برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چرا گاوها در کنار هم جمع می‌شوند؟ | رفتار شناسی گاو

اگر گاو نگهداری می‌کنید یا مدت زیادی در کنار این حیوانات پرفایده بوده‌اید، ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که گاو ها معمولا دوست دارند در کنار هم جمع شوند.
این حالات یکی از رفتار های خاص این گونه حیوانات اهلی می‌باشد که اغلب در گاوداری ها شاهد آن هستیم. در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که دقیقاً چرا آنها این کار را انجام می دهند.

بررسی رفتار گاو ها

گاو ها و گوساله‌های جوان به دلایل زیادی دور هم جمع می‌شوند. اصلی ترین علت این رفتار حفاظت از گله است. به غیر از این مورد بروز این رفتار برای خنک شدن، جلوگیری از تجمع حشرات و … رخ می‌دهد.
به عنوان یک گاودار دانستن اینکه دقیقاً چرا گاوهای شما در کنار هم تجمع می‌کنند، به شما کمک می‌کند که چگونه می‌توان از این حیوانات بهتر مراقبت کرد و از آسیب های احتمالی آنها را ایمن نگه داشت.

رفتار شناسی گاو

در کل مهم است که بدانید چرا گاوها دوست دارند در کنار هم جمع شوند تا قادر باشید به خوبی تصمیم بگیرید که آیا نیاز به مداخله دارید یا خیر.
هر چه بیشتر در مورد گاوهای خود وسواس به خرج دهید، در زمان پرورش و نگهداری از آنها موفق تر خواهید بود و گله شما نیز استرس کمتری را تجربه خواهد کرد.

چرا گاو ها دور هم جمع می‌شوند؟

گاو ها ذاتاً حیوانات گله‌ای هستند ور شرایطی خاص جذب یکدیگر می‌شوند. در اینجا فقط چند مورد از رایج ترین دلایلی که باعث بروز این رفتار می‌شود را به شما گاوداران محترم معرفی می‌کنیم. که این موارد عبارتند از:

تلاش برای خنک نگه داشتن خود در زمان گرما

گاوها دوست دارند در هوای گرم دور هم جمع شوند و سعی می‌کنند با اینکار مقدار سایه ایجاد کنند و از تابش مستقیم نور خورشید به بدن خود بکاهند. همچنین در صورت وجود یک سایبان، همه آنها سعی می‌کنند خود را به این ناحیه برسانند که در این حالت به نظر می‌رسد تمام گاوهای یک گله در کنار هم جمع شده‌اند.

تلاش برای جلوگیری از برخورد بادهای شدید

در شرایط آب و هوایی که باد شدیدی در حال وزش می‌باشد، گاو ها اگر در بیرون از جایگاه باشند، گاهی اوقات دور هم جمع می‌شوند تا جلوی بادهای تند را بگیرند. با گروه بندی های نزدیک به هم، گاو ها می‌توانند بخشی از قدرت باد را کاهش داده و از بچه‌های خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنند.

 

در این سایت بخوانید: چگونگی تشخیص آبستی گاو

آنها در موقعیت های ناآشنا محتاط هستند

اگر یک دسته گاو در مکانی ناآشنا قرارگیرند، به عنوان یک مکانیسم دفعای در کنار هم جمع می‌شوند. آنها اغلب به این رفتار ادامه می‌دهند تا زمانی که مطمئن شوند این مکان امن است.

بررسی رفتار گاوها

حفاظت از خود در برابر حمله حیوانات درنده

گله گاوها غالباً توسط شکارچیانی مانند گرگ ها و کایوت ها در مراتع و چراگاه ها تهدید می‌شوند. این حیوانات شکارچی با تعقیب یک گله گاو به دنبال فرصتی مناسب برای حمله به یک گاو جدا شده از گله هستند.
در مقابل گاوها و گاومیش ها هم به خوبی می‌دانند که با کنار هم قرار گرفتن قدرت خوبی برای مقابله پیدا می‌کنند. بنابراین با قرار دادن گوساله های جوان در میان گله، با خیال راحت در چراگاه ها حرکت می‌کنند.

این حیوانات از خود در مقابل شما محافظت می‌کنند

معمولا زمانی که دامداران گاوهای خود را جابه‌جا می‌کنند، آنها سعی می‌کنند دور هم جمع شوند. گاوها به طور طبیعی به سمت گله می‌روند و نزدیک هم می‌مانند و در این حالت حرکت گروهی ساده‌تری نیز خواهند داشت. اگر به طور مثال قصد داشته باشید که سم یک گاو را کوتاه کنید و به سمت آن بروید، این حیوان بدون شک به طور غریزی به سمت گله خود می‌دود تا در امان باشد.

محافظت از خود در برابر حشرات

یکی دیگر از دلایل جمع شدن گاو ها در کنار هم، جلوگیری از حمله و تجمع حشرات است. وقتی دمای محیط بالا باشد، تعداد حشراتی مانند مگس در محل نگهداری گاو به شدت زیاد می‌شود، در این حالات گاو ها با قرار گیری در کنار هم باعث فقدان جریان هوا می‌شوند و به همین خاطر تعداد حشرات آزاردهنده برای این حیوانات کاهش پیدا می‌کند.

بررسی یک چیز جدید!

معمولا گاوهای یک گله زمانی که به یک مورد مشکوک برخورد می‌کنند، دور آن جمع می‌شوند. این یکی از رفتاری های خاص این حیوانات است. گاو ها آن را بررسی می‌کنند و در نهایت اگر غذا یا آب یا چیز دیگری مانند آجرهای لیسیدنی باشد، پس از مدتی از آن مصرف می‌کنند. در برخی موارد نیز آنها دور یک حیوان مرده تجمع می‌کنند.

 

چرا گاوها به شکل دایره‌ای می‌ایستند؟

شکل قرار گیری و تجمع یک گله گاو معمولا دایره‌ای شکل است. این عادت شاید به دلیل این باشد که بتوانند به صورت ۳۶۰ درجه‌ای از خود در برابر شکارچیان دفاع کنند. در این وضعیت این حیوانات رو به بیرون ایستاده و گوساله های خود را در وسط گله قرار می‌دهند.

چرا گاوها با هم کنار حصار ها یا آخورها می‌ایستند؟

گله گاو

این حیوانات دوست دارند، کنار یک حصار یا آخور بایستند زیرا در چنین حالت هایی یا به دنبال غذا خوردن هستند یا به دنبال راهی برای عبور از حصار می‌گردند.

چرا گاوها غذا خوردن دسته جمعی را دوست دارند؟

گاوها با هم غذا می‌خورند چراکه حیوانات اجتماعی و گله‌ای هستند. آنها اغلب نزدیک به یکدیگر در مراتع حرکت می‌کنند. نکته جالب دیگر این است که زمانی که در گاوداری به آنها غلات یا یونجه می‌دهید، آنها به خوبی متوجه می‌شوند که این مواد غذایی مقدار مشخصی دارد، بنابراین در همان لحظه سعی می‌کنند این خوراک را بخورند.

چرا گاوها در جایگاه های نگهداری دور هم جمع می‌شوند؟

هنگامی که گله گاو در یک جایگاه قرار می‌گیرند، اغلب بدین شکل در کنار هم جمع می‌شوند تا جریان هوا به خوبی انجام شود. این حیوانات حتی ممکن است به صورت گروهی در طول روز به نواحی مختلف جایگاه بروند، تا جریان هوا به خوبی تغییر کند.

گله گاو

 

در سایت بخوانید: بهترین روش برای خرید خروس سیاه در تهران