چرم چیست ؟ چرم به چند دسته تقسیم می شود؟

59

صنعت چرم سازی یکی از قدیمی ترین صنایعی است که از گذشته های بسیار دور انسان ها در این صنعت مشغول به کار بوده اند. از مهم ترین موارد استفاده از  چرم می توان به تولید وسایلی مانند : کیف ، کفش ، انواع لباس ، روکش های صندلی ، زین اسب و … اشاره کرد.

چرم به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

چرم ها به طور کلی به دو دسته چرم مصنوعی و چرم طبیعی طبقه بندی می شوند که هر کدام موارد مصرف مخصوص به خود را دارند. چرم طبیعی از پوست حیواناتی مانند بز ، گاو ، گوسفند ، گاومیش و… ساخته می شود در حالی که چرم مصنوعی از مواد شیمیایی بدست می آید.

چرم

صنعت چرم سازی یکی از صنایعی است که در صورت داشتن حمایت های کافی می تواند سبب اشتغال به کار بسیاری از افراد جویای کار شود و این محصول را می توان به کشورهای زیادی نیز صادر کرد و سودآوری خوبی از این طریق بدست آورد.

مهم ترین کشور های تولید کننده چرم در جهان کدام اند؟

در حال حاضر ، شش کشور برتر تولید کننده این محصول عبارتند از : چین ، ایتالیا ، هند ، برزیل ، کره و روسیه که سهم عمده ای از تولید ومصرف این ماده سودآور را در اختیار دارند. پوست استفاده شده در صنایع چرم این کشورها بیشتر از کشورهایی که امکان فرآوری و تبدیل به محصولی با کیفیت را ندارند وارد میشود. در حدود ۸۰ درصد از تولید چرم در جهان به کشور چین تعلق دارد.

اگر قصد خرید گوسفند زنده با بهترین قیمت و کیفیت خدمات را دارید با ما تماس بگیرد.

روش های دباغی

برای تبدیل پوست به چرم با کیفیت چندین روش وجود دارد و از مواد شیمیایی ، انواع اسیدها ، نمک ها برای رنگ آمیزی این محصول استفاده می شود.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی یک جایگزین ارزان قیمت تر برای چرم طبیعی است که با استفاده از مواد شیمیایی نظیر پلی اورتان ساخته می شود و با مواد پلاستیکی و دانه ای پوشیده می شود . این نوع از چرم شباهت زیادی به چرم طبیعی داشته و در نگاه اول نمی توان تفاوت چندانی را شناسایی کرد.

چرم

ساختار رنگ و دانه بندی در چرم طبیعی نامرتب تر از چرم مصنوعی است و از مهم ترین تفاوت های آنها می توان به این موارد اشاره کرد :

  1. در زمانی که یک قطعه از چرم مصنوعی برش می خورد لبه برش اغلب صاف و یک دست می باشد.
  2. چرم طبیعی دارای یک ساختار فیبری است که می توان آن را با ابزارهایی مانند ذره بین مشاهده کرد.
  3. چرم مصنوعی با حرارت دیدن ذوب می شود و می سوزد در حالی که چرم طبیعی در این هنگام می درخشد و فشرده می شود بدون آنکه آتش بگیرد.
  4. یکی دیگر از مهم ترین مشخصه های چرم طبیعی بوی آن است که منحصر به فرد می باشد اما برخی از کارخانه های تولید کننده چرم مصنوعی با اضافه کردن مواد معطر سعی می کنند این بو را به محصول خود بدهند.
برخی از مهم ترین انواع چرم های طبیعی

چرم گاوی

چرم گاوی در دسته محبوب ترین و رایج ترین انواع چرم های طبیعی است که در برابر پارگی ، سوراخ شدگی بسیار مقاوم است و استحکام کششی بالایی را دارد و عایق حرارتی خوبی نیز می باشدو نسبتا ارزان قیمت تر است.

چرم گوزن

چرم ساخته شده از پوست گوزن فوق العاده نرم است که برای ساخت لباس و لوازم جانبی مانند دستکش به گزینه ی ایده آلی تبدیل شده است ، اما در برابر رطوبت مقاومت بالایی نداشته و همچنین بسیار گران قیمت نیز می باشد.

چرم گوسفندی

مقاومت چرم گوسفندی در برابر انواع سایش ها بسیار بالا است و حتی بعد از استفاده های طولانی مدت جنس آن نرم تر می شود . از چرم گوسفند برای ساخت جلدهای کتاب ، دستکش ، کیف و … استفاده می شود و ایتالیا بزرگترین تولید کننده این محصول در اروپا می باشد.

 

چرم

چرم تمساح

این نوع از چرم در ساخت و تولید انواع کیف دستی ، کفش ، کمربند و کلاه های لوکس و با ارزش که عمدتا توسط افراد ثروتمند خریداری می شود.

این مقاله توسط مجموعه بازار گوسفند عرضه کننده انواع دام با بهترین قیمت دام زنده و کیفیت خدمات برای علاقه مندان به این صنعت تهیه شده است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =