برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تفاوت بین گوسفند و بز چیست؟

معرفی کامل تفاوت بین گوسفند و بز :

دربین تمامی حیوانات گوسفند و بز بسیار شبیه به هم هستند. هر دو حیوان اهلی و در دسته نشخوار کنندگان قرار می‌گیرند اما با این وجود نباید از تفاوت بین آنها غافل شویم. از آنجایی که بسیاری از افراد تفاوت بین گوسفند و بز را نمی دانید، در این مطلب به شرح این تفاوت ها خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات مفید خواندن ادامه این مطلب را به شما  عزیزان پیشنهاد می کنیم.

  • اگر دوست دارید به ارزان‌ترین قیمت روز بازار تهران، گوسفند زنده بخرید، لینک درج شده را دنبال کنید.

تفاوت های بین دامپروری و ویژگی های بز ها و گوسفندان چیست؟

گوسفند و بز به عنوان دو گزینه بسیار عالی برای شغل دامپروری و دامداری شناخته می شوند و از گذشته تا کنون در بین جوامع بشری نگهداری از آن ها بسیار مرسوم بوده و مردمانی زیادی از طریق نگهداری آنها به کسب درآمد می پردازند.

 با وجود اینکه این گونه حیوانات اهلی شباهت های زیادی به یکدیگر دارند اما اگر شما قصد دارید وارد صنعت دامپروری شود باید درک صحیحی از اهداف خود داشته باشید و بتوانید مناسب ترین نژاد و گونه را برای ادامه کار خود نظر بگیرید. در ادامه برخی از مهم ترین تفاوت های بین گوسفند و بز را برای شما بیان می کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل دامپروری کلیک کنید.

دامپروری به خودی خود شغلی نسبتا سخت و پر زحمت محسوب می شود و کسانی که در این حرفه مشغول به فعالیت هستند باید علاقه به انجام آن داشته باشند و از نگهداری حیوانات لذت ببرند زیرا این دوست داشتن باعث ایجاد انگیزه برای پیشبردن اهداف می شود . علاوه بر علاقه شناخت دقیق رفتار ها و خصوصیات حیوانات نیز  برای موفقیت بسیار حائز اهمیت می باشد.

تفاوت بین گوسفند و بز

همانطور که در بالا نیز ذکر شده باید بدانید دقیقا چه هدفی از نگهداری گوسفند و یا بز دارید؟
آیا قصد تولید شیر و یا گوشت را دارید ؟ و حتی اینکه با بازارهای فروش محصولات دامی هر کدام چقدر آشنا هستید؟

با وجود اینکه از هر دو گونه جانوری گوسفند و بز می توان شیر و گوشت تولید کرد اما خب بین هر منطقه جغرافیایی تفاوت هایی هم از لحاظ ذائقه مردم و هم از لحاظ قیمت محصولات وجود دارد که با یک تحقیق صحیح درباره آن ها می توانید بهترین گزینه را برای ادامه کار دامپروری خود در نظر بگیرد.

آخرین قیمت گوسفند زنده چقدر است؟

مهم ترین تفاوت های بین گوسفندان و بزها

برخی نژادهای گوسفند و بز بقدری شبیه به هم هستند که به سختی می توان آن ها از هم تشخیص داد . گوسفند و بز همانند گاو ها نشخوارکننده هستند و معده ای چند قسمتی دارند. بزها قادر به کوهنوردی ، ایستادن روی پاهای عقب خود ، پرش و گذر از مناطق سخت برای رسیدن به منطقه ای امن هستند . گله بز در هنگام عبور از مراتع بیشتر از گوسفندان از یکدیگر فاصله می گیرند و کنترل آنها سخت تر می باشد . به نوعی بز ها را می توان ماشین های کوهنوری معرفی کرد که از پاهای بلند و هیکل لاغر خود حداکثر استفاده را می توانند داشته باشند . وجود چنین ویژگی هایی باعث شده است که بز در زمان خطر و بروز استرس آسیب کمتری نسبت به گوسفند ببیند.

بز ها می توانند به طرز زیرکانه ای در هنگام مواجه با یک تهدید غیرمنتظره فرار کنند در حالی که گوسفندان به طور کلی با گله خود فرار می کنند.

