جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
6 بهمن 1402

چگونگی پرواربندی بره گوشتی

پرواربندی بره گوشتی
فهرست مطالب

اصول پرواربندی بره نر و گوشتی

گوسفندان از دسته حیوانات اهلی هستند که انسان ها از گوشت، پشم و … آن ها همواره بهره می‌برند؛ بنابراین پرورش یک بره گوشتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در گذشته پرواربندی گوسفندان به روش سنتی انجام می شد، اما هم اکنون به حالت مکانیزه تبدیل شده است. پرواربندی به معنی پرورش گوسفند به منظور چاق شدن و کسب بیشترین مقدار وزن جهت تامین لاشه گوشت می باشد. پرورش بره گوشتی جزء مشاغل بدون ضرر به شمار می‌آید، اما به این معنی نیست که کار آسانی نیز می‌باشد؛ بلکه می‌بایست اطلاعات کافی در مورد بیماری گوسفندان داشته باشید.

در روش پرواربندی، در ابتدای هر دوره (دوره های سه ماهه) معمولا واحدهای پرواربندی بنا به امکانات و سرمایه خود چندین راس گوسفند خریداری می‌کنند؛ وزن هر گوسفند ۳۰ کیلوگرم است که بعد از پرورش آن، با وزن حدود ۵۰ کیلوگرم به بازار عرضه می‌شود. اما در مورد پرورش گوسفندان باید به نکاتی نیز توجه کرد، اینکه باید در یک زمان مشخص انجام شود، دام‌هایی برای پرورش مناسب هستند که با سرعت بیشتری رشد کنند و … .

در ادامه به این نکات بیشتری در مورد چگونگی پروابندی بره گوشتی اشاره خواهیم کرد.

پرواربندی گوسفند نر

پرواربندی گوسفند و بره نر

همانگونه که گفته شد، گوسفند به دلیل داشتن فواید زیاد از جمله تولید گوشت، پشم و شیر توسط انسان ها پرورش داده می‌شود. در پرواربندی دام، بهره‌گیری از تغذیه مطلوب و رعایت نکات بهداشتی باعث افزایش بازده و وزن گیری بیشتر دام در گله می شود وآماده عرضه به بازار می گردد.

به طورکلی تعریف پرواربندی بره به این صورت است که پرواربندی به معنای تنظیم یک برنامه غذایی متناسب در یک دوره زمانی مشخص برای رساندن وزن بره به حداکثر پتانسیل موجود بر حسب هر نژاد می‌باشد. البته همانطور که ذکر شده این کار باید طبق یک روند مشخص صورت گیرد و علاوه بر تغذیه متغییرهای دیگری نیز در آن نقش دارند.

 برای پرورش بره گوشتی در نظر گرفتن نکاتی زیر ضروری است:

الف-  پرواربندی گوسفند در یک دوره و زمان مشخص انجام می ‌شود. فصل مناسب برای این کار اوایل پاییز است.

ب- نکته دیگری که باید در پرورش بره گوشتی در نظر گرفت زمان مناسب برای خرید آن می باشد. بره ها به طور معمول بعد از دوره شیر خوارگی و زمانی که وزن آن ها در حدود ۲۰ الی ۲۵ کیلو است خریداری می ‌شوند و مناسب ترین زمان برای خرید بره شیری، فصل تابستان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه خرید بره می توانید با ما تماس بگیرد.

 

ج-  همانگونه که گفته شد هدف از پرواربندی، دستیابی به حداکثر وزن می باشد؛ بنابراین بره هایی که با سرعت بیشتری رشد می کنند و همچنین دام هایی که توانایی ذخیره بافت عضلانی بیشتری دارند، برای پرورش مناسب تر هستند. بنابراین باید در خرید دام دقت شود؛ نژادهای سنگین نظیر شال، افشاری، مهربان، زندی، بلوچی، کردی، سنجابی، سنگسری، عربی می ‌بایست خریداری شوند تا بره ها پس از صد روز به وزن 40 تا 45 کیلو برسند.

پرواربندی بره

روش های پرواربندی بره گوشتی

پرواربندی به دو روش انجام می شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

1 – پرواربندی در محیط محصور: در این روش گوسفندان در مکان های دارای سقف که به شکل آغل و سایه بان می باشد پرورش داده می شوند.

2 –  پرواربندی در محیط آزاد: در این روش گوسفندان در محیط بدون سقف اما بسته پرورش داده می‌شوند. این روش هزینه کمتری دارد، اما به طبع میزان اضافه وزن در این روش نیز کمتر است؛ چون مقداری انرژی در راهپیمایی ها هدر می رود.

انواع پرواربندی گوسفند و بره

 

پرواربندی بره شیری

الف – پروار بره های شیری

1 –روش معمولی: در این روش بره ها از شیر مادر تغذیه می‌کنند و مقداری کنسانتره نیز به صورت اضافه به آنها داده می شود. رشد این بره ها به ترکیب شیر مادر آنها بستگی دارد. این بره ها از مادر خود در سه یا چهار ماهگی جدا می‌شوند و پس از رسیدن به وزن40 تا 50 کیلو در 5 ماهگی کشتار می شود.

2 –روش زود گرفتن از شیر مادر: در این روش بره ها در دو یا سه ماهگی از شیر مادر گرفته می شوند و آنها را عادت به مصرف کنسانتره با پروتئین 18 درصد می‌دهند.

3 –بره های شیر پروار: در این روش بره ها تنها با شیر مادر تغذیه می‌شوند و در سه ماهگی که تقریباً وزن آنها به ۲۰ کیلوگرم می رسد، کشتار می شوند. این روش در اروپا متداول می‌باشد.

ب – پرواربندی مرتعی

بره ها در این روش در چهار یا پنج ماهگی خریداری می‌شوند و پس از آن در مراتع طبیعی و مصنوعی تغذیه می‌کنند. همچنین مقدار کنسانتره اضافه نیز در اختیار آنها قرار می گیرد. این بره ها در هفت یا هشت ماهگی در نژاد های سنگین به وزن 40 یا 50 کیلوگرم می‌رسند و کشتار می شوند.

ج – پروار گوسفندان جوان

در این روش، بره هایی که در تابستان خریداری می‌شوند، در مراتع نگهداری و در ده یا یازده ماهگی با وزن ۵۵ تا 60 کیلو کشتار می شوند. در این روش بهتر است از علوفه ارزان استفاده شود، چون بیشتر غذا به چربی تبدیل می شود.

د-پروار گوسفندان پیر

در این روش نیز بهتر است از علوفه ارزان استفاده نمود. چون قسمت عمده مواد غذایی در این گوسفندان نیز به چربی تبدیل می شود.

 

نکاتی مهم در مورد پرواربندی بره

اگر تازه کار هستید و برای بار اول می خواهید این فعالیت را انجام دهید باید به یکسری نکات توجه کنید:

اول اینکه در زمانی که قصد انجام این کار را دارید شما باید نسبت به بودجه ی خود اقدام به خرید بره هایی از نژادهای مرغوب کنید و همچنین در این مدت از کسانی که تجربه کافی را در این شغل داشته اند کمک بخواهید که شما را بیشتر راهنمایی کنند. زیرا تلفات هر بره در گله شما با توجه به قیمتی که دارند می تواند خسارات قابل توجه ای را به شما وارد کند.

برای تهیه بره های مورد نیاز خود جهت پروار کردن بهتر است برای کاهش تلفات بره هایی که وزنی در حدود 25 تا 30 کیلوگرم هستند را انتخاب نمایید. زیرا به هرحال این رنج وزنی بره مقاومت بدنی خوبی را توانسته اند کسب کنند و میزان مرگ و میر پایین تری را نسبت به بره های شیری دارا هستند.
در طول فصل پرواربندی بهتر است که گوسفندان نر را از جنس ماده جدا کنید.

توصیه می شود از خرید بره ماده در هنگام تهیه بره برای گله پرواری خود خودداری نمایید. معمولا بره های ماده حدود 30 درصد کم تر از بره های نر در طول دوره پرواربندی وزن می گیرند که این مسئله سبب اتلاف هزنیه و وقت برای شما دامدارانی که در این زمینه مشغول هستید به فعالیت هستنید، خواهد شد.

مهم ترین اقدامات اولیه در هنگام ورود اولین بار بره پرواری به جایگاه نگهداری:

بعد از خرید و تهیه بره ها جهت پرواربندی باید حتما نکاتی از قبیل وزن کشی هر راس بره، پلاک زنی و ثبت مشخصات، تزریق برخی واکسن ها و ویتامین ها (با مشورت دامپزشک) ، سم پاشی و مهیا کردن شرایط جایگاه نگهداری حتما صورت گیرد.

مزایای پرواربندی بره گوشتی

  •  تولید پروتئین و گوشت مورد نیاز: دام هایی که دارای وزن کم و لاغر هستند، پس از یک سری عملیات پرورانده و سنگین وزن می شوند و گوشت و پروتئین موردنیاز تولید خواهد شد.
  •  تولید گوشت مرغوب: گوشتی که از پروار دام ها بدست می آید، دارای کیفیت بهتری نسبت به سایر گوسفندان چرایی است.
  • ایجاد شغل های جدید، حفظ شدن مراتع کشور و استفاده از محصولات جانبی از دیگر مزایای پرورش بره گوشتی می باشد.
توجه: پرواربندی به بهترین شیوه ها و تغذیه دام با بهترین علوفه، همواره مدنظر دامداران مجموعه بازار گوسفند برای پرورش دام های خود بوده است. بدین خاطر ما در کار خود با رضایت قابل توجه ای از سمت مشتریان مواجه هستیم.

 

  • چنانچه شما نیز قصد خرید انواع دام یا گوسفند زنده را دارید می توانید تنها با یک تماس و یا از طریق سیستم آنلاین سایت ثبت سفارش کرده و گوسفند خود را با مناسب ترین قیمت بازار و بهترین کیفیت خدمات درب منزل خود تحویل بگرید.

09197124011  | 021-66000798

نکات تکمیلی در مورد چگونگی پرواربندی بره

پرواربندی بره گوشتی

سود هر کسب و کار تولیدی تا حدود زیادی بستگی به مدیریت درآمد و مخارج و همچنین به ثمر رساندن محصول تولیدی در حداقل زمان ممکن البته با رعایت شروط کیفی دارد. کسب و کار پرواربندی و پرورش گوسفند نیز از این قاعده مسلما مستثنی نخواهد بود. به کارگیری روش های نوین دامپروری حتما کمک به سزایی به کسانی که قصد سر لوحه قرار دادن دوشرط ذکر شده در بالا را دارند، خواهد کرد.

قاعده پرواربندی خوب داشتن تنها به نوع تغذیه‌ای بره ها مربوط نمی‌شود بلکه داشتن توانایی های مدیریتی دامدار نیز بسیار مهم است. محاسبه نیازهای غذایی، مراقبتی، تحلیل بازار دام، شناخت و تجربه از کار دامپروری نیز از دیگر نکات حائز اهمیت محسوب می‌شوند.

افزایش تعداد وعده‌ها به بیش از 4 بار در روز برای بره‌های پرواری برخلاف تصورات عموم دامداران، نمی‌تواند بهبود چندانی در روند وزن گیری این حیوانات ایجاد کند. اصولا تعداد وعده‌های خوراک دهی باید بر اساس معیارهای مختلفی تعیین شود. در ضمن بالا بردن تعداد وعده‌ها می‌تواند سبب بی‌اشتهایی، اختلال در فرایند نشخوار و همچنین هدر رفت علوفه و غلات گله شما نیز شود.

معمولا مقدمات کار پرواربندی از ماه آخر آبستنی میش ها شروع می شود. در این زمان دامداران باید عوامل مختلفی از جمله مهیا نمودن محل پرواربندی ، در نظر گرفت مقادیر کافی علوفه و جیره مورد نیاز ، بودجه کافی برای خرید بره و … را برای شروع کار آماده کنند.

 

بره پرواری

 

در هنگام خرید بره گوشتی جهت پرواربندی باید به یکسری موارد توجه داشته باشید از جمله این نکات می توان موارد زیر اشاره کرد: 

چنانچه بره دچار علائمی مانند سستی، بی حالی، زردی، کم اشتهایی و ریزش پشم بود به احتمال زیاد حیوان بیمار است و نباید آن را خرید.

اگر قصد خرید بره از نژاد مرغوب و مطرح را دارید سعی کنید بره های خود را از گله هایی که گوسفندان آن از رنگ های مختلفی تشکیل شده است، انتخاب نکنید. زیرا این تنوع رنگی نشان از درهم آمیختگی نژادی نیز می باشد و شما نخواهید توانست نژاد خالصی را در این گله پیدا کنید.

وزن بره نباید کم باشد چون به هرحال در بره های شیرخوار احتمال مرگ و میر بیشتر است.

نوع گوسفند انتخابی از لحاظ جنسیت برای کار پرواربندی زیاد اهمیت ندارد. البته این امر تا حدود زیادی وابسته به شرایط و قیمت های گوسفندان نیز می باشد.

بره هایی که پتانسیل خوبی برای پروار دارند، در ظاهر دارای دست و پاهای کوتاه، جثه بزرگتر از سن و دنبه توپر و گرد هستند. اینگونه بره ها در زمان پروار به ندرت دچار مشکلاتی همچون کم اشتهایی شده و با ضریب تبدیل خوب، خیلی زود به وزن ایده آل می‌رسند.

مصرف جوش شیرین در دوران پرواربندی بره 

اصولا بیکربنات سدیم یا همان جوش شیرین را به عنوان ماده ای متعادل کننده (بافری) که سطح اسیدی و بازی بودن را تنظیم می کند به جیره اضافه می‌کنند. از آنجایی که عمدتا جیره بره های پرواری را کنسانتره تشکیل می دهد از همین رو ضرورت دارد تا مقدار یک درصد از جیره از جوش شیرین تشکیل شود.

کنترل استرس گله بره پرواری

بیشتر دامدارانی که به صورت سنتی اقدام به پرواربندی می‌کنند به عوامل تنش آور و استرس زا برای گله توجه نمی‌کنند. استرس عاملی است که باعث کم‌شدن بازدهی و ایجاد مشکلاتی سلامتی برای بره‌های خواهد شد. برای کاهش استرس باید سعی کنید که با رعایت دوره سازگاری، خوراک یکدست و یکنواختی در اختیار این دام ها قرار بگیرید. مورد بعدی مهیا کردن یک محل مناسب و تمیز برای نگهداری این حیوانات است
که متاسفانه کمتر توسط دامداران کم تجربه جدی گرفته می‌شود. همچنین بهتره تا حدامکان از اقلام بدبو و غیر خوش خوراک نیز در جیره استفاده نشود.

بره گوشتی 

برای موفقیت در شغل پرواربندی بره گوشتی علاوه بر مطالب ذکر شده شما باید در هنگام خرید بره به سه پارامتر قیمت، نژاد و وزن بره دقت کنید. حتما خرید خود را از مراکز معتبر و نزدیک انجام دهید. خرید به موقع بره نیز می تواند مهم تلقی شود. زیرا به هر حال در طی فصول مختلف قیمت بره برای پرواربندی متفاوت می باشد و همچنین قیمت علوفه نیز ممکن است در برخی فصول بالاتر رود. از رو توصیه می‌شود کار پرواربندی خود را در هنگامی که قیمت ها پایین تر از سایر فصول می باشد.

به کارگیری نژادهای گوشتی، کم دنبه بی تاثیر در رشد کسب و کار شما نخواهد بود. این مورد نکته ای مهمی است که اکثر دامپروران به آن بی توجه هستند. بیشتر افراد نژادهایی را انتخاب می کنند که از قدیم در آن منطقه رایح بوده است. امروزه با توجه رو به رشد شدن استفاده از روش هایی مانند اصلاح نژاد کار دامپروری به صورت هدفمند تری دنبال می‌شود. پس بهتر است شما نیز در این چرخه قرار بگیرید.

پرواربندی گوسفند پیر و غیر بهره ور

اصولا کسانی که تجربه چندانی در کار پرواربندی بره ندارند و یا تازه کار هستند، نمی توانند دام هایی مناسب را برای کار پرواربندی خود انتخاب کنند. برخی افراد بر اساس تصورات اشتباه خود در هنگام مراجعه به بازار گوسفند، به دلیل ارزان قیمت تر بودن برخی گوسفندان پیر، آنها خریداری کرده و تصمیم به پروار کردن آنها می‌گیرند. آن دسته از افرادی که بخواهند اینگونه گوسفندان را پرورار کنند باید توجه داشته باشند که اولا گوسفندی که سن بالایی داشته باشد، رشد بدنی خود را به پایان رسانده و ثانیا در صورت ازیاد وزن نیز تنها چربی بیشتری پیدا می کند و از نظر کیفیت گوشت، ارزش چندانی ندارد.

اینکه چرا اساسا این نوع گوسفندان پیر در بازار یافت می‌شوند به چند خاطر چند دلیل است. کسانی که به صورت اصولی به دامداری و پرواربندی می‌پردازند، برای اینکه بازدهی کار خود را افزایش دهند، قوچ ها و میش های پیر خود را که به صورت مازاد گله نیز تلقی می شوند را معمولا در دو بخش از سال به فروش می رسانند. بخش اول در اوایل بهار و پس از اتمام فصل زایش می باشد و مرحله بعدی نیز اوایل پاییز و قبل از قوچ اندازی گله است.

به شما توصیه می کنم اگر به هر دلیل نخواستید که گوسفندان پیر خود را به فروش برسانید، می بایست این نوع گوسفندان را به دلیل نرخ ضریب تبدیل نامطلوب تا حد امکان با علوفه ارزان قیمت تغذیه نمایید. البته می توانید برای نتیجه مطلوب تر از یک متخصص جیره نویسی نیز کمک بگیرید.

 

بره پرواری

کدام بازار، مناسب فروش بره های پرواربندی شده است؟

در کل تعدادی بازار خاص برای تولید کنندگان اصلی جهت هدف گذاری و فروش در دسترس می‌باشد. البته همه این بازارها مناسب بره های پرواری نیستند. در بیشتر موارد تولید کنندگانی که به تغذیه دوره ای فکر می کنند بازار صادرات را هدف گذاری می‌کنند، در حالی که ممکن است تولیدکنندگانی باشند که بازار خاص یا بازارهای خدمات غذا را هدف گذاری می کنند.

گرچه اشتراکاتی در وزن لاشه مورد قبول این دو بازار وجود دارد، در عین حال تمایل مداوم به طرف لاشه سنگین تر وجود دارد. این موضوع به فرآیند کننده ها این امکان را می دهد که لاشه ها را به قطعات اصلی برش دهند یا حتی در بازارهای صادرات و صنایع خدمات غذایی آنها ارایه کنند.

میزان رشد دام ها:

رشد، عبارت است از تکامل دستگاه های یک ارگانیزم زنده یا موجود از مبدا اوليه تا محدوده احساسی و محلی در چرخه حیات.
رشد پدیده ایست زیستی، که نبایستی آنرا با افزایش ساده حجم یک بادکنک و یا بزرگ شدن طولی و عرضی استخوان ها و یا اندام دیگر مقایسه نمود .
تعریف نمو نمو عبارت است از عبور از یک مرحله به مرحله نوین دیگر با اختصاصات تکاملی و تشکیل بخش های جدید مانند مرحله جنینی، مرحله جوانی، مرحله بلوغ.

تعریف پرواربندی با معیارهای رشد و نمو:

پرواربندی عبارت است از فن نگهداری و پرورش دام که تحت شرایط محیطی اختصاصی و سازماندهی شده به حداکثر رشد مطلوب از نظر تولید گوشت در محدوده ظرفیت توارثی خود نائل آید و مراحل نمو تابعی از پدیده های ارثی و محیطی است که در دام‌های مختلف، نژادهای مختلف و حتی افراد یک گروه یا گله پروار ممکن است متفاوت باشد.

طول مدت رشد:

در حیوانات ثابت نیست و برای هر گونه حیوانی مدت زمان مشخصی دارد. مثلا در گوسفند 2-3 سال است.

رشد پرواری یا رشد وزنی:

در رشد پرواری هر چه اضافه وزن بیشتر باشد بهتر است. در نژادهای گوسفندان بومی ایران مقادیر رشد پرواری روزانه متغیر می باشد. رقم اضافه وزن روزانه معیاری از رشد مطلوب و اقتصادی است و رسیدن به رشد مطلوب از نظر وزنی و اقتصادی پایان برنامه پرواربندی خواهد بود. در پرواربندی ذخیره مواد معدنی در اسکلت حیوانات مورد نظر نیست و فقط ذخيره تولید گوشت و چربی متعادل اهمیت دارد و تامین مواد معدنی و سایر مواد اضافی فقط تا حدودی است که سلامتی حیوان حفظ شده و کمک به رشد نماید.

