برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مهم‌ترین نکات جهت بهبود طعم و کیفیت شیر بز

امروزه بر کسی پوشیده نیست که شیر بز از پرفایده‌ترین و خوشمزه ترین انواع شیر است. محبوبیت این نوع شیر به حدی می‌باشد که بسیاری از مردم به دلایل مختلف حتی شیر بز را بهترین جایگزین برای شیر گاو می‌دانند. با این حال طعم و مزه شیر بز برای همه افراد نیز همیشه خوشایند نیست. اگر از خواص بی نظیر شیر بز آگاه هستید ولی به دلیل نامطبوع بودن طعم و بوی آن تمایلی به خوردن آن ندارید، نگران نباشید چراکه در این مطلب به شما راهکارهایی برای بهبود طعم شیر بز ارائه خواهیم کرد. راهکارهایی که با اجرای آنها در هنگام دوشیدن و نگهداری منجر به فراموشی تجربه بدی خواهد شد که از طعم شیر بز در خاطر داشتید.

فواید شیر بز

شیر بز

طی بررسی‌های که توسط دانشمندان علوم تغذیه‌ای صورت گرفته، مشخص شده است که شیر بز از فواید بی‌شماری برخوردار می باشد. به جز شیر انواع لبنیات تولید شده از شیر بز نیز خواص زیادی نیز دارند.
ما در وب سایت بازار گوسفند به صورت مفصل در یک مطلب جداگانه فواید شیر بز را شرح داده‌ایم، اما اگر به صورت خلاصه بخواهیم خواص شیر بز را مطرح کنیم باید بگوییم که این نوع شیر به راحتی هضم می‌شود و برای افرادی که آلرژی دارند، انتخاب مناسب‌تری به حساب می‌‌‌آید. به جز این دو ویژگی شیر بز درصد غلظت و مواد مغذی بالاتری نیز دارا است و همچنین به سلامت قلب هم کمک زیادی می‌کند.

چطور طعم و کیفیت شیر بز را بهتر کنیم؟

به طور کلی عوامل مختلفی در طعم شیر بز دخیل هستند. عواملی که گاهی اوقات به راحتی قابل تشخیص نیستند. شیر تازه گاو و بز زمانی که هر دو به صورت درست تولید شوند، باید طعم تقریبا یکسانی داشته باشند اما به دلیل روش‌های نگهداری نامناسب عمدتا دچار تغییر طعم و مزه می شوند. به عنوان یک دامدار با رعایت نکات زیر طعم شیر و کیفیت شیر بز بهتری را بدست خواهید آورد. این موارد را حتما دنبال کنید.
نوع نژاد بز را در نظر بگیرید:

همانطور که می‌دانید برخی نژادهای بز برای تولید شیر بهتر از سایر نژادها هستند. اساسا بزهایی که شیر پرچرب‌تری تولید می‌کنند طعم و مزه‌ی شدیدتری نیز دارند. دو نژاد بز سانن و آلپاین از بهترین نژادها برای تولید شیر بز به شمار می‌روند.

تاثیر خوراک بزها بر طعم و مزه شیر بز:

تاثیر خوراک بز بر طعم شیر

اگر به عنوان یک دامدار که در زمینه تولید شیر بز فعالیت می‌کند و به دنبال سودآوری هستید، حتما به نوع خوراک مصرفی این حیوانات باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. گاهی اوقات استفاده از برخی گیاهان طعم شیر را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد. توصیه ما این است که با یک جیره غذایی مناسب و مقوی می‌توانید به بهترین راندمان دست پیدا کنید.

شیر را از صافی رد کنید:

عبور دادن شیر بز پس از دوشیده شدن از یک صافی از ورود گرد و غبار، مو و سایر مواد زائد به شیر جلوگیری می‌کند. این مورد می‌تواند بر طعم شیر بز اثرگذار باشد.

از ابزار و وسایل تمیز استفاده کنید:

اگر به ضدعفونی و تمیز کردن وسایل خود اهمیت ندهید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که شیر بز تولید دامداری شما خوشمزه‌ و سالم باشد. شاید این مورد بدیهی به نظر برسد اما جالب است بدانید که بسیاری از افراد آن را نادیده می‌گیرند. به جز وسایل شیردوشی، مطمئن شوید که سایر بخش های دامداری شما همچون انبارها، آخورها و … نیز تمیز باشد. پاک کردن گرد و غبار یا تار عنکبوت و یا محل تجمع مگس ها به پایین آوردن درصد میکروب شیر کمک زیادی می‌کند. معمولا در کارخانه های لبینات هر اندازه بار میکروبی شیر پایین‌تر باشد، قیمت بالاتری نیز دارد. این مورد را جدی بگیرید.

در یک محیط ویژه اقدام به شیردوشی نمایید:

شیردوشی بز

زمانی که در محیط های باز اقدام به شیردوشی می‌کنید، احتمالا نفوذ آلودگی های محیطی به ظرف شیر زیاد میشود. تا حد امکان سعی کنید در محیط‌های مسقف و دور از مسیر باد شیر بزها را بدوشید.

از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید:

در صورت امکان به جز رعایت نکات فوق، پیشنهاد می شود که از ظروف پلاستیکی جهت نگهداری شیر استفاده نکنید. در عصر کنونی بر کسی پوشیده نیست که پلاستیک برای سلامتی مضر است و تمایل به جذب بو دارد. بوهای نامطبوعی که در محیط دامداری شایع است. به جای استفاده از چنین ظروفی، ظرف شیر خود را از جنس استیل انتخاب کرده و دیگر نگران این موضوع نباشید.

حمام یخ را جهت نگهداری شیر فراموش نکنید:

چنانچه دامداری شما به صورت سنتی اداره می‌شود و از تجهیزات پیشرفته برای نگهداری شیر برخوردار نیستید بهتره وقتی شیر گله خود را می‌دوشید، ظرف شیر را برای سریع خنک شدن در ظرفی پر از یخ قرار دهید. علاوه بر این ظرف شیر استیل خود را که برای شیردوشی استفاده می‌کنید، بهتره در زمان دوشیدن خنک نگهدارید.

 

مراقب سلامت بزهای خود باشید:

سلامت گله بزهای شیری

سلامت بزهای گله خود را مدام بررسی کنید، تا مطمئن شوید که بهترین شیر با کمترین بار میکروبی را تولید می‌کنید. هر نوع مشکل در سلامتی بز اعم از عفونت ها و ویروس ها می تواند بر کیفیت شیر این نوع دام زنده تاثیرگذار باشد. هنگامی که بیماری را درمان کنید، طعم بد شیر معمولا از بین می‌رود. ولی همانطور که می‌دانید پیشگیری بهتر و کم هزنیه تر از درمان است. علاوه بر معاینات برنامه‌ریزی شده توسط کارشناسان دامپزشکی به بیماری ورم پستان بزهای شیرده توجه ویژه تری داشته باشید. در ضمن تا حد امکان نیز از ایجاد استرس و تنش برای گله خود بپرهیزید.

 

دوره خشکی بزهای شیری

بزهای شیری برای تولید شیر مناسب در دوره بعد هر سال به مدت ۲ ماه خشک می شوند. تولید زیاد در یک دوره سبب مصرف ذخایر بدن حیوان می‌شود که لازم است در دوره خشکی جبران شود. همچنین در این دوره بافت‌ های پستان برای تولید مجدد در شیردهی بعد ترمیم می‌شوند. تولید شیر در بزهایی که دوره خشکی طبیعی ندارند، حدود ۷۵-۶۵ درصد تولید در بزهای با دوره خشکی طبیعی است در زمان خشکی مصرف غلات باید کاهش و به تدریج حذف شود و از علوفه های با کیفیت مطلوب (نظیـر یـونـجـه و ســایـر علوفه های لگومینه) استفاده شود. همچنین تولید شیر بز به کمتر از ۱.۴کیلوگرم در روز کاهش یابد. در این حالت طی ۷ روز فشار حاصل از پرشیری سبب قطع تولید شیر می شود.

در دوره خشکی بزها باید یک ترکیب معدنی خوب شامل ۱۸-۱۲ درصد کلسیم، ۸-۶ درصد فسفر و ۳۰ – ۲۵ درصد نمک و سایر مواد معدنی و ویتامین‌ها مصرف کنند. جیره بزهای شیری در ۳ – ۲ هفته آخر آبستنی مشابه جیره بعد از زایش است. همچنین بزها در دوره خشکی نباید زیاد چاق شوند بهتر است چند روز قبل از زایش مصرف غلات قطع شود و بزها با خوراک‌های ملین نظیر سبوس یا تفاله چغندرقند تغذیه شوند.

 

  • تهیه شده توسط وب سایت بازار گوسفند (بهترین عرضه کننده گوسفند زنده در سراسر تهران)