برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

خطر حیوانات درنده برای گله داران

تذکری مهم برای دامپروران  :

گوسفندان برای قشر روستایی و عشایری جزو دارایی های ارزشمند آنها به شمار می آید. نگهداری و پرورش صحیح و درست آنها برای این دسته از افراد بسیار حائز اهیمت می باشد به طوری که وارد آمدن هر گونه آسیبی به این حیوانات، آسیبی مهم به معیشت و زندگی شان تلقی می‌شود.

امروز قصد داریم درباره سگ هایی که برای حفاظت از گله خود استفاده می کنید نکته ای را ذکر کنیم که کم تر کسی به آن توجه دارد.

سگ برای گله گوسفندان

سگ به صورت کلی حیوانی با غریزه های قوی از جمله بویایی و تعقیب می باشد. این حیوانات با وجود مطیع بودن همانطور که گفته شد می تواند باعث ایجاد استرس در گله گوسفندان شما شوند.

استرس ایجاد شده در گوسفندان به خصوص در میش های باردار به دلیل تعقیب شدن توسط سگ ها می تواند حتی باعث مرگ شان شود .

 

گوسفند گاهی اوقات برای فرار از سگ تلاش زیادی را می کند که در بعضی مواقع باعث صدمه دیدن بدن آنها در اثر برخورد با اجسام و سوء تغذیه ایجاد شده در آنها می شود. از این رو بسیار مهم است.

سگ های گله های خود را به شکلی اموزش دهید که از فاصله ای مناسب مواظب گله دام های شما باشند تا مشکلات ذکر شده به وجود نیاید.

در اکثر مواقع سگ باید در محیط دامداری بسته باشد و از رها بودن سگ جدا بپرهیزید. به هرحال گوسفند حیوانی است که در مقابل حمله حیوانات درنده مثل سگ و گرگ بسیار آسیب پذیر می باشد پس بهتر است حتما مسائل ایمنی را در این رابطه رعایت نمایید.

به طور کلی گوسفندان از حمله حیواناتی نظیر گرگ و سگ ها در معرض مخاطره قرار دارند. پس بهتر است حتما این نکات را رعایت نمایید.

ساخت یک حفاظ مقاوم در اطراف محل نگهداری گله نیز به عنوان راه مطمئن دیگر جهت حفاظت از گوسفندان در مقابل حیوانات درنده محسوب می‌شود.

حمله گرگ به گله گوسفندان

 

 

سگ گله :

با وجود خطرات ذکر شده در رابطه با سگ ها ، اما باید بگوییم که این حیوانات برای شغل دامپروری از اهمیت ویژه برخوردار هستند و به شخص دامدار کمک زیادی می کنند. موردی که قصد داشتیم آن را مطرح کنیم مربوط به بهداشت سگ گله در دامداری ها می شود. به دلیل انتقال سریع بیماری ها و انگل های داخلی و خارجی سگ به دام ها باید مواردی از جمله خوراندان قرص ضدانگل و … برای این حیوانات حتما انجام گیرد.

  • با خصوصیات یک سگ گله خوب اینجا آشنا شوید.