برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

تعیین سن گوسفند | عمر گوسفندان

عمر گوسفند چقدره و چه عواملی بر طول عمر این حیوانات تاثیرگذار است؟

اگر قصد ورود به شغل پرورش گوسفند را دارید، فاکتورهای زیادی وجود دارد که به باید در نظر بگیرید. فاکتورهای همچون آموختن نحوه تغذیه، نگهداری و مبارزه و درمان بیماری های مختلف. در خصوص این فاکتورها، مورد مهم دیگری وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می شود و آن هم این موضوع است که اصلا عمر گوسفند چقدر است و تا چه سنی می توانید انتظار داشته باشید که گوسفند زنده بماند؟

به طور کلی می توان گفت که متوسط عمر گوسفند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، این مورد در خصوص سایر حیوانات نیز وجود دارد.
در یک مقاله دیگر از وب سایت بازار گوسفند شما دامداران گرامی را روش هایی برای افزایش طول عمر مفید و سلامت این حیوانات پرفایده آشنا خواهیم کرد. تا انتها همراه ما بمانید.

گوسفندان چقدر عمر می کنند؟

سن گوسفندان

به طور معمول گوسفندان در شرایط نگهداری مناسب حدود ۱۰ تا ۱۲ سال عمر خواهند کرد. یک واقعیت جالب در مورد متوسط سن حیواناتی همچون گوسفند، گاو و … وجود دارد که هرچقدر جثه این حیوانات بزرگتر شود، میانگین عمر بیشتر را تجربه خواهند کرد. برای مثال گاو ها بیشتر از گوسفند عمر می کنند و گوسفندان نیز از مرغ و خروس در سن بالاتری می میرند.
براساس بررسی های صورت گرفته پیرترین گوسفندی که تا به حال در دنیا شناخته شده یک راس میش از نژاد مرینوس با سن ۲۳ سال بوده که توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است.

با وجود اینکه طول عمر گوسفند زیاد است اما به خاطر داشته باشید که با افزایش سن ، بهره وری این نوع دام زنده نیز به شدت کاهش پیدا می کند. این نکته ای است که اکثر دامداران کم تجربه به آن واقف نیستند و آن را در زمان خرید دام در نظر نمی گیرند.

یک راس میش معمولا زمانی که بین ۳ تا ۶ سال سن داشته باشد، بیشترین سطح بازدهی را دارد. بعد از این سن، بهره وری میش ها از نظر میزان بره زایی و تولید شیر شروع به کاهش می کند.
در صنعت دامپروری، دام های جوان نسبت به حیوانات پیر از لحاظ قیمت و بهره وری برتری دارند، به همین دلیل است که بسیاری از دامداران میش ها و قوچ های مسن را از گله خود حذف می کنند.

 

 

چگونه سن گوسفند را تشخیص دهیم؟

تعیین سن گوسفند از روی دندان

روش های مختلفی برای تعیین سن گوسفند وجود دارد، اما ساده ترین راه این است که دندان های گوسفند را بررسی نمایید. این شیوه هم برای میش و هم برای قوچ قابل انجام است.
در زمان تولد بره یا مدت کوتاهی پس از آن، فقط ۸ دندان شیری روی فک پایین این حیوانات وجود دارد. هنگامی که گوسفند به سن حدود یک سالگی می رسد، جفت دندان مرکزی با دندان های دائمی جایگزین می‌شود. این جایگزینی تا ۴ سالگی ادامه دارد و در این مرحله دهان پر می شود.

برای تعیین سن گوسفند، می توانید به این دندان ها نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که گوسفند چند ساله است. همانطور که گوسفند بزرگتر می شود، فاصله بین دندان ها بیشتر خواهد شد و در نهایت گوسفند تمام دندان های خود را به علت خرابی از دست می دهد.

با وجود شکستن دندان ها از سال ۵ به بعد اما یک گوسفند بازهم به دلیل داشتن دندان های آسیاب خود می تواند به زندگی ادامه دهد. اما با این حال به دلیل از دست دادن برخی دندان ها به خوبی نمی تواند تغذیه و چرا کند و به همین خاطر ممکن است سلامت خود را از دست بدهد.
در هنگام خرید، بررسی علائمی حیاتی همچون دمای بدن، تعداد تنفس و معاینات کلی بدن می تواند به شما دید بهتری در مورد سلامت قوچ ها و میش ها بدهد اما نمی تواند برای تعیین سن کافی باشد.

مشخص کردن سن گوسفند از طریق شمارش حقله شاخ

این روش بیشتر در بزها قابل استفاده می‌باشد، زیرا اکثر گوسفندها فاقد شاخ می‌باشند. معمولا با رشد شاخ دام‌های شاخدار، حلقه‌هایی (گره‌های برجسته) در آن شکار می‌شود. که هر حلقه نشان دهنده یک سال می‌باشد. در گوسفندان نر این حلقه‌ها برجسته‌تر از دام‌های ماده هستند.

تعیین سن گوسفندان بر اساس شاخ

 

عوامل موثر بر طول عمر گوسفند

چندین پارامتر مهم بر طول عمر گوسفندان وجود دارد که بهتره این موارد را بشناسید.

منطقه جغرافیایی و محیط پرورش:

در مناطق جغرافیایی که علوفه های خشک و نسبتا کم ارزش بیشتر برای مصرف گوسفند استفاده می شود، عمر کوتاه میش و قوچ موضوع غیر عادی به حساب نمی آید چرا که در این گونه مناطق دندان ها سریع تر ساییده و خراب می شوند و نیازهای غذایی بدن به حدکافی تامین نمی شود.

بسیاری از دامداران در مناطق با پوشش گیاهی فقیر به خاطر همین دو موضوع غالبا مجبور به حذف دام های خود در سنین میانی هستند. با این حال اگر به میش علوفه ممتاز با ارزش غذایی بالا داده شود و سالم بماند، به راحتی در بسیاری از نژادها می تواند پس از ۱۰ سال زندگ کند و آبستن نیز شود.

 

در وب سایت بازار گوسفند بخوانید: ۲۰ حقیقت جالب در مورد گوسفند

طول عمر گوسفند

سلامتی گله:

گوسفندان مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری ها هستند. مثلا انگل ها حتی با یک برنامه انگل زدایی خوب ، یکی از مشکل سازترین عوامل بیماری زا محسوب می شوند. کنترل و مبارزه نکردن با عوامل بیماری زا نه تنها باعث کاهش تولید شیر و گوشت گوسفندان خواهد شد بلکه باعث ممکن است منجر به تلفات اعضای گله شما نیز شود.

نژاد:

نوع نژاد بر عمر گوسفند بسیار تاثیرگذار است. معمولا گوسفندانی که برای موضوع تولید گوشت پرورش داده می شوند به اندازه گوسفندانی که برای پشم نگهداری می شوند زنده نمی مانند. همانطور که انتظار دارید، گوسفندان پشمی بسیار طولانی تر از سایر نژادهای گوسفندی عمر می کنند.

شکارچیان:

به جز موارد ذکر شده، شکارچیان نیز تهدیدی اصلی برای گوسفندان خواهند بود. شکارچیان طبیعی عبارتند از روباه، خرس، سگ، گرگ و… .
حمله گرازهای وحشی می تواند ده ها گوسفند را به طور همزمان بکشد. در طبیعت حتی شکارچیان کوچکتر همچون عقاب نیز برای بره ها خطرناک هستند.

 

چگونه به گوسفندان خود کنیم تا عمر زیادی داشته باشند؟

اگر می خواهید گوسفندان شما تا حد امکان عمر کنند، این نکات ساده را دنبال کنید.

برای آنها یک جیره غذایی مقوی و سالم در نظر بگیرید: 

شاید جالب به نظر برسد اما چاقی عامل اصلی بسیاری از بیماری های گوسفند از جمله آنتروکسمی می باشد.
یک جیره غذایی سالم باید به گونه ای باشد که در عین برآورده کردن نیازهای غذایی بدن گوسفند بر اساس سن ، جنسیت و نژاد، نباید منجر به پرخوری و اسیدوز شود.

به طور منظم واکسن بزنید:

در مورد واکسیناسیون دام های گله خود برنامه ریزی دقیقی را تدوین کنید و بر اساس آن عمل نمایید. از دامپزشکان در این مورد حتما مشورت بگیرید.

اعضا گله را به طور مرتب معاینه کنید:

از مسئله تاثیر مراقبت ها دامپزشکی در افزایش عمر حیوانات خود غافل نشوید. اگر واحد دامپروری شما کوچک است، الزامی به استخدام دامپزشک ندارید. در عوض می توانید طبق یک زمان بندی مشخص از دامپزشک بخواهید که برای معاینه گله شما اقدام کند. همچنین کوتاه کردن سم، انگل زدایی ، پشم چینی را نیز انجام دهید.

کاهش سطح انگل در بدن گوسفندان:

مطمئن شوید که تمام تلاش خود را برای کاهش بار انگل گله انجام می دهید. انگل ها یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در گوسفندان هستند و کنترل آنها می تواند سخت باشد.

انتظارات واقع بینانه از طول عمر گوسفند

اگرچه اقدامات زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود سلامت گله انجام دهید اما مهم است که این اقدامات منجر به انتظارات غیرقابل انجام نشود. حتی اگر مایل باشید گوسفند شما ۱۲ تا ۱۳ سال عمر کند، اما بدانید که در این سن تولید چندانی نخواهد داشت. بسیاری از گوسفندان حتی چند سال قبل از رسیدن به سن ۱۲ سالگی کارایی خود را چه در بحث باروری و چه در بحث تولید شیر از دست می دهند. نگهداری این گوسفندان به جز هزنیه اضافی، سود خاصی را نصیب دامدار نمی کند.

 

جهت دریافت قیمت گوسفند زنده اینجا کلیک نمایید.