جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
30 بهمن 1402

گوسفند شیشک چیست و روش تشخیص شیشک چگونه است؟

فهرست مطالب

معرفی گوسفندان شیشک

گوسفند شیشک در اصطلاح به رده سنی گوسفندان جوان زیر یک سال و بالای شش ماه گفته می‌شود که توانایی تولید مثل خوبی دارند. این گوسفندان به تازگی بالغ شده‌اند و جهت تکثیر نژادهای مختلف گوسفندی گزینه‌های مناسبی به شمار می‌روند. هزینه نگهداری از گوسفندان شیشک کمتر از گوسفند بالغ است و به همین جهت اغلب دامداران برای بازدهی زودرس آنها را خریداری می‌کنند. گوسفندان شیشک به دلیل شرایط سنی مناسب حتی در شرایط نامناسب آب و هوایی نیز به سرعت رشد می‌کنند و انرژی و توان بالایی نیز دارند. علاوه بر این موارد گوشت شیشک ارزش غذایی فراوانی دارد و منبع غنی از مواد مورد نیاز بدن انسان محسوب می‌شود.

گوسفند شیشک چیست؟

آیا گوسفند شیشک نر است یا ماده؟

گوسفند شیشک در فرهنگ های مختلف مصادیق مختلفی دارد. به عنوان مثال در فرهنگ های عمید، فارسی و دهخدا به گوسفندان نر شش ماهه تا یکساله شیشک گفته می‌شود؛ ولی در فرهنگ معین اطلاق نر برای گوسفندان شیشک ذکر نشده است. (منظور از شیشک در این مقاله بر اساس اصطلاح عامه مردم و اغلب دامداران تمامی گوسفندان بین سنین شش ماه تا یکسال بدون در نظر گرفتن جنسیت آنها است.)

آیا گوسفند شیشک همان بره است؟

با توجه به ویژگی های ذکر شده در مورد گوسفند شیشک برخی از افراد آن را با بره اشتباه می‌گیرند؛ اما این دو گروه دام با یکدیگر متفاوت هستند. در این بخش به تفاوت شیشک و بره می پردازیم.

 • یکی از مهمترین تفاوت های شیشک و بره در قسمت رده بندی سنی آنها است. گوسفند شیشک بین سنین 6 ماه و یک سال است؛ ولی بره به گوسفندان زیر 6 ماه نیز گفته می شود.
 • گوسفندان شیشک توانایی تولید مثل دارند و بالغ هستند؛ ولی بره ها اغلب دارای این ویژگی ها نیستند.
 • بره ها دندان ندارند؛ اما در دهان گوسفند شیشک دو دندان دائمی مشاهده می شود.
 • گوشت شیشک خوش طعم تر از گوشت بره است و منبع غذایی بهتری به شمار می رود.
 • زمان پخت و کیفیت گوشت گوسفند شیشک نیز با بره متفاوت است. مدت زمان پخت گوشت بره کمتر است؛ ولی گوسفندان شیشک از گوشت با کیفیت تری برخوردارند.

تفاوت شیشک و بره

گوشت شیشک یک منبع غذایی غنی برای انسان

 • گوشت گوسفند شیشک از لحاظ ارزش غذایی یک منبع غنی محسوب می شود و فواید بسیاری دارد.
 • با مصرف گوشت شیشک انواع مواد معدنی نظیر: آهن، روی، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، مس و همینطور سلنیوم به بدن فرد می‌رسد.
 • شیشک حاوی ویتامین های گروه ب است که در سلامتی انسان نقش موثری ایفا می‌کنند.
 • انسان با مصرف گوشت شیشک می‌تواند به سلامت قلب، عروق، سیستم عصبی و ایمنی خود کمک کند.
 • گوشت شیشک مقادیر فراوانی پروتئین دارد؛ ولی میزان کربوهیدرات آن اندک است.
 • انسان با خوردن این نوع گوشت نسبت به سایر گوشت ها احساس سیری بیشتری دارد.

در مورد فواید گوشت گوسفند اینجا بیشتر توضیح داده‌ایم. می‌توانید از نکات مطرح شده در این مقاله نیز استفاده نمایید.

درباره فواید مصرف گوشت شیشک

مصرف گوشت گوسفند شیشک فواید گوناگونی برای انسان دارد. مصرف گوشت شیشک به دلیل داشتن مقادیر زیادی آهن برای افراد کم خون یک گزینه مناسب محسوب می شود. این افراد می توانند با مصرف منظم از این نوع گوشت به بهبود بیماری خود کمک کنند. طبق تحقیقات به عمل آمده شیشک نقش موثری در کاهش ابتلا به انواع سرطان ها در فرد دارد. افرادی که رژیم لاغری دارند با مصرف گوشت شیشک می توانند وزن خود را کاهش دهند؛ چرا که شیشک به علت چربی کم تر نسبت به سایر گوشت های قرمز موجب لاغری می‌شود.

مصرف گوشت گوسفند شیشک به جهت تعدیل قند خون به بیماران دیابتی توصیه می شود و این امر نیز یک ویژگی مثبت شیشک محسوب می شود. شما می توانید با مصرف منظم شیشک تراکم استخوان خود را افزایش دهید؛ زیرا این گوشت حاوی مقدار زیادی ویتامین D و کلسیم است. ضعف در سیستم ایمنی بدن موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری های مختلف در فرد می شود؛ شما می توانید با خوردن گوشت شیشک تا حدودی سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. کمک به سلامت پوست مصرف کننده شیشک یکی دیگر از فواید گوشت یاد شده به شمار می رود که به جهت ویتامین های موجود در آن است.

ارزش غذایی گوشت شیشک

آیا مصرف گوشت شیشک مضر است؟

سوالی که در خصوص گوشت گوسفند شیشک برای برخی از افراد مطرح می شود این است که آیا مصرف شیشک برای انسان مضر است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که مصرف شیشک برای انسان ضرر ندارد؛ در صورتی که به مقدار مناسب مصرف شود. مصرف بیش از اندازه این نوع گوشت احتمال بروز ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. البته در مورد پخت شیشک نیز باید دقت لازم به عمل آید؛ چرا که اگر پخت مناسبی نداشته باشد امکان آلودگی انسان به باکتری های موجود در گوشت وجود دارد. این نوع باکتری ها در بدن انسان موجب بروز اسهال، تب و خستگی می‌شوند.

قیمت گوشت شیشک در مقایسه با گوشت سایر گوسفندان

قیمت گوسفند شیشک در بازار نسبت به گوسفندان بالغ گران تر است؛ چرا که نگهداری و تغذیه گوسفندان شیشک هزینه بیشتری برای دامدار دارد. دامداران در تغذیه گوسفندان شیشک به جهت رشد بهتر آنها در بخش های مختلف مثل: دندان های دائمی، شیر و گوشت از مواد غذایی مناسب و با کیفیتی استفاده می کنند. مصرف مواد غذایی با کیفیت موجب افزایش هزینه های نگهداری از گوسفندان شیشک می‌شود.

یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت گوشت شیشک وجود چربی کمتر آن نسبت به گوشت گوسفندان بالغ است؛ زیرا گوشت حاوی چربی کمتر فواید آن برای بدن انسان بیشتر است.

مدت زمان لازم جهت پخت گوشت شیشک

گوشت گوسفند شیشک نسبت به گوشت گوسفند بالغ بافت نرم و لطیف تری دارد و به همین جهت در مدت زمان کوتاه تری پخته می شود. مدت زمان لازم برای پخت شیشک بستگی به عوامل مختلفی از قبیل: اندازه قطعات گوشت و میزان دما دارد؛ ولی به طور معمول دو ساعت برای پخت شیشک روی اجاق گاز و نیم ساعت در فر (حرارت 180 تا 200 درجه سانتی گراد) زمان لازم است.

در این سایت بخوانید: انتخاب بهترین قسمت گوشت برای تهیه کباب

خرید گوسفند شیشک

خرید گوسفند شیشک در بین دامداران به جهت داشتن سود زیاد امری رایج و پرفایده است. این گوسفندان دارای شیری با ارزش غذایی بالا هستند و گوشت پرخاصیت و لذیذی دارند. گوسفند شیش یا شیشک جثه کوچکی دارد و از انرژی و تحرک فراوانی برخوردار است. این گوسفندان نوجوان رشد پرسرعتی دارند؛ به طوری که در مدت زمان کوتاهی قد و وزن گوسفند شیشک افزایش چشمگیری می‌یابد.

جهت خرید گوسفند زنده درجه یک از سایت بازار گوسفند در شهر تهران می‌توانید با ما تماس بگیرید.

خرید و فروش شیشک یک امر سودآور

گوسفندان شیشک علاوه بر ویژگی های ذکر شده در برخی از خصوصیات دیگر نیز با سایر گوسفندان متمایز هستند و این امر موجب سودآوری بالای آنها می‌شود. سیستم ایمنی بالا در شیشک یکی از این خصوصیات سودآور است. گوسفندان شیشک (به دلیل جوانی) و داشتن سیستم ایمنی بالا در برابر انواع بیماری ها مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. انطباق پذیری محیطی نیز در این دام‌ها بیشتر است و به همین جهت حتی در شرایط نامساعد جوی نیز از رشد خوبی برخوردارند. امکان نگهداری از گوسفندان شیشک در گروه های بزرگ وجود دارد و این ویژگی پرورش آنها را حتی در فضای کوچک ممکن می‌سازد. به همین دلیل اکثر دامداران از خرید و نگهداری شیشک استقبال می کنند.

یکی دیگر از ویژگی های سودآور بودن گوسفند شیشک پایین بودن درصد چربی گوشت آن است. این ویژگی برای دامدار یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

چگونه شیشک را ازسایر گوسفندان تشخیص دهیم؟

تشخیص گوشت گوسفند شیشک از طریق فرمول دندان، رنگ غضروف و شیار شاخ حیوان امکان پذیر است. در ادامه به توضیح هر کدام از این روش ها می پردازیم.

 • برای تشخیص این نوع گوسفندان می‌توان از روش شمارش شیار شاخ دام استفاده کرد. شیار شاخ شیشک یکی است؛ چرا که در هر سال یک شیار به شیارهای شاخ گوسفند افزوده می‌شود.
 •  توجه به رنگ غضروف نیز یکی دیگر از روش های تشخیص گوشت شیشک است. رنگ غضروف شیشک به علت جوانی دام، سفید متمایل به آبی یا سبز است؛ ولی غضروف دام مسن رنگی سفید متمایل به زرد دارد.
 • روش دیگری که برای تشخیص شیشک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بررسی دندان های دام است. دندان های شیری گوسفندان اغلب قبل از 18 ماهگی می‌افتند و گوسفندان شیشک در این رده سنی دارای دو عدد دندان دائمی هستند که در قسمت پیشین فک آنها مشاهده می‌شود. دامداران و کارشناسان دام با مشاهده یک جفت دندان دائمی در گوسفند سن آن را بین یک تا یک و نیم سال تخمین می‌زنند.

تشخیص شیشک

نحوه تشخیص شیشک از طریق دندان ها

 

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011