جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
20 اردیبهشت 1402

با گوسفندان پیر گله چه کنیم؟

گوسفند پیر
فهرست مطالب

نگهداری از گوسفندان پیر و سن بالا در بسیاری از موارد نه تنها سودی را نصیب شما نمی‌کنند بلکه بیشتر برای شما گله داران به عنوان عامل ضرر تلقی می‌شوند. از این رو به نظر بسیاری از کارشناسان قوچ و میش پیر را بهتره از گله حذف نمود.

به هر حال در صورت رسیدگی درست به گوسفندان، آنها این فرصت را دارند که عمر طولانی داشته باشند. گوسفندان در صورت عدم کشتار و نگهداری خوب به طور متوسط 10 تا 12 سال عمر می‌کنند، اما برخی از آنها حتی می‌توانند طول عمر بیشتری را هم تجربه کنند.

با افزایش سن، گوسفندان ممکن است در سلامتی خود با چالش های بیشتری مواجه شوند، به همین خاطر اگر به هر دلیل مثل نژاد دار بودن گوسفند مایل به حذف نکردن گوسفند پیر گله خود بودید، باید مراقبت سلامتی این حیوان از طریق معاینات منظم، وزن کشی مداوم و ارزیابی تخصصی از نظر علائم بیماری هایی مانند انگل ها باشید.

 

در این سایت بخوانید: جدیدترین قیمت گوسفنده زنده در تهران

مراقبت از گوسفندان مسن
بررسی این نکات عمر گوسفندان را به طور موثر افزایش می‌دهند.

توصیه‌های غذایی ویژه برای گوسفندان پیر گله

استفاده از جیره غذایی سایر گوسفندان، برای دام‌های پیر بستگی به ظاهر و وضعیت بدنی این حیوان دارد. شما به عنوان یک گله دار، می‌توانید از علوفه تازه یا خشک همراه با غلات برای خوراک دهی آنها استفاده کنید اما در کنار آن بنا به صلاحدید فرد جیره نویس، استفاده از مکمل‌های غذایی را نیز می‌توانید در برنامه تغذیه‌ای این قبیل گوسفندان قرار دهید.

کاهش وزن گوسفندان پیر غیرمعمول نیست، عمده دلایل بروز این اتفاق به دلیل مبتلا شدن دام به یک بیماری یا پوسیدگی دندانی اتفاق می‌افتد.
اگر تمایلی به حذف آنها از گله خود ندارید، باید مراقب کاهش وزن گوسفندان مسن گله خود باشید و در صورت پدید یک مشکل اقداماتی را برای رسیدگی انجام دهید. گاهی اوقات لازم است تغییراتی را در جیره یا محیط زندگی آنها ایجاد کنید.

برای این قبیل گوسفندان، اضافه وزن هم نگران کننده است!

در مقابل کاهش وزن، برخی گوسفندان پیر به دلیل فرسودگی استخوانی یا بیماری با وجود غذا خوردن زیاد، توانایی کافی برای حرکت و فعالیت ندارند. اضافه وزن در میش و قوچ های سن بالا مشکلاتی را برای سلامتی آنها به وجود می‌آورد.
در رابطه با این نوع حیوانات گله، حتما با دامپزشک یا فرد متخصص دامپروری مشورت کنید. باز هم تاکید می‌کنیم، در بیشتر موارد نگهداری از آنها سودی ندارد. بهتره گوسفندان پیر گله خود را روانه بازار برای فروش کنید.

 

گوسفندان پیر

علل مهم کاهش وزن گوسفند

بیماری و پوسیدگی دندان ها

گوسفندان پیر غالبا در طول زندگی خود بسیاری از دندان هایشان را خاطر پوسیدگی یا شکستگی از دست داده‌اند. آسیب رسیدن یا از دست دادن دندان آسیاب می‌تواند باعث بروز مشکلات مهمی برای این حیوانات شود. برای مثال بدون دندان های آسیب بالایی، دندان های آسیاب پایینی به دلیل تیز بودن ممکن است به لثه و فک گوسفند به مروز زمان آسیب برساند.
همین موضوع سبب خواهد شد، گوسفند مسن و پیر برای جویدن علوفه مصرفی خود همیشه مشکل داشته باشد.

همچنین خوردن علوفه سفت و درشت برای این دسته از گوسفندان بسیار سخت است و در فرایند هضم و نشخوار اذیت می‌شوند. گوسفند پیر تمام تلاش خود را برای جویدن می‌کند، اما به دلیل پوسیدگی یا نداشتن دندان، نمی‌تواند به اندازه کافی غذا را برای هضم کردن راحت، بجود.

از دامپزشکان برای بررسی این مورد می‌توانید کمک بگیرید. دامپزشک شما می‌تواند دندان های این حیوانات را ارزیابی کند و دندان هایی که به شکل ناخوشایندی تیز و برنده شده اند را، سوهان بکشد یا آن را از دهان خارج کند.

در برخی موارد، گوسفندانی که دندان های سالم ندارند، فقط قادر به خوردن یونجه خرد شده یا کاه هستند. اگر هم در شرایط خاص گوسفند پیر کلا دندان نداشته باشد، برای تغذیه آنها نیاز به یک منبع غذایی متفاوت دیگری دارید. دفعات و مقداری غذای لازم برای هر راس گوسفند، بستگی به نیازهای دام و اهداف پرورشی شما دارد.

در هر صورت بهتره برای تمامی گوسفندانی که نگهداری می‌کنید، خوراک را تا حدکافی به صورت خرده شده همراه با مکمل در اختیار آنها قرار دهید. خیساندن، خرد کردن یا بلغور کردن علوفه مهم است. در صورت استفاده از خوراک های کارخانه‌ای هم مطمئن شوید که این خوراک مخصوص گوسفند فرآوری شده است و برای گاو یا بز تولید نشده باشد.

گوسفند پیر و مسن

 

شرایط بهداشتی مهم برای حفظ گوسفندان سن بالا

پیری گوسفندان در گله‌های داشتی و گله‌هایی که به صورت سنتی نگهداری می‌شوند، بسیار رخ می‌دهد. برخی از علائم در این گوسفندان مانند کم شدن وزن، به خودی خود نشانه‌ای از یک بیماری زمنیه نیست اما به هر حال یک گله دار باید با مدیریت مناسب و مشورت با دامپزشکان تا حد امکان از گله خوب مراقبت کند.
در همه حال دامداران باید به شرایط کلی و جزئی گله خود اشراف داشته باشند. آنها باید به خوبی بدانند که از چه نوع جیره‌ای باید استفاده کنند، با چه روش هایی می‌توانند ضریب تبدل گله خود را بهبود دهند، نحوه مبارزه و پیشگیری با انواع بیماری ها را تا حدودی زیاد مسلط باشند و از بهترین مدل ها برای مدیریت گله استفاده نمایند.

نظارت بر فضای قرارگیری و حفاظت از گوسفندان مسن

در خصوص گوسفندان پیر و حتی جوان، نظارت بر فضا و محیط نگهداری این حیوانات بسیار حائز اهمیت است. برای اطمینان از رفاه گله باید از هرگونه خطری که می‌تواند باعث آسیب رساند به گوسفندان شود جلوگیری کنید.

 

اگر به شغل پرورش گوسفند علاقه مند هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها