برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۸ نکته مهم برای خرید یونجه دامی

معرفی ساده ترین روش های خرید یونجه

  1. آیا به عنوان یک دامدار به دنبال خرید یونجه مرغوب برای گوسفندان ، گاو ها ، اسب ها و سایر حیوانات خود هستید ؟
  2. معمولا علوفه های مورد نیاز مجتمع دامپروری خود را از کجا تهیه می کنید ؟
  3. بر اساس چه معیاری کیفیت یونجه خریداری شده را می سنجید ؟

ممکن است این تصور را داشته باشید که خرید یونجه کاری به نسبت ساده است و نیاز به در نظر گرفتن نکته خاصی ندارد اما باید بدانید که در واقع جزئیات زیادی برای تهیه یونجه دامی مرغوب و با کیفیت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد .
اگر تجربیات چندانی در زمینه پرورش دام و خرید علوفه های مختلفی همچون یونجه ندارید ، نگران نباشید چون همانطور که گفتیم ، این بار کارشناسان تولید محتوای تخصصی سایت بازار گوسفند به سراغ معرفی ۸ نکته مهم در هنگام خرید یونجه دامی رفته اند ، امیدواریم که با مطالعه و دانستن این موارد ، روز به روز شاهد پیشرفت صنعت دامپروری و افزایش درامد در این حوزه برای دامداران زحمت کش باشیم .

همچنین چنانچه مایل بودید درباره شرایط بهره ور تغذیه گوسفندان اطلاعات کاملی را بدست بیاورید ، این لینک را حتما دنبال نمایید .

نکاتی با اهیمت در هنگام خرید یونجه :

خرید یونجه در عین سادگی می تواند چالش بر انگیز باشد ، به خصوص در زمانی که قصد خرید از شخص ناشناسی را داشته باشید و یا می خواهید به صورت آنلاین یا تلفنی یونجه و علوفه دامی مورد نیازتان را تهیه نمایید . در چنین مواقعی چند نکته اساسی وجود دارد که رعایت کردن آنها به شما این امکان را می دهد ، بهترین فروشنده علوفه دامی را در میان ده ها فروشنده انتخاب کنید .

نکته اول : رنگ یونجه

رنگ یونجه

رنگ این گیاه می تواند نشانگر تازه یا کهنه بودن آن باشد . رنگ یونجه با کیفیت ، سبز متمایل به نقره ای می باشد . رنگ یونجه خیلی دیر  یا خیلی زود برداشت شده باشد ، معمولا به این شکل نخواهد بود.
استفاده از یونجه ای که رنگ مطلوبی ندارد ، باعث ایجاد آسیب هایی در روند تغذیه دام های گله خواهد شد .
رنگ دیگری که معمولا یونجه به خود می گیرد ، زرد می باشد . اگر این گیاه به صورت غیر اصولی و در زیر آفتاب ذخیره شود به این رنگ تبدیل می شود . البته این مورد احتمالا به خودی خود نمی تواند مشکل ساز باشد اما با اطمینان می گوییم که اگر گیاهان علوفه ای به درستی نگهداری نشوند ، دچار مواردی همچون کپک زدگی خواهند شد که این مسئله خطرناک می باشد .

 

 

نکته دوم : برش های مختلف

 

اگر به دنبال به روز ترین قیمت گوسفنده زنده هستید ، اینجا کلیک کنید . 

اندازه یونجه

مهم است که بدانید یونجه که خریداری می کنید ، برای کدامیک از برداشت های سالیانه مزرارع این گیاه می باشد . معمولا در هر برداشت خصوصیات ساقه و برگ تا حدودی با یکدیگر فرق می کند . هر برش از این گیاه خواص تغذیه ای مختلفی دارد که می تواند مزایای منحصر به فردی را در بحث تغذیه دام های می تواند به همراه داشته باشد .

 

نکته سوم : اطلاع از محل کشت یونجه

اینکه درباره محل کشت یونجه اطلاعاتی بدست بیاورید به شما این امکان را می دهد ، تا حدودی از کیفیت آن مطلع شوید . در برخی مناطق آفت هایی ممکن است در میان مزارع یونجه رشد پیدا کند که مصرف آن برای حیوانات مضر خواهند بود .

 

نکته چهارم : اندازه ساقه

ساقه یونجه

علاوه بر دیگر معیارهای مطرح شده ، در هنگام خرید یونجه به اندازه ساقه آن نیز توجه کنید . ساقه های نرم تر و انعطاف پذیر تر ، با سهولت بیشتری در دستگاه گوارش دام هایی همچون گاو ، گوسفند و اسب هضم می شوند ، در حالیکه یونجه هایی با ساقه های ضخیم و خشک معمولا به اندازه کافی مواد مغذی را به بدن حیوانات انتقال نمی دهند .

 

نکته پنجم : میزان رطوبت یونجه

درصد رطوبت موجود در یونجه های خریداری شده احتمالا بسته به محل کشت و زمان برداشت با یکدیگر متفاوت خواهند بود . در مناطق با رطوبت بالا ، برداشت یونجه گاهی اوقات بیشتر طول می کشد و همین رطوبت احتمال کپک زدگی این گیاه مفید را افزایش می دهد . اگر به مقدار زیاد یونجه خریداری می کنید و یا به صورت صنعتی به پرورش دام مشغول هستید ، بهتره قبل از خرید با استفاده از ابزارهای آزمایش کیفیت ، این موضوع را بررسی نمایید . مطمئنا در مقیاس ها بزرگ ، صرف چنین هزنیه هایی ، نه تنها اتلاف منابع مالی محسوب نمی شود بلکه به بهبود ضریب تبدیل دام های گله منجر خواهد شد .

 

نکته ششم : چگونگی حمل و نقل و تحویل یونجه از مزرعه تا دامداری

حمل و نقل یونجه

نحوه بارگیری و انتقال این گیاه از مزرعه تا دامداری بسیار حائز اهمیت می باشد . به نظر ما بهتره  در صورت با کیفیت بودن یونجه ، این محصول کشاورزی را از نزدیک ترین مزرعه به دامداری خود ، خریداری نمایید . صرف هزنیه های اضافی ، عدم بسته بندی صحیح ، از بین رفتن بخشی از بار در حین حمل و نقل برخی از مشکلات رایج موجود در این زمینه می باشد .

 

نکته هفتم : مدت انبار و ذخیره سازی

به هر اندازه که از مدت ذخیره سازی یونجه می گذرد ، ارزش غذایی آن نیز کاهش پیدا می کند . طول مدت انبار کردن یونجه مهم می باشد . البته به جز زمان ، شرایط انبار کردن یونجه نیز باید صحیح باشد . یونجه بسیار آسیب پذیر است و در صورت ذخیره سازی نامناسب ، مشکلات جدی را برای سلامتی گله دام های شما می تواند به وجود بیاورد .

نکته هشتم : بسته بندی یونجه

بسته بندی یونجه
بسته بندی یونجه غالبا به دو شیوه مکعبی یا گرد انجام می شود . گاهی اوقات دامداران اقدام به خرید یونجه به صورت بسته ای می کنند . نکته ای که در این باره وجود دارد این است که هر دامدار دقیقا باید بداند در طول یک دوره پرورش دام به چه میزان به انواع علوفه نیاز دارد و بر اساس آن این خرید را انجام بدهد . توصیه ما این است که به جای خرید بسته ای ، بهتره به بر اساس کیلوگرم این خرید صورت گیرید .

 

نکته مهم دیگر قیمت یونجه می باشد : 

متاسفانه به دلایل مختلفی ، در طول سال شاهد نوسانات زیاد نرخ نهاده های دامی هستیم . به جهت اینکه کمترین آسیب را از این قبیل نوسانات ببنید . می توانید بلافاصله پس از فصل برداشت این گیاه که معمولا از کم ترین قیمت در مقایسه با سایر فصول برخوردار است ، خرید خودتان را انجام بدهید . بسیاری از دامداران به دلیل اینکه در زمان مناسب اقدام به تهیه یونجه مورد نیاز دام هایشان نمی کنند ، در طول سال با مشکلاتی از جمله نداشتن سرمایه کافی برای خرید این گیاه مواجه می شوند .

 

آیا باید کیفیت یونجه آزمایش شود ؟

آزمایش یونجه کاری نیست که بیشتر کشاورزان و دامداران به طور منظم و همیشگی انجام بدهند . با این وجود اگر می خواهید ، دام های خود را با مناسب ترین و مغذی ترین جیره ها تغذیه نمایید و همچنین به بیشترین درصد بازدهی دست پیدا کنید ، حتما آزمایش تعیین کیفیت مفید خواهد بود . ساده ترین راه برای چنین آزمایشاتی ، ارسال نمونه ای کوچک از یونجه به آزمایشگاه های معتبر فعال در این حوزه می باشد . در اینگونه آزمایشات مواردی همچون میزان پروتئین ، نشانسته ، قندها ، مواد معدنی و ویتامین ها بررسی می شوند .

 

مناسب ترین نوع یونجه بر اساس گونه جانوری :

هنگامی که به عنوان یک دامدار برای حیواناتی که از آنها نگهداری می کنید ، یونجه می خرید باید گونه جانوری آنها را در نظر بگیرید . شناخت نیاز های غذایی دام ها بر اساس ویژگی هایی که دارند ، از اهیمت زیادی برخوردار می باشد . در اینجا مرور کلی از آنچه که باید در باره مناسب ترین نوع یونجه بر اساس گونه جانوری بدانید را ارائه می کنیم . اما برای بهبود ضریب تبدیل ، توصیه می شود حتما از یک متخصص جیره نویسی و تغذیه دامی نیز کمک بگیرید .

گاو :

مصرف یونجه برای گاو

گاوها بسته به سن و جنسیتی که دارند ، دو نوع یونجه برای این حیوانات مناسب تر می باشد . گاوهای شیرده بیشتر به یونجه هایی که درصد پروتئین و ویتامین زیادی دارند ، نیازمند هستند .
گوساله های کم سن ممکن است نتوانند به خوبی یونجه های درشت و ضخیم را هضم کنند ، در حالیکه گاو های گوشتی پیر هر نوع یونجه ای را می توانند بخورند . برای تغذیه گاو های شیری به خصوص در دوران آبستنی باید از مغذی ترین یونجه ها استفاده کرد . به طور کلی هر چه یونجه به قطعات ریز تری تبدیل شود برای حیوانات مناسب تر می باشند .

اسب :
اسب از دیگر گونه های جانوری می باشد که می توان برای تغذیه آنان از یونجه استفاده کرد . اسب های بالغ نر نسبت به اسب های جوان یا اسب های آبستن به کلسیم و پروتئین کم تری نیاز دارند .
یونجه گیاهی مناسب برای افزایش بازدهی اسب ها می باشد البته به شرطی که به صورت مناسب ذخیره شده و فاقد هر گونه کپک زدگی یا گرد و غبار باشد . بنابراین اگر به دنبال خرید یونجه برای تعدادی اسب هستید ، باید به نکات یک تا هشت اشاره شده در همین مقاله حتما توجه داشته باشید .

بز :
بز ها ، از معروف ترین حیواناتی هستند که قادرند طیف بزرگی از گیاهان را به عنوان غذا مصرف کنند . البته ناگفته نماند که بز ها به یونجه نیز علاقه مند هستند و به خوبی می توانند مواد مغذی این گیاه را هضم و جذب نمایند.

گوسفند :
گوسفند نیز به مانند بز ، یونجه را به عنوان گیاهی خوش خوراک می شناسد . البته همانطور که می دانید نژادهای مختلفی از گوسفندان در سراسر جهان وجود دارند . برخی از آنها به یونجه هایی با قطعات بزرگ و برخی به قطعات ریز تر این گیاه علاقه مند هستند .

اگر اولین باری است که یونجه می خرید ، باید چه سوالی از فروشنده بپرسید ؟

اگر در خرید یونجه تازه کار هستید و از اینکه شاید نتوانید یونجه مناسبی را خریداری کنید ، نگرانی هایی دارید ، باید بگوییم که با همین نکات بسیار ساده ای که به آنها اشاره کرده ایم ، می توانید خرید خوبی داشته باشید . با آماده کردن یک سری سوال و بررسی پاسخ فروشندگان این گیاه خواهید توانست بخش بزرگی از نگرانی هایی که درباره این مسئله دارید را بر طرف نمایید .
اگر به سراغ فروشنده منصفی بروید ، حتما به سوالات شما پاسخ درستی می دهد .

اگر مایل هستید که به عنوان یک دامدار با چالش های خرید یونجه مواجه نشوید ، می توانید خودتان اقدام به کاشت یونجه در یک زمین کشاورزی مناسب نمایید . خیلی از دامدارانی که خودشان مزرعه پرورش یونجه دارند ، با هزنیه تمام شده کمتر حتی در فصل زمستان ، می توانند از این گیاه برای تغذیه دام هایشان استفاده کنند .