جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
28 فروردین 1401

آیا گوسفندان ‌می‌توانند شنا کنند؟

شنا کردن گوسفند
فهرست مطالب

اگر گله‌ گوسفند دارید یا مدت زمانی را در مناطق روستایی و عشایری در کنار این حیوانات خاص گذرانده‌اید، احتمالا متوجه شده‌اید که گوسفندان اصلا علاقه‌ای ندارند که در آب قرار بگیرند. در واقع آنها اگر بتوانند حتی از عبور از نهرها و جوی‌های کوچک هم اجتناب ‌می‌کنند. اما به هرحال در این بخش قصد داریم بررسی کنیم که در صورت لزوم گوسفندان قادر به شنا کردن هستند یا خیر؟

همچنین درباره نحوه برخورد این حیوانات در هنگام تماس با آب و چرایی رفتار آنها مطالبی را ارائه خواهیم داد. پس برای اینکه از نکات مطلع شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتما تا انتها با ما همراه باشید.

بله گوسفند می‌تواند شنا کند!

عبور گوسفند از جریان آب

در حالی که گوسفندان مطمئناً از شنا و ورود به آب لذت نمی‌برند و در آن مهارت خاصی ندارند، اما اگر در آب بیفتند واقعا قادر به شنا کردن و نجات جان خود هستند. این حیوانات تنها این عمل را از روی غرایزی همچون فرار از سیل، گرسنگی، ترس یا میل به تولید مثل و اساساً برای زنده ماندن انجام می‌دهند.

گوسفندها هرگز به عنوان شناگران بزرگ شناخته نمی‌شوند و بیشتر در زیستگاهی تکامل یافته‌اند که منابع آبی زیادی در آن مناطق در دسترس نبوده است. شکل شنا کردن گوسفند به مانند دست و پا زدن سگ با حفظ تعادل برای نگه داشتن سر بالای آب می‌باشد.

برخی از موقعیت‌هایی که ممکن است گوسفندان مجبور به شنا کردن شوند:

 • عبور از یک رودخانه جهت یافتن یک مرتع یا منبع غذایی بهتر
 • اگر توسط سگ گله یا چوپان به داخل آب هدایت شوند.
 • برای یافتن جفت ( مثلا هنگامی که حجم کوچکی از آب گوسفندان نر و ماده را از یکدیگر جدا کرده باشد)
 • جهت دور شدن از چیزی که باعث ترس این حیوانات شده است (مثلا یک شکارچی)

در مورد نوع شنا کردن گوسفند، جالب است بدانید که به طور کلی گوسفندان به شکلی شنا می‌کنند که اکثر نشخوارکنندگان قادر به شنا کردن هستند. شکل حرکت آنها در آب شبیه به یورتمه سواری اسب است.
به جز تنفر ذاتی، یکی دیگر از دلایل آزار دهنده بودن شنا کردن برای گوسفند این است که پشم این حیوان هنگام خیس شدن بسیار سنگین می‌شود و حرکت را برای گوسفند سخت می‌کند به طوری که اگر جریان آب زیاد باشد و یا گوسفند ضعیف باشد به راحتی امکان غرق شدن آن در آب وجود دارد. علاوه بر این سنگینی وزن پشم گوسفند همچنین می‌تواند بیرون آمدن حیوان از آب به خصوص در نواحی شیبدار دشوار کند.

انواع شرایطی که امکان غرق شدن گوسفند در آب، به شدت افزایش پیدا می‌کند:

گوسفندان شناگر

همانطور که گفته شد، گوسفندان شناگران خوبی نیستند و موقعیت‌های زیادی وجود دارد که در صورت بروز امکان غرق شدن این حیوان اهلی وجود دارد.

نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از:

 • آب پوشش پشمی بدن گوسفند را آنچنان سنگین می‌کند که پس از مدت به دلیل خستگی گوسفند دیگر قادر به حرکت کردن نمی‌باشد و در آب فرو می‌رود یا مانع از آن می‌شود که نتواند خود را از آب بیرون بیاورد.
 • گوسفند آبستن باشد.
 • پشم گوسفند چیده نشده باشد و به علت بلندی به اشیاء داخل آب گیر کند و در ادامه شنا و فرار گوسفند را غیر ممکن می‌کند.
 • حجم و شدت جریان آبی که گوسفند سعی دارد از آن عبور کند بسیار زیاد باشد.
 • گوسفندان پس از مدتی خسته می‌شوند و نمی‌توانند به شنا ادامه دهند. سنگین وزن پشم خیس شده نیز این این خطر را به شدت افزایش می‌دهد.

 

توجه: به عنوان یک چوپان یا گله‌دار باید متوجه این موضوع باشید که گوسفندها قدرت درک عمقی ندارند. این بدین معنی است که آنها نمی‌توانند عمق آب را تشخیص دهند. با این حال این حیوانات می‌توانند تشخیص دهند که آیا حرکتی در آب وجود دارد یا خیر و به خصوص از رفتن به داخل آبی که در حال حرکت است اجتناب ‌می‌کنند.

زندگی گله‌ای و اجتماعی گوسفندان!

یکی از مهم‌ترین حقایقی که در زمان درک رفتار گوسفندان باید در نظر داشت این است که این حیوانات علاقه‌ای به شکل زیستن به صورت انفرادی ندارند و زندگی گله‌ای را ترجیح می‌دهند. بسیاری از کارشناسان حیوانات معتقدند که حتی با 5 راس گوسفند نیز یک گله مورد پسند گوسفندان شکل می‌گیرد.

جالب است بدانید که گوسفندانی که به دور از سایر گوسفندان نگهداری می‌شوند غالبا به شدت مضطرب و تنش‌زا هستند و ادامه دار شدن این روند بر سلامتی این حیوانات تاثیرات منفی زیادی به دنبال دارد.
به همین دلیل است که اگر تنها چند راس گوسفند را از آب کم عمق عبور دهید ( حتی اگر شنا نکنند)، سایر گوسفندان گله نیز به راحتی، بقیه اعضای گله را دنبال خواهند کرد.

خطرات شنا گوسفند و عبور دادن این حیوانات از جریان سریع آب:

خطر شنا برای گوسفند

درست است که گوسفندان قادر به شنا کردن در مواقعی خاص هستند اما باید متوجه این موضوع باشید که آنها در این عمل مهارت قابل توجهی ندارند. بودن در آب می‌تواند برای آنها خطرناک باشد، به خصوص اگر در آب متحرک قرار بگیرند. توانایی این حیوانات در شنا به عوامل متعددی از جمله سن، جثه و وزن بدن و همچنین مسافتی که باید در آب طی کنند، بستگی دارد. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که سرعت شنا گوسفندان در آب حدود 0.91 کیلومتر در ساعت است و چنانچه شکارچی به دنبال آنها در آب باشد، احتمال زیاد گرفتار خواهند شد.

هیپوترمی در گوسفند:

هیپوترمی، پدیده‌ای است که بدن جاندار گرما را سریعتر از آنچه قادر به تولید باشد، از دست می‌دهد. گوسفند دارای پوشش پشمی مقاومی است که به عنوان یک عایق خوب می‌تواند گرما بدن را حفظ کند اما اگر در فصول سرد سال به مدت زمانی طولانی در معرض هوای سرد و خیسی قرار بگیرد می تواند دچار هیپوترمی شود. برخی از علائمی که در هنگام بروز چنین مشکلی رخ می‌دهند عبارتند از:

 1. لرزش شدید
 2. بی حالی و ضعف بدنی
 3. کند شدن ضربان قلب

 

در سایت بازار گوسفند (مرکز فروش گوسفند و خروس زنده در تهران) بخوانید: اهمیت مصرف آب برای گوسفند

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها