جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
5 اردیبهشت 1402

معرفی خواص و کاربرد روده گوسفندی

روده گوسفندی
فهرست مطالب

روده گوسفند چیست و چه فوایدی دارد؟

روده گوسفندی، یکی از خوراکی‌های خوشمزه در بدن گوسفند است که طرفداران خود را دارد. روده گوسفند، علاوه بر مصرف خوراکی، کاربردهای دیگری نیز دارد و برای برخی مواد غذایی و تولید نخ بخیه و زه و غیره استفاده می‌شود.

از هزاران سال پیش از گوشت گاو و گوسفند به عنوان غذا استفاده می‌شد و همراه با گوشت این حیوانات از روده آن‌ها نیز برای غذا و مصارف دیگر استفاده می‌شود. سال‌ها پیش از روده‌ها برای ساخت تیر و کمان در جنگ یا اهداف دیگر استفاده می‌شد. در تاریخ ایران شغلی به نام (زهتابی) وجود داشته است که به معنی پاک کردن و آماده کردن روده است. روده گوسفند انعطاف‌پذیری خوبی دارد، به‌همین دلیل از آنها در تارهای موسیقی، شلاق و سایر موارد مرتبط استفاده می‌شود.

گوشت گوسفند و گاو منبع عالی پروتئین برای همه هستند، گوشت آنها حاوی ویتامین B12، آهن، روی، فسفر و کلسیم است که از پوکی استخوان و آنومی جلوگیری می‌کند و در عین‌حال ایمنی بدن شما را افزایش می‌دهد. به دلیل داشتن پروتئین و مواد مغذی زیاد، ممکن است قیمت گوشت در برخی کشورها بالا باشد، اما استفاده از روده می‌تواند هزینه کمتری داشته باشد.

اگر علاقمند هستید درباره کاربردهای مختلف روده گوسفند اطلاعاتی را کسب کنید در این مقاله همراه ما باشید.

جهت اطلاع از قیمت گوسفنده زنده کلیک کنید.

کاربرد روده گوسفند

انواع روده گوسفندی | طول روده گوسفند چقدر است؟

روده یکی از اجزای دستگاه گوارشی در گوسفند است که در هضم و گوارش غذا در گوسفندان نقش دارد و بعد از کشتار گوسفند به علت کاربردهای مختلفی که دارد در طبیعت رها نمی‌شود و با پاکسازی و انجام مراحل مختلف روی آن در صنعت و تغذیه و موارد دیگر از آن استفاده می‌شود.

روده مرطوب:
روده مرطوب، همان روده باریک است که 25 متر طول دارد. رنگ روده مرطوب با توجه به نژاد و اقلیم محل نگهداری گوسفند متفاوت است. اما به‌طور معمول رنگ آم از گل‌بهی تا سفید مایل به زرد متغیر است‌. فطر روده باریک حدود 14 تا 28 میلیمتر است.

کپون:
کپون، قسمتی از روده کلفت است که روده کور را نیز شامل می‌شود.

رامکا:
رامکا که همان روده باریک گوسفند است که 1.5 متر طول و حدود بین 10 تا 14 میلیمتر دارد.

خواص روده گوسفندی

فواید خوردن خوش گوشت
روده گوسفندی، به‌خاطر بافت ظریفی که دارد خیلی زود فاسد می‌شود، بنابراین شستشو و طرز تهیه آن بسیار اهمیت دارد و رعایت نکردن بعضی از اصول می‌‌تواند ارزش غذایی روده گوسفندی را پایین بیاورد.

روده یک منبع فسفر

روده گوسفندی منبع مناسبی برای فسفر است. شما می‌توانید فسفر را در هر سلول بدن خود پیدا کنید، اگرچه اکثریت آن در استخوان‌ها و دندان های شماست، زیرا این ماده معدنی برای تولید استخوان‌ها و دندان‌های سالم ضروری است. فسفر همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را تجزیه کند و به تولید پروتئین و ترمیم سلول‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند.

منبع مواد مغذی

روده، منبع خوبی از مواد مغذی از جمله، آهن و ویتامین B12 است. این مواد مغذی نقش مهمی در حفظ سلامتی و حمایت از عملکردهای مختلف بدن دارند.
به‌عنوان مثال، برای ساختن و ترمیم بافت‌های بدن انواع ویتامین موردنیاز است، از سوی دیگر، ویتامین B12 برای حفظ عملکرد شناختی خوب و حمایت از یک سیستم عصبی سالم مهم است.
خوردن روده به حد معمولی برای سلامت بسیاری از اندام ها از جمله مغز مفید است.
گوشت روده، منبع خوبی از کولین است که یک ماده مغذی مهم برای حفظ عملکرد مغز و عملکرد شناختی است.

کولین، نقش مهمی در تولید انتقال دهنده‌های عصبی دارد که مواد شیمیایی را به مغز منتقل می‌کنند. همچنین به حفظ عملکرد غشای سلولی مغز کمک کرده و باعث بهبود حافظه می‌شود. برخی از مطالعات همچنین ثابت کرده‌اند که کولین ممکن است به جلوگیری از زوال شناختی در اثر افزایش سن کمک کند.

منبع خوب روی

روده‌ها منبع غنی ژلاتین و گلوتامین هستند که برای پیشگیری و درمان اسهال و سوراخ شدن روده استفاده می‌شود. باید گفت روده گوسفندی، از بهترین گوشت‌های موجود در اندام‌های حیوانی هست.
روی یک ماده معدنی کمیاب در بدن شما است که تقریباً به اندازه آهن برای حفظ سلامتی و عملکرد بدن مهم است. روی برای سیستم ایمنی سالم مورد نیاز بوده و برای تقسیم و رشد سلولی، حیاتی است. علاوه بر این، بدن شما از روی برای بهبود زخم‌ها و پردازش کربوهیدرات‌ها به انرژی استفاده می‌کند و همچنین برای کمک به بویایی و چشایی به آن نیاز دارید.

رعایت اصول بهداشتی مرتبط با روده گوسفند

خوشگوشت

رعایت اصول بهداشتی روده گوسفند، از زمان کشتار گوسفند تا زمانی که به کارخانه منتقل شود بسیار مهم است. شستشوی غیربهداشتی و باقی ماندن محتوای روده باعث بوی نامطبوعی در روده می‌شود، بنابراین در صورت فاسد شدن خیلی زود ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد.

سلامت حیوان:

گفتیم که یکی از کاربردهای روده گوسفندی تهیه پوشش بسته‌بندی موادغذایی است، بنابراین سلامت گوسفندی که از روده آن استفاده می‌کنیم بسیار مهم است. در نهایت در هنگام خرید روده گوسفندی باید سلامت و کیفیت روده بررسی شود.

نژاد گوسفند:

یکی از مواردی که در کیفیت روده گوسفندی بسیار مهم است نژاد گوسفند است. گوسفندان با نژاد بهتر روده بلند و قطور دارند و همچنین از نظر استحکام، کیفیت قابل قبولی دارند. در ایران گوسفندان منطقه‌‌ای در آذربایجان، نژادی هستند که روده با کیفیت و مرغوبی دارند. همچنین گوسفندان سوریه بالاترین قیمت روده و گوسفندان پاکستان کمترین قیمت روده را دارند.
تحقیقات نشان داده است که گوسفندانی که از علوفه تازه استفاده می‌کنند روده آن‌ها قطر و مقاومت بالایی دارد و در صورت استفاده از علوفه خشک قطر روده گوسفند کمتر می‌شود.

کاربرد روده گوسفندی

استفاده از روده گوسفند از دیرباز در کشور وجود دارد و یافته‌های باستانی صحت این ادعا را اثبات می‌کند. زهتابی، نام شغلی است که کار پاکسازی روده را انجام می‌داد و آن را برای مصارف مختلف پاکسازی می‌کرد. شغل زهتابی در گذشته جزو شغل‌های پردرآمد بود که روده گوسفند را برای مصارف نظامی و تهیه تیر و کمان آماده می‌کرد.

کاربرد روده گوسفند در تولید‌ آلات موسیقی

همان‌طور که در بالا اشاره شد روده گوسفند علاوه بر مصرف در ساخت مصالح نظامی، برای تولید آلات و ابزار موسیقی نیز کاربرد داشت. قبل از این که سیم و فلز کشف شود از روده گوسفندی برای تولید آلات موسیقی استفاده می‌شد، البته استفاده از روده حیوانات مخصوصا روده گوسفندی در ساخت ابزار موسیقی هنوز هم کاربرد دارد.

کاربرد روده گوسفند در صنایع و حرفه‌های مختلف

یکی دیگر از موارد استفاده روده گوسفند در صنایع است. به‌طور مثال از روده‌هایی که قطر بالایی دارند برای تهیه نوار راکت تنیس استفاده می‌شود. برای این‌‌که روده مقاومت و استحکام بیشتری داشته باشد آن را به میزان کافی تاب می‌دهند، در این شرایط استحکام آن از پشم و کتان نیز بیشتر می‌شود و برای تسمه و انتقال حرکت چرخ استفاده می‌شود.

کاربرد روده گوسفند در تولید سوسیس

سوسیس، یکی از غذاهایی است که به علت این که غذایی فوری است محبوبیت خود را دارد. روده گوسفند در تولید سوسیس استفاده می‌شود و باعث نگه‌داشتن گوشت در سوسیس می‌شود و با طعم مطبوعی که دارد باعث مزه بهتر در سوسیس می‌شود، یکی از مهم‌ترین کاربردهای روده گوسفندی در تولید هات‌داگ و سوسیس است.

ایران یکی از بزرگترین صادر‌کننده‌های روده گوسفندی در دنیا

همان‌طور که اشاره شد شغل زهتابی از دیرباز در ایران رواج داشت و امروزه نیز تولید و پاکسازی روده در ایران مورد توجه است، همین امر باعث شده که ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان روده گوسفندی در دنیا باشد. کشور بعدی که رقیب ایران در صادرات روده محسوب می‌شود کشور چین است، البته ناگفته نماند که روده گوسفندی تولید چین از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

شستشو روده گوسفندی

شستن روده گوسفند

شستشو روده گوسفند کار سختی است که البته اهمیت زیادی دارد،در ادامه مراحل شستشوی روده را شرح می‌دهیم.

 • تمام محتویات روده را از کیسه روده / کیسه خارج کنید.
 • روده بره را به مدت 10-15 دقیقه در آب معمولی خیس کنید.
 • آنها را به یک کاسه آب منتقل کنید؛ یکی از انتهای آن را به آب لوله‌کشی جاری نگه دارید. مقدار کمی آب وارد روده می‌شود.
 • روده را با انگشت شست و سبابه خود نگه دارید و سپس روده را با انگشتان فشار دهید.
 • در پایین می‌توانید مایع زرد رنگی را ببینید که بیرون می‌آید.
 • دوباره این روند را تکرار کنید، در حالی که این کار را زمانی انجام دهید که زرد مایل به سبز به روده چسبیده است. آن را با دستان خود بردارید.
 •  این روند را برای کل روده تکرار کنید.
 • در آخر آنها را به قطعات کوچک خرد کنید.
 • کیسه روده را بیرون بیاورید؛ آنها را در محلی نزدیک سینک پخش کنید. یک مسواک بردارید کیسه روده را با مسواک با پاشیدن آب پاک کنید.
 • حالا کیسه روده را با بیرون کشیدن آن برگردانید، در آنجا می‌توان لکه‌های زرد متمایل به سبز را ببینید.
 • حالا روی کیسه آب بپاشید و یا با برس آنها را بمالید یا با انگشتانتان مایع زرد مایل به سبز را بیرون بکشید.
 • حالا آب را در ظرفی با کف سنگین بجوشانید، کمی پودر زردچوبه اضافه کنید و روده و کیسه روده را چند دقیقه در آب گرم خیس کنید.
 • لکه زرد متمایل به سبز که به آن چسبیده است را بررسی کنید و آن را به خوبی تمیز کنید.
 • کیسه روده را به قطعات متوسط خرد کنید.
 • اکنون روده تمیز شده و آماده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی کامل با فواید و مضرات کله پاچه

مضرات روده گوسفندی

مصرف روده گوسفندی تا حد نرمال نه بیش از حد، بی خطر است. اما سرشار از کلسترول است که می‌تواند کلسترول خون شما را افزایش دهد. اگر فاکتورهای خطرناک بیماری قلبی مانند کلسترول بالا دارید، بهتر است از خوردن روده گوسفندی امتناع کنید‌.

بیماران به نقرس باید از خوردن روده گوسفند پرهیز کنند، زیرا روده حاوی پورین (یک ترکیب طبیعی) هستند که نقرس را بدتر می‌کند. کودکان همچنین باید نسبت به بزرگسالان کمتر از روده گوسفند مصرف کنند.
روده گوسفندی، اندامی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی است. خوردن آن می‌تواند راهی عالی برای دریافت مواد مغذی باشد. به هرحال برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، مصرف زیاد آن می‌تواند مشکل‌ساز شود. اگر نگران هستید یا بیماری خاصی دارید، با یک متخصص تغذیه حتما مشورت کنید.

 

مطلب بیشتر برای مطالعه: فروش مرغ و خروس محلی

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام برادر می‌خوام با روده گوسفند زه درست کنم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم