برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

۷ گام برای اطمینان از بره زایی و جفت گیری موفق گوسفندان

 مهم ترین روش هایی بره زایی و جفت گیری بی خطر گوسفند در فصل پاییز | نکات مهم فصل جفت گیری گوسفندان

 

برای اکثر مردم ، پاییز زمانی از سال است که همه چیز شروع به کند شدن می کند. برگ های درختان می‌ریزند، فعالیت های مربوط به کشاورزی و باغداری تقریبا تمام می‌شود و با سرد شدن تدریجی هوا، مردم روستانشین و عشایرنشینی که بیشتر دامپرور و کشاورز هستند با چالش های مخصوص این فصل مواجه خواهند شد.

با این حال، در طول زندگی چوپانان و دامداران هیچ وقت زمان تعطیل کردن کارها فرا نمی رسد. چراکه حتی در فصل پاییز نیز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

اگرچه برخی از گوسفندان می توانند در تمام طول سال زاد و ولد داشته باشند اما اکثر گوسفندان به مانند آهو و سایر حیوانات خاص به عنوان تولید مثل کنندگان فصلی شناخته می‌شوند و فقط در ماه های فصل پاییز جفت گیری می کنند.

اگر در زمینه پرورش گوسفند فعالیت می کنند خبر خوب برای شما این است که جفت گیری میان قوچ ها و میش‌ها تقریبا بدون دخالت و فعالیت خاصی اتفاق می افتد، اما با این حال اگر می خواهید فصل بره زایی موفقی را در بهار تجربه کنید باید چند نکته مهم را در رابطه با آماده نمودن این حیوانات برای فصل جفت گیری در نظر بگیرید.

 

 

چه زمانی معمولا جفت گیری و زایش گوسفندان انجام می‌شود؟

همانطور که اشاره کردیم اکثر نژادهای گوسفندان تولیدمثل کنندگان فصلی هستند، به این معنی که زمانی فرایندهای تولید مثل گوسفند آغاز می شود که طول روز کاهش پیدا کند.

برای اکثر نژادها، فصل جفت گیری در ماه های مهر و آبان اتفاق می افتد. علائم فحلی کم کم نمایان می شود و تا ۳۶ ساعت دوام می آورد. در این بازه‌ی زمانی در فصل پاییز این چرخه های فحلی تقریبا هر ۱۶ تا ۱۷ روز ادامه می یابد. البته بایستی بدانید که در برخی از نژادهای گوسفندی ، مخصوص نژادهای خارجی این مورد صادق نیست.

آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری

اصلی ترین مراحل برای اطمینان از بره زایی و جفت گیری موفق گوسفند :
دوباره تاکید می کنیم که قوچ ها و میش های گله شما نیازی به دخالت زیاد در روند جفت گیری ندارند اما برخی از وظایف مدیریت گله وجود دارد که ممکن است مجبور شوید آنها را در فصل جفت گیری ، آبستنی و زایش به لیست کارهای روزمره خود اضافه کنید . تمام این اقدامات شرایط ایده آلی را برای تولد سالم بره ها در بهار سال آینده به وجود می آورند.

قدم اول : وضعیت بدن گوسفندان را ارزیابی کنید

اولین و مهم ترین کاری که باید هنگام آماده شدن برای شروع فصل جفت گیری گوسفندان انجام دهید این است که وضعیت و شرایط بدنی این حیوانات را به خوبی بررسی نمایید. این کار باید هم برای میش و هم برای قوچ انجام شود.
امتیازدهی وضعیت بدن ، روشی است که به شما کمک می کند تغذیه و ژنتیک یک گله را تعیین کنید. شما باید وضعیت هر گوسفند را در یک مقیاس ۵ درجه ای نمره دهی کنید. شماره یک به معنای وضعیت نامناسب و لاغر و شماره ۵ وضعیت بدنی چاق و مناسب را نشان می دهد. در حالت نرمال و معمولی وضعیت بدن باید در شماره ۳ قرار بگیرید.
البته باید بدانید که فصل جفت گیری گوسفندان ، تنها زمانی نیست که باید وضعیت بدنی این حیوانات پرفایده را ارزیابی کنید. توصیه می شود این کار را در تمام فصول پرورش و نگهداری انجام دهید تا از ظاهر و وضعیت گوسفندان مطلع شوید.

 

قدم دوم : نحوه ارزیابی وضعیت بدن

مهم ترین نکته برای ارزیابی وضعیت بدن بررسی ناحیه پشت و کمر گوسفندان می باشد. شما باید میزان چربی در پشت گوسفند و درست در امتداد استخوان راسته کمر را در وهله اول بررسی نمایید. همچنین باید نگاهی به برجسته بودن دنده ها و استخوان ها لگن بیندازید. اگر استخوان کاملا قابل لمس شدن بود ، به وضعیت بدن شماره یک را بدهید چون این وضعیت بدنی لاغر و ضعیت را نشان می دهد. اگر می توانید دنده ها را فقط با فشار دادن حس کنید ، این وضعیت نرمال یا نمایانگر است .

بخش ستون فقرات گوسفند نباید با لمس کردن احساس شود و بایستی با ماهیچه پوشانده شده باشد. همچنین هر دو ماهیچه ران و دست نیز باید پر باشند. در حالت ایده آل جهت افزایش بهره وری باید گوسفندانی را پرورش دهید که نمره ۳ یا ۴ را داشته باشند.

میش هایی خیلی چاق یا خیلی لاغر هستند ممکن است در زمان آبستنی بره ها دچار مشکل شوند و قوچ های خیل لاغر نیز ممکن است به حد کافی توانایی تولید اسپرم نداشته باشند. اگر پس از بررسی و ارزیابی وضعیت بدن گوسفندان نتیجه مطلوبی بدست نیامد ، بهتره قبل از شروع فصل جفت گیری حداقل تا ۱۰ درصد وضعیت بدن را با تغذیه مناسب بهبود بخشید.

به طور کلی نظارت بر بدن گوسفندان در تمام طول سال و نه فقط قبل از فصل جفت گیری و تولید مثل ، به شما دامداران زمان مناسبی برای ایجاد تغییرات در صورت لزوم می دهد.

 

قدم سوم : حذف میش و قوچ های ضعیف

پس از طی کردن دو مرحله فوق اکنون زمان خوبی است تا گوسفندان غیر بهره ور را از گله حذف کنید. مطمئن باشید با جدا کردن و فروش این میش ها و قوچ ها به سوددهی بهتری دست پیدا خواهید کرد.

 

قدم چهارم: بهبود روش های تغذیه (فلاشینگ)

برای اینکه فصل جفت گیری و زایش موفقیت آمیزی را تجربه کنید ، باید پس از ارزیابی وضعیت بدن، اقداماتی را برای بهبود استراتژی تغذیه گله خود به کار بگیرید. اگر گوسفندان شما کم وزن هستند، ممکن است نیاز به افزایش پروتئین و انرژی جیره گوسفندان داشته باشید. تغذیه صحیح حتی به دوقلوزایی نیز ممکن است منجر شود. افزایش سطح کیفیت تغذیه میش ها و قوچ ها باید حدود یک ماه قبل از ورود قوچ به گله میش ها شروع شود.

وضعیت جفت گیری دام زنده

اصولا هنگامی که میش انرژی و کالری بیشتری در رژیم غذایی خود دریافت کند ، وضعیت بدنی بهترین را بدست می آورد و حتی در صورت مهیا بودن برخی دیگر از شرایط توانایی دوقلوزایی نیز کسب می کند.
برای فلاشینگ میش ها باید روزانه حدود ۵۰۰ گرم غلات به ازای هر میش به جیره این گوسفندان اضافه کنید. شما همچنین می توانید گله را به مراتع غنی تری برای چرا منتقل کنید ، البته در نظر داشته باشید که در مناطق کوهستانی و سردسیر در فصل پاییز این امکان شاید برای همه دامداران مهیا نباشد.

افزایش سطح مواد غذایی جیره تا چند هفته پس از فصل جفت گیری باید ادامه داشته باشد. فلاشینگ روشی کاربردی برای افزایش بره زایی گله های مختلف به حساب می آید در مقاله تخصصی که در سایت بازار گوسفند برای شما عزیزان آماده کرده ایم در مورد این روش نکات بیشتری را می توانید مطالعه نمایید.

 

قدم پنجم : قوچ ها را فراموش نکنید

برای رسیدگی به قوچ ها در فصل جفت گیری باید اقداماتی مختلف انجام شود. قوچ ها باید قوی و فعال باشند. ارزیابی وزن و شرایط بدنی برای قوچ ها به همان اندازه میش ها حائز اهمیت است. معمولا قوچ هایی که اضافه وزن دارند، فاقد میل جنسی مناسب هستند و آن هایی که از وزن کمی برخوردارند، کیفت منی ضعیفی دارند.

به جز بررسی وزن باید پاها ، دندان ها، چشم ها و … بدن قوچ بررسی شود. به وضعیت بیضه ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. بیضه باید طول مناسبی داشته باشد و سفت و بدون آبسه یا ورم باشد.
اگر قوچ را فقط برای فصل جفت گیری خریداری می کنید، حداقل یک ماه قبل از جفت گیری با برنامه ریزی، وضعیت بدنی این دام زنده را باید ارتقا دهید. در زمان جا به جا و حمل نقل اساسا گوسفندان با استرس هایی مواجه می شوند. بازه‌ی زمان مناسبی را از قبل برای خرید در نظر بگیرید و حتما قبل از ورود به گله این قوچ ها را برای جلوگیری از خطر انتقال بیماری قرنطینه نمایید.

 

قدم ششم : آماده سازی محیط نگهداری

یک راس قوچ معمولی می تواند روزانه حداقل با ۵ میش جفت گیری داشته باشد. این تعداد البته ممکن است بسته به سن و سلامت قوچ متغییر باشد. اگر گله میش های شما بزرگ است باید این تعداد قوچ بیشتری هم استفاده کنید. نکته ای که در این باره وجود دارد این است که در زمان نگهداری قوچ ها با هم باید بسیار مراقب باشید.
قوچ ها اغلب در این فصل با یکدیگر درگیری می شوند. در این درگیری ها احتمال آسیب دیدگی شدت می یابد. به همین دلیل برای حفظ انرژی و سطح هورمونی بهتره قوچ ها را تا حد ممکن از یکدیگر جدا نگهداری کنید.

 

شرایط بره زایی و جفت گیری گوسفند
اگرچه یک قوچ روزانه با چند میش می تواند جفت گیری داشته باشد اما به دلیل مشکلات جسمانی بهتره حتما از چند قوچ استفاده کنید تا در صورت ضعف اسپرم یک قوچ ، فرایند بره زایی گله با مشکل مواجه نشود. همچنین دوران افزایش میل جنسی میش ها به دلیل اینکه معمولا سریع از بین می رود باید در کوتاه ترین زمان ممکن با تعداد مناسبی قوچ ، جفت گیری انجام شود.

اگر از چندین قوچ در یک گروه میش استفاده می کنید، مطمئن شوید که محل نگهداری کوچک نباشد و از تهویه مناسبی نیز برخوردار باشد.

 

در این بخش بخوانید : چگونه با یک کلیک مرغ و خروس محلی در تهران بخریم!

 

قدم هفتم : انجام دقیق کلیه فعالیت های لازم

قبل از آغاز فصل جفت گیری گوسفندان ، دامداران می بایست چند کار ضروری انجام دهند. یکی از این فعالیت ها، کوتاه کردن سم گوسفندان است. به دلیل استرس زا بودن سم چینی ، از کوتاه کردن سم میش ها بلافاصله پس از جفت گیری خودداری کنید. حداقل در سه ماه اول آبستنی کوتاه کردن سم نباید انجام شود.

فصل جفت گیری گوسفند

همین امر در مورد سایر کارهای پرورشی همچون پشم چینی، گندزدایی و… نیز صدق می کند. این قبیل فعالیت ها را قبل از تولید مثل انجام دهید و یا تا اواسط یا پایان بارداری صبر کنید. به تغذیه مناسب اعضا گله ادامه دهید و فضای مناسبی را برای زایمان گوسفندان مهیا کنید.

نتیجه گیری :
آمادگی برای فصل بره زایی و جفت گیری گوسفندان ضروری است. یعنی اگر به دنبال کاهش زیان های مالی ناشی از سقط جنین و یا عدم باروری میش های خود هستید باید حتما به رعایت موارد ذکر شده بپردازید.

 

Rate this post
سفارش خرید