برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

نحوه صحیح پلاک کوبی دام | طریقه پلاک زنی گوسفند

دلایل و شیوه پلاک زنی گوسفندان | برچسب گذاری یا نشان گذاری اعضا گله

 

چرا باید به گوش گوسفند پلاک زده شود ؟

پلاک زنی گوسفند ؛ از سال ها قبل ، نشان گذاری تک تک گوسفندان یا سایر دام های یک گله به دلایل متعددی توسط دامداران انجام می شود . اما با این حال برخی از گله داران سنتی به دو دلیل عمده از انجام چنین کاری غافل می شوند . این دو دلیل عبارتند ۱- نداشتن زمان کافی برای پلاک زنی گوسفند ۲- سخت و هزنیه بر بودن

اساسا پلاک زنی گوسفند فرایندی است که در گوش گوسفند یک برچسب که در ادامه برای ثبت مشخصات دام استفاده می شود ، قرار می گیرد . این برچسب ها ، غالبا به شکل پلاک هایی از جنس پلاستیک بوده و باید کیفیت مناسبی نیز داشته باشند . برای ایجاد یک سوراخ در گوش گوسفندان نیاز به یک ابزار تخصصی و مواد ضدعفونی جهت تمیز نمودن بخش مورد نظر داریم .

این روش ، یک روش مدیریتی ارزان گله گوسفندان محسوب می شود ( البته در گله های بزرگ و صنعتی می تواند هزنیه های قابل توجهی را به همراه داشته باشد . )

پلاک زنی گوش گوسفندان ممکن است فرایندی زمان بری به نظر آید اما برای شناسایی و ردیابی اعضا یک گله روشی بسیار مفید و کاربردی می باشد .

بر روی اکثر برچسب ها یا پلاک های موجود در بازار ، یک عدد چاپ می شود اما مدل هایی نیز وجود دارد که علاوه بر عدد دارای بارکد نیز می باشند . علاوه بر پلاک های پلاستیکی ، پلاک هایی از جنس فلز نیز در بازار یافت می شوند . همچنین در کشور های پیشرفته تر معمولا دامداران بزرگ از برچسب های شناسایی الکترونیکی برای مدیریت دقیق تر اعضا گله خود استفاده می کنند .

 

پلاک کوبی دام

در ادامه بخوانید : آخرین تغییرات قیمت گوسفند زنده در مناطق مختلف کشور

آشنایی با مزایا و دلایل پلاک کوبی دام ها :

همانطور که اشاره کردیم ، فواید مختلفی برای اجرای چنین تکنیکی در مجتمع های دامپروری وجود دارد .
در این بخش به بررسی سریع و البته کارشناسی موضوع پلاک زنی گوسفند می پردازیم . اما در همین ابتدا بایستی بگوییم که در نهایت مهم ترین مزیت پلاک زنی این است که شما به عنوان یک دامدار مدرن و پرمشغله می توانید با نظم و کارایی بهتری به مدیریت گله خود بپردازید . وقتی که مجبور نیستید مدام ، مشخصه های تک تک گوسفندان و بره هایی که پرورش می دهید را چک کنید ، می توانید کارهای روزانه خود را بسیار مناسب تر انجام دهید .

دیگر فواید مهم پلاک زنی گوسفند

تشخیص ساده جنسیت بره ها :
مطمئنا هر فردی می تواند با مشاهده اندام های جنسی یک بره ، جنسیت آن را تشخیص دهد اما با این حال این کار می تواند وقت گیر باشد و در تعداد بالا نیز گاهی اوقات غیر ممکن می شود . با استفاده از این تکنیک و استفاده از رنگ ها یا شماره های خاصی که بر روی پلاک ثبت می شود ، فورا جنسیت بره های یک گله را می توانید تشخیص دهید . همچنین در مواقع لزوم خیلی راحت می توانید این حیوانات را از هم جدا و مرتب کنید .

تعیین سن :
علاوه بر این می توانید با استفاده از نشانه گذاری توسط پلاک ها ، سن گوسفندان را به صورت دقیق متوجه شوید . بسیاری از دامداران با استفاده از برچسب های رنگی خاص یا ثبت سال تولد بر روی پلاک ، سن دام های گله را مشخص می کنند . با این روش دیگر نیاز به بررسی دندان ها جهت تعیین سن نخواهید داشت .

 

تعیین بیماری های و مراحل درمانی :
اگر حیواناتی در گله خود دارید که از مشکلاتی نظیر ورم پستان ، تب برفکی یا سایر بیمارهای مسری و غیر مسری رنج می برند . با استفاده از پلاک گذاری می توانید آنها را جهت قرنطینه یا درمان به سادگی تشخیص دهید و یا حتی دقیقا تعیین کنید که هر راس دام دقیقا در چه مرحله ای از درمان می باشد و به چه داروهایی نیاز دارد .

