برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

آشنایی با بز اسپانیایی 

بز اسپانیایی ؛ اگر به دنبال آشنایی با یکی از مطرح ترین نژاد های بز جهت تولید گوشت هستید ، حتما تا انتهای مقاله همراه ما در سایت بازار گوسنفد ( مرجع تخصصی دامپروری و فروش دام زنده ) بمانید .

بز اسپانیایی یکی از نژادهای دامی بود که در قرن ۱۵ میلادی توسط کاوشگران اسپانیایی به قاره آمریکای شمالی راه پیدا کرد . پس از چندین سال ، این نژاد توانست سازگاری خوبی را با طبیعت و شرایط آب و هوایی کشورهایی همچون مکزیک ، بخش های جنوب ایالات متحده آمریکا و کارائیب پیدا کند .البته به مرور نیز در دهه های قرن ۱۹ به نیوزلند و استرالیا راه پیدا کردند .

از ویژگی های مطلوب نژاد مذکور این است که مقاومت بالایی در برابر بیماری ها و شرایط مختلف جغرافیایی دارد و همچنین از ضریب تبدیل خوبی نیز برخوردار می باشد . همین خصوصیات خوب باعث شد ، متاسفانه دامداران زیادی به صورت غیر اصولی برای اصلاح نژاد دیگر بز ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد و امروز شاهد این موضوع هستیم که جمعیت این گونه پر سود بز در حال کم شدن می باشد .
همانطور که اشاره کردیم این حیوانات توانایی رشد در محیط هایی با شرایط جوی نامناسب را دارا هستند . به همین خاطر تصمیم گرفتیم به معرفی گونه بز اسپانیایی بپردازیم . در ادامه به نکات بیشتری اشاره خواهیم کرد.

حفظ ژنتیک و اصلاح این نژاد بز اسپانیایی :

از آنجایی که در مناطقی همچون آمریکا به صورت صنعتی ، شغل دامپروری انجام می شود و همچنین این نژاد اهمیت زیادی در تامین محصولات دامی این کشور دارا است ، یک انجمن تحت عنوان انجمن بز اسپانیایی ( Spanish Goat Association ) وظیفه ثبت و نگهداری از ژنتیک دامی اینگونه بز ها را بر عهده دارد .

متخصصان این مجموعه از زمان تاسیس تا کنون همیشه سعی می کنند که از اجرای کارآمدترین و بهینه ترین روش ها برای افزایش بهره وری بز های اسپانیایی در سراسر مجتمع های پرورش بز اطمینان حاصل کنند . همچنین به دنبال خالص سازی ژنتیک این حیوانات می باشند . یکی از مسئولان این انجمن بیان می کند که :

ژنتیک بز های اسپانیایی به دلیل مزایایی که دارد ، در طولانی مدت در برنامه اصلاح صفات نژادی سایر بز های کم بازده به صورت نادرست از آن استفاده شده است . به همین خاطر گله بز های اسپانیایی در بیشتر کشور هایی که آنها پرورش داده می شوند ، خالص نیستند و هدف ما از تاسیس چنین نهادی ، یکسان سازی ژنتیک این بز های پرسود می باشد .

آشنایی با خصوصیات ظاهری و بدنی اینگونه بز :
شکل گوش ها : گوش ها نژاد اسپانیایی نسبتا بلند و افقی شکل می باشند . نزدیک به سر و در امتداد صورت قرار می گیرند .
شکل بدن : بدن بز اسپانیایی در مقایسه با سایر گونه ها بزرگ جثه در عین حال مناسب می باشد و بازدهی لاشه ای خوبی نیز دارد .

در این بخش می توانید با بز سانن یکی از بهترین نژادهای بز شیری دنیا آشنا بشوید .

رنگ بدن :

رنگ موی نژاد اسپانیا متنوع می باشد . در حال حاضر رنگ خاصی را نمی توان برای این حیوانات تعیین کرد .
شاخ : گونه بز هایی که در حال بررسی آنها هستیم ، معمولا دارای شاخ های بلندی هستند که به سمت بالا کشیده شده اند . در نقاط مختلف از طول شاخ های این حیوانات ، پیچ و تاپ هایی وجود دارد .

 

قیمت گوسفنده زنده تهران و شهرستان ها را به صورت آنلاین مشاهده نمایید .

قد و وزن :

تفاوت وزنی زیادی بین بز های اسپانیایی دیده می شود. بازه ی وزنی آنها از ۲۵ کیلوگرم تا ۹۰ کیلوگرم متغییر می باشد . در مورد قد نیز باید بگوییم که به مانند برخی دیگر از نژادهای بز گوشتی ، اگر چه وزنی زیادی ممکن است این نوع دام دارا باشد اما قد کوتاهی در حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر دارند .

 

معرفی نژاد بز های اسپانیایی

پوشش بدن :

نوع پوشش بدن بز های اسپانیایی از جنس مو با طول های کوتاه و بلند می باشد . از مو های این حیوانات در دنیا کت ها و لباس های مختلفی تولید می شود .

سرسختی و مقاومت :

بز اسپانیایی به عنوان نژادی مقاوم شناخته می شود . داشتن قدرت سازگاری و تحمل بالا سبب شده است که بسیاری از علاقه مندان به این صنعت تنها به دنبال پرورش این نژاد خاص باشند . بز گوشتی می باشد و در مناطق گرم البته با رعایت یکسری شرایط ، می توان آنها را به خوبی پرورش داد . به جز سازگاری مناسب با شرایط جغرافیایی ، همچنین گفته می شود که نژاد اسپانیایی نژادی مقاوم در برابر بیماری های مختلف از جمله بیماری های انگلی می باشد . اصلی ترین دلیلی واضحی که برای این ادعا می توان بیان کرد این است که در آن برهه زمانی که اینگونه بز به آمریکا آورده شد به دلایلی آنها بدون مراقبت انسانی به طبیعت فرار کردند و توانسته بودند برای مدت زیادی به بقای خود ادامه دهند . این بدان معنا نیست که این نژاد بزی هرگز دچار بیماری نخواهند شد ، اما به هرحال تاب و تحمل خوبی دارد .

تفاوت های بز های اسپانیایی نژاد خالص با نژادهای غیر خالص :

از اصلی ترین تفاوت های این دو نوع دام ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :
بزهایی با ترکیب ژنتیکی از چند نوع نژاد ، معمولا گوش های آویزان و بزرگ با شاخ های کوتها ضخیم دارند .

طرز رفتار و مزاج این حیوانات چگونه است ؟
بز اسپانیایی را نمی توان به عنوان نژادی آرام و خیلی اهلی شناخت . به خاطر همین موضوع اگر از بیشتر کسانی که در دنیا به پرورش این حیوانات می پردازند درباره خصوصیات رفتاری آنها بپرسید ، حتما به شما خواهند گفت که اداره و مدیریت یک گله بز اسپانیایی کار ساده ای نیست و زحمات مختلفی دارد .

چگونگی پرورش و نگهداری :
بز های اسپانیایی مقاومت خوبی دارند . از علوفه های مختلف می توانند تغذیه کنند و نرخ و زاد ولد مناسبی نیز دارند .

نیاز های غذایی :
قبل از اینکه تصمیم به افزایش تولید محصولات لبنی تولید شده این گونه بز داشته باشید باید ، میزان خوراک آنها را باید افزایش دهید . در صورت تامین نیازهای غذایی که معمولا از طریق جیره نویسان متخصص تعیین می شود ، خواهید توانست ، نرخ رشد آنها را به طور چشمگیری افزایش دهید . در دوران آبستنی و بعد از آن به مقادیر زیادی مواد مغذی همچون مواد معدنی و آب شیرین و تمیز احتیاج دارند . مسلم است اگر ، هر نوع بزی ماده ای از این قبیل مواد غذایی استفاده نکند ، نخواهد توانست از بزغاله خودش به خوبی نگهدار کند .
البته در طول بارداری نباید بیش از حد به آنها غذا داده شود چون این عامل می تواند به منجر به خساراتی شود . با این حال مصرف مکمل های غذایی برای بز ها می تواند مفید باشد .
همه بز ها به مقدار مناسبی جیره اعم از غلات و علف ها نیاز مند هستند .
بلوغ :
بز اسپانیایی می تواند از پنج ماهگی به بلوغ جنسی برسد ، اما بهتره که حداقل از سن ۸ ماهگی تا یکسالگی وارد فصل جفت گیری نشوند .

در این سایت ببنید : آخرین قیمت مرغ و خروس محلی

فصل جفت گیری :
بز های اسپانیایی به مانند بسیاری از نژادهای گوشتی می توانند طی دو سال حدود سه باز زایش داشته باشند . برای دست یابی به اهداف مدیریتی آسان تر ، کارشناسان دامپروری به پرورش دهندگان بز توصیه می کنند که سعی کنند ، دام هایشان را طبق یک برنامه ریزی معین وارد مرحله جفت گیری کنند ، تا زمان زایش بیشتر اعضای گله شان یکسان شود .
دوره بارداری برای بز های اسپانیایی حدود ۱۵۵ روز است . اگر اینگونه دام ها در شرایط آب و هوایی گرم نگهداری شوند ، می توانند زاد و ولد بیشتری داشته باشند . در ضمن این حیوانات اغلب چند قلوزایی دارند و گاهی اوقات تا چهار قلو را می توانند به دنیا بیاورند .

نحوه مراقبت از این نوع دام زنده :
ویژگی جایگاه و حصارکشی محیط نگهداری :
بز های اسپانیایی به مانند سایر دام های زنده به یک محیط و فضای خوب جهت پرورش و تولید محصولات دامی نیازمند هستند . اگرچه مثل برخی گونه های دامی که بسیار حساس هستند ، نگهداری آنها سخت نیست اما به هرحال این مسئله بسیار حائز اهمیت می باشد . بز های اسپانیایی معمولا از قابلیت صخره نوردی و پرش عالی برخوردار می باشند به همین خاطر برای جلوگیری از خروج آنها از محیط دامداری باید ، دامداران باید از حصارکشی و دیوار کشی مناسب استفاده کنند .

مسائل و مراقبت های بهداشتی :
انگل ها ، میکروب ها ، باکتری ها و ویروس ها یک مشکل مشترک برای هر حیوانای است که در یک محیط بسته نگهداری می شوند . با وجود اینکه گفتیم بز اسپانیایی در برابر بیماری ها ، طاقت بالایی دارد اما آنها نیز از درگیری با این عوامل بیماری زا مصون نیستند ، به خاطر همین باید محیط نگهداری تمیز و مجهزی داشته باشند .

در مورد این نژاد جالب است بدانید که برخی از پرورش دهندگان این حیوانات بیان کرده اند که اصلاح سم بز های اسپانیایی در طول سال کم تر از نژادهای دیگر می باشد . شاید این قضیه به این مسئله مربوط شود که عموما اینگونه دام ها تمایل دارند بیشتر در طبیعت به صورت آزادانه برگردند و به طور طبیعی سم آنها اصلاح شود .

 

نتیجه گیری :
نژاد بز اسپانیایی ، یک نوع بز مقاوم است که اغلب به دلیل کیفیت تولید گوشت و لاشه سنگینی که دارد ، مورد توجه دامداران قرا گرفته است . اگر به درستی آنها را پرورش دهید ، به سود آوری نسبتا خوبی می توانید دست پیدا کنید .

 

با اصول نگهداری از بزهای گوشتی اینجا آشنا شوید .