جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
27 فروردین 1402

فلاشینگ چیست؟ | برنامه فلاشینگ گوسفند

فهرست مطالب

منظور از برنامه فلاشینگ گوسفندان چیست و این برنامه چه کاربردی دارد ؟

فلاشینگ یک روش عالی با استفاده از جیره غذایی مناسب جهت بالا بردن قابلیت چند قلوزایی در میش ها است. فلاش در لغت به معنی قرمز شدن صورت در نتیجه هیجان یا گرما یا تمیز کردن چیزی با جریان آب می باشد، ولی در علوم دامی به تغذیه عالی ماده ها برای آزاد شدن تخمک ها فلاشینگ گفته می شود. فلاشینگ روشی موثر جهت افزایش سودآوری در کار بره زایی و تولید مثل گوسفندان محسوب می شود. شخص دامدار می تواند با این برنامه غذایی، وضعیت جسمانی گوسفندان خود را ارتقا دهد.

مزیت ها به کارگیری روش فلاشینگ برای گوسفندان:

  • به سادگی قابل انجام شدن است
  • هزینه بر نیست
  • سرعت نتیجه گیری بالایی دارد
  • با توجه به افزایش نیاز روزافزون بشر به مواد غذایی تولید شده از گوسفند ، افزایش نرخ تولید مثل این حیوانات راه حل اساسی برای رفع این مشکل محسوب می شود که می توان این کار را به وسیله روش فلاشینگ انجام داد.
  • با منظم نمودن و افزایش استفاده از جیره غذایی مناسب قبل از جفت گیری گوسفندان درصد باروری این حیوانات به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند
  • میزان تخمک گذاری میش ها را افزایش می دهد.

فلاشینگ درگوسفندوبز

چرا برنامه فلاشینگ برای افزایش میزان باروری در گوسفندان موثر می باشد؟

در بین دامداران افرادی هرچند کم وجود دارند که به روش فلاشینگ و تاثیر گذاری آن برای افزایش باروری میش ها اعتقادی ندارند و این روش را انجام نمی دهند. این دسته افراد معتقدند که تنها عامل موثر بر باروری و چند قلوزایی میش ها نوع نژاد گوسفند می باشد. در پاسخ به این مسئله باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر چه نژادهایی مانند گوسفند رومانوف به دلیل ساختار ژنتیکی و بدنی که دارند، پتانسیل چند قلوزایی بالاتری را در بین گوسفندان از آن خود کرده اند اما اگر وضعیت بدنی و تغذیه مناسب نداشته باشند، نمی تواند از این ظرفیت خود استفاده کنند.

فلاشینگ باعث پیش افتادن جفت گیری، ظاهر شدن فحلی های خفیت و کم یا بیشتر شدن طول دوره فحلی می‌شود. عمل فلاشینگ باعث افزایش 15 تا 20 درصدی بره زایی و بزغاله زایی خواهد شد.

با این وجود در هنگام خرید گوسفند برای گله توصیه می شود نژادهای چند قلوزا و یا اصلاح نژاد شده را برای کاهش ریسک عدم باروری تهیه کرده و از سلامت گوسفندان خریداری شده اطمینان حاصل کنید.

به کارگیری جیره غذایی با ارزش که توسط افراد جیره نویس ماهر در این زمینه تهیه می شود، به نسبت قابل توجهی میزان تحریک پذیری و باروری گوسفندان شما را افزایش می دهند.

از آخرین تحولات و تغییرات قیمت گوسفند زنده در بازار گوسفند مطلع شوید.

درصد دوقلوزایی یک گله بستگی به تعداد میش های آماده جفتگیری در یک زمان مشخص دارد. برای افزایش این درصد باید توجه داشته باشید که هر میش شرایط فلاشینگ را ندارد و ممکن است شرایط همزمان سازی را هم نداشته باشد.

اگر به خوبی به گله خود رسیدگی کنید و موارد مختلف را در نظر بگیرید امکان زایش بیشتر از 100 درصد هم برای چنین گله‌ای وجود خواهد داشت.

هدف از به کاربردن فلاشینگ :
از خصوصیات مطرح شده برای استفاده از جیره فلاشینگ، میزان انرژی بالای آن می باشد که همانطور که اشاره شد هدف از اجرای آن افزایش تخمک گذاری و بالا بردن احتمال چند قلوزایی در بز ماده و میش ها می باشد.

روش های استفاده از فلاشینگ:

از آنجایی که در این روش به طور ناگهانی گوسفند با درصد زیادی از مواد مغذی، تغذیه می شود سطح موادی که سبب افزایش باروری گوسفند می شود ،به میزان مناسبی افزایش پیدا می کند، این مواد ترشح شده سبب ایجاد اثر مطلوبی بر باروری و چند قلوزایی گوسفند می گذارد. البته باید توجه داشته باشید که به کارگیری فلاشینگ تنها در صورتی موثر خواهد بود که به صورت اصولی و درست انجام پذیرد.

در طول مدت نگهداری از گوسفندان ، سعی کنید به صورت مداوم سلامت جسمانی آنها را بررسی کنید . برای اینکار حتما از دکتر دامپزشک کمک بگیرید و برنامه واکسیناسیون را اجرا کنید.

اگر قصد استفاده از برنامه فلاشینگ را دارید باید حدود 4 روز قبل از سیدرگذاری مصرف این نوع خوراک را برای میش ها آغاز کرده و پس از آن نیز تا 4 روز تغذیه دام با این خوراک را ادامه دهید.

البته این مدت زمان بر حسب شرایط مختلف می تواند متغیر نیز باشد. برای بدست آوردن مدت زمان دقیق این کار با افراد متخصص حتما مشورت نمایید.
نوع نژاد در این روش تفاوتی را برای انجام دادن یا ندادن فلاشینگ ایجاد نمی کند تنها سلامت گوسفند است که بر اثر بخشی فلاشینگ تاثیر می گذارد.

قبل از شروع تغذیه با جیره فلاشینگ سعی کنید حتما واکسیناسیون های لازم از جمله آنتروتوکسمی را برای گوسفندان خود انجام دهید . نکته مهم بعدی که باید در صورت استفاده از این تکنیک رعایت کنید، سازگار نمودن شکمبه گوسفندان از روز اول سیدرگذاری با این نوع ترکیبات می باشد.

فلاشینگ

 

نتیجه گیری :
به هرحال در طی چندین سال گذشته به دلیل بالارفتن هزنیه های نگهداری از گوسفندان، شخص دامدار برای مدیریت هرچه بهتر هزنیه ها و افزایش سودآوری مجتمع دامپروری خود مجبور به استفاده از روش های نوین دامپروری مانند روش فلاشینگ (که از شایع ترین روش های تولید مثل در گوسفندان است) می باشد.

اصولا با وجود روش های افزایش دهنده میزان باروری در گله گوسفندان اما هنوز این مسئله برای دامداران می تواند چالش برانگیز باشد. موارد زیادی در این روش ها وجود دارد که در صورت اشتباه عمل کردن آنها ، نتیجه مطلوبی حاصل نخواهد شد.

در مورد اهمیت مصرف آغوز برای بره در این مقاله بیشتر بخوانید.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها