جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
5 فروردین 1403

28 حقیقت جالب درباره گوسفند

گوسفند
فهرست مطالب

نکات جالب درباره گوسفندان

گوسفند همواره جزو مفیدترین حیواناتی بوده که انسان‌ها توانسته‌اند به واسطه اهلی کردن آن بخشی از نیازهای خود را در طول تاریخ برطرف کند. گوسفندان احتمالا از اولین حیواناتی هستند که برای اهداف کشاورزی و تولید غذا اهلی شده است. البته جالب است بدانید که تمام نژاد گوسفندان اهلی نشده‌اند و هنوز هم در مناطقی از خاورمیانه، اروپای مرکز و آمریکای شمالی گونه‌های وحشی این حیوانات در حال زیستن هستند.

خوراک گوسفند که در دسته حیوانات گیاه‌خوار و نشخوارکننده قرار می‌گیرد علوفه و مواد خشبی است. آنها قادرند تا این مواد کم ارزش از نظر انسان ها را به محصولات مفیدی نظیر شیر، گوشت و پشم تبدیل کنند.

نسبت به قرن های گذشته، تعداد گوسفندانی که توسط انسان ها پرورش داده می‌شوند، به دلیل نیاز بیشتر به محصولات دامی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. امروزه گله داران آمریکایی هر ساله در حدود 5 میلیون راس گوسفند را پروار می‌کنند. در کل این حیوانات مفید و پشمالو نقش مهمی در بقای زندگی ما ایفا می‌کنند.

جهت خرید خروس سیاه در تهران کلیک کنید.

حقایقی درباره گوسفندان

 دراین مقاله قصد داریم چند حقیقت جالب درباره گوسفند به شما معرفی کنیم :
 1. گوسفند حیوانی گیاه خوار است که رژیم غذایی آنها شامل گوشت نمی شود آنها معمولا از انواع دانه ها ، گیاهان و علف ها تغذیه می کنند.
 2. اکثر گوسفندان دارای شاخ‌های بزرگ و پیچی شکل هستند که از جنس کراتین حساس به رطوبت ساخته شده‌اند.
 3. برخلاف باور عموم مردم، گوسفند حیوانی باهوش است که می تواند چهره حدود 50 گوسفند دیگر را برای 2 سال به یاد آورد، گوسفندان همچنین می تواند چهره انسان ها را نیز تشخیص دهند.
 4. گوسفند قادر است احساساتی مانند خشم، ترس، خستگی و حتی شادی را تجربه کند و آنها را با علائمی به دیگر گوسفندان نشان دهد. اگر گوسنفدی را با نامی خاص در دوران بچگی صدا کنید بعدها به آن نام واکنش نشان می دهد.
 5. یکی از با ارزش ترین محصولات دامی لانولین یا چربی پشم است که به صورت یک موم زرد رنگ بوده و در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.
 6. گوسفند همواره در ادیان و فرهنگ های مختلف به عنوان یک حیوان مهم و مفید شناخته شده و همانطور که می دانیم تقریبا تمامی پیامبران چوپان بوده اند.
 7. پشم گوسفندان در صنایع نساجی بسیار پرکاربرد است و تقریبا از هر 450 گرم پشم گوسفند می توان حدود 1600 متر نخ به دست آورد.گوسفندان بسته به نژادی که دارند می توانند بین 1 تا 15 کیلوگرم  پشم در سال تولید کنند.
 8. مردمک چشم گوسفندان مستطیلی است که به آنها شعاع دید کاملی می دهد. میدان دید آنها بین 270 تا 320 درجه است.
 9. گوسفندان درک عمقی متوسطی دارند، شاید به همین دلیل است که میش های مادر برای یافتن بره های خود در صحرا و دشت بیشتر به بوی منحصر به فرد بره ها تکیه می‌کنند.
 10. بره ها می توانند چند دقیقه پس از تولدشان راه بروند هر چند اغلب آنها در طول چهار تا شش ماه اول زندگی خود به مادرانشان وابسته هستند.
 11. شیر گوسفندان به عنوان یک ماده ی غذایی کامل شناخته می شود و اغلب در تولید پنیر و ماست استفاده می شود.
 12. گوسفندان به چندنژاد گوشتی، گوشتی-پشمی و گوشتی- زایشی تقسیم بندی می شوند و در ایران گستره ی نژادی وسیعی مانند: افشاری ، مغانی ،کردی ، سنگسری و … وجود دارد.
 13. مصری ها معقتد بودند که گوسفندان حیواناتی مقدس بودند، حتی زمانی که گوسفندان میمردند مثل انسان ها آنها را مومیایی می کردند.
 14. سومریان باستان (4000-2000 سال قبل از میلاد)، گوسفندان را در قالب خدایان تصور می کردند و در دین آنها جایگاه ویژه ای داشت.
 15. گوسفندان زمانی که بیمار می شوند گیاهان را دوست دارند مصرف کنند که برای بیماریشان مناسب است.
 16. گوسفند حیوانی است که با انواع شرایط آب و هوایی تطبیق پذیری خوبی داشته و می توانید پراکنش جمعیتی آنها را در مناطق معتدل،کوهستانی،سردسیر،بیابانی و … مشاهده کنید.
 17. متوسط عمر گوسفندان حدود10 تا 12 سال است و از قدرت شنوایی خوبی برخوردارند.
 18. کشور نیوزلند به عنوان یکی از پیشروان صنعت دامپروری در جهان شناخته می شود . در این روزی به نام روز ملی گوسفندان وجود دارد و تنها کشوری در جهان می باشد که جمعیت دامها از انسانها بیشتر است. در این منطقه به دلیل اینکه حیوانات درنده و خطرناک وجود ندارد، حیوانات اهلی به راحتی می تواند در دشت ها پرورش یابند.
 19. چربی گوسفند به هر میزانی که وارد بدن شود همان مقدار نیز انواع بیماری ها از بدن خارج می شود.
 20. گوسفند نژاد دولان جزو گرانترین نژادهای حیوانانی شناخته می شود. از مهم ترین ویژگی های آن این است که در 6 ماه 100 کیلو وزن پیدا می کند . طی یک مزایده برای یک راس از گوسفندان دولان 2.2 میلیون دلار پیشنهاد شده بود.
 21. گوسفندان حیوانات اجتماعی هستند اما معمولا تنها با جنسیت خودشان.
 22. گوسفندان نر برای تسلط در گروه و حق جفت گیری با یکدیگر می‌جنگند. بر اساس گزارش نشنال جئوگرافیک برخی از قوچ‌ها حتی با سرعت 32 کیلومتر در ساعت به یکدیگر برخورد می‌کنند.‎ پس از جفت گیری، گوسفند ماده حدود 5 ماه دوره آبستنی دارند. این موجودات معمولا در بهار یک یا دو بره به دنیا می‌آورند.
 23. در قدیم تار ویولن را از روده گوسفند درست می کردند که بعضی اوقات به دور آن مس یا نقره می پیچیدند.  در بین ویولونیستهای کلاسیک نیز این گونه سازها به دلیل صدای گرمشان بسیار پرطرفدارند
 24. بزرگترین گوسفندی که تاکنون به اندازه آن به ثبت رسیده است که قوچ از نژاد سافولک است که 1.05 متر قد داشته است این گوسفند متلعق به یک شهروند از ایالت متحده آمریکا بوده است.
 25. گوسفندان همانطور که اشاره شد حیواناتی حساس و احساساتی هستند که گاهی اوقات دچار علائم افسردگی مانند کم اشتهایی ، کاهش میل جنسی ، بی تحرکی می شوند . عموما گوسفندانی که تنها و به دور از گله نگهداری می شوند دچار علائم افسردگی خواهند شد. برای تشخیص این مورد باید از آزمایش خون، معاینه ضربان قلب و دیگر علائم حیاتی استفاده کرد.
 26. در میان نژادهای این حیوان، نژادهایی نیز هستند که به مصرف آب زیادی نیاز ندارند. براساس گزارش یک موسسه تحقیقاتی برای مثال نژاد گوسفند شاخ بیابانی بیشتر آب مورد نیاز بدن خود را از گیاهان دریافت می‌کند.
 27. گوسفندان روی فک بالایی خود دندان ندارند.
 28. رشد پشم این حیوانات هرگز متوقف نمی‌شود، در عین حال پوشش بدنی برخی گوسفندان بدون پشم است.

دانستنی گوسفند

مسن ترین گوسفند جهان چند سال داشت؟

یک راس میش که تصور می شود مدعی عنوان پیرترین گوسفند جهان را داشت پس از افتاده از صخره ای درگذشت. این گوسفند که نام مستعارش Metususina بود سنی حدود 25 سال و 11 ماه را داشت.

در سال 2009 صاحب این میش پیر برای اینکه گوسفندش قادر باشد علوفه را بجود دندان های مصنوعی را برای این حیوان ساخت . این در حالی بود که در همان سال شناخته شده ترین گوسفند مسن جهان به نام لاکی در سن 23 سالگی درگذشته بود.

نام این گوسفند در کتاب رکورد های گینس به عنوان پیرترین و خوش شانس ترین گوسفند جهان ثبت شده است. اما با این وجود هنوز احتمال اینکه در آینده گوسفندانی در جهان با سن بیشتر که هنوز در گینس ثبت نشده باشند وجود دارد.

در این رابطه بیشتر بخوانید . 

چرا گوسفند چربی و دنبه دارد؟

گوسفندان به واسطه‌ای خوراکی که بیشتر از علوفه تهیه می‌شود و حاوی انواع مواد مغذی مثل کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین ها و … است، نیازهای غذایی خود را برطرف می‌کنند. در فرایند هضم مواد غذایی در معده نشخوارکنندگانی همچون گوسفند، کربوهیدرات تجزیه می‌شود به گلوکز (منبع انرژی سلول) و سپس گلوکز نیز لیپید یا چربی در بدن می سازد. اکثر این چربی نیز در ناحیه دنبه گوسفندان ذخیره شده واین حیوانات می‌توانند در زمانی که دچار کم آبی و کم غذایی شدند، چربی را متابولیزه کرده و از آن به عنوان یک منبع انرژی بهره ببرند.

 

 

استفاده از پوست گوسفند برای نوشتن متون: 

وکلا و اقشار مختلف مردم در قرون وسطا و اوایل دوره مدرن برای جلوگیری از تقلب، نوشته های خود را بر روی پوست گوسفند ثبت می‌کردند.
اخیرا در یک تحقیق که انجام شده است، متخصصان جنس اسناد حقوقی کشور انگلیس را از قرن سیزدهم تا اوایل بیستم بررسی کردند و متوجه شدند که تقریبا در تمامی مواردی که نوشته ها بر روی پوست حیوانات درج شده بود، این پوست به گوسفندان تعلق دارد.

این ممکن است به این دلیل بوده باشد که ساختار پوست گوسفند به گونه ای است که امکان حذف یا تغییر متن را به سادگی آشکار می‌کند.

در بدن گوسفند بخشی از چربی بین لایه های پوست رسوب می‌کند. در حین آماده سازی پوست برای تولید چرم ، آن را در آهک غوطه ور می‌کنند. این عمل باعث می شود که چربی از میان لایه های پوست خارج شده و در هنگامی نوشتن متنی با جوهر، این ماده درون منافذ خالی شده از چربی قرار بگیرد. همین نفوذ در عمق زیاد سبب می شود که متون به سادگی پاک نشوند. در کل پوست گوسفند در مقایسه با پوست بز و گاو از چندین برابر چربی بیشتری برخوردار است و این ویژگی باعث شده است که متون به جای مانده بر پوست گوسفند از ارزش تاریخی بیشتری نیز برخوردار باشند.

 

اگر درباره سرعت دویدن گوسفندان دوست دارید بدانید، لینک مشخص شده را دنبال کنید.

 

انتقال خون گوسفند به انسان

در 15 ژوئن سال 1667 اولین فرایند انتقال خون گوسفند به انسان با مستندات کامل توسط پزشکی به نام ژان باتیسته دنیس انجام شد . او مقداری کمی خون یک بره جوان را به پسر بچه‌ای 15 سال که به خاطر گزیده شدن توسط زالو دچار خونریزی شده بود تزریق کرد. تاریخچه انتقال خون بسیار طولانی است اما جالب است بدانید که اگرچه این انتقال موفقیت آمیز بود اما بعدها به دلیل کشفیات بیشتر بشر نسبت به واکنش های نامطلوب گروه های خونی، از ادامه این کار جلوگیری به عمل آمد.

به جز این مورد نکته جالبی دیگری که در مورد کاربرد خون گوسفند وجود دارد این است که امروزه هم به عنوان ماده‌ای مفید جهت ساخت پادزهر استفاده می شود و هم برای تشخیص عفونت ها و میکرو ارگانسیم ها در محیط های آزمایشگاهی کشت می شود. در کشورهای قاره اروپا و آمریکا حتی مزارع پرورش گوسفند مخصوصی با اهداف زیست پزشکی دایر شده است.

 

گوسفندی به نام دالی

دانشمندان بریتانیایی در سال 1996 با تولد گوسفند شبیه سازی شده‌ای به نام دالی خبرساز شدند. دالی اولین پستاندار شبیه سازی شده در جهان بود. دانشمندان براین باورند که شبیه سازی گوسفند و سایر حیوانات می تواند به پیشرفت هایی در تحقیقات پزشکی از جمله شبیه سازی حیوانات برای تولید آنتی بادی های انسانی علیه بیماری های خطرناک منجر شود. در عین حال امروزه با پیشرفت سریع در روند تحقیقات سلول های بنیادی و ژنتیک ، شاهد این هستیم که بحث های گسترده‌ای در حوزه پزشکی در این خصوص به وجود آمده است.

 

تولد گوسفندانی با سلول های انسانی!

پروفسور اسماعیل زنجانی رئیس بخش بیوتکنولوژی جانوری دانشگاه نوادا، در طی چندین سال گذشته با اجرای چندین پروژه تحقیقاتی توانسته گوسفندانی را به دنیا بیاورند که حدود 15 درصد حاوی سلول های انسانی هستند. این پروژه تحقیقاتی با امید ایجاد شرایطی برای پیوند اعضای این حیوانات به انسان هایی که به پیوند اعضا نیازمندند پیگیری می شود. همچنین این روش تحقیقاتی برای درمان بیماری های ژنتیکی نیز می تواند تاثیرگذار باشد.
محققان با دریافت سلول های بنیادی از مغز استخوان چندین داوطلب و سپس تزریق به جنین گوسفند در شرایط آزمایشگاهی به دنبال پیشرفت این روش نوین درمانی هستند.

 

کمک گوسفندان به پیشبرد پژوهش های عملی

گوسفند و تحقیقات علمی

همانطور که اشاره شد، دانشمندان به دلیل شباهت نسبتا زیاد سیستم بدنی گوسفندان به انسان ها از این حیوانات پرفایده جهت پیشبرد آزمایش های علمی متعددی بهره می برند به طوریکه هر ساله تقریبا از 24000 راس گوسفند و بره در تحقیقات مراکز علمی ایالات متحده استفاده می‌شود. یکی از جالب ترین این نوع تحقیقات، به کارگیری گوسفندان جهت تست دستگاه های دیالیز در مراحل ساخت می باشد.
به جز این مورد ، به دلیل شباهت ساختاری استخوان و مفاصل گوسفندان، از آنها جهت انجام آزمایشات حوزه پزشکی ارتوپدی هم استفاده می شود. ترمیم استخوان ، مباحث مربوط به قسمت نخاع و آزمایش استخوان های مصنوعی از اصلی ترین کاربرد های گوسفندان در این حوزه پزشکی محسوب می شوند.

 

اجرای آزمایشاتی جهت درمان پوکی استخوان

با اجرای چندین طرح تحقیقات بر روی گوسفندان، مبتلایان به بیماری هایی همچون پوکی استخوان احتمالا باید به زودی درمان خود را مدیون این حیوانات بدانند. به جز تحقیقات گسترده ای که ذکر شد، دانشمندان برای با انجام یک آزمایش ساده بر روی این حیوانات متوجه شدند که یک حرکت حتی ملایم اما منظم اندام ها چقدر می تواند بر پیشگری از عدم ابتلا به پوکی استخوان مفید باشد. محققان این موضوع را با تحریک مکانیکی پاهای عقب چند گوسفند بالغ به مدت 20 دقیقه در طول یک سال به اثبات رساندند. نتایج این بررسی نشان داد که تراکم اسفنجی استخوان در قسمت ران این گوسفندان 34 درصد بیشتر از گوسفندانی بود که درمان را دریافت نکرده بودند.

گله گوسفندان

 

چناچه قصد خرید گوسفند زنده را داشته باشید می توانید با کارشناسان مجموعه بازار گوسفند تماس بگیرد از خدمات خاص ما برخوردار شوید.

 

چند مورد دیگر در مورد گوسفندان شاید دانستن آنها برای شما جالب باشد!

اگر دامدار یا چوپان نباشید، احتمالاً به دلیل نداشتن تجربه، درک این موارد برای شما کمی ناملموس باشد. اما در ادامه موارد فوق بهتره بدانید که:

گوسفندان حیواناتی درمانده‌ای هستند:

با اینکه گوسفندان در مقایسه با سایر حیوانات شبیه به خود از ضریب هوشی معمولی برخوردار هستند اما آنها هیچ مکانیسم دفاعی برای محافظت از خود ندارند. گوسفندان به چوپانان خود تکیه می‌کنند تا آنها را از خطرات دور نگه دارند. گوسفندان صدای صاحب خود را می‌شناسند و از صدای غریبه فرار می‌کنند.

گوسفندان راحت شکار می‌شوند:

قدرت این حیوانات در تعداد گله آنها است. اما با این حال زمانی که یک گوسفند از گله جدا شود، هدف بسیار آسانی برای شکارچیان محسوب می‌شود.

حقیقت گوسفند

کنترل کردن گوسفند با یک روش ساده

هنگامی که قصد گرفتن یا کنترل گوسفندی را دارید، بهترین راه این است که از پشت، سر حیوان را به آرامی با دوست خود بگیرید و بعد با گذاشتن دست زیر چانه، کمی صورت آن را به بالا حرکت دهید. این حالت به شما برای هرکاری که لازم به گرفتن و کنترل گوسفند باشد، کمک می‌کند.

گوسفندانی که به پشت می افتند، خیلی سخت دوباره قادر به ایستادن هستند:

 

اگر گوسفندی را دیدید که پشت خوابیده است، به او کمک کنید که بلند شود یا از کسی بخواهید این کار را انجام دهید چرا که احتمالا این گوسفند آبستن است یا اضافه وزن دارید و یا شاید پوشش پشمی پرتراکمی دارد که نمی تواند به تنهای بلند شود. معمولا به دلیل اینکه اگر گوسفندان در چنین حالتی قرار بگیرند، به دلیل شرایط آناتومی بدن قادر به ایستادن نیستند، حتما باید از طریق یک عامل محیطی به آنها کمک شود.

حرکت دادن کل گله به روشی آسان:

اگر قصد حرکت دادن یک گله بزرگ را داشته باشید، احتمالا کار مشکلی خواهید داشت، چراکه گوسفندان تک تک به سختی حرکت می‎‌کنند، اما اگر بتوانید یک گوسفند را به گونه‌ای حرکت دهید که بقیه گله آن را ببینند، جابه‌جایی گله خیلی راحت می‌شود. گوسفندان به دنبال کسی حرکت می‌کنند که به آن اطمینان دارند و از رفتن به سمت تاریکی یا یک منطقه بسته امتناع می‌کنند.

فقط نیمی از آمریکایی‌ها تا به حال گوشت بره را امتحان کرده‌اند:

بر اساس برخی تحقیقات صورت گرفته، تنها 50 درصد از مردم آمریکا تا به حال گوشت بره خورده‌اند. کاهش علاقه مردمان این کشور به گوشت گوسفند  از دهه 1950 تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ داده است، یکی از این عوامل اطلاعات غلطی بود که در بین آنها در طول جنگ جهانی دوم پیرامون این نوع گوشت شایعه شده بود.

 

گوسفندان نقش مهمی در احیا و بازسازی خاک دارند:

چرای صحیح دام می‌تواند سلامت خاک و قدرت مراتع را از طریق روش های استراتژیک بهبود دهد. اکثر نژادهای گوسفندی می‌توانند انواع مختلفی از گیاهان را بخورند که برای گاوها خوش طعم نیستند. این ویژگی باعث می‌شود که در چراگاه ها رشد بسیاری از گونه های علف هرز به طور طبیعی کنترل شود و نیاز به تزریق مواد شیمیایی به خاک را کاهش می‌دهد.

چرا گوسفندان از رفتار هم پیروی می‌کنند؟

حرکت یک گله گوسفند پشت سر هم

همانطور که اشاره کردیم گوسفندان حیواناتی اجتماعی هستند و به صورت گروهی با هم زندگی و حرکت می‌کنند. دلایل مختلفی را می‌توان درباره این موضوع مطرح کرد که از جمله آنها عبارتند از:

دلایل غریزه‌ای و رفتاری

گوسفندان از آنجایی که به زندگی گله‌ای عادت دارند، انگیزه‌ی زیادی برای ماندن در جمع نیز دارند. پیروی از یکدیگر به آنها کمک می‌کند تا این حس اجتماعی را همیشه در خود نگهدارند و از تنهایی در امان باشند.

بدست آوردن احساس امنیت

دلیل مهم دیگر این است که آنها برای جلوگیری از رویدان خطرات مختلف، تمایل دارند همیشه در کنار هم قرار داشته باشند. این احساس امنیت برای بقای آنها در طبیعت ضروری است. همچنین فاکتورهای محیطی نیز در این امر دخیل هستند. به عنوان مثال گوسفندان برای جلوگیری از پرتاب شدن و خیش شدن از باد و طوفان، در گروه‌هایی کنارهم جمع می‌شوند و به حرکت ادامه می‌دهند.

یافتن غذا

مورد بعدی جستجوی غذا است. یک گوسفند به محض مشاهده مقداری علف یا منبع غذایی دیگر در کوهستان و صحرا، سریعا به سمت آن می‌رود و گوسفندان دیگر هم از روی همین حرکت متوجه آن منبع غذایی می‌شوند.

گوسفندان چگونه گله خود را ساماندهی می‌کنند؟

گوسفندها معمولاً طبق یک ساختار سلسله مراتبی گروه‌هایی تشکیل می‌دهند که در آن قوچ های قوی و بالغ مسئول گله هستند. این رهبر گروه بهترین مکان ها را برای چرا و استراحت انتخاب می‌کند. گوسفندان دیگر هم در گله از همین رفتار پیروی کرده و معمولاً دایره ای دور او تشکیل می دهند. این حالت به آنها این اجازه را می‌دهد تا در حالی که نزدیک باقی گله هستند، مراقب شکارچیان هم باشند. البته بعضی گله داران برای حرکت دادن بهتر گله در مراتع از بزها که حیوانات فعال‌تری هم هستند، استفاده می‌کنند.

گوسفندان چگونه می‌خوابند؟

خوابیدن گوسفندان

 

گوسفند حیوانی است که تقریباً چهار ساعت در روز به حالت دراز کشیده می‌خوابند. آنها در طی شب نیز به جای یک خواب طولانی، چرت‌های کوتاهی می‌زنند. از آنجایی که در فصول بهار و تابستان تا حتی اوایل پاییز بسیاری از گله‌های گوسفند در مراتع و چراگاه‌ها حضور دارند، برای خواب نیازمند یک سرپناه امن و مناسب هستند.

این حیوانات اهلی اغلب در کنار هم می‌خوابند زیرا ممکن است در چنین زمانی حیوانات درنده به گله حمله‌ور شوند. بازه های کوتاه اما مکرر خواب در طی شب به آنها این امکان را می‌دهد که از محیط پیرامون خود آگاه شوند. علاوه بر این موضوع تنها 2 درصد از زمان خوابیدن گوسفندان، خواب REM است. خواب REM (خوابیدن با حرکت سریع چشم) مرحله از خواب در پستانداران و پرندگان است که در آن حیوان به خواب عمیق می‌رود. این حالت به آنها این امکان را می‌دهد تا از شرایط اطراف خود غافل نشوند و در معرض حمله شکارچیان قرار نگیرند. با این حال بره‌های تازه متولد شده خیلی بیشتر از همنوعان بالغ خود به خواب نیاز دارند. یک بره می‌تواند در مجموع 12 تا 16 ساعت در روز بخوابد. آنها معمولا در چنین زمانی در کنار مادر خود جمع می‌شوند. از سنین پایین بره‌ها غریزه گله را بدست می‌‌آورند. البته این حیوانات بیشتر به طور طبیعی در جایی می‌خوابند که بتوانند گوسفندان دیگر را در اطراف خود ببینند. در شرایط آب و هوایی نامطلوب گوسفندان ترجیح می‌دهند که در زیر درختان یا ساختمان های ایمن و گرم سرپناه بگیرند.

در ضمن خواب گوسفندان معمولاً به حالت دراز کشیده است. اما ممکن است در حالت ایستاده نیز چرت بزنند. از آنجایی که گوسفندها حیواناتی نشخوارکننده هستند و در سیستم گوارشی آنها حتی در زمان خواب غذا وجود دارد، نمی‌توانند به راحتی به پشت یا پهلو بخوابند، چرا که باعث اختلال در جریان هضم و جذب غذا خواهد شد.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عالی بود. با اینکه در مورد خصوصیات گوسفند زیاد مطالعه داشتم اما واقعا تو این پست، نکاتی جدیدی رو متوجه شدم.