برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

گوسفند مرینوس

مشخصات گوسفندان مرینوس ( merino )

گوسفندان مرینوس به عنوان یکی از نژادهای پربازده و محبوب در سراسر جهان شناخته می شوند و به طور گسترده ای در بسیار از کشورها به صورت هم خالص و هم ترکیب شده با سایر نژادها وجود دارند .

اگر به دنبال یافتن نژادی جدید برای پرورش در مزرعه دامپروری خود هستید ، به شما توصیه می کنیم تا انتها نکات مطرح شده در این مقاله که پیرامون معرفی گوسفند مرینوس می باشد را حتما بخوانید . در این بخش هر آنچه که در مورد نژاد گوسفند مرینو باید بدانید را گرد آوری کرده ایم ، تا بتوانید با دید بهتری برای انتخاب یا عدم انتخاب این نژاد تصمیم گیری کنید .

منشا و پراکندگی اصلی این نژاد در کشور اسپانیا می باشد و از نظر اقتصادی نیز نگهداری و پرورش آنها بسیار مقرون به صرفه می باشد . در طول قرن ها گوسفند مرینوس به کشورهای زیادی صادر شده است از جمله آلمان ، ایتالیا ، استرالیا ، نیوزلند و … . میانگین وزنی این نژاد در دسته گوسفندان متوسط و تقریبا لاغر قرار دارد .

مطلب پیشنهادی : آخرین قیمت گوسفند زنده 

این نژاد به دلیل تولید پشم با کفیت و نرمی که دارد نقش مهمی در توسعه اقتصادی دامپروری در این کشورها داشته اند .پشم آنها حدود ۲۴ میکرو متر قطر دارد که قابلیت ترکیب شدن با ترمه و ابریشم را دارا است . با وجود فواید بسیار پرورش این نژاد معروف و خاص اما در دهه های گذشته کاهش چشمگیری در تعداد آنها رخ داده است تا جایی این گوسفندان جزو نژادهای در معرض خطر قلمداد کرده اند . به طور کلی گوسفندان مرینوس به سه دسته A , B , C تقسیم بندی می شوند که هر کدام تفاوت هایی با یکدیگرند دارند .

قوچ های آنها شاخدار بوده اما گوسفندان میش مرینوسی شاخ ندارند ، شاخ های این نژاد بلند و دراز و همچنین مارپیچی شکل است .

تاریخچه گوسفندان مرینوس در اسپانیا :

در مورد تاریخچه پیدایش و گسترش گوسفند مرینوس در میان مورخان اختلاف نظرات وجود دارد اما طبق آنچه که در کتب مرتبط کشور اسپانیا یافت شده است برای اولین بار مشخصات این حیوانات در قرن ۱۲ میلادی به ثبت رسیده است.  ویژگی های بسیار مفید و خوب گوسفند مرینوس سبب شده است که نه تنها در بسیاری از کشورها دامداران مایل به پرورش آنها باشند بلکه ، جزو برجسته ترین نژادها نیز محسوب شوند . بیشتر کشورهایی که این نوع گوسفند را به صورت بومی در اختیار ندارند سعی می کنند که از طریق جفت گیری با نژادهای بومی و اصلاح نژاد ، ژنتیک گوسفند مرینوس را وارد چرخه دامی خود کنند .

گوسفند مرینوس

دامداران اسپانیایی که اقدام به پرورش گوسفند مرینوس می کردند در قرن های سیزده و چهاردهم میلادی سعی می کردند که حتما در گله خود گوسفندان انگلیسی را نیز نگهداری کرده و از آنها برای تکثیر نسل گوسفندان خود استفاده کنند . بیشتر گله های این حیوانات به خانواده های ثروتمندان ، اشراف و کلیسا تعلق داشته اند . در فصول سرد آنها را در ارتفاعات شمالی می چراندند و در فصول گرم دشت های جنوبی اسپانیا میزبان این دسته از گوسفندان بوده اند .

البته توجه داشته باشید که به جز اسپانیا در کشورهای دیگری همچون مراکش و ایتالیا نیز نشانه هایی از حضور این در زمان های دور نژاد یافت شده است . همچنین در حدود سال ۱۷۸۸ این گوسفندان به استرالیا برای پرورش فرستاده شدند .

اهمیت تاریخی گوسفند مرینوس :

در گذشته به دلیل مرغوبیت بسیاری بالایی که پشم این نژاد برای تولید محصولات نساجی و پوشاک داشت ، بیشتر گله های مرینوس در اروپا متعلق به کلیسا و اشراف بودند .

با سایر نژادهای گوسفندان خارجی آشنا شود .

ظاهر این حیوانات بسیار زیبا بوده و اندازه آنها متوسط می باشد . بعضی از این گوسفندان دارای شاخ و بعضی دیگر فاقد شاخ هستند . سایز لاشه این حیوانات غالبا کوچکتر از گوسفندانی است که برای تولید گوشت پرورش میابند ، می باشد  . توانایی تحمل انواع شرایط آب و هوایی را دارند و با بیشتر اقلیم های سازگاری هستند . سالیانه چندین بار باید پشم آنها کوتاه شود زیرا میزان رشد و تولید پشم در این حیوانات بسیار بالا می باشد . از پشم گوسفند مرینوس در انواع صنایع نساجی و تولید پوشاک استفاده می شود و پشم آنها بسیار پرطرفدار نیز می باشد . به همراه تولید پشم ، برای تولید گوشت کم چربی نیز بسیار این نژاد بسیار مناسب می باشد. وزن دام بالغ گوسفندان مرینوس نر بین ۸۰ تا ۱۰۵ کیلو و ماده ۵۵ تا ۸۰ کیلو گرم می باشد .

به مانند پشم سایر نژادهای دامی گوسفندی ، پشم این حیوان نیز حاوی مقادیر مناسبی از لانولین است .

نحوه پرورش گوسفند مرینوس :

چگونگی پرورش گوسفند های مرینوس بی شباهت به پرورش دیگر نژادها نیست . این حیوانات به یک رژیم غذای مقوی از یونجه ، غلات و علوفه چراگاهی نیازمند هستند . اما چند نکته اضافی در مورد ساختمان نگهداری آنها وجود دارد .
در کل آنها از آنجایی که نیاز به دسترسی مداوم به آب شیرین و تمیز و همچنین مراقبت های دامپزشکی دارند باید در یک محیط بزرگ و تمیز نگهداری شوند .
و اما در آخر اینکه واقعا پرورش گوسفندان مرینوس به خصوص در ایران سود آور می باشد یا نه را ما نمی توانیم به صورت قطعی پاسخ دهیم ولی به هر حال از آنجایی که در ایران نژادهای مرغوب زیادی در دسترس داریم و و اینکه تولید پشم در ایران  بازده ای اقتصادی زیادی ندارد ، افراد زیادی مایل به نگهداری از آنها نیستند .

نکات ویژه ای که باید در هنگام پروش دام های مرینوس به آنها عمل کنید :

در هنگام پرورش این نژاد در مجتمع دامپروری خود باید چند نکته را در نظر داشته باشید .

پشم چینی منظم :
چون گوسفندان مرینوس اساسا برای تولید پشم پرورش داده می شوند ، در مقابل سایر نژاد به پشم چینی مرتب و دقیق تر نیازمند هستند . مرینوس نژادی نیست که بتواند خیلی از خود مراقبت کند . پس دو بار در سال چیدن پشم نه تنها به حفظ کیفیت این ماده پرکاربرد کمک می کند بلکه برای رفاه گوسفندان نیز ضروری می باشد .

مرینوس بهترین نژاد برای تولید گوشت نیست :
اگرچه برخی از تیپ های این نوع گوسفندان برای گوشت گوسفندی پرورش داده می شوند ، اما واقعیت این است که برای تولید گوشت ، انتخاب مناسبی نیستند . اندازه لاشه پس از کشتار کوچک است و از نظر طعم و مزه نیز کیفیت قابل توجهی ندارند .

مهم ترین دلایل پرورش گوسفند مرینوس به صورت خلاصه :

با وجود اشاراتی که به مزیت های نسبی گوسفندان داشتیم اما در این بخش می توانید با بهترین دلایل انتخاب و پرورش این گوسفندان فوق العاده بیشتر آشنا شوید .

  • تولید پشم گوسفند با کیفیت بسیار بالا :

دوباره تاکید می کنیم که گوسفندهای مرینو از بهترین تولید کنندگان پشم طبیعی هستند . پشم این حیوانات کاملا نرم ، ظریف و با کیفیت می باشد . در حقیقت ، شکل های از این پشم آنقدر نرم و خوب می باشند که اغلب در مقایسه با سایر پارچه ها و نخ های ابریشمی ، ترمه و صاف اختلاف چندانی ندارند .

  • توانایی خوب برای پیدا کردن غذا :

یکی دیگر از مشخصه های این نژاد ، قدرت یافتن غذا در مناطق سخت می باشد . اصولا گونه ها و تیپ های مختلف نژاد مرینوس ، از مقاومت و انعطاف پذیری مناسبی برخوردار هستند .

  • طول عمر مناسب :

در این مورد باید بگوییم ، اگرچه گوسفند های مرینوس لزوما بیشتر از سایر نژادهای دامی عمر نمی کنند اما به نسبت عمر مفید بیشتری دارند . میش های مرینوس تا ۱۰ سال می توانند پشم مرغوب تولید کنند .

  • خصوصیات رفتاری :

اگر به دنبال گوسفندی هستید که کنترل و مدیریت آنها آسان باشد ، گوسفند Merino برای شما گزنیه خوبی می تواند تلقی شود . این حیوانات خصوصیات رفتاری آرام و اهلی دارند .