 

شناسایی میش ها چند قلوزا :
میش های چند قلوزا به دلیل سوددهی مناسبی که برای دامداران از لحاظ بره زایی دارند ، به مراقبت ویژه نیازمند هستند . پلاک کوبی دام سبب تشخیص این نوع گوسفندان می شود .

تعیین نیازهای غذایی ، شناسنامه دار کردن حیوانات ، فروش آسان تر و مدیریت آسان تر گله از دیگر مزایای این کار نه چندان دشوار می باشد .

 

چگونگی پلاک زنی گوسفندان :

با وجود مطالب ذکر شده ، اما هنوز برخی در انجام پلاک کوبی به دلیل مشکل بودن و همچنین تصوری که این امر برای دام ها آزار دهنده می باشد ، در پلاک زنی تردید دارند . مطمئنا در صورت درست انجام دادن ، این روش دردناک تر از سوراخ کردن گوش یک انسان نخواهد بود .

پلاک گوسفند

  • مکان و زمان مناسبی را انتخاب کنید :

بره های جوان کم ترین درد را در هنگام سوراخ کردن گوش برای پلاک کوبی تجربه خواهند کرد . فاصله پلاک تا ابتدا گوش بیش از ۵ سانتی متر قرار نگیرد . فاصله زیاد تر ممکن است امکان پاره کردن برچسب یا پلاک را برای این حیوان مهیا کند . البته برای بره ها رعایت این فاصله کم تر مورد توجه قرار می گیرد . همچنین به رگی که درون گوش قرار دارد توجه کنید . حتما پلاک را بالا یا پایین این بخش بزنید . اینکه شما به عنوان یک دامدار به کدام گوش ، پلاک را آویزان کنید ، مهم نیست ، چیزی که اهمیت دارد این است که در انجام مستمر این کار برای تمامی اعضا گله ، کوتاهی نداشته باشید .

استفاده از برچسب ها یا پلاک های بزرگتر باعث خوانایی راحت تر خواهد شد اما ممکن است برای نصب آن به بره ها مجبور باشید ، زمان بیشتری منتظر بمانید . در نهایت توصیه می کنیم ، در فصول گرم سال به دلیل انعطاف پذیری بیشتر پلاستیک و قرار گیری راحت تر در گوش ، عملیات پلاک زنی انجام گیرد . اگر به هر صورت در فصل سرما قصد این کار را داشته باشید ، بهتره قبل از نصب ، پلاک ها را در یک سطل آب گرم برای مدت زمانی قرار دهید .

 

  • از ابزار مناسب استفاده کنید :

برای نصب پلاک ها در گوش گوسفند به یک ابزار تخصصی نیاز خواهید داشت . این ابزار که به نام پنس شماره گوسفندی شناخته می شود یک انبردست بزرگ با یک سوزن نازک در یک طرف و یک گیره فنری در طرف دیگر می باشد . قبل از شروع عملیات ضدعفونی نمودن پنس و متناسب بودن آن برای نوع پلاکی که قصد استفاده از آن را دارید ، بسیار مهم است .

 

  • پلاک و پنس را در جای درست نگه دارید :

پلاک باید درست درون پنس قرار بگیرید و همانطور که اشاره شد ، جایی مناسبی از گوش گوسفند برای پلاک زنی انتخاب شود . برای سهولت بیشتر ، سعی کنید دو نفره این پلاک زنی را انجام دهید . شخص دوم باید وظیفه نگهداری دام برای جلوگیری از هرگونه حرکت را برعهده بگیرد . این تنها برای گوسفندان بالغ نبوده زیرا ، هر چه گوسفند کوچکتر و سبک تر باشد ، نگهداری آن نیز به مراتب دشوار تر خواهد بود

.

  • فشار دهید و رها کنید :

پس از بررسی دوباره برای جای گیری درست بر روی گوش ، نوبت به فشاردادن و سوراخ کردن گوش می رسد . اگر پلاک زنی را درست انجام داده باشید ، محل نصب نباید خونریزی کند . اما اگر متوجه خون ریزی شدید ، از یک اسپری ضدعفونی کننده و انعقاد خون استفاده نمایید . دام هایی که دچار خونریزی شدند ، برای جلوگیری از ایجاد زخم و عفونت باید چند روزی تحت نظر باشند .

البته توجه داشته باشید که زخم های گوش در بره های جوان بسیار سریع تر از جراحات به وجود آمده در حیوانات مسن تر ( با خطر کمتر بروز عفونت ) التیام می یابد . همچنین سوراخ بودن گوش بره ، در آینده امکان نصب پلاک های بزرگتر را  برای شما دامداران به وجود می آورد .

آموزش پلاک کوبی دام

سخن آخر :
در پایان دوباره بر اهمیت استفاده از پلاک به عنوان یک انتخاب هوشمندانه برای شناسایی اعضا گله و مدیریت راحت و بهینه تر آن تاکید می کنیم .

 

اگر به دنبال مرکزی معتبر جهت خرید مرغ و خروس در تهران هستید ، اینجا کلیک کنید .

Rate this post
سفارش خرید