جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
16 شهریور 1402

8 نکته مهم برای خرید یونجه دامی

خرید یونجه دامی
فهرست مطالب

معرفی ساده ترین روش های خرید یونجه

  1. آیا به عنوان یک دامدار به دنبال خرید یونجه مرغوب برای گوسفندان، گاو ها، اسب ها و سایر حیوانات خود هستید؟
  2. معمولا علوفه های مورد نیاز مجتمع دامپروری خود را از کجا تهیه می‌کنید؟
  3. بر اساس چه معیاری کیفیت یونجه خریداری شده را می‌سنجید؟

ممکن است این تصور را داشته باشید که خرید یونجه کاری به نسبت ساده است و نیاز به در نظر گرفتن نکته خاصی ندارد اما باید بدانید که در واقع جزئیات زیادی برای تهیه یونجه دامی مرغوب و با کیفیت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

اگر تجربیات چندانی در زمینه پرورش دام و خرید علوفه های مختلفی همچون یونجه ندارید، نگران نباشید چون همانطور که گفتیم، این بار کارشناسان تولید محتوای تخصصی سایت بازار گوسفند به سراغ معرفی 8 نکته مهم در هنگام خرید یونجه دامی رفته اند، امیدواریم که با مطالعه و دانستن این موارد، روز به روز شاهد پیشرفت صنعت دامپروری و افزایش درامد در این حوزه برای دامداران زحمت کش باشیم.

همچنین چنانچه مایل بودید درباره شرایط بهره ور تغذیه گوسفندان اطلاعات کاملی را بدست بیاورید، این لینک را حتما دنبال نمایید.

نکاتی در رابطه با چگونگی خرید یونجه خوب:

خرید یونجه در عین سادگی می تواند چالش بر انگیز باشد، به خصوص در زمانی که قصد خرید از شخص ناشناسی را داشته باشید و یا می خواهید به صورت آنلاین یا تلفنی یونجه و علوفه دامی مورد نیازتان را تهیه نمایید. در چنین مواقعی چند نکته اساسی وجود دارد که رعایت کردن آنها به شما این امکان را می دهد، بهترین فروشنده علوفه دامی را در میان ده ها فروشنده انتخاب کنید.

نکته اول : رنگ یونجه

رنگ یونجه

رنگ این گیاه می تواند نشانگر تازه یا کهنه بودن آن باشد. رنگ یونجه با کیفیت ، سبز متمایل به نقره ای می باشد . رنگ یونجه خیلی دیر  یا خیلی زود برداشت شده باشد ، معمولا به این شکل نخواهد بود.
استفاده از یونجه ای که رنگ مطلوبی ندارد، باعث ایجاد آسیب هایی در روند تغذیه دام های گله خواهد شد .
رنگ دیگری که معمولا یونجه به خود می گیرد، زرد است. اگر این گیاه به صورت غیر اصولی و در زیر آفتاب ذخیره شود به این رنگ تبدیل می شود . البته این مورد احتمالا به خودی خود نمی تواند مشکل ساز باشد اما با اطمینان می گوییم که اگر گیاهان علوفه ای به درستی نگهداری نشوند، دچار مواردی همچون کپک زدگی خواهند شد که این مسئله خطرناک است.

 

اگر به دنبال به روز ترین قیمت گوسفنده زنده هستید، اینجا کلیک کنید.

 

نکته دوم : برش های مختلف

اندازه یونجه

مهم است که بدانید یونجه که خریداری می‌کنید، برای کدامیک از برداشت های سالیانه مزرارع این گیاه می باشد. معمولا در هر برداشت خصوصیات ساقه و برگ تا حدودی با یکدیگر فرق می کند. هر برش از این گیاه خواص تغذیه ای مختلفی دارد که می تواند مزایای منحصر به فردی را در بحث تغذیه دام های می تواند به همراه داشته باشد.

 

نکته سوم : اطلاع از محل کشت یونجه

اینکه درباره محل کشت یونجه اطلاعاتی بدست بیاورید به شما این امکان را می دهد، تا حدودی از کیفیت آن مطلع شوید. در برخی مناطق آفت هایی ممکن است در میان مزارع یونجه رشد پیدا کند که مصرف آن برای حیوانات مضر خواهند بود.

 

نکته چهارم : اندازه ساقه

ساقه یونجه

علاوه بر دیگر معیارهای مطرح شده، در هنگام خرید یونجه به اندازه ساقه آن نیز توجه کنید. ساقه های نرم تر و انعطاف پذیر تر ، با سهولت بیشتری در دستگاه گوارش دام هایی همچون گاو، گوسفند و اسب هضم می‌شوند، در حالیکه یونجه هایی با ساقه های ضخیم و خشک معمولا به اندازه کافی مواد مغذی را به بدن حیوانات انتقال نمی‌دهند.

 

نکته پنجم : میزان رطوبت یونجه

درصد رطوبت موجود در یونجه های خریداری شده احتمالا بسته به محل کشت و زمان برداشت با یکدیگر متفاوت خواهند بود. در مناطق با رطوبت بالا، برداشت یونجه گاهی اوقات بیشتر طول می کشد و همین رطوبت احتمال کپک زدگی این گیاه مفید را افزایش می‌دهد. اگر به مقدار زیاد یونجه خریداری می‌کنید و یا به صورت صنعتی به پرورش دام مشغول هستید، بهتره قبل از خرید با استفاده از ابزارهای آزمایش کیفیت، این موضوع را بررسی نمایید. مطمئنا در مقیاس ها بزرگ، صرف چنین هزنیه هایی، نه تنها اتلاف منابع مالی محسوب نمی‌شود بلکه به بهبود ضریب تبدیل دام های گله منجر خواهد شد.

 

نکته ششم : چگونگی حمل و نقل و تحویل یونجه از مزرعه تا دامداری

حمل و نقل یونجه

نحوه بارگیری و انتقال این گیاه از مزرعه تا دامداری بسیار حائز اهمیت است. به نظر ما بهتره  در صورت با کیفیت بودن یونجه ، این محصول کشاورزی را از نزدیک ترین مزرعه به دامداری خود، خریداری نمایید. صرف هزنیه های اضافی، عدم بسته بندی صحیح، از بین رفتن بخشی از بار در حین حمل و نقل برخی از مشکلات رایج موجود در این زمینه است.

 

نکته هفتم: مدت انبار و ذخیره سازی

به هر اندازه که از مدت ذخیره سازی یونجه می‌گذرد، ارزش غذایی آن نیز کاهش پیدا می‌کند. طول مدت انبار کردن یونجه مهم می باشد. البته به جز زمان، شرایط انبار کردن یونجه نیز باید صحیح باشد. یونجه بسیار آسیب پذیر است و در صورت ذخیره سازی نامناسب، مشکلات جدی را برای سلامتی گله دام های شما می‌تواند به وجود بیاورد.

نکته هشتم: بسته بندی یونجه

بسته بندی یونجه
بسته بندی یونجه غالبا به دو شیوه مکعبی یا گرد انجام می‌شود. گاهی اوقات دامداران اقدام به خرید یونجه به صورت بسته ای می‌کنند. نکته ای که در این باره وجود دارد این است که هر دامدار دقیقا باید بداند در طول یک دوره پرورش دام به چه میزان به انواع علوفه نیاز دارد و بر اساس آن این خرید را انجام بدهد . توصیه ما این است که به جای خرید بسته ای، بهتره به بر اساس کیلوگرم این خرید صورت گیرید.

 

نکته مهم دیگر قیمت یونجه می باشد: 

متاسفانه به دلایل مختلفی، در طول سال شاهد نوسانات زیاد نرخ نهاده های دامی هستیم. به جهت اینکه کمترین آسیب را از این قبیل نوسانات ببنید . می توانید بلافاصله پس از فصل برداشت این گیاه که معمولا از کم ترین قیمت در مقایسه با سایر فصول برخوردار است ، خرید خودتان را انجام بدهید . بسیاری از دامداران به دلیل اینکه در زمان مناسب اقدام به تهیه یونجه مورد نیاز دام هایشان نمی کنند ، در طول سال با مشکلاتی از جمله نداشتن سرمایه کافی برای خرید این گیاه مواجه می‌شوند.

 

آیا باید کیفیت یونجه آزمایش شود؟

آزمایش یونجه کاری نیست که بیشتر کشاورزان و دامداران به طور منظم و همیشگی انجام بدهند. با این وجود اگر می خواهید ، دام های خود را با مناسب ترین و مغذی ترین جیره ها تغذیه نمایید و همچنین به بیشترین درصد بازدهی دست پیدا کنید، حتما آزمایش تعیین کیفیت مفید خواهد بود. ساده ترین راه برای چنین آزمایشاتی ، ارسال نمونه ای کوچک از یونجه به آزمایشگاه های معتبر فعال در این حوزه است. در اینگونه آزمایشات مواردی همچون میزان پروتئین ، نشانسته، قندها، مواد معدنی و ویتامین ها بررسی می‌شوند.

 

مناسب ترین نوع یونجه بر اساس گونه جانوری:

هنگامی که به عنوان یک دامدار برای حیواناتی که از آنها نگهداری می کنید ، یونجه می خرید باید گونه جانوری آنها را در نظر بگیرید. شناخت نیاز های غذایی دام ها بر اساس ویژگی هایی که دارند، از اهیمت زیادی برخوردار است. در اینجا مرور کلی از آنچه که باید در باره مناسب ترین نوع یونجه بر اساس گونه جانوری بدانید را ارائه می‌کنیم. اما برای بهبود ضریب تبدیل ، توصیه می شود حتما از یک متخصص جیره نویسی و تغذیه دامی نیز کمک بگیرید.

گاو:

مصرف یونجه برای گاو

گاوها بسته به سن و جنسیتی که دارند، دو نوع یونجه برای این حیوانات مناسب تر می باشد. گاوهای شیرده بیشتر به یونجه هایی که درصد پروتئین و ویتامین زیادی دارند، نیازمند هستند.

گوساله های کم سن ممکن است نتوانند به خوبی یونجه های درشت و ضخیم را هضم کنند ، در حالیکه گاو های گوشتی پیر هر نوع یونجه ای را می توانند بخورند. برای تغذیه گاو های شیری به خصوص در دوران آبستنی باید از مغذی ترین یونجه ها استفاده کرد. به طور کلی هر چه یونجه به قطعات ریز تری تبدیل شود برای حیوانات مناسب تر می باشند.

اسب:

اسب از دیگر گونه های جانوری می باشد که می توان برای تغذیه آنان از یونجه استفاده کرد . اسب های بالغ نر نسبت به اسب های جوان یا اسب های آبستن به کلسیم و پروتئین کم تری نیاز دارند.

یونجه گیاهی مناسب برای افزایش بازدهی اسب ها می باشد البته به شرطی که به صورت مناسب ذخیره شده و فاقد هر گونه کپک زدگی یا گرد و غبار باشد . بنابراین اگر به دنبال خرید یونجه برای تعدادی اسب هستید، باید به نکات یک تا هشت اشاره شده در همین مقاله حتما توجه داشته باشید.

بز:

بز ها، از معروف ترین حیواناتی هستند که قادرند طیف بزرگی از گیاهان را به عنوان غذا مصرف کنند. البته ناگفته نماند که بز ها به یونجه نیز علاقه مند هستند و به خوبی می توانند مواد مغذی این گیاه را هضم و جذب نمایند.

گوسفند:

گوسفند نیز به مانند بز، یونجه را به عنوان گیاهی خوش خوراک می شناسد. البته همانطور که می دانید نژادهای مختلفی از گوسفندان در سراسر جهان وجود دارند. برخی از آنها به یونجه هایی با قطعات بزرگ و برخی به قطعات ریز تر این گیاه علاقه مند هستند. به طور کلی بهترین یونجه برای مصرف گوسفندان، یونجه‌ای است که درصد زیادی از آن از برگ و گل یونجه تشکیل شده باشد. بافت نرم چنین یونجه‌ای مخصوصاً برای بره های جوان که آماده خوردن خوردن شده‌اند بسیار مناسب است.

گوسفندان می‌تواند 80 تا 90 درصد یونجه دریافتی خود را هضم کنند. یونجه از آنجایی که حاوی آهن، ویتامین سی، پروتئین، پتاسیم ویتامین K و منیزیم و مواد مغذی دیگری است در کل برای گوسفندان یک انتخاب غذایی خوب و مفید محسوب می‌شود.

اگر اولین باری است که یونجه می خرید ، باید چه سوالی از فروشنده بپرسید؟

اگر در خرید یونجه تازه کار هستید و از اینکه شاید نتوانید یونجه مناسبی را خریداری کنید، نگرانی هایی دارید، باید بگوییم که با همین نکات بسیار ساده ای که به آنها اشاره کرده ایم ، می توانید خرید خوبی داشته باشید. با آماده کردن یک سری سوال و بررسی پاسخ فروشندگان این گیاه خواهید توانست بخش بزرگی از نگرانی هایی که درباره این مسئله دارید را بر طرف نمایید.

اگر به سراغ فروشنده منصفی بروید، حتما به سوالات شما پاسخ درستی می دهد.

اگر مایل هستید که به عنوان یک دامدار با چالش های خرید یونجه مواجه نشوید، می توانید خودتان اقدام به کاشت یونجه در یک زمین کشاورزی مناسب نمایید. خیلی از دامدارانی که خودشان مزرعه پرورش یونجه دارند، با هزنیه تمام شده کمتر حتی در فصل زمستان، می‌توانند از این گیاه برای تغذیه دام هایشان استفاده کنند.

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها