جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
16 مهر 1402

چند نکته جالب در مورد بز | بز ها چرا فریاد می‌زنند؟

بز
فهرست مطالب

در مورد خصوصیات رفتاری و بدنی بز ها چه می دانید؟

در این مطلب قصد داریم که برخی از جالب ترین مواردی که درباره این حیوانات با فایده و سودمند نمی دانستید را به شما معرفی کنم. بدون شک از خواندن چنین نکات قطعا متعجب خواهید شد.

بز گونه حیوانی اهلی، باهوش، پیچیده و با رفتارهای عجیب و غریب می‌باشد که سال ها است انسان ها از طریق نگهداری از این حیوانات به تامین بخشی از نیازهای خود می پردازند.

بیشتر مردم بزها را تنها در زمانی که جاده ها در حال سفر هستند، در دشت‌های اطراف جاده‌ها مشاهده می کنند و اطلاعات چندانی در مورد این نوع حیوانات اهلی ندارند. شاید برای مردم عادی دانستن نکات جالب در مورد بز ها اهمیت چندانی نداشته باشد اما کسانی که در کار پرورش بز به صورت شیوه صنعتی و سنتی هستند، بهتره که با مهم ترین خصوصیات این نوع دام زنده را کاملا آشنا باشند. موارد به نسبت شگفت انگیزی در مورد هوش، نوع زندگی و … در مورد بز ها وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

بز چیست

بز ها حیواناتی اجتماعی هستند.

بر خلاف تصور عموم کارشناسان دامی که گمان می کردند بز حیوانی درون گرا است اما تحقیقات ثابت کرده که آنها بسیار اجتماعی هستند و مدام سعی می کنند که با هم نوعان خود ارتباط برقرار کنند.

انسان ها از طریق بز ها توانستند به خواص قهوه پی ببرند.

یکی از داستان هایی که در مورد چگونگی اکتشاف خواص قهوه در میان انسان ها وجود دارد بدین گونه این می باشد که قرن ها پیش در ارتفاعات اتیوپی، شخصی به نام کالدی که از گله از بز داشت به صورت اتفاقی در هنگام چرا بز هایش با صحنه ای جالب روبه رو می‌شود. او متوجه رفتاری عجیب این حیوانات پس از مصرف گیاه خاصی شد. بزهای گله او به صورت شگفت انگیزی انرژی زیادی پیدا کرده بودند و مدام بالا و پایین می‌پریدند. او با بزرگان شهر در این مورد صحبت می کند و آنها از این دانه قهوه مصرف می کنند و متوجه خواص آن می‌شوند.

 

بز حیوانی دمدمی مزاج است.

همه کسانی که در کار نگهداری از بز هستند با این نکته جالب را در مورد خصوصیات رفتاری بز ها آشنا هستند که آنها حیواناتی دمدمی مزاج هستند و رفتارشان را به صورت ناگهانی تغییر می‌دهند.

 

نکات شگفت آور در مورد بز ها

بز
بز ها در پشت سرشان چشم دارند!

خب، نه دقیقا به این معنا معنا ولی بز حیوانی است که دارای مردمک چشم مستطیلی شکل می‌باشد که به آنها این امکان را می‌دهد که شعاع دیدی تا حدود 320 درجه داشته باشند. چشمان پر قدرت آنها در شب قابلیت دیدن بسیار مناسب را دارا است.

متغییر بودن جثه بز اساس نژاد

برخی بز ها بسیار کوچک جثه و برخی دیگر هیکل بسیار بزرگی دارند. متغییر بودن اندازه جثه در این حیوانات بر اساس نژاد بسیار متداول می‌باشد.

غش کردن و بی هوش شدن بز

این یک موضوع بحث بر انگیز است. شواهد اینگونه حکایت می‌کنند که برخی نژادها بز در هنگامی که می‌ترسند بی هوش می‌شوند. اما در حقیقت آنها غش در مواجه با ترس غش نمی کنند بلکه به دلیل دچار شدن به ضعف ناگهانی و ایجاد مشکل در سیستم عصبی بدنشان دچار فلج موقت اندام ها می شوند. این وضعیت ناگهانی و بدون درد است و باید حتما توسط دامپزشک بررسی شود.

بز ها جزو اولین حیواناتی بودن که اهلی شدند

تجزیه و تحلیل های ژنتیکی که اخیرا انجام شده است، شواهد باستانی را مبنی بر اهلی شدن خیلی زود بز ها توسط انسان ها را تایید می‌کند. تصور می شود که قدمت اهلی کردن بز به چیزی حدود 7000 تا 8000 سال قبل از میلاد بر می‌گردد. بیشتر کارشناسان بر این باورند که اولین بزهای اهلی در غرب ایران قرار داشتند.

محققان در این خصوص شواهد باستانی و ژنتیکی متعددی را جمع آوری کرده‌‌اند که قدمت برخی از آنها به حدود 10000 هزار سال قبل نیز باز می‌گردد. فسیل‌های بزها را می‌توان در اطراف کوه‌های زاگرس یافت.

طی هزاران سال نیز بزها اهلی راه خود را به شمال آفریقا باز کردند. سپس در چندین رویداد تاریخی مثل جنگ و تجارت هم این حیوانات راهی اروپا شدند.

هنگامی که در سال 732 میلادی شارل مارتل فرمانروای پادشاهی فرانک، رهبر خلافت اموی (عبدالرحمن) را شکست داد، نیروهای باقی مانده اموی به جنوب فرانسه عقب نشینی کردند. همانطور که آنها در حال تلاش برای عقب نشینی بودند، یکی از غنیمت هایی که از دست دادند، گله بزهایی بود که برای تهیه شیر و پنیر از آنها استفاده می‌کردند. این بزها توسط سربازان فرانک گردآوری شدند و جمعیت آنها بعدها در تمامی اروپا گسترش پیدا کرد.

در ادامه کاوشگران اروپایی بزهای اهلی را به قاره آمریکا بردند. در طول سالیان متمادی، نژادهای بیشتری نیز از بزهای اهلی و پربازده در کشور آمریکا توسط دامداران پرورش داده شدند و حتی بر روی برخی از این نژادها اصلاحات ژنتیکی نیز صورت گرفت.

 

بز حیوانی با هوش و کنجکاوی است!

بز ها از معدود حیواناتی هستند که می توانند محیط اطراف خود را برای بهتر کردن شرایط، دستکاری کنند. به طور مثال آنها به مانند شامپانزه ها می توانند از تکه چوب هایی برای رفع خارش پشت خود استفاده نمایند.
به جز این مورد آنها سعی می کنند بسیاری از کالا حتی لاستیک را بجوند. این کار در اغلب اوقات به دلیل گرسنگی انجام نمی دهند بلکه از هر روی حس کنجکاوی چنین رفتارهایی از خود نشان می‌دهند.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد برترین نژادهای بز شیری جهان اینجا کلیک کنید.

بز ها شناگران ماهری هستند!

تکامل پیدا کردن اندام های مختلف در بدن بز سبب شده است که آنها قادر به شنا کردن باشند و می توانند مسافت هایی هر چند کوتاه را به خوبی شنا کنند.

مشترک بودن برخی بیماری ها شایع بین بز و انسان.

از آنجایی که بعضی بیماری ها بین انسان و بز مشترک است، به عنوان یک دامدار اگر دچار سرماخوردگی، ذات الریه و آنفولانزا شدید بهتره که از این حیوانات حساس دوری کنید ، چون امکان انتقال بیماری وجود دارد.

بزها از درختان بالا می روند!

بالارفتن از درخت عادت همیشگی بزها است. در کشورهایی همچون مراکش دیدن صحنه هایی در طبیعت که چندین بز در بالای یک درخت ایستاده اند بسیار عادی و البته خنده دار می‌باشد.

ساخت پارچه های مختلف از مو بز

بسیاری از افراد که در زمینه تولید لباس های خاص فعال هستند، این را می دانند که موی بز جزو خاص ترین مواد سازنده پارچه های مرغوب و باکیفیت می باشد. پارچه کشمیری و پارچه و پارچه مرغز دو نوع مهم از پارچه های تولید از موی بدن بز ها می باشند که معمولا قیمت بالایی نیز دارند.

جهت آشنایی بیشتر با خصوصیات رفتاری بز ها اینجا کلیک کنید.

 

چرا بزها فریاد می‌زنند؟

فریاد زدن بز

احتمالا تا به حال در فضای مجازی یا حالت واقعی مشاهده کرده‌اید که بزها در مواقعی فریادهای وحشتناک و بلندی می‌زند. این فریاد ها به مانند صدای هر چیزی از جیغ یک کودک خردسال تا صدای داد زدن یک فرد بالغ شباهت دارد. دانشمندان چند دلیل برای این موضوع مطرح کرده اند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهید شد.

آنها گرسنه هستند:

درست همانند بچه‌ها، بزها نیز با فریاد زدن به صورت واضح به شما پرورش دهندگان بز اطلاع می‌دهند که خیلی گرسنه هستند و باید به آنها غذا بدهید.

بزها قصد برقرار ارتباط با سایر هم‌نوعان خود را دارند:

بزها موجوداتی اجتماعی هستند، بنابراین دوست ندارند تنها باشند. اگر بزی به تنهایی از گله جدا شود، فریاد می‌زند. با این عمل تلاش می‌کند که از محل دیگر بزها آگاهی پیدا کند.

این حیوانات خسته شده‌اند یا حوصله ندارند:

حیوانات نیز به مانند ما انسان‌ها خسته می‌شوند و بزها نیز این قاعده مستثنی نیستند. بزها موجودات بسیار باهوشی هستند که نیاز به تحریک شدن دارند. اگر یک دسته بز را در یک محیط کوچک و محصور قرار دهید، احتمالاً صداهای زیادی از آنها خواهید شنید که نشان می‌دهد که آنها کلافه شده‌اند و حوصله ندارند.

فریاد زدن راهی برای ابراز احساسات بز ها است:

چه ترس باشد، چه هیجان یا هر احساس دیگری، بز برای بیان کردن آن فریاد می‌زند. اگر این حیوان از چیزی مبهوت یا هراسان شود، نه تنها با جیغ زدن بلکه با حرکات بدنی مثل دویدن هم این احساس را بروز می‌دهند.

بزی که زیاد داد می‌زنند ممکن است دچار مشکلی شده باشد:

اگر در گله خود بزی دارید که اخیراً زیاد داد و بیداد می‌کند و به ظاهر این رفتار او بدون دلیل است، عاقلانه است که کمی وقت خود را به تماشای گله خود اختصاص دهید. بزها دارای سلسله مراتب اجتماعی هستند و در این سلسله مراتب ممکن است مشکلی به وجود آمده باشد. در واقع این بز می‌تواند قربانی قلدری سایر بز ها باشد. همچنین ممکن است از نظر سلامتی نیز دچار مشکل شده باشد. از این رو به صورت مرتب وضعیت جسمانی اعضای گله خود را بررسی کنید و از دامپزشکان برای معاینه گله کمک بگیرید. در ضمن تلاش برای جذب جنس مخالف و نوسانات هورمونی نیز ممکن است علت این پدیده باشد.

 

 

مدیریت تغذیه در بزهای شیری

بزها چراکننده های خوبی می باشند که می توانند به طور انتخابی گونه های متفاوتی از گیاهان چوبی شده، بذرها و چوب های جنگلی را استفاده کنند. اگر به بزها اجازه داده می شود که آزادانه چرا کنند، باید اطمینان حاصل کرد که هیچ کدام از انواع توت وحشی، گیاه آزالیا و یا گونه هایی از درخت غار در اطراف وجود نداشته باشد چون این گیاهان برای بزها سمی هستند.

اگرچه چرا دادن بزها مدیریت راحت تری دارد اما عادت های بد غذایی در این حالت بیشتر است. بزهای ماده از چرا کردن لذت می برند اما باید توجه داشت که بدون مصرف علوفه ويا مصرف پس چر به همراه دانه های غلات تولید شیر بالایی نخواهند داشت. بزهایی که بین یک تا دو سال سن دارند، بزهای خشک و نیز بزهای با تولید شیر پائین می توانند نیازهای تغذیه ای خود را توسط چرا کردن فراهم کنند.

 

فروش مرغ و خروس محلی در تهران ( برای کسب اطلاع از این موضوع کلیک نمایید )

 

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها