برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

مقابله با ۱۰ عارضه مهم قبل در فصل جفت گیری گوسفندان

آشنایی با نکات مهم در فصل جفت گیری و بره زایی گوسفند

این هفته و در یکی دیگر از سلسله مقالات تخصصی سایت بازار گوسفند به معرفی چند عارضه مهم در هنگام تولید مثل و جفت گیری گوسفندان می پردازیم . اگر به عنوان یک دامدار موفق به دنبال شناخت این موارد و پیدا کردن روش مقابله با آنها هستید ، حتما تا انتها این مطلب همراه ما بمانید .

میش ها در اکثر اوقات بدون کمک و تنها با مهیا کردن برخی شرایط به خوبی قادرند بره های خود را به دنیا بیاورند اما با این حال گاهی اوقات ، مواردی وجود دارد که ممکن است به صورت غیر منتظره در فرایند جفت گیری ، آبستنی و حتی تولید مثل این حیوانات رخ دهد و هم میش و هم بره را با خطراتی رو به رو می کند . دامداران با آگاهی از این قبیل مسائل قادرند ، گله خود را به درست ترین شیوه ها مدیریت نمایند .

اگر در زمینه نگهداری و پرورش گوسفندان داشتی فعالیت می کنید ، جالب است بدانید که در برخی شرایط رعایت نکات هر چند ساده ، فاصله بین مرگ و زندگی میش و بره را مشخص می کند .
قبل از اینکه در مورد مهم ترین مسائل فصل زایش گوسفندان صحبت کنیم ، لازم به ذکر است که بگوییم ، مداخله در طول فرایند آبستنی و تولد بره ها به ندرت نیاز است . اما به دلیل اهمیت بسیار بالا ، بایستی با این مشکلات به طور کامل آشنا شوید .

 

در بازار گوسفند بخوانید : قیمت گوسفند زنده

برخی از شایع ترین عوارض تولد بره گوسفندان :

۱- مسمومیت حاملگی :
بدون شک ، مسمومیت یا توکسمی بارداری یکی از شایع ترین اختلالات دوران آبستنی میش ها تلقی می شود . این بیماری که نام بیماری دوقلوزایی نیز شناخته می شود یک اختلال متابولیکی است که در یکی دو ماه آخر بارداری معمولا اتفاق می افتد . اگرچه امکان وقوع چنین مشکلی برای همه میش های آبستن وجود دارد اما در اغلب موارد میش هایی که چندقلو آبستن هستند به دلیل ضعف بدنی ، حساس تر می باشند . همانطور که اشاره کردیم ، این اتفاق نامطلوب به دلیل کمبود مواد مغذی در بدن میش ها در هفته های آخر آبستنی رخ می دهد . بی حالی ، مرتب دراز کشیدن ، بی اشتهایی و … از نشانه های آن می باشد . اگر به موقع متوجه این بیماری نشوید ، این امکان وجود دارد که میش مبتلا شده توانایی حمل جنین را ندارد ، و ممکن است بره از بین بروند . اگر با این مشکل در گله خود مواجه شدید ، برای بررسی بیشتر حتما از دامپزشک کمک بخواهید .

۲- جابجا شدگی جنین :

جابه جا شدگی جنین گوسفند

جفت گیری گوسفندان

این مسئله به دلایل مختلفی امکان دارد ، اتفاق بیافتد . معمولا بهتره در زمان تولد ابتدا سر و پاهای جلو (دست) از رحم میش خارج شود . گاهی اوقات به دلیل جابجا شدگی جنین در رحم ، این خروج با مشکل روبه رو می شود . در چنین حالت در صورت نداشتن مهارت کافی باید با یک دامپزشک سریعا تماس بگیرید . در هنگام تولد بره ، هدر دادن حتی چند ثانیه نیز ممکن است به خفگی و تلف شدن بره بیانجامد .

۳- طولانی شدن فرایند زایمان :
اگر فرایند زایمان میش به صورت طبیعی طولانی شود یا به صورت ناگهانی این فرایند متوقف گردد ، این حیوان بلافاصله باید معیانه شود . ممکن است میش ، دوقلو آبستن بوده باشد و نتواند به خوبی مراحل زایش را به صورت طبیعی انجام بدهد .

۴- زایمان همزمان دو یا چند بره :
نژادهای زیادی از گوسفندان در جهان وجود دارند که مستعد دوقلوزایی هستند . متاسفانه میش ها گاهی اوقات سعی می کنند ، همزمان دو بره را به دنیا بیاورند . این می تواند منجر به خروج همزمان یک پا و یک سر از هر بره شود . بدیهی است که این شرایط نمی تواند برای یک فرایند زایمان ایمن مناسب باشد . ممکن است در چنین شرایط بررسی کنید که کدام پا به کدام سر تعلق دارد . برای خروج صحیح باید با مهارت و صبر به زایش اینگونه میش ها کمک کنید . انجام این کار بدون آسیب رساندن به یک بره بسیار دشوار است ، بنابراین دوباره پیشنهاد می کنیم ، از دامپزشک کمک بگیرید .

۵- Prolapse :

میش های آبستن

متاسفانه این مشکل یکی از دلایل اصلی مرگ و میر میش ها در هنگام آبستنی می باشد . اگرچه مباحثی همچون چاقی بیش از حد میش نیز می تواند از علل آن محسوب شود اما این مشکل در میش های چندقلوزا بیشتر دیده می شود . از چندین هفته قبل از شروع فصل جفت گیری تا آخرین روز آبستنی ، باید مراقب نوع جیره غذایی میش های خود باشید . برای حل این بیماری ، روش های درمانی بسیاری وجود دارد که می تواند کمک کننده باشند اما در ابتدا تشخیص صحیح آن بسیار مهم می باشد . بازهم تاکید می کنیم ، حتما از دامپزشک برای معاینه منظم گله خود درخواست نمایید .

۶- تب شیر (هیپوکلسمی) :
هیپوکلسمی معمولا در طی چهار هفته آخر بارداری رخ می دهد و غالبا به عدم تعادل مصرف کلسیم در رژیم غذایی این حیوانات مربوط می شود . در اواخر آبستنی نیاز جنین به مصرف کلسیم بیشتر از آن مقداری است که میش ها دریافت می کنند . بی حالی ، لرزش ماهیچه ها و … از مهم ترین علائم این بیماری می باشند . هیپوکلسمی با ترزیق فوری کلسیم قابل درمان است . اگر بیماری به مشکلی حاد تبدیل نشده باشد ، علائم تقریبا بلافاصله بهبود پیدا می کنند .

 

7- لیستریوز (Listeriosis) :
لیستریوز شایعترین عارضه زایش بره گوسفندان نیست ، اما ممکن است به دلیل تغذیه میش ها با خوراک های سیلو شده این مشکل رخ بدهد . خوراک های سیلو شده گاهی اوقات به باکتری های ، پدید آورنده چنین مشکلی آلوده می شوند . زمانی که به هر دلیلی از جمله کمبود خوراک ، دامدار از چنین مواد غذایی برای تغذیه میش ها استفاده می کنند ، احتمال مبتلا شدن دام به این بیماری وجود دارد . علائم آن شامل نداشتن اشتها ، تب ، ناتوانی در حرت و بزاق زیاد گوسفندان می باشد . آنتی بیوتیک برای درمان آن ضروری است ، اما ممکن است عوارضی همچون گیجی و فلجی خفیفی نیز به همراه داشته باشد . درمان و تشخیص می بایست حتما توسط دامپزشک انجام شود .

۸- ورم پستان :
ورم پستان معمولا در چند هفته پس از زایش بره در میش ها دیده می شود . در حالی که این بروز این بیماری می تواند برای بره های تازه متولد شد کشنده باشد ، برای مادر نیز موضوعی خطرناک تلقی می شود . یک میش مبتلا به ورم پستان ممکن است به دلیل تورم و درد زیاد ، قادر به نگهداری و شیردهی مناسب به بره های خود نباشد . اگر میش گله شما دچار بیماری ورم پستان شده است برای معاینه و تجویز دارو باید با دامپزشک تماس بگیرید .

۹- توکسوپلاسموزیس در گوسفند (Toxoplasmosis) :
در طی تحقیقات صورت گرفته این بیماری ، تقریبا یکی از شایع ترین مشکلات در مورد میش ها می باشد .این بیماری از تک یاخته انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی ایجاد می شود . گربه ها عامل اصلی انتقال و تکثیر آن می باشند . بهترین راه پیشگیری از این بیماری مدیریت خوب مرتع است . واکسیناسیون نیز برای مقابله با این بیماری مفید می باشد .

 

جفت گیری گوسفندان

بیماری های فصل جفت گیری گوسفندان

اگر دوست دارید با ۹ گام حیاتی و مورد نیاز برای داشتن دامداری پیشرفته آشنا شوید ، خواندن این مطلب مفید از سایت بازار گوسفند را بهتره از دست ندهید .

۱۰- در نهایت در صورت بروز چنین عوارضی در هنگام آبستنی و تولد بره ها چه باید کرد ؟
اگر با مطالعه این مقاله به اهمیت موارد مطرح شده پی برده اید ، باید همیشه به عنوان یک دامدار موفق به دنبال روش هایی جهت پیشگیری و بعد درمان این بیماری ها باشید . ارتباط داشتن با دامپزشکان برای بررسی و معاینه گله در تمام فصول از جمله فصل جفت گیری و زایش گوسفندان بسیار برای مقابله با این قبیل مشکلات مفید خواهد بود . البته بازهم تاکید می کنیم که در اکثر مواقع میش ها ، خود قادرند به صورت صحیح و سالم بره های خود را به دنبا بیاورند اما با این حال آمادگی داشتن برای مقابله با هر خطری ، الزامی است .

 

 

بیشتر بخوانید : فروش مرغ و خروس محلی در تهران