در بسیاری از مناطق دنیا نژادهایی متنوعی از بزهای وحشی وجود دارد که متاسفانه در معرض خطرات گوناگون نیز هستند . این حیوانات به شکلی تکامل یافته اند که در شرایط سخت کوهستان و مناطق دیگر بتوانند به زندگی خود ادامه دهند . بسیاری از نژادهای وحشی بز در کوه های مرتفع اروپا ، آسیا، آمریکای شمالی و شمال آفریقا زندگی می کنند.

مقاله پیشنهادی : نحوه خرید خروس و مرغ زنده در تهران با مناسب ترین قیمت 

 

اگرچه هر دو گیاه خوار هستند اما از لحاظ تغذیه ای تفاوت هایی با یکدیگر دارند ، بزها دوست دارند که بالای گیاهان را بخورند و می تواند به دنبال غذا بگردند و بسیار چابک تر از گوسفندان هستند .در حالی که بره ها علاقه به خوردن تمام ساقه گیاه را دارند  میزان علوفه ای که گوسفندان می خورند بیشتر از بز ها می باشد

هر دو نژادهای دامی چراگاه های مرتفع را بیشتر ترجیح می دهند.

نگهداری از گوسفندان در حصار و محوطه بسته شده راحت از بزها می باشد.

گوسفند حیوانی می باشد که قادر به درک احساساتی مانند ترس ، عصبانیت ، ناامیدی ، کسالت می باشد . که این ویژگی ادراکی آنها شبیه به انسان ها می باشد. بز و گوسفند هر دو حیواناتی اجتماعی هستند.  در بز ها نیز نشانه هایی از درک احساسات ذکر شده به چشم می خورد

بزها در هنگامی که از لحاظ جنسی فعال تر هستند بوی متفاوت را می گیرند و همچنین دارای شاخ و دم  نیز هستند.

 شاخ های بز معمولا بلند و دم آنها کوتاه می باشد و به سمت بالا قرار میگرد اما در بعضی نژادهای گوسفندی که دم بلند تری قابل مشاهده است، دم به سمت زمین قرار میگرد و آویزان می باشد.

گوسفندان دارای پشم هستند در حالی که جنس بدن بز از مو می باشد . پشم گوسفند را باید سالانه کوتاه کرد.

هر دوی این گونه های جانوری مستعد ابتلا شدن انواع بیماری ها از جمله انگل هستند.

مقایسه شیر گوسفندان و بز ها نشان می دهد که شیر گوسفند حاوی چربی بیشتری است

گوشت های این دو تقریبا مزه ی یکسانی دارند و بررسی ها نشان داده است که گوشت بز چربی و کلسترول کم تری نسبت به گوشت گوسفند دارد.

بین هر دوی آنها پرخاشگری و عصبانیت دیده می شود.

بز ها دارای ریش هستند.

بز ها تمایل دارند بیشتر در محیط های آزاد باشند . برای بز ها کیفیت خوراک از کمیت مهم تر می باشد.

اندازه تقریبی بز در مجموع کوچکتر از گوسفند می باشد.

برخی افراد گمان می کنند ویژگی های رفتاری گوسفندان و بز ها دقیقا شبیه به یکدیگر می باشند اما باید بگوییم همانطور که اشاره شد بز ها نگهداری از بز ها به دلایل مختلفی از جمله ماجراجو بودن این حیوانات سخت تر از گوسفندان می باشد . به طور کلی اداره کردن گله گوسفندان به نسبت ساده تر از بز ها می باشد و انجام کارهایی مانند سم چینی ،تغذیه واکسیناسیون و … برای گوسفندان راحت تر است.

 

بز و گوسفند چه فرقی با هم دارند

هوش بز بیشتر از گوسفند است:

بز ها حیواناتی به نسبت مستقل تر و باهوش تر هستند درحالی که گوسفندان فقط دوست دارند در گله خود بمانند. اگر گوسفند از گله ی خود جدا شود به راحتی گم می شود و بسیار نیز اذیت خواهد شد.

بهره‌ی هوشی بز را می‌توان از علائمی مانند دور شدن از اتومبیل‌ها در هنگام حرکت متوجه شد. به عنوان مثال شاید برای شما هم بارها پیش آمده باشد، که وقتی با خودرو از کنار گله‌ای از گوسفندان عبور می‌کنید باید سرعت را کم کرده و محتاط باشید زیرا یک گوسفند درست جلوی وسیله نقلیه عبور شما ترسیده و به حالت تعجب می‌ایستد در حالی بزها اینگونه نیستند و از ماشین دوری می‌کنند.

 

گوسفندان یا بز ها ، کدام گونه از این دو حیوان اهلی می توانند در مقابل تغییرات اقلیمی بیشتر دوام بیاورند؟

تغییرات اقلیمی و پدیده گرمایش زمین ، مشکلی جهانی است . نگرانی ها از این موضوع سبب شده است که گروهی از دانشمندان به فکر بررسی توانایی جانوران مختلف از جمله گوسفندان و بز ها در مقابل این تغییرات باشند . همانطور که در همین مقاله ذکر کردیم گوسفند ها و بز ها از نظر ژنتیکی به یکدیگر شباهت های زیادی دارند و تقریبا ساختار بدنی آن یکسان است اما با این حال به نظر می رسد که بز در مورد توانایی سازگاری با شرایط جدید یک گام جلوتر از گوسفندان باشد . همین قابلیت جست و جو گر بودن بز ها برای یافتن غذا خود می تواند یکی از واضح ترین دلایل برای این موضوع تلقی شود . در مورد اهمیت این موضوع یکی از دانشمندان جانورشناسی می گوید:

مهم است که حیوانات بتوانند به سرعت در برابر تغییرات زیست محیطی واکنش نشان دهند ، زیرا این امر به آنها این امکان را می دهد که حتی در شرایط نامطلوب نیز برای خود منابع غذایی جدید پیدا کنند.

تفاوت مصرف علوفه بز و گوسفند:

در مقایسه انجام شده بین مصرف خوراک بز و گوسفند، اغلب نشان داده شده است که بزها دارای مصرف خوراک بالاتری هستند و این به علت نیاز انرژی خالص بالاتر آنها برای نگهداری می باشد. شواهد محکمی وجود دارد که بزها در مقایسه با گوسفندان انرژی بالاتری برای نگهداری نیاز دارند و احتیاجات بزها به ازای هر کیلوگرم وزن متابولیکی بیشتر شبیه به گاو می باشد نه گوسفند. بنابراین منطقی‌تر است که بزها برای نگهداری وزن بدن بیشتر از گوسفندان خوراک مصرف کنند.

هر چند این لزوما بدین معنی نمی باشد که مصرف اختیاری خوراک در بزها بالاتر است. واضح است که بایستی تحقیقات بیشتری در مورد مقایسه خوراک مصرفی مورد نیاز برای حفظ وزن و مصرف اختیاری خوراک در بزها در مقایسه با بقیه گونه های حیوانی صورت گیرد و مطالعات موجود نیاز به بررسی بیشتری دارند. میزان مصرف ماده خشک بزها متغیر می باشد. به طور مثال بزهای شیرده ۳.۵ درصد وزن بدن خود انواع مختلف علوفه را مصرف می کنند. بز نژاد آلپاین در اوایل آبستنی تقریبا ۳ درصد وزن بدن علوفه مصرف می کند، ولی در اواخر آبستنی به ۲ درصد کاهش می یابد. در یک تحقیق میزان مصرف ماده خشک در بزها از ۱.۴۷ تا ۳.۶۵ درصد وزن بدن متغیر بوده است و این دامنه تغییر، تحت تأثیر نژاد، میزان انرژی جیره، تولید شیر، مرحله شیردهی و اندازه حیوان می باشد.

 

خلاصه ای از تفاوت بین گوسفند و بز : 

گونه گوسفند اهلی به جنس گوسفندان ( اویس ) تعلق داشته در حالی که بز متعلق به جنس کاپرا می باشد . بسیاری از متخصصان با وجود تفاوت هایی که بز و گوسفند از لحاظ اندام شناسی بایکدیگر دارند آنها را از هم تفکیک نمی کنند.
مهم ترین تفاوت های ساختاری بدن بز و گوسفند مربوط به اختلافات اندازه شاخ ، اسکلت بدن ، نوع پوشش و وجود یا عدم وجود ریش می باشد . مزیتی که بز نسبت به گوسفند دارد این است که بز از سرعت واکنش بسیار بالاتری برخوردار بوده و بی پروا تر از گوسفند می باشد.

 

این مقاله تهیه شده توسط تیم تولید محتوای سایت بازار گوسفند ( مرکز خرید دام زنده در تهران ) می باشد که با هدف افزایش سطح دانش دامداران و فعالان حوزه دامپروری نگارش شده است . امیدواریم که محتوای این مطلب برای شما مفید بوده باشد.