جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
19 تیر 1402

شناخت کامل نژاد گوسفند دورپر

گوسفند دورپر
فهرست مطالب

هر آنچه که در مورد گوسفندان دورپر نیاز دارید، بدانید را در ادامه شرح خواهیم داد.

اگر به نژادهای خاص گوسفند علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید چون همانند سایر مقالات آموزشی سایت بازار گوسفند، تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بهترین نکات در مورد این نژاد مرغوب را به شما دوستان ارائه دهیم. با اینکه گوسفند دورپر در ایران کم‌تر شناخته شده هستند اما به دلیل ویژگی‌های شگفت انگیزی که این گوسفندان از آن برخوردار هستند، تصمیم گرفتیم که در یک مقاله جامع به معرفی خصوصیات گوسفند دورپر (یکی از بهترین نژادهای آفریقایی) بپردازیم.

ارتباط گوسفند دورپر و کسب و کار دامداری: 

اگر به شغل پرورش گوسفند فکر می‌کنید، احتمالا تصمیمات زیادی برای آینده کاری خود گرفته‌اید.

مهم ترین سوالاتی که هر دامداری موفق باید در ابتدا کار از خود بپرسد عبارت هستند از:

  • نحوه انتخاب نژاد متناسب با اهداف پرورشی شما؟ (تولید پشم ، تولید گوشت یا تولید شیر)
  • چگونگی مهیا نمودن محیطی مساعد برای نگهداری گوسفندان؟
  • شرایط تغذیه‌ای، نحوه نگهداری و مسائلی از این قبیل بایستی جزو اصلی ترین سوالات یک فرد مبتدی در کسب و کار دامداری باشند.
  • در این بخش می توانید آخرین قیمت گوسفند زنده در سراسر ایران را به صورت آنلاین مشاهده نمایید.

 

اگرچه گوسفند دورپر در دنیا جزو محبوب ترین نژادها برای کار پرورشی نیستند اما جزو نژادهایی است که در صورت رعایت نکات دامپروری می‌توانند، سودآوری خوبی را نصیب صاحبان خود نمایند. آنها از مزایای بسیاری زیادی مثل توانایی رسیدن به بلوغ سریع، گوشت دهی خوب با طعم لذیذ و میزان بره زایی مطلوب برخوردار هستند. مراقبت از این حیوانات نیز بسیار آسان است.

در اینجا آنچه که شما باید در مورد این نژاد منحصر به فرد بدانید را گرد آوری کرده‌ایم.

نژاد گوسفندان دورپر

نژاد گوسفند دورپر چه ویژگی هایی دارد؟

گوسفندان دورپر نژادی از آفریقای جنوبی هستند که برای اولین بار با ترکیب نژادی دو نژاد گوسفند دورست و سرسیاه پارسی (Blackhead Persian) به وجود آمده است.

بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر گوسفندی که بیشتر توسط خود دامداران برای بهبود راندمان تولید، اصلاح ژنتیکی می‌شوند، گوسفند دورپر با تلاش وزارت کشاورزی آفریقای جنوبی برای ایجاد نژادی سازگار با آب و هوای خشک آن کشور، توسعه پیدا کرده است. هدف آنها از انجام این کار تحقیقات، ایجاد یک نژاد مقاوم بود که تقریباً قابلیت سازگاری با هر نوع شرایط آب و هوایی را داشته باشند.

اولین بار در دهه 1930 میلادی پدید آمد و خیلی زود در سال 1950 به محبوبیت قابل توجهی Dorper در میان دامداران توانست دست پیدا کند.

جالب بدانید که نام این نژاد از ابتدا نام دو گوسفند والد آن یعنی Dorset یا Dor و Persian  یا Per گرفته شده است.

ناگفته نماند که دورپر یکی از پرطرفدارترین نژادهای گوسفندی در آفریقا جنوبی است. با این حال در بسیاری از کشورهای دنیا نیز این گوسفندان پرورش داده می‌شوند. گوسفندان دورپر از نرخ رشد خوبی برخوردارند و مو و پشم سبکی هم دارند که اغلب در اوایل تابستان پوشش پشمی بدن آنها دچار ریزش می‌شوند.

همانطور که اشاره کردیم این گوسفندان برای زنده ماندن در خشک ترین آب و هوای ممکن تکامل یافته اند و دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند. جثه این نژاد بزرگ است و در واقع دومین نژاد بزرگ جثه در آفریقای جنوبی به حساب می‌آیند.

دلایل پرورش گوسفند دورپر

تولید گوشت:

گوسفندان دورپر از این نظر بسیار نژادی مرغوبی هستند و در درجه‌ی اول بیشتر برای همین هدف پرورش داده می شوند . از آنجایی که این حیوانات یک دوره تولید مثلی طولانی دارند، دامدارانی که حتی کم تجربه نیز می باشند می توانند هر ساله در گله خود چندین دوره بره زایی را داشته باشند.

داشتن چنین خصوصیات سبب شده است که نژاد دورپر یکی از اقتصادی ترین گوسفندان برای بحث تولید گوشت باشد.

برای توصیف ویژگی های این گوسفندان، تنها به این خصوصیات نمی توان اشاره کرد و سرعت چشمگیر افزایش وزن گیره بره ها در این حیوانات فوق العاده است. البته این نژاد بزرگترین نژادی گوسفندی که در جهان پرورش داده می‌شوند، نیستند اما گوشت تولیدی آنها از عطر و طعم خوبی برخوردار است.

در نظر داشته باشید که نوع جیره غذایی آنها تا حدودی متفاوت از سایر نژادها بوده و برخی کارشناسان برای بحث تغذیه آنها توصیه می کنند که از غلات زیادی برای خوراک دهی به گوسفندان دورپر نباید استفاده شود . چون باعث چاق شدن و افزایش چربی بیش از حد در بدن آنها می شود و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نمی باشد.

بره های دورپر به سرعت رشد می کنند و به راحتی تا 4 ماهگی به وزن تقریبا 36 کیلوگرم می توانند برسند.

داشتن فصل تولید مثل طولانی:

در دنیا نژادهای محدودی همانند گوسفند دورپر وجود دارند که از چنین خصوصیتی برخوردار باشند.

بر عکس بسیاری از نژاد های دامی، این گوسفندان می‌توانند هر 2 سال، سه بار بره زایی داشته باشند.

در کل Dorper sheep به خاطر نرخ باروری خوب بسیار معروف هستند.

 

  • اگر قصد خرید مرغ و خروس محلی یا ماشینی با مناسب ترین قیمت را دارید، از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

بلوغ زودرس : 

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بره های دورپر به سرعت بالغ می‌شوند و معمولا در 4 ماهگی برای فروش و عرضه به بازار آماده هستند. (اگرچه بسیاری از دامپروران بیشتر صبر می کنند تا بتوانند به وزن گیری زیادتری دست پیدا کنند.)

این حیوانات نه تنها سریعتر وزن می‌گیرند، بلکه با مراتع ضعیف نیز بهتر سازگار می‌شوند. برای رشد آنها لازم به استفاده زیاد از غلات مانند جو ندارید.

به جز این موارد در گله گوسفندان دورپر همیشه شما بره هایی خواهید داشت که بسیار ارزش بالایی دارند . طول شیردهی آنها کوتاه است و همین امر باعث می شود که با تغذیه جداگانه، میش و بره ها را بهتر نگهداری کنید.

همچنین قوچ ها نیز به سرعت به بلوغ می‌رسند و معمولا حدود 5 ماهگی آماده فصل جفت گیری هستند.

قدرت سازگاری بالا: 

گوسفندان دورپر با انواع شرایط محیطی و اقلیمی سازگار هستند. اگرچه این گوسفندان در ابتدا برای رشد در مناطق گرم و خشک تولید شده اند ، اما اکنون در سراسر جهان پرورش داده می‌شوند. آنها خیلی خوب می توانند در مراتع به دنبال غذا بگردند و در انواع محیط ها و شرایط تغذیه‌ای رشد پیدا کنند. این در حالی است که اکثر نژاد های دامی، از چنین خصوصیات برخوردار نیستند.

پوست آنها بسیاری زخیم است و ارزش زیادی دارد. برخوردار از چنین پوست ضخیمی به محافظت از گوسفند دورپر در برابر شرایط آب و هوایی شدید (چه گرم و چه سرد) کمک می کند و به خودی خود به عنوان یک کالای ارزشمند شناخته می‌شود. در حقیقت، پوست دورپر یکی از پوست های گوسفندی بسیار پرطرفدار در جهان برای تولید محصولات چرمی می باشد.

اگرچه بهتره که در محیط های استاندارد این نژاد پرورش داده شود اما بر خلاف طیف گسترده ای از نژادهای دامی می توان آنها را در محیط های حتی کم برخوردار که برای پرورش سایر نژادهای گوسفندی مناسب نیستند، پرورش دهید.

حداقل نیاز به پشم چینی: 

از آنجایی که گوسفندان دورپر ترکیبی از مو و پشم دارند، مراقبت از این حیوانات کار دشواری نیست.

در صورت تمایل می‌توانید برای آنها اقدام به چیدن پشم نمایید، اما اگر ترجیح می دهید این کار را انجام ندهید، نگران نباشید چون در پایان هر فصل بهار درصد زیادی از پشم ها دچار ریزش می‌شوند. لازم به ذکر است که برای همه گوسفندان دورپر ممکن است این اتفاق به خوبی رخ ندهد.

نژاد دورپر

معایب نژاد گوسفند دورپر

درصد چربی بالا: 

به دلیل اینکه این گوسفندان از ضریب تبدیل مناسبی برخوردار هستند، نباید برای تغذیه این حیوانات، به صورت افراطی برخورد کنید. مصرف غلات اضافی منجر به چرب شدن گوشت تولیدی آنها خواهد شد و این مسئله باعث می‌شود که در بازار، افراد کم تری خواهان خرید چنین گوشتی باشند.

مناسب نبودن گوسفند دورپر برای تولید پشم یا شیر: 

اگرچه چرم تولیدی از پوست نژاد دورپر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است اما از لحاظ تولید پشم جایگاه خاصی در میان گوسفندان ندارند و برای تولید شیر نیز مناسب نیستند.

آیا گوسفند دورپر به جز در مناطق گرم و خشک، می تواند در شرایط آب و هوایی دیگر نیز رشد و تولید خوبی داشته باشند؟ 

امروزه این تصور که تنها گوسفندان دورپر برای رشد در مناطق گرم و خشک مناسب هستند را دیگر نمی توان صحیح دانست. در حقیقت بسیاری از دامداران به خصوص در کشور آمریکا با شرایط آب و هوایی سرد نیز اقدام به نگهداری از چنین گوسفندانی می کنند. این گوسفندان قابلیت سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی را دارند و همچنین تولید کننده گوشت گوسفندی بسیاری خوبی نیز به حساب می‌آیند.

اگر هدف شما از نگهداری گوسفند تولید شیر یا پشم باشد، بهترین گزنیه ها برای چنین امری نیستند اما شرایط پرورشی آنها به نسبت ساده‌تر از سایر نژادهای گوسفندی است.

نژاد گوسفندان دورپر

گوسفند دورپر چه رنگی است؟

این نژاد در دو گونه یافت می‌شوند. گوسفند دورپر معمولی دارای بدنی سفید رنگ باسر سیاه است. گوسفند سفید دورپر نیز دارای پوشش بدنی کاملا سفید است.

رفتار این گوسفندان چگونه است؟

آنان گوسفندانی بسیار آرام و سازگار هستند و رفتاری یکنواخت دارند.

خوراک و جیره گوسفندان دورپر باید چگونه باشد؟

از آنجایی که معمولا این گوسفندان در شرایط آب و هوایی گرم و خشک پرورش داده می‌شوند، آنها را می‌توانید در طول ماه‌های بهار، تابستان و پاییز در مراتع تغذیه نمایید. البته در کنار این نوع تغذیه، همانند سایر نژادها باید در خوراک آنها از غلات مانند جو و یونجه نیز استفاده نمایید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که به خوبی بدن آنها هیدراته شده باشد، زیرا بسیار پرخور هستند.

آیا گوسفند دورپر را می‌توان در شرایط آب و هوایی بسیار سرد نیز پرورش داد؟

گوسفندان دورپر با موفقیت در دماهای زیر صفر نیز پرورش داده شده‌اند. علیرغم اینکه منشاء پیدایش آنها آب و هوایی گرمی دارد، اما به دلیل قابلیت سازگاری بالا، از این ویژگی برخوردار هستند.

آیا نژاد گوسفند دورپر دچار مشکلات سلامتی خاصی می‌شوند؟

این نژاد برای سالم ماندن و دوری از بیماری‌ها همچون سایر نژادهای دام سبک یا سنگین به مراقبت و واکسیناسیون نیازمند هستند اما به هر حال نسبت به انگل‌ها بسیار مقاوم بوده و به اندازه سایر نژادها مستعد ابتلا برخی بیماری ها مثل مشکلات سم و ریزش پشم نیستند.

میش‌های آبستن دورپر در هر با زایش چند بره به دنیا می‌آورند؟

با اینکه این گوسفندان ویژگی‌های بسیار خوب زیادی دارند، اما معمولاً در هر با زایش تنها تک قلوزایی دارند و از این نظر برای کسانی که به دنبال نژادهای چند قلوزا هستند، گزنیه مناسبی به شمار نمی‌آیند.

آیا پشم این گوسفندان کیفیت بالایی دارد؟

پوشش بدنی نژاد دورپر، ترکیبی از پشم و مو است. این نژادها به دلیل داشتن قابلیت ریزش پشم به صورت سالیانه به پشم چینی نیاز چندانی ندارند و به همین دلیل در دسته گوسفندان با پشم با کیفیت جای نمی‌گیرند.

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها