برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۷ اشتباه رایج دامداران در هنگام پرورش گوسفند

نحوه پرورش گوسفند به صورت اصولی

پرورش گوسفند ، کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی است . فرد دامدار باید مدام از گوسفندان خود مراقبت کند ، به آنها غذا بدهد ، حیوانات شکارچی را از گله خود دور نمایید و محیطی و شرایط مناسبی را جهت بهبود ضریب تبدیل حیواناتش مهیا کند . اگر در این زمینه به فعالیت می پردازید ، باید بسیاری از نکات را رعایت کنید و مراقب باشید که در روند پرورش گوسفندان ، دچار اشتباه هر چند کوچک نشوید .
تیم کارشناسی سایت بازار گوسفند در این مقاله تصمیم گرفته است به بررسی برخی از رایج ترین اشتباهاتی که دامداران مرتکب می شوند را بررسی کند ، تا چنانچه فردی از روی ناآگاهی این اعمال را انجام می دهید ، متوجه اشتباه بودن آن شود .

توجه داشته باشید که برخی از این مسائل ریشه جدیدی در میان جامعه دامداران دارند . از جمله این مسائل می توان به توجه کافی نداشتن به بیماری های دامی اشاره کرد . در حقیقت در دنیا در میان پرورش دهندگان گوسفند یک جمله مشترک وجود دارد و آن هم این جمله است که می گوید : یک گوسفند هر لحظه امکان دارد بمیرد . پدید چنین جمله نشان می دهد که یک راس گوسفند می تواند یک دقیقه سالم باشد و دقیقه بعد از شدت بیماری تلف شود . در حالی که اگر به مشکلات و بیماری های اساسی این حیوانات توجه شود ، چنین مرگ های ناگهانی در گله های دامی به وجود نخواهد آمد .

به نظر کارشناسان و دامداران این مجموعه ، در حقیقت ضررهای غیر منتظره معمولا به دلیل کم تجربگی و بی توجهی یک شخص دامدار یا چوپان به موارد صحیح پرورش گوسفند می باشد . برخی مشکلات رایج در حوزه پرورش گوسفند وجود دارد که جلوگیری از آنها بسیار آسان است . البته جلوگیری از این مسائل در صورتی بدون مشکل انجام می شود که راهکار مقابله با آن را به خوبی بدانید .
امیدواریم با مطالعه و آگاهی از برخی اقدامات نادرست که معمولا افراد فعال در این حوزه در حین پرورش گوسفند و حتی سایر دام های زنده انجام می دهند ، شما عزیزان از این پس مرتکب این اعمال اشتباه و زیان بار نشوید . توجه داشته باشید که امروزه در هر زمینه ای که مشغول به کسب درآمد هستید ، استفاده از دانش و تکنولوژی به روز بهترین قدرتی است که می توانید آن را به اختیار خود در آورید . پس به استفاده از نکات صحیح دامپروری به هیچ وجه بی توجه نباشید .

متداول ترین اشتباهات دامداران در زمینه پرورش گوسفند عبارتند از :

۱- انتخاب نژاد اشتباه و نامناسب :

خیلی وقت ها ، کسانی که تجربه زیادی در زمینه دامپروری و پرورش گوسفند ندارند ، بر حسب نظر دیگران یا آگاهی اندک خودشان اقدام به جمع آوری و خرید تعدادی گوسفند و بره از یک نژاد نامناسب با اهداف خود می کنند . عموما این قبیل افراد بدون فکر و بررسی نژاد گوسفندی را انتخاب می کنند .
امروزه که هزنیه جبران خسارات مالی بسیار مشکل شده است ، اگر به هر دلیل نژادی غیر بهره ور با ضریب تبدیل نامناسب انتخاب کنید ، مطمئنا دچار مشکلات جدی خواهید شد . ناامیدی از ادامه کار یکی از این مشکلات می باشد . بار ها در مقالات مختلف سایت گوسفند ، بر شناخت پتانسیل منطقه جغرافیایی خود در زمینه دامپروری و شناخت اهداف از انجام این کار توصیه کرده ایم . اگر هدف شما از پرورش گوسفند ، تولید گوشت می باشد ، باید نژادهای گوشتی را انتخاب کنید و اگر هم تولید پشم ، تولید محصولات لبنی یا فروش بره مد نظرتان می باشد ، خوشبختانه در ایران نژادهای خوبی برای هر بخش داریم که می توانید از آنها استفاده نمایید . البته در میان گوسفندان ایرانی نژادهای چند منظوره ای هم وجود دارد که بهتره با مشورت با افراد خبره ، از آنها استفاده نمایید .

برای اینکه خصوصیات گوسفندان ایرانی را بهتر بشناسید ، مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می دهیم .

 

2- تعیین و مهیا نمودن فضای مورد نیاز برای پرورش گوسفند :
در گذشته و در شیوه های سنتی دامپروری ، افراد توجه زیادی به این موضوع نداشتند . برخی از پرورش دهندگان گوسنفد حتی در یک فضای محدود با فشردن و افزایش تراکم محل های نگهداری دام های خود ، سعی می کردند ، گوسفندان بیشتری را پرورش دهند . این کار اصلا درست نیست چون که نه تنها پرورش گوسفند در جایگاه های کوچک و بسته باعث افزایش استرس در میان حیوانات خواهد شد بلکه مشکلات بالقوه ای را از لحاظ شیوع انواع بیماری ها و کاهش بازدهی نیز می تواند به وجود بیاورد .
گوسفندان به طور باورنکردنی مستعد ابتلا به بیماری های انگلی هستند ، بررسی های نشان می دهد این مشکل در میان این حیوانات بسیار بیشتر از سایر دام ها می باشد . اگر به دنبال رشد و افزایش بهره وری در کسب و کار پرورش گوسفند هستید ، بایستی تلاش زیادی را برای فراهم نمودن یک جایگاه مناسب نگهداری دام به کار بگیرید . قوچ ها به طور متوسط به ۲.۷ متر مربع ، هر میش ۱.۵ متر مربع و هر میش با یک بره به ۲.۵ متر مربع فضا نیاز دارد . با این حال توجه داشته باشید که ان متراژ ها همیشه ثابت نیستند و بر حسب شرایط می توانند تغییر کنند .

اگر مایل هستید به صورت دقیق شرایط جایگاه نگهداری دام های زنده را بدانید ، بهتره این مطلب از سایت بازار گوسفند را حتما مطالعه نمایید .

۳- استفاده نکردن از مکمل های معدنی و جیره مغذی :

تغذیه در پرورش گوسفند

گوسفندان به مانند سایر دام ها برای سالم ماندن و رشد مناسب به مواد معدنی خاصی احتیاج دارند . برخی دامداران و چوپانان درباره استفاده نکردن از مکمل های معدنی این گونه استدلال می کنند که اگر از مراتع برای تغذیه این حیوانات استفاده شود ، دیگر نیازی به مکمل های معدنی وجود ندارد ، چرا که علوفه های چراگاهی خود حاوی مقادیر لازم این مواد مغذی هستند . اگر چه ما ارزش غذایی این گیاهان و علوفه ها را انکار نمی کنیم اما بهتره بدانید که این روش تغذیه ای اصلا نمی توانند نیاز های گوسفندان را در زمان پرورش بر طرف نماید . تهیه مکمل های معدنی در مقایسه با ارزشی که ایجاد می کنند اصلا گران نیستند . در زمانی پرورش گوسفند به هر اندازه که از جیره مغذی تری استفاده نمایید ، به همان اندازه نیز می توانید سود بیشتری از طریق تولید محصولات دامی بدست بیاورید .

  • به روز ترین قیمت گوسفند زنده را در این سایت می توانید مشاهده نمایید .

 

4- دست کم گرفتن اصول مراقبتی از گله :
همانطور که بار های گفتیم ، شغل پرورش گوسفند نیاز به تلاش و زحمت فراوانی دارد . گوسفند ، حیوانی است که باید از آن به صورت ۲۴ ساعته مراقبت کرد . چیدن پشم ، دوشیدن شیر ، غذا دادن ، معاینه و بررسی وضعیت سلامتی ، واکسیناسیون و … باید همگی سر وقت انجام شود . تمامی این مراحل تلاش مضاعفی را می طلبد اما متاسفانه برخی دامداران به دلایل مختلف توانایی انجام درست رسیدگی به گله را ندارند و به همین خاطر با کم شدن بازدهی گوسنفدان شان مواجه می شوند .

 

5- حصاری بندی صحیح دور تا دور محل پرورش گوسفندان :
یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات دامداران در هنگام پرورش گوسفند ، عدم توجه کافی به این مورد می باشد . اگرچه گوسفندان به مانند بز ها ، بازیگوش نیستند اما اگر گاهی اواقات یا همیشه گوسفندان خود را در محیط باز نگه می دارید ، اهمیت این موضوع دو چندان می شود . مراقبت از گوسفند در مقابل شکارچیان ، دزدی و حتی فرار به محیط بیرون با این کار به راحتی انجام می پذیرید .

حصاربندی دامداری

۶- نداشتن برنامه برای افزایش تولید مثل گوسفندان :
وقتی نوبت به فصل جفت گیری گوسفندان می رسد ، برنامه ریزی و آماده سازی شرایط مناسب ، بسیار اهمیت پیدا می کند . توضیح دادن کامل این مبحث طولانی است اما به عنوان یک پرورش دهنده گوسفند تا جایی که می توانید در مورد بهترین کارهایی که باید از قبل در طی فصل جفت گیری انجام بدهید . مطالعه نمایید تا از اینکه بهترین شرایط را برای دام های گله خود فراهم کرده اید ، مطمئن شوید .
بسیاری از کسانی که اقدام به پرورش گوسفند داشتی می کنند ، در این فصل به مانند سایر فصول به دام هایشان رسیدگی می کنند . این در حالی است که اغلب آنها در هنگام پایان یافتن زایش میش ها ، اینکه بیشتر آنها آبستن نشده اند یا دچار سقط جنین شده اند ، گلایه مند هستند .

اگر نکات چندانی در این باره نمی دانید نگران نباشید چون در یک مقاله جامع تحت عنوان مدیریت میش ها به هر آنچه که نیاز دارید ، پرداخته ایم . پیشنهاد می کنیم حتما به نکات مطرح شده در این مقاله عمل کنید .

۷- نساختن هیچ سرپناهی :
اساسا گوسفند ، دامی مقاوم و سازگار با شرایط مختلف است . اما با این حال این خصوصیات خوب نباید مانع از ساخت یک سرپناه مناسب برای این حیوانات شود . دامداران که برای چرای گوسفندان خود را به خود در فصل بهار به کوه یا دشت می برند باید حتما یک سرپناه مناسب را برای نگهداری این حیوانات در هنگام بارش باران ، آفتاب سوزان و استراحت شبانه آماده کنند .

در این مقاله ای تحت عنوان ” چگونه چگونه گوسفندان را چاق کنیم ؟ ” به بررسی کامل این موضوع پرداخته ایم . برای کسب اطلاعات بیشتر این لینک را دنبال کنید .

سخن پایانی :
در نهایت باید بگوییم که در روند کار پرورش گوسفند ممکن است اشتباهات مختلفی را دامداران مرتکب شوند اما به نظر بزرگترین اشتباه دلسرد شدن از بهبود نواقص می باشد . زمانی که یک شخص از ادامه پیشبرد فعالیت هایش ناامید می شود و تمایل برای اصلاح امور ندارد . پرورش گوسفند واقعا می تواند حتی برای اشخاصی که سال ها در این رشته فعال بوده اند چالش برانگیز باشد . اما به کسانی که می خواهند دامپروری را دنبال کنند ، این نوید را می دهیم که با رعایت اصول صحیح پرورش گوسفند بدون شک به درآمد و سودآوری خوبی در البته در زمان مناسب می توانید دست پیدا کنید .

 

اگر می خواهید با بهترین قیمت در تهران مرغ و خروس محلی بخرید ، سایت بازار گوسفند آماده ارائه این خدمت به شما عزیزان می باشد . جهت اطلاع یافتن از شرایط خرید با ما تماس بگیرید .

Call Now Button