهش میزان پروتئین نیز بر شدت یافتن این بیماری تقریبا تاثیر گذار است.

چرا با وجود داشتن جیره تخصصی، بازهم گله گوسفندان دچار گندخواری می‌شوند؟

بر اساس تجربه، دامداران در صورت استفاده از یک جیره مناسب نباید به چنین مشکلاتی دچار شوند اما با این حال می‌بینیم که بسیاری از پشم خواری گله خود گله‌مند هستند. این موضوع عموما به دو دلیل اتفاق می‌افتد:

۱-خرید علوفه بی‌کیفیت:

در بسیاری اوقات دامداران به دلیل دوری راه یا نداشتن وسیله نقلیه مناسب اقدام به خرید غیر حضوری علوفه ‌می‌کنند. همین ندیدن علوفه در زمان خرید باعث شده است که مثلا دامدار با وجود صرف هزینه زیاد یونجه‌ای را خریدار نماید که درصد زیادی از آن را خاک و ساقه تشکیل می‌دهد و برگ چندانی ندارد.

۲- نظارت نداشتن در هنگام مخلوط کردن مواد تشکیل دهنده جیره:

در واحدهای دامپروری که کارگران بدون آموزش و نظارت مستمر مسئول رسیدگی به گله هستند، گاهی اوقات کم کاری هایی دیده می‌شود. به عنوان مثال چنین اشخاصی بدون توجه به وزن توصیه شده در جیره، اقدام به مخلوط کردن خوراک می‌کند. همچنین کنسانتره مورد نیاز را در اختیار دام‌ها به اندازه کافی قرار نمی‌دهند.

 

برای درمان پدیده گندخواری ( پشم خواری در بره های گوسفندان ) نیاز است که حتما کیفیت مواد مغذی موجود در جیره این دسته از دام ها را بهبود داد.

برای پیشگری و درمان این مشکل ، بره هایی که این عارضه را دارند از گله جدا کنید. می توان از محلول مینرال ایکس به صورت ترکیب شده با آب، چند روز مداوم استفاده کرد. علاوه بر این مورد می توان از مکمل های تامین کننده مواد معدنی دیگری نیز طبق نظر دامپزشک استفاده کنید. برای شروع درمان حتما انگل زدایی نیز انجام دهید.

در سایت بازار گوسفند بخوانید: چگونگی انگل زدایی گوسفندان

 

پشم خواری بره

همچنین پیشنهاد می کنم جهت اطلاع از بیماری تب برفکی این مطلب را نیز مطالعه نمایید.

البته در مورد میزان مصرف این مواد باید تعادل را همیشه رعایت کرد .

کمبود موادی مانند سدیم، منیزیم و مس نیز از مهم ترین عوامل بیماری گندخواری ( پشم خواری ) می‌باشد.

اگر گوسفندان شما دچار این بیماری شده اند زیاد نگران نباشید زیرا در اکثر مناطق علوفه مصرفی دام ها از لحاظ داشتن سطح مناسبی از مواد معدنی فقیر هستند . اما توجه داشته باشید که درمان نشدن این عارضه به صورت طولانی مدت، باعث تلف شدن گوسفندان شما می شود.

در ضمن ریزش ناحیه‌ای پشم در قسمت‌های مختلف بدن گوسفندان ممکن است به افزایش رطوبت محیط نگهداری و شیوع بیماری‌های قارچی مربوط شود.

نتیجه گیری:

همانطور که ذکر شد عوامل تغذیه ای مهم ترین دلیل پدید آمدن این مشکل در گله گوسفندان می باشد . شخص دامدار می تواند بسیاری از این عوامل مانند تغذیه دام با علوفه بی کیفیت و کپک زده ، عدم به کارگیری انواع مکمل های معدنی و ویتامینی در جیره ، عدم تعادل میزان نیتروژن موجود در جیره و همچنین معاینه مرتب دام از لحاظ مبتلا شدن به انگل های دستگاه گوارشی را به سادگی کنترل کرده و با بررسی های مداوم میزان خطر مبتلا شدن گوسفند و بره ها را به مشکل پشم خواری به شدت کاهش دهد .

 

برای درمان به هر حال بهتر است با دکتر دامپزشک حتما مشورت نمایید تا هرچه زودتر بتوانید به صورت دقیق و موثر با این بیماری مقابله نمایید.

مرکز خرید دام زنده