برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

ارتباط کشاورزی با پرورش دام زنده

ارتباط صنعت کشاورزی با بخش دامپروری :

در جهان تخمین زده می شود که بیش از یک میلیارد راس گوسفند وجود داشته باشد .

حیواناتی که در بخش دامپروری پرورش می یابند به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت مزارع کشاورزی اثر گذار هستند . خوراک این حیوانات مثل یونجه ، جو ، ذرت و … از مزارع تامین می شود و کودی که تولید می کنند سبب افزایش باروری خاک کشاورزی می شود .  کود حیوانی برای تامین احتیاجات خاک مزارع بسیار غنی است. گیاهان می توانند با استفاده از این مواد بیشتر رشد کنند .

همانطور که می دانید روش موثری پرورش این دام زنده به کارگیری و استفاده از علوفه مرغوب و با کیفیت می باشد . علاوه بر گوسفند انواع دام های مختلفی در جهان وجود دارند . بخش دامپروری از آنجایی که باید خوراک مورد نیاز دام خود را تامین کند ارتباط تنگاتنگی با صنعت کشاورزی دارد . هر چه صنعت کشاورزی و بارندگی یک کشور بهتر باشد ، رونق دامداری نیز در آن منطقه از جهان بیشتر خواهد بود . امروزه نیز کشور هایی که پرچمدار صنعت دامپروری در جهان نظیر استرالیا ، نیوزیلند و … سعی می کنند بخش کشاورزی خود را هر چه بهتر تقویت نمایند.

کشاورزی و دامپروری

تقریبا ۹۰ درصد غلات تولیدی در آمریکا برای بحث تغذیه در بخش دامپروری مورد استفاده قرار می گیرد .
در این بخش خوشبختانه در کشور عزیزمان بارندگی های یکی دوسال گذشته مناسب بوده است که امید را برای افراد شاغل در هر دو بخش افزوده کرده است .

در بسیاری از روستاها افراد بسیار وجود دارند که علاوه بر کشاورزی به کار دامداری نیز مشغول هستند ، این دسته افراد می توانند بخش مهمی از علوفه مصرفی دام هایشان را خود تولید کنند و از هزنیه های اضافی که ممکن است در جیب دلالان نهاده دامی برود جلوگیری کنند . البته ارزیابی و بررسی اینکه چه نوع از نهاده های دامی که می توانند تولید کنند بر حسب مناطق و شرایط آب و هوایی مختلف ممکن است متفاوت باشد که باید ابتدا این بررسی انجام شود .

اگر شما در کنار کار دامپروری به کشاورزی نیز می پردازید و بخشی از مواد علوفه ای مورد نیاز گله خود را از راه کشاورزی خود تامین می کنید باید حتما نکته ای را رعایت کنید و آن هم آتش نزدن کاه و کلش باقی مانده در مزارع خود می باشد چون آتش زدن این مواد باعث می شود که حاصل خیزی زمین های کشاورزی شما به شدت کاهش یابد و برای محیط زیست هم آلودگی به وجود آید .

خطر چرای دام برای مراتع طبیعی :

اگرچه چرای بیش از حد برای مراتع طبیعی می تواند مضر باشد اما استفاده متوسط از روش تغذیه ای دام می تواند سبب یکپارچه سازی و حفظ می تواند حتی مفید نیز باشد . پخش شدن کود تولیدی توسط این حیوانات در مراتع باعث قوت گرفتن هرچه بیشتر خاک می شود . پس استفاده متعادل مشکلی ایجاد نخواهد کرد .

چگونگی بر قرار ارتباط بین کشاورزی و دامپروری ؟
از آنجایی که رکود بازار در هر زمینه ای موجب ایجاد خسارات هنگفتی خواهد شد و ممکن است کسادی بازار محصولات کشاورزی در طول سالیان مختلف به وجود آید ، کشاورزان می توانند با نگهداری از چندین راس دام ، حداقل خود را از خطر تک بعدی بودن نجات دهند . به هر حال ممکن است کشاورزان بعد از یک سال زحمت فراوان به هر دلیل نتواند محصول تولید خود را به قیمت مناسب بفروش برسانند . اما با پرورش دام زنده به صورت صحیح و فروش این حیوانات قادر خواهند بود احتمال ضرر مالی سالیانه را کاهش دهند
به هر حال بازار نیاز جدی به محصولات تولید از دام زنده خواهد داشت . گوشت گوسفند و بز در محصول پرمصرف در جهان هستند . علاوه بر گوشت محصولات دیگری مانند پشم ، شیر ، فراورده های لبنی ، چرم و کود از این حیوانات تولید می شود که سبب سودآوری بیشتر برای کشاورزان خواهد شد .

برخی موضوعات مشترک بین صنعت دامداری و کشاورزی که باید افرادی که در هر زمینه فعالیت می کنند حتما مدنظر داشته باشند .

  • اهمیت تاب آوری در برابر فشارهای اقتصادی
  • نقش مهم کشاورزان و دامداران در امر تولید نیازهای مختلف جامعه
  • حفظ فرهنگ غنی روستایی و عشایری
  • لزوم فرهنگ سازی و توجه بیشتر به منابع طبیعی
  • بدست آوردن مهارت کافی دامداران و کشاورزان برای مدیریت منابع مالی و انسانی جهت کسب بازدهی حداکثری
    توجه داشتن به استفاده از روش های جدید و خلاقانه برای مدیریت هر چه بهتر صنعت دامپروری و کشاورزی

 

تهیه شده توسط سایت بازار گوسفند بزرگترین مرکز خرید دام زنده در سراسر تهران