2 مهر 1402

گوسفند چگونه حیوانی است؟ | همه چیز در مورد گوسفند

شناخت گوسفندان
فهرست مطالب

اگر مایل هستید به حیوانات علاقه مند هستید و دوست دارید در مورد گوسفند بیشتر بدانید، خواندن این مطلب را بهتره از دست ندهید.

گوسفند چه خصوصیات دارد؟

گوسفند (گوسپند) موجودی اجتماعی، زیبا، بسیار آرام و مفیدی است که تمایل زیادی به گله خود دارد و بدون داشتن گله نگهداری و پرورش آن خیلی سخت می‌شود. این حیوان در دسته پستانداران و جفت سم سانان قرار می‌گیرد و از نشخوارکنندگان است.

با وجود اینکه اغلب مردم گوسفندان را موجوداتی احمق و کند ذهن تصور می کنند اما در واقعیت آنها گاهی اوقات رفتارهای شگفت انگیزی از خود نشان می دهند و هوشمندانه با مسائل رفتار می‌کنند. گوسفندان می توانند بین خود رابطه دوستانه برقرار کرده و زمانی که گله آنها توسط عامل خارجی تهدید شوند می چسبند و سعی می کنند از خود دفاع کنند. هنگامی که گوسفندی را از گله جدا می کنند برای کشتار آنها این مسئله را درک کرده و ناراحت می‌شوند.

 

معنی گوسفند

طی یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط محققان، گوسفند می تواند چهره حدود ۵۰ نفر را بیش از یک سال به یاد داشته باشند که این توانایی آنها از بسیاری از انسان ها بیشتر است.

گذشته از باهوش بودن آنها می توانند بسیار بازیگوش و شاد نیز باشند. آنها حیواناتی گیاه خوار و نشخوار کننده هستند.

گوسفندان در ادیان مختلف جزو حیوانات مهم و مقدس شمارده می‌شود.

در طول قرن ها بشر از این حیوان برای برطرف کردن برخی از نیازهای خود مانند نیاز به غذا ( از طریق تولید گوشت و شیر )، نیاز به تامین پوشش و لباس ( از طریق تولید پشم ) بر طرف کند.

تعداد نژادهایی که برای گوسفندان تخمین زده شده است بیشتر از ده ها گونه شاخص می باشد. طبق گزارش فائو، گوسفندان پستاندارانی هستند که بیشترین تعدا نژادهای ثبت شده را در جهان دارا می باشند

گوسفندان از دسته پستاندران هستند که از تنوع نژادی زیادی برخوردار می باشند. نژادهایی از گوسفندان در جهان وجود دارند که برای ادامه زندگی خود به آب کم تری نسبت با سایر گونه های هم نوع خود مصرف می کنند . این دسته از گوسفند بیشتر در مناطق بیابانی پرورش می یابند.

داشتن دم و میزان طول دم یکی از تفاوت های میان گوسفندان وحشی و اهلی محسوب می‌شود.

رژیم غذایی گوسفندان به هیچ وجه شامل گوشت نمی شود آنها تنها گیاه خوار هستند.

در بین نژادهای گوسفندی، گونه‌هایی وجود دارند که هنوز اهلی نشده‌اند و در مناطق مختلفی از جهان از جمله اروپای مرکزی، آمریکای شمالی، خاورمیانه در حال زیست هستند.

 

گوسفند

یکی دیگر از ویژگی های این حیوانات آرام این است که نرهای گله گوسفندان برای بدست آوردن تسلط بیشتر با یکدیگر می جنگند. گوسفندان نر برای بدست آوردن حق جفت گیری به سختی بایکدیگر رقابت دارند.

اهلی شدن گوسفندان توسط انسان‌ها

گوسفندان جزو اولین حیواناتی بودند که حدود 11000 سال پیش اهلی شدند. در طول سالیان مختلف هر ساله دانشمندان گونه‌ها و زیرگونه‌های مختلفی از این حیوانات را شناسایی کرده‌اند که این خود نشان‌دهنده رویدادهای اهلی سازی متعددی که بر گوسفندان گذشته است. برخی محققان بر این باورند که انسان ها به دلیل خطر کاهش جمعیت گوسفندان وحشی به دلیل شکار زیاد، تمایل به نگهداری و اهلی کردن این حیوانات پیدا کردند.

