برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

شناخت کامل نژاد گوسفند دورپر

هر آنچه که در مورد گوسفندان دورپر نیاز دارید ، بدانید را در ادامه شرح خواهیم داد .

پیشنهاد می کنیم خواندن دنباله مطلب را از دست ندهید چون همانند سایر مقالات آموزشی سایت بازار گوسفند ، تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بهترین نکات در مورد این نژاد مرغوب را به شما دوستان ارائه دهیم.

ارتباط گوسفند دورپر و کسب و کار دامداری : 

اگر به شغل پرورش گوسفند فکر می کنید ، احتمالا تصمیمات زیادی برای آینده کاری خود گرفته اید .

مهم ترین سوالاتی که هر دامداری موفق باید در ابتدا کار از خود بپرسد عبارت هستند از :

  • نحوه انتخاب نژاد متناسب با اهداف پرورشی شما ( تولید پشم ، تولید گوشت یا تولید شیر )  ؟
  • چگونگی مهیا نمودن محیطی مساعد برای نگهداری گوسفندان ؟
  • شرایط تغذیه ای ، نحوه نگهداری و مسائلی از این قبیل بایستی جزو اصلی ترین سوالات یک فرد مبتدی در کسب و کار دامداری باشند .
  • در این بخش می توانید آخرین قیمت گوسفند زنده در سراسر ایران را به صورت آنلاین مشاهده نمایید .

اگرچه گوسفند دورپر در دنیا جزو محبوب ترین نژادها برای کار پرورشی نیستند اما یکی از نژادهایی است که در صورت رعایت نکات دامپروری می توانند ، سود آوری خوبی را نصیب صاحبان خود نمایند .

در اینجا آنچه که شما باید در مورد این نژاد منحصر به فرد بدانید را گرد آوری کرده ایم .

نژاد گوسفندان دورپر

نژاد گوسفند دورپر چه ویژگی هایی دارد ؟

گوسفندان دورپر نژادی از آفریقای جنوبی هستند که برای اولین بار با ترکیب نژادی دو نژاد گوسفند دورست و سرسیاه پارسی

( Blackhead Persian )  به وجود آمده است .

بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر گوسفندی که بیشتر توسط خود دامداران برای بهبود راندمان تولید ، اصلاح ژنتیکی می شوند ، گوسفند دورپر با تلاش وزارت کشاورزی آفریقای جنوبی برای ایجاد نژادی سازگار با آب و هوای خشک آن کشور ، توسعه پیدا کرده است .

اولین بار در دهه ۱۹۳۰ میلادی پدید آمد و خیلی زود در سال ۱۹۵۰ به محبوبیت قابل توجهی Dorper در میان دامداران توانست دست پیدا کند .

جالب بدانید که نام این نژاد از ابتدا نام دو گوسفند والد آن یعنی ” Dorset ” Dor و”Persian  ” Per گرفته شده است .

ناگفته نماند که دورپر یکی از پرطرفدارترین نژادهای گوسفندی در آفریقا جنوبی است . با این حال در بسیاری از کشور های دنیا نیز این گوسفندان پرورش داده می شوند . گوسفندان دورپر از نرخ رشد خوبی برخوردارند و مو و پشم سبکی هم دارند که اغلب در اوایل تابستان می ریزند .

همانطور که اشاره کردیم این گوسفندان برای زنده ماندن در خشک ترین آب و هوای ممکن تکامل یافته اند و دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشند . جثه این نژاد بزرگ است و در واقع دومین نژاد بزرگ جثه در آفریقای جنوبی به حساب می آیند .

دلایل پرورش گوسفند دورپر :

تولید گوشت :

گوسفندان دورپر از این نظر بسیار نژادی مرغوبی هستند و در درجه‌ی اول بیشتر برای همین هدف پرورش داده می شوند . از آنجایی که این حیوانات یک دوره تولید مثلی طولانی دارند ، دامدارانی که حتی کم تجربه نیز می باشند می توانند هر ساله در گله خود چندین دوره بره زایی را داشته باشند .

داشتن چنین خصوصیات سبب شده است که نژاد دورپر یکی از اقتصادی ترین گوسفندان برای بحث تولید گوشت باشد .

برای توصیف ویژگی های این گوسفندان ، تنها به این خصوصیات نمی توان اشاره کرد و سرعت چشمگیر افزایش وزن گیره بره ها در این حیوانات فوق العاده می باشد . البته این نژاد بزرگترین نژادی گوسفندی که پرورش داده می شوند ، نیستند اما گوشت تولیدی آنها از عطر و طعم خوبی برخوردار است .

در نظر داشته باشید که نوع جیره غذایی آنها تا حدودی متفاوت از سایر نژادها بوده و برخی کارشناسان برای بحث تغذیه آنها توصیه می کنند که از غلات زیادی برای خوراک دهی به گوسفندان دورپر نباید استفاده شود . چون باعث چاق شدن و افزایش چربی بیش از حد در بدن آنها می شود و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نمی باشد .

بره های دورپر به سرعت رشد می کنند و به راحتی تا ۴ ماهگی به وزن تقریبا ۳۶ کیلوگرم می توانند برسند .

داشتن فصل تولید مثل طولانی :

در دنیا نژادهای محدودی همانند گوسفند دورپر وجود دارند که از چنین خصوصیتی برخوردار باشند .

بر عکس بسیاری از نژاد های دامی ، این گوسفندان می توانند هر ۲ سال ، سه بار بره زایی داشته باشند . در کل Dorper sheep

به خاطر نرخ باروری خوب بسیار معروف می باشد .

اگر قصد خرید مرغ و خروس محلی یا ماشینی با مناسب ترین قیمت را دارید ، از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید .

بلوغ زودرس : 

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، بره های دورپر به سرعت بالغ می شوند و معمولا در ۴ ماهگی برای فروش و عرضه به بازار آماده هستند . ( اگرچه بسیاری از دامپروران بیشتر صبر می کنند تا بتوانند به وزن گیری زیادتری دست پیدا کنند . )

این حیوانات نه تنها سریعتر وزن می گیرند ، بلکه با مراتع ضعیف نیز بهتر سازگار می شوند . برای رشد آنها لازم به استفاده زیاد از غلات مانند جو ندارید .

به جز این موارد در گله گوسفندان دورپر همیشه شما بره هایی خواهید داشت که بسیار ارزش بالایی دارند . طول شیردهی آنها کوتاه است و همین امر باعث می شود که با تغذیه جداگانه ، میش و بره ها را بهتر نگهداری کنید .

همچنین قوچ ها نیز به سرعت به بلوغ می رسند و معمولا حدود ۵ ماه آماده فصل جفت گیری هستند .

قدرت سازگاری بالا : 

گوسفندان دورپر با انواع شرایط محیطی و اقلیمی سازگار هستند . اگرچه این گوسفندان در ابتدا برای رشد در مناطق گرم و خشک تولید شده اند ، اما اکنون در سراسر جهان پرورش داده می شوند . آنها خیلی خوب می توانند در مراتع به دنبال غذا بگردند و در انواع محیط ها و شرایط تغذیه ای رشد پیدا کنند . این در حالی است که اکثر نژاد های دامی ، از چنین خصوصیات برخوردار نیستند .

پوست آنها بسیاری زخیم است و ارزش زیادی دارد . برخوردار از چنین پوست ضخیمی به محافظت از گوسفند دورپر در برابر شرایط آب و هوایی شدید ( چه گرم و چه سرد ) کمک می کند و به خودی خود به عنوان یک کالای ارزشمند شناخته می شود . در حقیقت ، پوست دورپر یکی از پوست های گوسفندی بسیار پرطرفدار در جهان برای تولید محصولات چرمی می باشد .

اگرچه بهتره که در محیط های استاندارد این نژاد پرورش داده شود اما بر خلاف طیف گسترده ای از نژادهای دامی می توان آنها را در محیط های حتی کم برخوردار که برای پرورش سایر نژادهای گوسفندی مناسب نیستند ، پرورش دهید .

حداقل نیاز به پشم چینی : 

از آنجایی که گوسفندان دورپر ترکیبی از مو و پشم دارند ، مراقبت از این حیوانات کار دشواری نیست .

در صورت تمایل می توانید برای آنها اقدام به چیدن پشم نمایید ، اما اگر ترجیح می دهید این کار را انجام ندهید ، نگران نباشید چون در پایان هر فصل بهار درصد زیادی از پشم ها دچار ریزش می شوند . لازم به ذکر است که برای همه گوسفندان دورپر ممکن است این اتفاق به خوبی رخ ندهد .

نژاد دورپر

معایب نژاد گوسفند دورپر :

درصد چربی بالا : 

به دلیل اینکه این گوسفندان از ضریب تبدیل مناسبی برخوردار هستند ، نباید برای تغذیه آنها به صورت افراطی برخورد داشته کنید . مصرف غلات اضافی منجر به چرب شدن گوشت تولیدی آنها خواهد شد و این مسئله باعث می شود در بازار ، افراد کم تری خواهان خرید چنین گوشتی باشند .

مناسب نبودن گوسفند دورپر برای تولید پشم یا شیر : 

اگرچه چرم تولیدی از پوست نژاد دورپر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است اما از لحاظ تولید پشم جایگاه خاصی در میان گوسفندان ندارند و برای تولید شیر نیز مناسب نیستند .

آیا گوسفند دورپر به جز در مناطق گرم و خشک ، می تواند در شرایط آب و هوایی دیگر نیز رشد پیدا کنند ؟ 

امروزه این تصور که تنها گوسفندان دورپر برای رشد در مناطق گرم و خشک مناسب هستند را دیگر نمی توان صحیح دانست . در حقیقت بسیاری از دامداران به خصوص در کشور آمریکا با شرایط آب و هوایی سرد نیز اقدام به نگهداری از چنین گوسفندانی می کنند . این گوسفندان قابلیت سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی را دارند و همچنین تولید کننده گوشت گوسفندی بسیاری خوبی نیز به حساب می آیند .

اگر هدف شما از نگهداری گوسفند تولید شیر یا پشم باشد ، بهترین گزنیه های برای چنین امری نیستند اما شرایط پرورشی آنها به نسبت ساده تر از سایر نژادهای گوسفندی می باشد .