برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

چند نکته جالب در مورد بز 

در مورد خصوصیات رفتاری و بدنی بز ها چه می دانید ؟

در این مطلب قصد داریم که برخی از جالب ترین مواردی که درباره این حیوانات با فایده و سودمند نمی دانستید را به شما معرفی کنم . بدون شک از خواندن چنین نکات قطعا متعجب خواهید شد .

بز گونه حیوان اهلی باهوش ، پیچیده و با رفتار های عجیب و غریب می باشد که سال ها است انسان ها از طریق نگهداری از این حیوانات به تامین بخشی از نیازهای خود می پردازند .
بیشتر مردم بزها را تنها در زمانی که جاده ها در حال سفر هستند ، در دشت های اطراف جاده ها مشاهده می کنند و اطلاعات چندانی در مورد این نوع حیوانات اهلی ندارند . شاید برای مردم عادی دانستن نکات جالب در مورد بز ها اهمیت چندانی نداشته باشد اما کسانی که در کار پرورش بز به صورت شیوه صنعتی و سنتی هستند ، بهتره که با مهم ترین خصوصیات این نوع دام زنده را کاملا آشنا باشند . موارد به نسبت شگفت انگیزی در مورد هوش ، نوع زندگی و … در مورد بز ها وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت .

بز ها حیواناتی اجتماعی هستند :

بر خلاف تصور عموم کارشناسان دامی که گمان می کردند بز حیوانی درون گرا است اما تحقیقات ثابت کرده که آنها بسیار اجتماعی هستند و مدام سعی می کنند که با هم نوعان خود ارتباط برقرار کنند .
انسان ها از طریق بز ها توانستند به خواص قهوه پی ببرند :
یکی از داستان هایی که در مورد چگونگی اکتشاف خواص قهوه در میان انسان ها وجود دارد بدین گونه این می باشد که قرن ها پیش در ارتفاعات اتیوپی ، شخصی به نام کالدی که از گله از بز داشت به صورت اتفاقی در هنگام چرا بز هایش با صحنه ای جالب روبه رو می شود . او متوجه رفتاری عجیب این حیوانات پس از مصرف گیاه خاصی شد . بزهای گله او به صورت شگفت انگیزی انرژی زیادی پیدا کرده بودند و مدام بالا و پایین می پریدند . او با بزرگان شهر در این مورد صحبت می کند و آنها از این دانه قهوه مصرف می کنند و متوجه خواص آن می شوند .

برای دانستن آخرین قیمت گوسفند زنده اینجا کلیک کنید .

نکات شگفت آور در مورد بز ها

بز
بز حیوانی دمدمی مزاج می باشد :
همه کسانی که در کار نگهداری از بز هستند با این نکته جالب را در مورد خصوصیات رفتاری بز ها آشنا هستند که آنها حیواناتی دمدمی مزاج هستند و رفتارشان را به صورت ناگهانی تغییر می دهند .

بز ها در پشت سرشان چشم دارند :
خب ، نه به معنا ولی بز حیوانی می باشد که دارای مردمک چشم مستطیلی شکل هستند که به آنها این امکان را می دهد که شعاع دیدی تا حدود ۳۲۰ درجه داشته باشند . چشمان پر قدرت آنها در شب قابلیت دیدن بسیار مناسب را دارا است .

متغییر بودن جثه بر اساس نژاد :
برخی بز ها بسیار کوچک جثه و برخی دیگر هیکل بسیار بزرگی دارند . متغییر بودن اندازه جثه در این حیوانات بر اساس نژاد بسیار متداول می باشد .

غش کردن و بی هوش شدن بز :
این یک موضوع بحث بر انگیزی می باشد . شواهد اینگونه حکایت می کنند که برخی نژادها بز در هنگامی که می ترسند بی هوش می شوند . اما در حقیقت آنها غش در مواجه با ترس غش نمی کنند بلکه به دلیل دچار شدن به ضعف ناگهانی و ایجاد مشکل در سیستم عصبی بدنشان دچار فلج موقت اندام ها می شوند . این وضعیت ناگهانی و بدون درد است و باید حتما توسط دامپزشک بررسی شود .

بز ها جزو اولین حیواناتی بودن که اهلی شدند :
تجزیه و تحلیل های ژنتیکی که اخیرا انجام شده است ، شواهد باستانی را مبنی بر اهلی شدن خیلی زود بز ها توسط انسان ها را تایید می کند . تصور می شود که قدمت اهلی کردن بز به چیزی حدود ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد .

بز حیوانی با هوشی و کنجکاوی است :
بز ها از معدود حیواناتی هستند که می توانند محیط اطراف خود را برای بهتر کردن شرایط ، دستکاری کنند . به طور مثال آنها به مانند شامپانزه ها می توانند از تکه چوب هایی برای رفع خارش پشت خود استفاده نمایند .
به جز این مورد آنها سعی می کنند بسیاری از کالا حتی لاستیک را بجوند . این کار در اغلب اوقات به دلیل گرسنگی انجام نمی دهند بلکه از هر روی حس کنجکاوی چنین رفتارهایی از خود نشان می دهند .

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد برترین نژادهای بز شیری جهان اینجا کلیک کنید .

بز ها شناگران ماهری هستند :
تکامل پیدا کردن اندام های مختلف در بدن بز سبب شده است که آنها قادر به شنا کردن باشند و می توانند مسافت هایی هر چند کوتاه را به خوبی شنا کنند .

مشترک بودن برخی بیماری ها شایع بین بز و انسان :
از آنجایی که بعضی بیماری ها بین انسان و بز مشترک است ، به عنوان یک دامدار اگر دچار سرماخوردگی ، ذات الریه و آنفولانزا شدید بهتره که از این حیوانات حساس دوری کنید ، چون امکان انتقال بیماری وجود دارد .

بزها از درختان بالا می روند :
بالارفتن از درخت عادت همیشگی بزها می باشد . در کشورهایی همچون مراکش دیدن صحنه هایی در طبیعت که چندین بز در بالای یک درخت ایستاده اند بسیار عادی و البته خنده دار می باشد .

ساخت پارچه های مختلف از مو بز :
بسیاری از افراد که در زمینه تولید لباس های خاص فعال هستند ، این را می دانند که موی بز جزو خاص ترین مواد سازنده پارچه های مرغوب و باکیفیت می باشد . پارچه کشمیری و پارچه و پارچه مرغز دو نوع مهم از پارچه های تولید از موی بدن بز ها می باشند که معمولا قیمت بالایی نیز دارند .

Call Now Button