بر همین اساس می‌توان گفت به منظور تلاش برای حفظ جمعیت گوسفندان وحشی، انسان‌ها به شکار کنترل شده و سپس پرورش و مدیریت گله‌های بزرگ روی آورند که در نهایت این کار به اهلی شدن کلی گوسفندان در جهان منجر شد. اصلی ترین اهداف اهلی کردن گوسفند چیزی جز تولید گوشت، شیر و پشم نبود.

به وجود آمدن ده ‌ها نژاد مختلف گوسفند هم در طول قرن ها به دلیل تلاش انسان برای نگهداری از گوسفندانی بوده که ویژگی‌های تولیدی بالایی داشته باشند و از طریق اصلاح و ترکیبی نژادی صورت گرفته در طول تاریخ، امروزه شاهد گونه‌های مختلف از گوسفندان هستیم.

 • اگر دوست دارید بدانید که در دنیاز چه تعداد گوسفند وجود دارد، کلیک کنید.

 

شغل دامداری

شغل دامداری و دامپروری یکی از مهم ترین مشاغل موجود در مناطق روستایی و عشایری می باشد که سهم قابل توجهی از بازار کار را در این مناطق نسیب خود کرده است . کسانی که اقدام به پرورش گوسفند می کنند می توانند از طریق فروش محصولات لبنی و گوشت درآمد داشته باشند.

دامداری
کلمه دامداری معمولا به نگهداری و پرورش حیوانات اهلی اطلاق می شود. عده ای معتقدند که این کلمه را باید صرفا جهت پرورش حیوانات نشخوارکننده مانند گاو، گوسفند و بز به کار برد و برای افرادی که در صنعت پرورش طیور و ماهی هستند نباید استفاده شود.

اصطلاح دامداری که مولفه ای از کشاورزی مدرن محسوب می شود، از زمان تغییر شیوه زندگی بشر از غارنشینی و شکار به وجود آمده است.

در جهان افراد زیادی به شغل دامداری و دامپروری مشغول اند که سالیانه صدها هزار راس گوسفند را از طریق مراتع طبیعی پروار می کنند اما طبق گزارش سازمان فائو چرای گسترده دام ها منجر به ازبین رفتن پوشش گیاهی و صدمه زدن طبیعت شده است اما می توان با استفاده از روش های نوین و صنعتی از این خسارات کاست و نرخ راندمان دامداری ها را بسیار بالا برد.

همانطور که ذکر شد بشر توانست با استفاده از محصولاتی که از طریق اهلی کردن گوسفند بدست آورد بخش مهمی از نیازهای خود را بر طرف نماید. پرورش و نگهداری از این حیوان مفید حتی در میان پیامبران نیز به دلایل بسیار از جمله دلایل دینی نیز بسیار رواج داشته است. قوم های متعددی توانستند با به وجود آوردن یک دامداری پیشرفته به موفقیت های زیادی دست یابند.

امروزه نیز کشورهای مختلف و پیشرو در جهان سعی می کنند با بهبود نژاد دامی خود هر چه بیشتر بتوانند از این میراث بهره ببرند.

کمک گوسفندان به پیشرفت علم پزشکی

گوسفندان در زمینه های علمی و پزشکی کمک های بسیاری به بشریت کرده‌اند. از آنها به عنوان مدل‌های تحقیقاتی برای مطالعه بیماری ها، آموزش و تمرین تکنیک های جراحی استفاده می‌شود. خون این حیوانات محیط ایده آلی برای کشت انواع باکتری ها است.

همچنین از گوسفندان در تحقیقات سلول های بنیادی، تولید دارو و فناوری نانو استفاده می‌شود. دانشمندان با استفاده از فناوری نانو از بدن گوسفندان برای کشف روش های جدید پیوند استخوان، بهبود زخم و … استفاده می کنند. از رودهای گوسفند به عنوان نخ بخیه مورد استعمال قرار می گیرید.

در این مقاله می توانید اطلاعات مفیدی را در مورد خاصیت شیر گوسفندی به دست آورید.

براساس آمار سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد فائو بیش از ۱٫۲میلیارد راس گوسفند در جهان وجود دارد.

بزرگترین تولید کنندهای این حیوان در دنیا عبارتند از :

 1. چین با بیش از ۲۰۰ میلیون راس
 2. استرالیا حدود ۷۰ میلیون راس
 3. هند حدود ۶۰ میلیون راس

در یک تحقیق که توسط محققان انگلیسی انجام شده است این نتیجه بدست آمد که مکانسیم دستگاه عصبی گوسفندان به انسان ها بسیار نزدیک است. توانایی گوسفند برای به یادآوردن بسیاری از اتفاقات‌ و چهره‌ها در مدت زمان طولانی نسبت به سایر حیوانات بسیار چشمگیر و قوی می‌باشد.

گوسفند

تاریخچه پیدایش گوسفندان در جهان

تخمینی که در مورد سر منشا آغاز پراکندگی نسل گوسفندان در جهان وجود دارد این است که تکامل آنها از نژاد موفلون وحشی در مناطقی از آسیا ( بین النهرین ) و اروپا بوده است.

گوسفندان امروزی از لحاظ جانور شناسی به نژاد اویس (ovis) تعلق دارند.

در برخی از اکتشافات تاریخی که در مصر انجام شده است بقایایی از آثار پیکر تراشی و حکاکی هایی از گوسفند کشف شده که تاریخ آن را باستان شناسان به حدود چهار هزار سال قبل از میلادی تخمین می‌زنند.

اجداد گوسفندان دارای شاخ های قدرتمند و بلندی بوده اند که می توانستند به وسیله آنها  از خود دفاع کنند و ضربات محکمی را به دشمنان خود وارد کنند . آنها همچنین می توانند به سرعت صخره ها و شیب های کوه را بالا روند و خود را از شکارچیان دور کنند.

گوسفندان در ابتدا از گونه های وحشی خود در حدود چند قرن پیش از میلاد اهلی شدند . بقایای آنها را می‌توان در مکان های بیشماری از سکونتگاه های اولیه انسان در خاورمیانه، اروپا، آسیای میانه یافت.

به طور کلی در دنیا چند صد نژاد مختلفی گوسفندی وجود دارد که در مناطق مختلف جهان پراکنده شده‌اند.

درباره تاریخچه و قدمت دامپروری در این کامل توضحیاتی را ارائه کرده ایم. پیشنهاد می کنم حتما از آن دیدن نمایید.

تکامل گوسفندان

گوسفند در حقیقت گونه ای اهلی از جانوران چهارپا و نشخوارکننده می باشد که به نام (اویس ائریس) نامگذار می‌شدند. گوسفند حیوانی در سلسه جانوری به رده جفت داران و پستانداران تعلق دارد.

 

طول عمر گوسفندان چقدر است؟

طول عمر گوسفندان شبیه به سگ ها حدود 10 سال و کمتر از گاوها می باشد اما نژادهای خاصی نظیر گوسفندان مرینوس وجود دارند که طول عمر بیشتری حدود 20 سال را نیز می توانند تجربه کنند.

چگونگی تشخیص سن گوسفند به چه شکلی می باشد؟

سن تقریبی یک گوسفند را می توان از روی دندان هایش تعیین کرد بره های تازه متولد شده چند روز بعد از تولد حدود 8 دندان شیری دارند که به مرور تعدا آنها کامل می‌شود. به طور کلی گوسفند و گاو دارای دندان های شیری و دائمی هستند. دندان های شیری گوسفند اندازه کوچکی دارند.

روش دیگر شمارش شیارهای شاخ گوسفند است. البته در صورت نداشتن شاخ، این کار امکان پذیر نمی‌باشد زیرا به هر حال همه گوسفندان دارای شاخ نیستند.

گوسفند حیوانی است که در سن یک سالگی به بلوغ کامل دست پیدا می کند. عمدتا بهترین سال‌هایی که گوسفندان بهترین بازدهی را دارند سن یک تا پنج سالگی است، البته در صورت مراقبت و رسیدگی خوب تا 10 سالگی هم زنده می مانند اما صرفه اقتصادی لازم را ندارند.

چرا برخی گوسفندان دم دارند؟

برخی از نژادهای گوسفندان جهان به خصوص نژادهایی که در قاره اروپا هستند به دلیل این که میزان تولید علوفه و تراکم مرتع در آن مناطق بالا است دم دار می‌باشند.

 

رنگ گوشت گوسفند

گوشت گوسفند دارای خواص باورنکردنی زیادی است که باید در زنجیره غذایی قرار گیرد. رنگ گوشت بره صورتی و هر چه حیوان پیر تر باشد رنگ گوشتش قرمز مایل به تیره می شود.

تنوع نژادهای گوسفندان ایرانی 

بی شک نژادهای گوسفندان ایرانی یکی از بهترین نوع نژادها در سراسر جهان محسوب می شود.

از جمله نژادهای معروف گوسفندان ایرانی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. گوسفندان افشاری
 2. گوسفندان مغانی
 3. گوسفندان زل
 4. گوسفندان سنگسری
 5. گوسفندان مهربان
 6. گوسفندان ماکویی
 7. گوسفندان سنجابی
 8. گوسفندان تالشی
 9. گوسفندان کرمانی
 10. گوسفند زندی
 11. گوسفند شال
 12. گوسفند فشندی

در مورد نژاد گوسفند شال در این مطلب بیشتر بخوانید .

هر کدام از این نژادهای ایرانی دارای ویژگی های خاصی هستند که منطبق بر شرایط آب و هوایی ویژه ای در ایران تکامل یافته اند.

معرفی بهترین نژادهای گوسفندان جهان

گوسفند چیست؟

علاوه بر گوسفندان ایرانی نژادهای مطرح دیگری نیز در جهان وجود دارد که هر کدام از آنها ویژگی ها و توانایی های مخصوص به خود را بر حسب موقعیت جغرافیایی مربوطه را دارند:

 • گوسفندان مرینوس
 • گوسفندان رومانوف
 • گوسفندان سافولک
 • گوسفندان دورست
 • گوسفندان همشایر
 • گوسفندان دورپر
 • گوسفندان لینکلن

در رابطه با نژادهای خارجی گوسفند اینجا بیشتر بخوانید.

مهم ترین محصولات دامی تولید شده از گوسفند چیست؟

 • گوشت

گوشت مهم ترین محصول دامی تولید شده توسط گوسفندان می باشد که منبع مغذی بسیاری از ویتامین ها ، پروتئین های حیاتی برای داشتن زندگی سالم می باشد. علاوه بر این گوشت گوسفندی حاوی انواع معدنی نظیر آهن، روی، ویتامین B12 می‌باشد که باعث تقویت رشد ماهیچه و بهبود عملکرد ذهنی و جسمی می شود. اتحادیه اروپا، خاورمیانه و آمریکای شمالی بیشترین مصرف گوشت گوسفندی را در جهان به خود متعلق کرده‌اند.

 • پشم 

پشم گوسفندی محصول مفیدی است که امروزه در صنایع نساجی و فرش بافی، عایق بندی، تولید آجر مقاوم، روکش صندلی و … مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول حتی در صنعت ساختمان سازی نیز استفاده می‌شود.

با ویژگی ها و کاربرد پشم گوسفند بیشتر  آشنا شوید.
 • پوست گوسفند 

پوست گوسفندان بعد از ذبح به کارخانه های چرم سازی منتقل شده و طی یک فرایند به نام دباغی در صنایع تولید کیف و کفش و همچنین لباس چرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • شیر گوسفندی 

به راستی شیر تولید شده توسط گوسفندان یکی از کامل ترین و مغذی ترین مواد غذایی موجود است که مصرف روزانه آن به همه افراد به خصوص کودکان، ورزشکاران و سالمندان توصیه می شود.

 • دنبه

دنبه چه نقشی در بدن گوسفندان دارد؟ شاید بتوان گفت دنبه دقیقا مانند کوهان شتر برای گوسفندان عمل می‌کنند. از آنجایی که این بخش از چربی ذخیره می‌شود، گوسفند می تواند از این چربی انباشت شده برای هنگامی که میزان علوفه و مواد غذایی به بدنش نرسیده باشد، استفاده کند.

کیفیت گوشت گوسفندان دنبه دار به دلیل ذخیره شدن بیشتر چربی ها در این بخش ، میزان چربی میان بافتی کم تری را دارند بهتر از سایر نژادهای بی دنبه می باشد.

علاوه بر مصرف گوشت، پوست، شیر و محصولات لبنی گوسفند، استخوان های این حیوان را هم می توان به صورت پودر شده برای خوراک مرغ ها، استفاده کرد.

حس های گوسفندان

از آنجایی که این حیوانات در طبیعت به عنوان طمعه حیوانات درنده محسوب می‌شوند برای اینکه بتواند از خطرات در امان باشند نیازمند حس های قوی و متنوعی می باشند که در این قسمت ها به معرفی آنها می پردازیم.

چشم گوسفند

بینایی: گوسفندان حس بینایی خوب و قوی دارند و از دیدی نزدیک تقریبا سرتاسری برخوردار می باشند با این حال درک عمیق ضعیفی دارند. چشم بز و گوسفند شبیه چشم انسان دارای عدسی، قرنیه، عنبیه و شبکیه است. با این حال یک تفاوت مهم این است که شبکیه آنها شبیه یک مستطیل است. این ویژگی دید محیطی زیادی را در اختیار این حیوانات قرار می‌دهد. میدان دیدی در حدود 320 تا 300 درجه!

با این حال همانطور که اشاره کردیم درک عمق پایین تری دارند. اندازه بزرگ شبکیه چشم دید نسبتا خوبی را در شب برای گوسفندان فراهم می‌کند.

شنوایی:گوسفندان حس شنوایی عالی دارند آنها می توانند گوش خود را در جهت یک صدا متمرکز کنند هر چند که ممکن است این صدا با اختلاف اندکی در هر گوش شنید شود.

بویایی: حس بویایی در این حیوانات بسیار قوی می باشد. آنها توانایی درک بوی شکارچیان و غذای خود را دارند. قوچ ها و میش ها در فصل جفت گیری توانایی تشخیص یک دیگر را از روی بو ی هم دارند.

حس چشایی: این حس احتمالا به اندازه حواس دیگر دارای اهمیت برای ما نمی باشد با این حال گوسفندان توانایی تفکیک و تشخیص مزه مواد غذایی مختلف را دارند .این مورد را می توان از روی علاقه گوسفندان به خوردن بعضی از مواد غذایی نیز فهمید.

لامسه: هماطور که می دانید تمام بدن گوسفندان شامل پاها ، گوش ها و سایر نقاط کاملا توسط پشم احاطه شده است. با وجود داشتن سطحی از پشم بر روی پوست خود آنها قادرند که تعاملات از قبیل تمایل بر قراری ارتباط با بدن مادر توسط بره ها و تحریک پستان میش ها هنگام دوشیدن شیر اشاره کرد.

درک رنگ‌ها: برخلاف تصورات موجود گوسفند و سایر نوع دام ها توانایی درک رنگ ها را دارند هر چند که این قابلیت در آنها همانند انسان ها توسعه نیافته است.

گوسفند و علم پزشکی

گوسفند و علم پزشکی

در طی چندین سال گذشته دانشمندان تحقیقات بسیاری از دارو ها و روش های آزمایشی آن ها را بروی گوسفندان امتحان کرده اند . به دلیل برخی شباهت ها بین آناتومی بدن گوسفندان و انسان ها این روش مناسب می باشد. علاوه بر تولید دارو تحقیقات بسیاری نیز جهت تولید جنین گوسفند با استفاده از روش های کشت آزمایشگاهی در حال انجام است.

شمردن گله گوسفندان برای به خواب رفتن

شمردن گوسفند نوعی تمرین ذهنی است که در برخی از فرهنگ ها به عنوان وسیله ای برای خواباندن افراد کاربرد دارد. علی رغم محبوبیت این توصیه، گاهی اوقات شمردن گوسفندها بیشتر از اینکه شما را به خواب ببرد، باعث بیدار نگه داشتن شما نیز ممکن است شود.

کسانی که به این موضوع اعتقاد ندارند سعی می‌کنند آرامش لازم جهت به خواب رفتن را از طریق کتاب خواندن، خوردن یک لیوان شیر گرم و یا یک حمام گرم کسب نمایند . توصیه به شمارش گوسفندان پشمی سفیدرنگ در مزرعه ای بزرگ و سرسبز ، موضوعی است که از سالیان دور نسل به نسل منتقل شده، تا بتواند به افرادی که در خوابیدن مشکل دارند کمک کند. البته طی چند سال گذشته محققان سعی کرده اند که به اثر بخشی این موضوع پی ببرند که طی تحقیقات نتوانستند نتایج قابل اعتمادی را در مورد موثر بودن شمارش گوسفند جهت خوابیدن را کسب کنند.

