برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

بیماری اسیدوز در گوسفندان و روش های درمانی اسیدوز

بیماری اسیدوز در گوسفندان :

در این بیماری متابولیک میزان PH در شکمبه گوسفند دچار افت شدیدی می شود . افزایش ناگهان میزان دانه و کنسانتره جیره علت ابتلا دام به این بیماری می باشد .

اساسا می توان گفت بیماری اسیدوز گوسفند ، نوعی بیماری شایع در واحدهای دامپروری محسوب می شود. برخلاف بسیاری از بیماری ها ، عامل به وجود آمدن این عارضه هیچ کدام از باکتری ها ، قارچ ها ، ویروس ها و … نیستند بلکه مشکل اساسی به نوع تغذیه و جیره در نظر گرفته شده برای این حیوانات مربوط می شود. متاسفانه دامداران زیادی چه با تجربه و چه کم تجربه در مورد نسبت های علوفه مصرفی دام به کنسانتره اطلاعات چندانی ندارند و بدون رعایت دوره سازگاری گله اقدام به استفاده زیاد از غلات و کنسانتره می کنند.

اسیدوز در گوسفند و بز و گاو

نشانه های این بیماری و راهکارهایی برای مقابله با عارضه اسیدوز در گله های گوسفندان و گاو ها :

از مهم ترین نشانه های این بیماری درد در ناحیه شکم ، کم شدن اشتها و میل به غذا خوردن ، ضعف و بی حالی ، کم تحرکی ، افزایش ضربان قلب ، اسهال ، لنگش و ضعف عمومی بدن دام زنده می باشد .
جهت پیشگیری همیشه سعی کنید سطح غلات جیره را در یک میزان معینی قرار دهید . بهتر است که انبار غلات مجتمع دامپروری خود را نزدیک به جایگاه نگهداری دام ها قرار ندهید زیرا در صورت دسترسی دام به این انبار ممکن است گوسفند میزان زیادی دانه مصرف کند که این خود باعث به وجود آمدن این مشکل می شود .

برای آن دسته از گوسفندان و حتی گاوهایی که نسبت مصرف کنسانتره در جیره این حیوانات کم بوده ، نمی توان به یکباره این نسبت را بالا برد چراکه دستگاه گوارش گوسفند ، گاو و بز باید کم کم به جیره جدید عادت پیدا کند.

مصرف بیش از حد انواع دانه های غله ای باعث می شود که دستگاه گوارش دام نتواند فرایند هضم طبیعی را به خوبی اجرا کند و باکتری های موجود در شکمبه باعث تولید اسید می شوند و در نتیجه مشکل اسیدوز رخ می دهد .

در این بیماری درد شکم به حدی است که گوسفند به شکم خود معمولا لگد خواهد زد . برای درمان می توانید از مکمل های بافری و ویتامین B استفاده کنید .ویتامین B سبب افزایش اشتها در گوسفند می شود. این ویتامین را به سیاهرگ تزریق نمایید .

راه حل دیگر استفاده از محلول جوش شیرین به همراه آب می باشد که باید به دام خورانده شود . جوش شیرین یا بی‌کربنات سدیم ، به دلیل خاصیت قلیایی ( بازی ) و ضد اسیدی که دارد میزان اسیدی بودن شکمبه را می تواند کاهش دهد .

اسیدوز گوسفندان

بیماری اسیدوز ممکن است که با نفخ نیز همراه باشند . برای این مورد نیز می توان از روغن هایی نظیر پارافین ، روغن بادام ، روغن افتاب گردان استفاده کرد . مصرف این نوع روغن ها به رفع نمودن نفخ کمک می کند .

به دلیل اینکه یکی از نشانه های این بیماری اسهال است و دام آب زیادی به خاطر اسهال از دست داده است می توان به وسیله تزریق سرم قندی نمکی برای جبران این آب از دست رفته استفاده کرد . ادرار کردن گوسفند بعد از تزریق سرم یکی از نشانه های بازگشت سطح آب به حالت قبلی می باشد .  در این صورت می توانید تزریق را متوقف کنید .

از مهم ترین دلایل استفاده از سنگ نمک درکنار خوراک دام افزایش میزان ترشخ بزاق در دام است و به دلیل تاثیر جدی که در کنترل اسیدی شدن شکمبه دارد از بیماری اسیدوز جلوگیری می کند

برای کاهش میزان بیماری اسیدوز در دام ها باید از مخلوط علوفه و کسانتره استفاده شود .

سخن آخر :
در نهایت با توجه به علائم خطرناک بیماری اسیدوز که در بعضی مواقع نیز با مرگ دام و گوسفند همراه می شوید باید میزان تغذیه گوسفندان کنترل شود تا مانع پرخوری و بروز این بیماری خطرناک در گوسفندان گردد

 

برای اطلاع از خرید گوسفند زنده این لینک را حتما دنبال کنید.

Rate this post