16 فروردین 1400

دلایل گرانی گوشت

گرانی گوشت
فهرست مطالب

در این به بررسی چرایی و دلایل گرانی گوشت خواهیم .
گوشت قرمز یکی از اجزای سبد غذایی خانوار می باشد که متاسفانه طی چندین سال گذشته نرخ این محصول دچار بسیاری بوده است.
از آنجایی که انواع گوشت ها به خصوص گوشت قرمز حاوی مواد مغذی مختلف و مفیدی می باشد ، مصرف آن به میزان کافی برای بدن بسیار توصیه می گردد.
مشکل گرانی گوشت به چندین دلیل مختلف بستگی دارد که این مطلب سعی داریم برخی از مهم ترین علل و دلایل گرانی گوشت را مطرح نماییم.

آینده تعیین قیمت گوشت و تولید آن وابسته به تقاضای مصرف کنندگان و قیمت تمام شده آن برای تولیدکنندگان است . در کل فاکتور های متعددی در نحوه قیمت گذاری گوشت دخالات دارند ، مواردی از قبیل میزان عرضه و تقاضا در جامعه ، قیمت نهاده های دامی ، ضریب تبدیل و میزان بهره وری دامداری ها ، رسوم و عادات غذایی مردم ، ظرفیت چراگاه ها و میزان خشکسالی در مراتع و … که همگی سهم مهمی در محاسبه قیمت گوشت برعهده دارند .

گرانی علوفه و نهاده های دامی :

طی سالها نرخ بیشتر اقلام افزایش زیادی پیداکرده است . در این میان نرخ علوفه و نهاده های دامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دامپروران شاهد افزایش قیمت این محصول بوده اند .
در صنعت دامپروری میان قیمت علوفه و قیمت دام رابطه ی مستقیمی وجود دارد . این افزایش قیمت علوفه علاوه بر اینکه سبب گران شدن گوشت و دام زنده می شود گاهی اوقات می تواند مقرون به صرفه بودن کار دامپروری را نیز با مشکل مواجه سازد به طوریکه مجتمع های کوچک دچار زیان شوند و مجبور باشند کسب و کار خود را تعطیل نماییند .

گرانی گوشت

نوسانات بازار ارز :

همانطور که ذکر شد گرانی علوفه رابطه مستقیمی با نرخ گوشت و دام دارد . با بالا رفتن نرخ ارز از آنجایی که بخشی از این نهاده ها وارداتی هستند قیمت شان دچار تغییرات می شود . علاوه بر آن نرخ دیگر اقلام و حتی حقوق پرداختی دامدار به کارگران خود نیز
بیشتر شده در نتیجه هزنیه های نگهداری و پرورش نیز افزایش می یابد . همه این موارد خود عاملی مهم دیگری بر افزایش نرخ گوشت می باشند.

با بهترین عرضه کننده قیمت گوسفند زنده در سراسر تهران آشنا شوید !

خشکسالی و کم شدن علوفه در برخی از فصول :

با شروع شدن فصل های سرد وفور علوفه در مناطق روستایی و عشایری با مشکل روبه رو می شود . خشکسالی و بارندگی کم سبب فقیر شدن مراتع و کم شدن علوفه می شود
دامدار برای اینکه این خشکسالی و کم شدن علوفه را جبران نمایید مجبور است اقدام به خرید خوراک برای گوسفندان و سایر دام های خود کند
و این به معنا است که هزینه های سنگینی به این بخش وارد خواهد شد .

به طور کلی عدم ثبات قیمت ها در اقتصاد گاهی اوقات منجر به وارد آمدن خسارات زیادی به واحد دامپروری به خصوص واحد کوچک می شود . اقشار روستایی و عشایری به دلیل اینکه از گذشته به کارهای کشاورزی و دامپروری مشغول بوده اند اگر این صنایع با رکود مواجه شود
مجبور هستند به مناطق شهری مهاجرت نمایند که این باعث بروز مشکلات عدیده ای برای این قشر زحمت کش می شود . امید است با اتخاذ سیاست های اقتصادی صحیح با این روند به درستی برخورد شود . البته در میان نباید از نقش دلالان و واسطه ها نیز سخن نگفت . این افراد با خرید دام با قیمت پایین از دامدار و فروش گوشت با قیمت زیاد به قصابی ها نقش مهمی را در بالا بردن نرخ گوشت دارا هستند.

قاچاق دام زنده : 

واردات و صادرات و حتی قاچاق دام زنده به طور کلی اثر مستقیمی بر نرخ گوشت در بازار دارند که با مدیریت صحیح می توان از نقش این عوامل در راستای ثابت نگهداشتن نرخ گوشت به خوبی استفاده کرد.

میزان واردات گوشت نیز می تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت گوشت گوسفندی داشته باشد. البته شرط اساسی واردات گوشت وارد نیامدن ضرر به مجمتع های دامپروری کشور به دلیل انباشت دام آماده کشتار باید باشد .
به هر حال با وجود بالا و پایین آمدن نرخ گوشت گاهی اوقات ادامه زیست صنعت دامپروری با مشکلات و ضررهای شدیدی همراه می شود . اهمیت دامداری های صنعتی برای حل این مشکلات می تواند کارگشا باشد .

برخی دیگر از مهم ترین دلایل گرانی گوشت که در چندین سال گذشته تاثیر به سزایی بر این موضوع داشته اند عبارت هستند از  :

  • شبکه توزیع ضعیف در دو بخش تامین های نهاده های دامی مورد نیاز مجتمع های پرورش دام و پخش گوشت تولیدی از درب دامداری و کشتارگاه تا رسیدن به دست مصرف کنندگان
  • عدم مدیریت صحیح بر پتانسیل های موجود در کشور به خصوص در بخش استفاده بهینه از مراتع جهت تولید بخش بزرگی از نهاده های دامی مورد نیاز کشور
  • تورم سالیانه و افزایش نقدینگی در اقتصاد
  • فرسوده بودن تجهیزات دامداری های مختلف در کشور و استفاده نکردن از جدیدترین روش ها پرورش دام از دیگر دلایل گرانی گوشت به شمار می آیند

نقدی بر گرانی گوشت

واقعیت این است که پایین آمدن نرخ فروش بسیاری از اقلام از جمله دام زنده به شرط پایین آمدن هزینه های تولیدی بیشتر به سود صنعت دامپروری کشور به سبب افزایش فروش می باشد . یکی دیگر از ارکان مهم در بالا بردن میزان فروش در صنعت دامپروری بازگشت دوباره توان خرید مردم می باشد . کشور ایران منابع و نیروی انسانی بسیار مناسب دارد که می توان از این سرمایه برای افزایش بیشتر چرخش نقدینگی در همه بخش ها به خصوص صنعت دامپروری ،برای تولید گوشت و محصولات لبنی بهره حداکثری برد .

یکی از بهترین راهکارها برای کاهش کمبود میزان گوشت قرمز تولیدی سالیانه ، استفاده از روش های نوین دامپروری مثل اصلاح نژاد دام ها می باشد که به طور کلی به دلیل اینکه در این روش ها از مباحث علمی و پیشرفته استفاده می شود شخص دامدار با یک مدیریت مناسب بر گله خود می تواند میزان تولید محصولات دامی خود را به طور چشمگیری ارتقا دهد که این خود باعث می شود این صنعت قادر باشد بخش اعظمی از نیازهای جامعه را پاسخگو باشد و قیمت گوشت قرمز را تا حدود خوبی کنترل کند .

سایت بازارگوسفند مرکز خرید دام زنده ای است که تمامی فعالیت های پرورش و نگهداری را خود انجام می دهد . این سایت با هدف عرضه گوسفند زنده با قیمتی بسیار رقابتی و مناسب به شما به همراه خدماتی متنوع تاسیس گردیده است .
اگر قصد خرید گوسفند زنده را دارید می توانید با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

من واقعا موندم ،یعنی تو این کشور کسی نیست بازار گوشت رو مدیریت کنه