رفتار شناسی گوسفند

همانطور که می‌دانید آگاهی از نوع رفتار طبیعی حیوانات برای اطمینان یافتن از ایجاد محیطی امن و مراقبت بهتر گله امری ضروری است و دامداران را قادر می‌سازد تا بهترین ابزار و کیفیت گله خود را مدیریت کنند. رفتار گوسفند‌ها احتمالاً از یک تعادل پیچیده بین ژنتیک و سیر تکامل این حیوانات ناشی می‌شود. در ادامه برخی از رفتارهای رایج این حیوانات را بررسی خواهیم کرد.

 

رفتار مادرانه

شکل برخورد یک میش مادر با بره‌های خود، برای تضمین بقای بره‌ها بسیار حائز اهمیت است. بره های تازه متولد شده اندکی پس از تولد به شیر و محافظت نیاز دارند و تعاملات اولیه بین مادر و بچه از این نظر حیاتی است. حتی در صورتی که میش، بره خود را در وهله اول پس از زایش نپذیرد، قرار دادن آنها برای چند ساعت در کنار هم به صورت جداگانه، پیوند آنها را دوباره باز می‌گرداند.

طبق تحقیقات انجام داده شده در یکی از دانشگاه‌های اسکاتلند، بره هایی که پس از تولد، سریع می‌ایستند و از پستان مادر شیر می‌خورند، نسبت به بره هایی که دیر بلند می‌شوند، درصد تلفات کمتری دارند. اینگونه رفتارها تحت تاثیر ژنتیک و نژاد بره است.

درک احساسات توسط گوسفندان

دانشمندان کشف کرده اند که گوسفندان قادر به درک احساسات پیچیده مانند عشق هستند. مطالعات نشان می‌دهد که بین میش و قوچ یک رابطه عاطفی ممکن است شکل بگیرد. همچنین این حیوانات سایر اعضای گله خود را می‌شناسند و وقتی یک از این حیوانات بر اثر بیماری یا هر علت دیگری بمیرد تا حدود متوجه این موضوع خواهند شد.

نتایج این تحقیقات بر اثر رفتار شناسی و جاگذاری الکترودهایی در مغز گوسفندان مشخص شده است. دانشمندان به وسیله این دو روش فعالیت های مغزی گوسفند را در حالات مختلف اندازه گیری و بررسی می‌کردند.

پروفسور کیت کندریک متخصص عصب شناس که این تحقیق را رهبری می‌کرد، در رابطه با این مطالعات علمی نظر خود را این گونه بیان کرد که:

بین مغز گوسفند و انسان اشتراک زیادی وجود دارد و به طو کلی فعالیت شیمیایی و الکتریکی مغز گوسفند بسیار پیچیده است.

اساسا این اکتشافات می‌تواند پیامدهای مهمی برای نحوه پرورش و درمان بهتر این حیوانات در مزارع داشته باشد.

تفاوت های نژادی و خصوصیات رفتاری گوسفندان

بره ها علاوه بر تشخیص صدای مادرشان، نژادها را نیز به صورت بصری می‌توانند تشخیص دهند. این موضوع به حدی جدی است که حتی در غیاب مادرشان، بره پس از تولد، باید دیدن نژاد هم نوع خود سریع جذب همان گله می‌شوند. در میان نژادهای مختلف تفاوت های نژادهای قابل توجهی چه در بحث رشد و تولید و چه در بحث های دیگری مثل رفتار چرا کردن وجود دارد.

گوسفندان وحشی در ایران

شرایط جغرافیایی و اقلیمی ایران سبب پیدایش انواع قوچ و میش وحشی در آن گردیده است. نژادهای قوچ و میش وحشی ایران از یک گونه ویژه متمایز شده‌اند که نام علمی آن اویس اورینتالیس است. محققین و پژوهشگرانی که قوچ و میش های وحشی ایران را مطالعه و بررسی کرده اند، 4 زیر گونه خالص و 5 نژاد دورگ (هیبرید) را مشخص کرده اند. اگر چه این تقسیم بندی به طور کامل مورد تأیید سایر محققان نیست ولی الگوی مفیدی از نژادهای وحشی موجود در ایران ارائه میدهد. این گوسفندان در دسته نژاد اوریال، قوچ البرز مرکزی، قوچ اصفهان، قوچ لارستان و قوچ کرمان طبقه بندی می‌شوند.

 

ما انسان ها چرا گوسفندان را حیواناتی دوست داشتنی و مفید می‌دانیم؟

داشتن یک گله گوسفند چه بزرگ چه کوچک برای شخصی صاحب این حیوانات است از جنبه های مختلف مزایا دارد. گوسفندان امروزه برای همان اهداف که قرن ها پیش نگهداری، توسط دامداران پرورش داده می‌شوند. تولید گوشت و شیر برای تامین نیازهای غذایی، چرم با کیفیت، پشم به عنوان ماده اولیه صنایع نساجی و حتی کود برای کمک به تقویت خاک زمین های کشاورزی چند فایده مهم این حیوانات اهلی و دوست داشتنی هستند.

به جز داشتن این مزایا، نگهداری از آنها نیاز به داشتن امکانات و سرمایه بسیار زیادی ندارد و هر شخصی با فراهم یک محیط سرپوشیده حتی کوچک و مقداری علوفه قادر به راه اندازه یک واحد پرورش دام سبک می‌باشد.

جهت سفارش مرغ و خروس محلی در تهران با ما تماس بگیرید.

 

آیا گوسفندان دم دارند؟

گوسفند دم دار

احتمالاً تا به حال گوسفندانی را دیده اید که دارای دم هستند. در سراسر جهان نژادهای مختلفی از گوسفندان مانند نژاد سافولک، همپشایر، دورست،سافولک و مرینو از این دسته به شمار می روند. پس داشتن دم در برخی نژادها طبیعی است اما جالب است بدانید بسیاری از دامداران به دلایلی در زمان بره بودن دم این حیوانات را قطع می‌کنند. یکی از مهم ترین دلایل قطع دم گوسفند، به جلوگیری از تخم ریزی مگس ها در این بخش از بدن این حیوانات مربوط می شود. البته دم گوسفند در شرایطی خاص از مقعد، فرج و پستان این حیوانات در برابر محیط‌های خشن محافظت می‌کند.

وقوع چنین اتفاقی مشکلات متعددی را برای سلامتی گوسفندان به وجود می‌آورد. از آنجایی که معمولا در بیشتر اوقات دم گوسفند خیس و حاوی مدفوع است، مگس ها پشم ناحیه دم را بسیار دوست دارند. همچنین به راحتی از خون آن تغذیه کنند. همچنین در هنگام شیردوشی میش هایی که از نژادهای دم دار گوسفند هستند، می بایست دم گوسفند را به گونه ای بست که مدفوع و آشغال از طریق این بخش از بدن وارد شیر نشود. در این نژادهای خاص طول دم معمولا به اندازه والدین بره رشد می کند و در کل این یک ویژگی کاملا ارثی و ژنتیکی است.

این مقاله توسط مجموعه بازار گوسفند مرکز معتبر خرید دام زنده در سراسر تهران با بیش از بیست سال سابقه روشن در زمنیه خرید و فروش انواع دام زنده تهیه شده است. فروش گوسفند زنده در این مجموعه با بهترین کیفیت، قیمت و خدمات نظیر ارسال و ذبح کاملا رایگان و بهداشتی توسط قصابانی مجرب صورت می گیرد.
چنانچه قصد خرید گوسفند زنده را دارید می توانید تنها با یک تماس گوسفند خود را از بهترین نژادهای ایرانی سفارش دهید.
شماره تماس : ۰۹۱۹۷۱۲۴۰۱۱
شماره تماس : ۶۶۰۰۰۷۹۸-۰۲۱
همه ی تلاش همکاران ما در بخش تولید محتوا سایت بازار گوسفند، تهیه مطالبی جامع و آموزنده برای دامدارانی است که قصد بهبود روش کار خود را دارند. ابتدایی ترین اصل موفقیت، آگاهی و دانش کامل درباره زمینه ای است که در آن قصد سودآوری را دارید. پس با ثبت نظرات خود در بخش مربوطه سایت، ما را در این راه یاری نمایید.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها