31 اردیبهشت 1399

ربات های چوپان

ربات چوپان
فهرست مطالب

در این مطلب به بررسی به کارگیری از یک فناوری جدید در صنعت دامداری می پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

استفاده از ربات ها در صنعت دامپروری و دامداری

رابطه یک چوپان یا شخص دامدار و گوسفندان او تقریبا یک رابطه جادویی و عجیب به نظر می آید . طی چندین سال گذشته چند تحقیق در مورد اینکه چگونه یک شخص به همراه چند سگ می تواند گوسفندان زیادی را که در یک دشت پخش شده اند به سادگی دوباره جمع آوری نمایند.
محققان از داده های جی پی اس برای آشکار کردن اسرار این کار استفاده کرده اند و یک رابطه ریاضی را برای این موضوع توانستند که بدست آورند.
آنها سعی دارند با استفاده از این مدل برای ساخت روبات هایی که به سادگی قادر باشند گوسفندان را مانند گذشته جمع آوری نمایند استفاده کنند.
این روبات ها حتی می توانند با استفاده از هوش مصنوعی رفتارهای جدید را بدست آورند.
یکی از محققین این طرح می گوید که در ابتدا برای بدست آوردن یک الگو صحیح از روش های زیادی مثل پهباد نیز استفاده کردیم اما در ادامه با تحقیق بر روی سگ ها و اینکه چه چیزی آنها را تحریک به نگهداری از گوسفندان می کنند توانستیم پیشرفت خوبی را بدست آوریم .
از یک روبات علاوه بر جمع آوری دام ها می توان برای کنترل کیفیت و مقدار خوراک دهی به دام ها و گوسفندان ، کنترل میزان علف های هرز و کیفیت خاک نیز استفاده کرد .

با روش های نوین دامپروری آشنا شوید .

ربات های چوپان

ربات در صنعت دامپروری
از این فناوری در حال رشد امروزه در برخی از کشورها مانند استرالیا و نیوزیلند استفاده می شود . مهم ترین دست آورد های این طرح علاوه بر موارد ذکر شده کاهش هزنیه ها و افزایش راندمان ، غلبه و پیش بینی چالش های محیطی مثل گرد و غبار، حرارت شدید و رطوبت بوده است. همچنین به کارگیری از چنین فناوری هایی در آینده به دامداران مسن بسیار کمک خواهد کرد.

از آنجایی که این ربات های به مدت زیادی در فضای آزاد قرار دارند برای سوخت آنها از باتری هایی با قابلیت شارژ مجدد خورشید استفاده شده است.
چندین شرکت مطرح در زمینه رباتیک همانند Boston Dynamics در حال توسعه ی این محصول می باشند.
این شرکت برای کنترل از راه دور ربات های خود علاوه بر مادون قرمز از فناوری تشخیص نور در حال حرکت نیز توانسته است بهره ببرد.
با وجود پیشرفت های خوب این پروژه اما به هر حال امکان خطا در روند این کار وجود دارد که در طول زمان میزان آن کم تر خواهد شد. امیدواریم هر چه زود تر این قبیل طرح ها به مرحله اجرایی برسد چرا که می تواند میزان زیادی از سختی های شغل دامداری و دامپروری را بکاهد.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها