جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
19 آذر 1401

احکام عقیقه

قربانی عقیقه برای نوزاد
فهرست مطالب

امروز قصد داریم در مورد قربانی عقیقه که در دین اسلام به انجام دادن آن توصیه های فراوانی شده است بپردازیم و توضیحاتی را به شما عزیزان در این باب ارائه دهیم . لازم به ذکر است بازار گوسفند (مرکز خرید دام زنده) آماده ارسال گوسفند زنده از بهترین نژادهای گوسفندی، به همراه قصاب مجرب و همچنین ارسال و ذبح کاملا رایگان برای قربانی عقیقه شما، در سراسر تهران برای شما مشتریان گرامی می باشد.

برای سفارش و خرید گوسفند زنده جهت قربانی عقیقه و سایر مرسمات خود کافی است با شماره های زیر تماس بگیرید و یا در صفحه اصلی سایت فرم سفارش را تکمیل نمایید.

شماره های تماس :

09197124011
021-66000798

احکام عقیقه

احکام عقیقه

عقیقه در لغت به معنای قطع رابطه کردن و از ریشه کلمه  (( عقّ )) می آید و همچنین به موی سر نوزاد هنگام ولادت اطلاق می شود که این قربانی نیز بدین خاطر نامگذاری شده است.

عقیقه در لغت به معنای قطع رابطه و در اصطلاح شرعی یعنی ذبح نمودن گوسفند در روز هفتم تولد نوزاد است.

منظور از عقیقه ذبح حیوانی چهارپا ( گوسفند،گاو و شتر ) است که به دلیل ولادت فرزند و سپاسگذاری از خداوند می باشد و برای هر نوزاد باید به تنهایی یک عقیقه صورت گیرد . انجام این نوع از قربانی سنت موکده می باشد و در اسلام بارها به انجام دادن آن توصیه شده است.

عقیقه با تولد فرزند مشروعیت پیدا می‌‌کند، به این ترتیب وقتی فرزندی زنده به دنیا بیاید، سنت است که از طرف او عقیقه کنند.

عمل به این قربانی گوسفند بر گردن پدر نوزاد و یا کسی است که نفقه نوزاد را بر عهده دارد و اگر که عقیقه برای انسان تا زمان بلوغ انجام نشده باشد، این وظیفه از عهده پدر ساقط شده و بعد از آن  مستحب است که انسان خود این قربانی را انجام بدهد.

عقیقه بلا و مصیبت را از سر بچه دور می کند و از امام صادق نقل شده است که ( بلا دائما بر سر بچه در حال گردش است و عقیقه بلا را از او دور می کند).

به جای عقیقه کردن نمی توان پول آن را صدقه داد و باید این قربانی انجام شود و اگر توان مالی نبود باید صبر شود تا توان مالی بدست آید.

حکمت شرعی قربانی عقیقه چیست؟

در تشریع حکمت های شرعی عقیقه اسرار نهفته و فواید بسیاری ذکر شده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این قربانی ابزار شادمانی و شکر نعمت خداوند عز و جل به دلیل اینکه پرودگار به فرزندی را عنایت کرده است می باشد.
  • شخصی که اقدام به قربانی عقیقه می کند علاوه بر دور کردن بلا و مصیبت از فرزند خود بذر بخشش و سخاوت را در وجود خود می کارد.
  • نشان دادن مهر و محبت و ابراز لطف به فرزند خویش با نسبت دادن نسب نوزاد به دنیا آمده و پخش کردن خبر تولد فرزند خود نیز یکی دیگر از نتایج قربانی عقیقه می باشد.

شرایط عقیقه گوسفند

شرایط گوسفند عقیقه چیست ؟

  1. در اصول فقهی آورده شده است برای اینکه قربانی عقیقه نزد خداوند مقبول شود باید یکسری شرایط را رعایت کرد.
  2. دام باید سالم باشد.
  3. گوسفند نباید شل و کور باشد.
  4. در هنگام ذبح استخوان های گوسفند نباید شکسته شود و باید از بندهای استخوانی گوشت قطعه قطعه شود.
  5. مستحب است که به قابله یک ران از آن حیوان داده شود.
  6. بعد از ذبح گوسفند و تراشیدن موی سر نوزاد مستحب است دهان نوزاد را با عسل یا خرما شیرین کرد.

برخى از دعاهایى که در این مورد نقل شده، عبارت است از :

امام صادق(ع) دعای عقیقه را از زبان پیامبر(ص) این گونه نقل می کند: «بِسمِ الله، عَقیقَةٌ عَنِ الحَسَنِ وَ قالَ: اَللّهُمَّ، عَظمُها بِعَظمِهِ وَ لَحمُها بِلَحمِهِ وَ دَمُها بِدَمِهِ وَ شَعرهُا بِشَعرِهِ، اَللّهُمَّ اجعَلها وِ قاءً لِمُحَمَّدٍ وَ آلِهِ؛ به نام خدا، این عقیقه ای است از سوی حسن. خدایا! به سبب استخوان و گوشت و خون و موی قربانی، استخوان وگوشت و خون و موی حسن سالم نگهدار، خدایا، این قربانی مایه حفظ محمد و آل محمد قرار ده».

ابراهیم کرخى از امام صادق علیه السلام نقل کرده که آن حضرت فرمود: هنگامى که عقیقه کردى، بر عقیقه بگو: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ اللَّهُمَّ عَقِیقَةٌ عَنْ فُلَانٍ لَحْمُهَا بِلَحْمِهِ وَ دَمُهَا بِدَمِهِ وَ عَظْمُهَا بِعَظْمِهِ اللَّهُمَّ اجْعَلْهُ وِقَاءً لآِلِ مُحَمَّدٍ صلى الله علیه و آله.»

همچنین امام صادق علیه السلام فرمود: وقتى که اراده کردى عقیقه راذبح کنى، مى گویى: «یَا قَوْمِ إِنِّی بَرِیءٌ مِمَّا تُشْرِکُونَ إِنِّی وَجَّهْتُ وَجْهِیَ لِلَّذِی فَطَرَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ حَنِیفاً مُسْلِماً وَ مَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِکِینَ إِنَّ صَلَاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیَایَ وَ مَمَاتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ لَا شَرِیکَ لَهُ وَ بِذَلِکَ أُمِرْتُ وَ أَنَا مِنَ الْمُسْلِمِینَ اللَّهُمَّ مِنْکَ وَ لَکَ بِسْمِ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ تَقَبَّلْ مِنْ فُلَانِ بْنِ فُلَانٍ.» سپس مولود را نام مى برى و حیوان را ذبح مى کنى.

امام باقر علیه السلام نیز فرمود: هنگام ذبح عقیقه بگو: «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ إِیمَاناً بِاللَّهِ وَ ثَنَاءً عَلَى رَسُولِ اللَّهِ صلى الله علیه آله وَ الْعِصْمَةُ لِأَمْرِهِ وَ الشُّکْرُ لِرِزْقِهِ وَ الْمَعْرِفَةُ بِفَضْلِهِ عَلَیْنَا أَهْلَ الْبَیْتِ.» اگر کودک پسر است بگو: «اللَّهُمَّ إِنَّکَ وَهَبْتَ لَنَا ذَکَراً وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِمَا وَهَبْتَ وَ مِنْکَ مَا أَعْطَیْتَ وَ کُلَّمَا [کُلَّ ما] صَنَعْنَا فَتَقَبَّلْهُ مِنَّا عَلَى سُنَّتِکَ وَ سُنَّةِ نَبِیِّکَ صلى الله علیه آله وَ اخْسَأْ عَنَّا الشَّیْطَانَ الرَّجِیمَ لَکَ سُفِکَتِ الدِّمَاءُ لَا شَرِیکَ لَکَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ.»

چگونگی خرید گوسفند عقیقه :

مجموعه بازار گوسفند عرضه کننده دام زنده برای انواع قربانی های شما در سراسر تهران، به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی به شما مشتریان گرامی می باشد.

شماره های تماس جهت سفارش گوسفند برای قربانی عقیقه با بهترین خدمات:

09197124011

021-66000798

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها