14 دی 1399

ارتباط کشاورزی با پرورش دام زنده

کشاورزی و دامپروری
فهرست مطالب

ارتباط صنعت کشاورزی با بخش دامپروری :

در جهان تخمین زده می شود که بیش از یک میلیارد راس گوسفند وجود داشته باشد.

حیواناتی که در بخش دامپروری پرورش می یابند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت مزارع کشاورزی اثر گذار هستند. خوراک این حیوانات مثل یونجه ، جو ، ذرت و … از مزارع تامین می شود و کودی که تولید می کنند سبب افزایش باروری خاک کشاورزی می شود .  کود حیوانی برای تامین احتیاجات خاک مزارع بسیار غنی است. گیاهان می توانند با استفاده از این مواد بیشتر رشد کنند .

همانطور که می دانید روش موثری پرورش این دام زنده به کارگیری و استفاده از علوفه مرغوب و با کیفیت می باشد. علاوه بر گوسفند انواع دام های مختلفی در جهان وجود دارند . بخش دامپروری از آنجایی که باید خوراک مورد نیاز دام خود را تامین کند ارتباط تنگاتنگی با صنعت کشاورزی دارد . هر چه صنعت کشاورزی و بارندگی یک کشور بهتر باشد ، رونق دامداری نیز در آن منطقه از جهان بیشتر خواهد بود . امروزه نیز کشور هایی که پرچمدار صنعت دامپروری در جهان نظیر استرالیا ، نیوزیلند و … سعی می کنند بخش کشاورزی خود را هر چه بهتر تقویت نمایند.

کشاورزی و دامپروری

تقریبا 90 درصد غلات تولیدی در آمریکا برای بحث تغذیه در بخش دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد .
در این بخش خوشبختانه در کشور عزیزمان بارندگی های یکی دوسال گذشته مناسب بوده است که امید را برای افراد شاغل در هر دو بخش افزوده کرده است .

در بسیاری از روستاها افراد بسیار وجود دارند که علاوه بر کشاورزی به کار دامداری نیز مشغول هستند ، این دسته افراد می توانند بخش مهمی از علوفه مصرفی دام هایشان را خود تولید کنند و از هزنیه های اضافی که ممکن است در جیب دلالان نهاده دامی برود جلوگیری کنند . البته ارزیابی و بررسی اینکه چه نوع از نهاده های دامی که می توانند تولید کنند بر حسب مناطق و شرایط آب و هوایی مختلف ممکن است متفاوت باشد که باید ابتدا این بررسی انجام شود .

اگر شما در کنار کار دامپروری به کشاورزی نیز می پردازید و بخشی از مواد علوفه ای مورد نیاز گله خود را از راه کشاورزی خود تامین می کنید باید حتما نکته ای را رعایت کنید و آن هم آتش نزدن کاه و کلش باقی مانده در مزارع خود می باشد چون آتش زدن این مواد باعث می شود که حاصل خیزی زمین های کشاورزی شما به شدت کاهش یابد و برای محیط زیست هم آلودگی به وجود آید .

خطر چرای دام برای مراتع طبیعی :

اگرچه چرای بیش از حد برای مراتع طبیعی می تواند مضر باشد اما استفاده متوسط از روش تغذیه ای دام می تواند سبب یکپارچه سازی و حفظ می تواند حتی مفید نیز باشد . پخش شدن کود تولیدی توسط این حیوانات در مراتع باعث قوت گرفتن هرچه بیشتر خاک می شود . پس استفاده متعادل مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

چگونگی بر قرار ارتباط بین کشاورزی و دامپروری ؟
از آنجایی که رکود بازار در هر زمینه ای موجب ایجاد خسارات هنگفتی خواهد شد و ممکن است کسادی بازار محصولات کشاورزی در طول سالیان مختلف به وجود آید ، کشاورزان می توانند با نگهداری از چندین راس دام ، حداقل خود را از خطر تک بعدی بودن نجات دهند . به هر حال ممکن است کشاورزان بعد از یک سال زحمت فراوان به هر دلیل نتواند محصول تولید خود را به قیمت مناسب بفروش برسانند . اما با پرورش دام زنده به صورت صحیح و فروش این حیوانات قادر خواهند بود احتمال ضرر مالی سالیانه را کاهش دهند
به هر حال بازار نیاز جدی به محصولات تولید از دام زنده خواهد داشت . گوشت گوسفند و بز در محصول پرمصرف در جهان هستند . علاوه بر گوشت محصولات دیگری مانند پشم، شیر، فراورده های لبنی ، چرم و کود از این حیوانات تولید می شود که سبب سودآوری بیشتر برای کشاورزان خواهد شد.

برخی موضوعات مشترک بین صنعت دامداری و کشاورزی که باید افرادی که در هر زمینه فعالیت می کنند حتما مدنظر داشته باشند.

  • اهمیت تاب آوری در برابر فشارهای اقتصادی
  • نقش مهم کشاورزان و دامداران در امر تولید نیازهای مختلف جامعه
  • حفظ فرهنگ غنی روستایی و عشایری
  • لزوم فرهنگ سازی و توجه بیشتر به منابع طبیعی
  • بدست آوردن مهارت کافی دامداران و کشاورزان برای مدیریت منابع مالی و انسانی جهت کسب بازدهی حداکثری
    توجه داشتن به استفاده از روش های جدید و خلاقانه برای مدیریت هر چه بهتر صنعت دامپروری و کشاورزی

 

تهیه شده توسط سایت بازار گوسفند بزرگترین مرکز خرید دام زنده در سراسر تهران

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها