برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مراقبت از گوسفندان در زمستان

مهم ترین نکات برای مدیریت و مراقبت از گوسفندان در زمستان

 

اگر در حال تجربه اولین سال ورود خود به شغل پرورش گوسفند هستید ، حتما پس از گذراندن یک دوره به نسبت پر هیاهو در فصل بهار و تابستان و در اواسط فصل پاییز به این فکر افتاده اید که حالا چطور باید از گله ای که مدت ها برای رشد آن زحمت کشیده اید ، در فصل زمستان مراقبت کنید . شروع ریزش برگ های درختان و بارش های متداول می تواند اندکی برای دامداران کم تجربه دلهره آور باشد .
به جز این دسته افراد تازه کار ، متاسفانه طیف بزرگی از دامداران قدیمی نیز درباره نکات مراقبت از گوسفندان در زمستان هم اطلاعات کمی دارند و روش های مدیریت گله را به درستی اجرا نمی کنند .

 

  • اگر قصد خرید مرغ و خروس محلی با بهترین قیمت در تهران را دارید ، با ما تماس بگیرید .

مدیریت گله گوسفند در زمستان

البته جالب است بدانید وقتی که صحبت از راحت ترین نوع دام ها برای نگهداری می شود ، گوسفندان را می توان جزو آرام ترین و پرفایده ترین حیوانات به شمار آورد . این نکته برای فصل زمستان نیز صادق است .
به هر حال این حیوانات به دلیل برخورداری از یک پوشش بدنی خوب که به مانند یک عایق عمل می کنند می توانند سرما را تا حدود قابل توجهی تحمل کنند . همین مسئله سبب شده است که برای مراقبت از گوسفندان در زمستان لازم نباشد کارهای زیادی را انجام دهید بلکه با رعایت یکسری نکات می توانند به خوبی گله خودتان را مدیریت نمایید .
در این بخش چند نکته اساسی درباره همین موضوع وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت . پیشنهاد می کنیم ، از آنجایی که این نکات می توانند تاثیرات مثبت زیادی بر روند رشد گله گوسفندان و حتی دیگر دام های زنده شما داشته باشند ، حتما دنباله مطلب را مطالعه نمایید .

در سایت بازار گوسفند بخوانید : آخرین تغییرات قیمت گوسفند زنده در سراسر کشور

اغلب گوسفند ها از سازگار ترین حیواناتی می باشد که می توانید آنها را در آب و هوای مناطق سرد پرورش دهید .
البته برخی نژادهای دامی زیاد توانایی مقابله با شرایط سرد را ندارند و بیشتر مناسب مناطق گرمسیر می باشند .
سازگاری بعضی نژاد های گوسفندی با سرما به حدی است که گاهی اوقات به نظر می رسد آنها از چنین شرایطی لذت می برند . با وجود تمام این موارد ، مراحلی برای مراقبت از گوسفندان در زمستان وجود دارد که باید برای محافظت و مراقبت از آنها در برابر طوفان ، برف و سرمای شدید انجام دهید . با وجود اینکه سطح بهره وری گله های داشتی و پرواری در این فصل کاهش پیدا می کنند اما بسیار خوب است که با مراقبت صحیح از این حیوانات در این فصل از بروز آسیب دیدگی و شیوع بیماری به خصوص برای فصل جفت گیری و زایش بره ها ، جلوگیری به عمل آورید .

چگونه از گوسفندان در فصل زمستان مراقبت کنیم ؟

از جیره غذایی مناسب برای تغذیه این حیوانات استفاده کنید :
شاید با خود فکر کنید که ذکر این نکته چه اهمیتی دارد در حالی که شما همیشه گوسفندان گله را سیر نگه می دارید . خب مطمئنا سیر نگه داشتن گوسفندان نمی تواند ، دلیل برای تغذیه صحیح این حیوانات تلقی شود . لازم به یاد آوری است که در روزهای فصل زمستان ، گوسفندان برای حفظ دمای بدن خود باید غذای مغذی تری دریافت کنند . علاوه بر این مورد ، جیره مغذی سبب افزایش رشد پشم در سطح بدن این حیوانات پرفایده شده و همانطور که اشاره کردم پشم می تواند سبب حفظ گرمای بدن شود .
توجه داشته باشید که اگر گرما ناشی از هضم غذا و فعالیت های بدنی به اندازه کافی ایجاد نشود ، حتی پوشش بدنی نیز نمی تواند گرمای مورد نیاز برای ادامه حیات گوسفندان را تامین کند . این نکته ، یعنی مهیا کردن غذای مناسب برای همه دام های زنده صادق است اما اهمیت آن برای گوسفندان دوچندان می باشد .
همیشه از اینکه گوسفندان خود را با یک رژیم غذایی سالم ، غنی شده با غلات ، یونجه و مکمل های معدنی تغذیه می کنید ، اطمینان حاصل نمایید .

استفاده از آب گرم برای نوشیدن گوسفندان :
آب آشامیدنی تمیز و تازه موردی است که گوسفند باید همیشه به آن دسترسی داشته باشد . این نکته در فصل زمستان بسیار مهم تر می شود چونکه اغلب اعضا گله در محیط بسته هستند و امکان آلوده شده آب در نظر گرفته شده برای آنها بسیار بیشتر می شود . همچنین به یاد داشته باشید که در فصل سرما ، با سرد شدن هوا ، دمای آب نیز پایین تر خواهد آمد . ممکن است از منبع حرارتی برای گرم کردن آب مصرفی گوسفندان به خصوص در اوایل صبح استفاده کنید و یا آبخوری را در محل تعبیه نمایید که احتمال یخ زدگی در آنجا کم تر باشد .
اگر در شرایط آب و هوایی سردسیر به کار پرورش گوسفند مشغول هستید ، احتمالا متوجه شده اید که دام ها در صورت بروز سرما و یخ زدگی کمتر آب می نوشند .
این مسئله یعنی کم آب نوشیدن گوسنفدان می تواند بر غذا خوردن آنها نیز اثر گذار باشد . اگر در حال پرورش گوسفندان پرواری ، گوسفندان آبستن و یا بیماری هستید ، بی توجهی به این نکته تبعات نامطلوبی خواهد داشت .
حتما آب مصرفی گله را گرم نگه دارید و یخ ها را تا حد امکان در محل آبخوری از بین ببرید . با وجود در نظر گرفتن منبع حرارتی در محل آبخشور باز هم امکان یخ بستن سطح آب وجود دارد . در صورت بروز این اتفاق ممکن است لازم باشد چندین بار در روز یخ ها را بشکنید .
برخی دامپروران متاسفانه به دلیل ناآگاهی به راحتی به گوسفندان اجازه می دهند که در زمستان حتی برف بخورند . بارها با این مسئله رو به رو بوده ایم به خصوص در بخش دامداری سنتی اما توجه داشته باشید که کم ترین ضرر چنین کاری این است که این حیوانات بایستی برای هضم برف در سرمای شدید ، انرژی بیشتری را استفاده کنند .

به یخ زدگی در مناطق مختلف جایگاه توجه داشته باشید :
همانطور که باید یخ زندگی سطح آب را از بین ببرید ، باید به سایر نقاط جایگاه از جمله نقاط اساسی عبور و مرور نیز توجه داشته باشد . از نمک و ماسه می توانید استفاده کنید .
همچنین در صورتی که گوسفندان برای مدتی در فضای باز و بارندگی هستند ، اطمینان حاصل کنید که بر پشم آن یخ زدگی و تجمع برفی ایجاد نشده باشد . اگرچه این یخ ها ذوب خواهند شد ، اما باقی ماندن آنها برای مدت طولانی در سطح پوست و پشم ممکن است سبب بیماری شدن گوسفند گردد.

مراقبت از سم گوسفند را جدی بگیرید :
مراقبت از ناحیه سم در بدن گوسفند در تمام طول سال مهم است اما در فصل زمستان اهمیت آن چندان برابر می شود . اگر در زمستان سم چینی به درستی انجام نشده باشد ، صدمات ناشی از این عامل به خصوص در زمان راه رفتن بر روی قطعات سنگ و یخ بیشتر می شود . اگر می خواهید در دامداری به موفقیت برسید ، این نکته را جدی بگیرید .

مراقبت از گوسفندان در زمستان

پرورش گوسفندان در فصل زمستان

بدن گوسفندان را خشک نگه دارید :
همانگونه که اشاره کردیم ، باید حتما در شرایط نامطلوب جوی سرپناهی مناسب را برای گله خود مهیا کنید . با این حال اگر در طول روز دام های خود را در فضای باز قرار می دهید ، انتظار نداشته باشید که در هنگام وقوع طوفان و بارش این حیوانات بدون هر گونه فعالیتی به فضای سربسته جایگاه نگهداری ، بروند . در چنین مواقعی باید حتما دام های خود را به سمت محیط مناسب هدایت کنید .
پشم گوسفند به حفظ درجه حرارت بدن کمک می کند اما اگر خیس شود باید سریعا در محیط حیوان در محیط گرمی قرار بگیرد . در عین حال برای اینکه جلوگیری از این اتفاق ، اصلا توصیه نمی کنیم که گوسفندان را در تمام فصل زمستان در جایگاه سربسته ای حبس کنید . این امر به تهویه و خشک شدن بستر محیط نگهداری از آنها کمک می کند .

سایر نکات تکمیلی برای مراقبت از گوسفندان در زمستان :

  • اگر به شکل سنتی و در ابعاد کوچک به پرورش گوسفند می پردازید و همچنین در منطقه جغرافیایی شما ، زمستان به حد زیادی سخت نیست ، لازم نیست که یک جایگاه تمام عیار داشته باشید ، می توانید برای مراقبت و مدیریت بهتر گله ، بادگیر یا سرپناهی مناسب را برای چنین شرایطی آماده کنید . هر چند ما ، دامپروری به شکل سنتی را پیشنهاد نمی کنیم اما چون هزنیه آماده سازی زیرساخت محیط های صنعتی زیاد است ، می توانید از چنین راهکاری هایی استفاده نمایید .
  •  گوسفند حیوان بسیار حساسی می باشد و در صورت ایجاد شرایط پرتنش ، خیلی زود بازدهی مورد نیاز را از دست می دهد . به این موضوع را یکبار اشاره کردیم اما باز هم می گوییم که نباید در تمام فصل زمستان ، این حیوانات را در میحط سربسته قرار دهید .
  •  بستر محیط نگهداری باید همیشه خشک و تمیز باشد . داشتن تهویه خوب و سایر نکاتی که در مقاله ای تحت عنوان شرایط مناسب برای جایگاه نگهداری از دام زنده به آن پرداخته ایم را حتما مد نظر داشته باشید .
  •  بهتره که از لامپ های حرارتی برای گرم کردن فضای نگهداری از گوسفندان استفاده نکنید . دلیل این پیشنهاد این است که اساسا چنین لامپ هایی در عین مصرف انرژی زیاد ، توانایی تولید گرما مطلوبی ندارد و همچنین احتمال وقوع آتش سوزی را بالا می برند .
  •  اگر تجهیزات کافی برای تعیین اندازه گیری دمای محیط سربسته دامداری خود ندارید ، می توانید از یک ترفند جالب استفاده کنید . این ترفند به این شکل است که اگر خود شما با ورود به چنین محیطی احساس گرما یا سرما کردید احتمالا گوسفندان نیز چنین احساسی دارند . پس ارزیابی دما را جدی بگیرید .
  • تهویه عامل بسیار با اهمیت می باشد . این به نوع حیوانی که پرورش می دهید ، ارتباط ندارد بلکه باید همواره از وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید . وجود دریچه ، پنجره و انواع فن ها و هواکش ها برای اینکار الزامی می باشد . حیواناتی را که برای مدت طولانی در محیطی بسته نگهداری می کنید ، به دلیل انتشار آمونیاک و رطوبت ، ممکن است به مشکلات تنفسی و بیماری های دیگر مبتلا شوند . کافی است تنها یک گوسفند بیماری شود تا این بیماری به سایر حیوانات نیز سرایت پیدا کند .
  • هنگامی که یک میش ، بره ای را در آب و هوای سرد به دنیا می آورد . حتما بایستی اقدامات لازم را برای گرم نگهداشتن بره و مادر ، قبل و بعد از زایش انجام دهید .

 

Rate this post