منحنی رشد روزانه (یا ماهیانه) از بدو تولد تا پایان دوره پرواربندی:

نحوه اضافه وزن زنده روزانه (که با گرم در روز عنوان می شود) یا با (کیلوگرم در ماه مشخص می شود) نمایانگر سرعت رشد است.
منحنی رشد را با توزین تمامی افراد گروه پروار و یا چنانچه پرواربندی در سطوح وسیع انجام می شود در گروه های کوچک تصادفی بصورت ماهانه و یا هفتگی انجام داده و ارقام حاصله را با تقسیم بر زمان توزین به افزایش وزن روزانه تبدیل نمود. این امر کمک به تصحیح اشتباهات تغذیه ای و مدیریت نموده و زمان پرواربندی را مشخص می کند.

بره‌ شیرسوز:

به هیچ وجه از بره‌های شیرسوز برای پرواربندی استفاده نکنید. اضافه کردن چنین بره‌هایی به گله نه تنها برای شما سودآوری به همراه نخواهند داشت بلکه با مصرف روزانه خوراک به اندازه سایر بره‌ها، باعث ایجاد ضرر نیز خواهند شد. همیشه سعی کنید که بهترین بره‌های شیرمست را برای امر پرواربندی تهیه کنید.

بره شیر مست به چه بره‌ای گفته می‌شود؟

برای پرواربندی سعی کنید تنها از بره‌های شیرمست بهره ببرید. بره شیر مست به بره‌ای گفته می‌شود که تا وزن 30 یا 40 کیلوگرم از شیر و خوراک استارتر تغذیه کرده باشد. اینگونه بره‌ها معمولا تا سن 3 ماهگی به چنین وزن می‌رسند.

بره‌ای که با وجود برخورداری از دو شرط اشاره شده در چنین زمانی به وزن مناسب دست پیدا نمی‌کند به احتمال زیاد ژنتیک مناسبی ندارد. نژادهای مانند ماکویی، عربی و کرمانی از جمله گوسفندان ضعیف برای بحث پرواربندی شناخته می‌شوند.

بره شیر مست به دلیل رشد به موقع دستگاه گوارش و سایر اندامٍ‌های بدن پتانسیل بالاتری جهت وزن گیری دارند. به جز رشد دستگاه گوارش، رشد استخوان بندی بره جهت پرواربندی نیز بسیار مهم است چرا که در صورت عدم رشد استخوان بندی، توانایی عضله سازی نیز کاهش پیدا می‌کند. به طور کلی در تغذیه بره شیر مست باید سعی شود که از پروتئین، اسیدهای آمینه، فیبر کافی، نشانسته و … در یک چارچوب خاص استفاده شود.

در زمان تهیه برای برای جمع آوری گله پرواری خود، چنانچه مهارت لازم برای تشخیص شیرمست بودن بره را نداشته باشید، مطمئنا در طول پرواربندی شما متضرر خواهید شد. چراکه بره شیرسوز پتانسیل بالایی جهت افزایش وزن نداشته و بیشتر خوراک دریافتی خود را دفع می‌کند. معمولا یک بره از روز اول پروار تا روز آخر حدود 150 کیلوگرم خوراک مصرف می‌کند. نگهداری بره های شیر سوز برای شما پرهزنیه خواهد بود.

 

رشد بره های پرواری

دما مناسب برای نگهداری بره‌ پرواری چقدر است؟

بسیاری از افراد فعال در زمینه پرواربندی به موضوعاتی همچون اندازه گیری دمای مناسب محل پرورش بره‌های پای پروار خود توجه کافی ندارند و احساس می‌کنند که اینگونه بره‌ها به دلیل اینکه تا حدود افزایش وزن و جثه پیدا کرده‌اند، نیازی به رعایت نکات جزئی ندارند.

این در حالی که با توجه به افزایش هزنیه‌های پرواربندی چنانچه دامداران به مانند گذشته قصد اداره گله خود را داشته باشند، نه تنها سود کافی را بدست نخواهند آورد بلکه با ممکن است دچار خسارات مالی و زمانی نیز شوند. رعایت دما استاندارد و تهویه مناسب جایگاه پرواربندی سبب می‌شود که ضریب تبدیل بهتری کسب کنند.

به عنوان مثال در فصول سرد و به ویژه هنگام شب حتما دامدار باید دما محیط نگهداری بره ها را کنترل کند. این اندازه گیری در فصول گرم نیز باید به صورت مرتب انجام شود. گوسفندان و بره‌ پای پروار در بازه‌ی دمایی 8 تا 22 درجه سانتی گراد در مناسب‌ترین حالت قرار دارند. معمولا هنگامی که رطوبت هوا بالا می‌رود و یا دما بیشتر از 25 درجه سانتی گراد می‌شود، گوسفندان دچار اثرات منفی تنش گرمایی ‌می‌شوند.

 

داروهای مورد نیاز در پرواربندی

دادن دارو به دام به صورت عمومی در دو حالت پیش می آید: نخست زمانی که دام های جدیدی (بره) وارد جایگاه پرواربندی می شوند. دوم هنگامی که در محیط یا در دامداری های اطراف آن بیماری های خاصی مشاهده شود. دام هایی که برای پرواربندی خریداری می شوند عموما دارای انگل های خارجی و داخلی هستند. انگل های داخلی معمولا در معده، جگر سفید و انگل های خارجی مانند کنه ها روی پوست مشاهده می شود.

با توجه به این که دام ها از آخور و آبشخورهای مشترک استفاده می کنند، باعث آلوده شدن دام های سالم نیز می شوند. بنابراین، قبل از این که بره های پروار بسته شوند، باید به آنها داروی ضد انگل داخلی و خارجی داد. در غیر این صورت، بره ها بدون اشتها، عصبانی و دارای تنش شدید می شوند که منجربه عدم افزایش وزن بدن آنها خواهد شد.

در پرواربندی این نوع دام ها نمی توانند سودآور باشند. به همین دلیل، توصیه می شود قبل از شروع پروار، از داروهای مناسب ضد انگل داخلی و خارجی استفاده شود. در روز شروع پروار با مشورت دامپزشک، مقدار آنتی بیوتیک مورد نیاز بر اساس وزن دام به آن تزریق شود و همچنین ویتامین های A ، D3 ، E به مقدار کافی تزریق شود.

علت رشد نکردن برخی بره ها در زمان پرواربندی

گاهی اوقات در زمان پرواربندی از هر نژادی، رشد اکثر بره‌ها به طور طبیعی در حال انجام است اما شاهد این موضوع هستیم که این رشد نه تنها در برخی بره‌ها رخ نمی‌دهد بلکه با افت وزن نیز در این حیوانات روبه رو هستیم. در چنین مواقعی این مشکل غالبا به چند دلیل مانند عفونت،نقض ژنتیکی، انگل،کمبود شیرمادر، هم خونی، شیرسوز شدن بره، عدم رعایت صحیح نکات دوره سازگاری و … اتفاق می‌افتد.
برای اینگونه بره‌ها به دلیل هزنیه بر بودن و عدم بازدهی کافی بهتره پس از یکبار درمان و انگل زدایی (حدود ده روز) در صورت بهبود نیافتن، از گله حذف شوند.

چرا باید طول دوره پرواربندی را با مدیریت کردن، کاهش دهیم؟

برای کاهش هزنیه‌ها و افزایش سودآوری پرواربندی توصیه ما این است که به جای حذف مواد غذایی مفید در جیره، طول دوره پرواربندیگله خود را کاهش دهید. به هر اندازه که قادر به کاهش طول پروار باشید، می توانید در طول سال بره‌های بیشتری را برای فروش آماده کنید. البته توجه داشته باشید که این اقدام به شرط رسیدن وزن بره‌ها به میزان مطلوب است.

فروش دام پروار شده

پس از اتمام دوره پروار، پرواربند باید دام های پروار شده خود را به فروش برساند. روش های مختلفی برای فروش دام های پروار شده وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

۱- فروش دام پروار شده در محل دامداری

در این روش دام ها به صورت تعداد کم و یا به صورت یک جا به فروش می رسد. در این روش دام‌ها باید وزن شده و با توجه به نرخ روز قیمت آنها محاسبه شود. معمولا افراد به اصطلاح چوبدار تمام گله پروار شده را یکجا خریداری می کنند و ممکن است بدون وزن کردن دام ها و بر حسب قیمت بازار قیمتی را به پرواربند پیشنهاد دهند.
اگر پرواربند از میزان وزن دام های خود اطلاع کافی نداشته باشد ممکن است دام ها را کمتر از قمیت واقعی به فروش برساند بنابراین بهتر است پرواربند، دام های پروار شده خود را وزن کند سپس آنها را به فروش برساند.

۲- فروش دام های پروار شده در کشتارگاه یا میادین دام

در این روش پرواربند باید دام های پروار شده خود را به کشتارگاه ها یا میادین دام انتقال دهد. پرواربند در این روش فروش، باید هزینه حمل و نقل و دلالی را نیز پرداخت نماید. پرواربند قبل از فروش، باید از تعداد دام های موجود در بازار و میزان تقاضا برای خرید دام را قبل از فروش بررسی کند تا بتواند سود خوبی از فروش دام‌ها بدست آورد.

ترفندی کاربردی برای بررسی وزن بره ها در دوران پرواربندی 

وزن کردن گوسفند و بره

اطلاع از وزن بره و بزغاله در شروع پرواربندی و در خلال پرورش بسیار ضروری است. پرواربند باید بداند آیا بره و بزغاله در حال چاق شدن هستند یا خیر؟

آیا این افزایش وزن آنها طبیعی است یا کمتر از حد استاندارد است؟ در این صورت باید مشکل یابی نموده و چاره کار را بیابد.

به عنوان مثال اگر بره و بزغاله انگل داخلی یا حتی خارجی داشته باشند علی رغم مدیریت خوب، رشد آنها کمتر از حد استاندارد خواهد بود. بره و بزغاله حیوانات حساسی هستند. بنابراین در وزن کردن آنها نباید زیاده روی نمود زیرا در خلال وزن کردن دام، به آنها استرس وارد میشود و هر گونه استرس موجب کاهش مصرف خوراک و کاهش رشد در آنها می شود.
لازم است حدود ده درصد از کل گله علامت گذاری شده و جهت آگاهی از روند افزایش وزن حداقل هر یک ماه یک بار وزن شوند . انتخاب این ده درصد باید به صورت تصادفی باشد تا بتوان نتایج آن را به کل گله تعمیم داد.

در مورد متوسط وزن گوسفند اینجا بیشتر بخوانید.

 

لزوم یادگیری رازها و روش های جدید در حرفه پرواربندی بره

همانطور که ما در شغل پرواربندی بره باید سعی کنیم که شیوه های صحیح و بهینه توصیه شده از سمت کارشناسان را اجرا کنیم، می‌بایست در زمینه توسعه و یادگیری روش های جدید و سرمایه گذاری در اجرا آنها نیز گام برداریم. در شکل صنعتی دامپروری، بازتاب عملکرد دوره‌ای یک گله به ما مسیر سودآور بودن یا نبودن برنامه ها و روش های مدیریتی گله را به خوبی نمایش می‌دهد. به طور کلی
اگر روند رشد این مسیر صعودی اما با سرعت ثابت یا آهسته باشد بهتره با یادگیری روش های نوین دامداری این صنعت را حتی در سطح کشور رشد دهیم و از نتایج آن بهره مند شویم.

نمونه‌ای از چنین ابتکاری ده سال پیش، در نیوزلند که یکی از پیشگامان صنعت دامداری است، انجام شد. محققان در این کشور با بررسی و تجزیه و تحلیل نرخ رشد بره ها و میزان افزایش وزن این حیوانات به نتایج جالبی دست پیدا کردند. آنها متوجه شدند که متوسط افزایش وزن گیری بره های پرواری زیر 150 گرم در روز است و این بسیار کمتر از آن چیزی بود که آنها گمان می‌کردند. در نتیجه با بررسی های بیشتر و تعیین اهداف بلند پروازانه در سطح ملی توانسته به مقادیر بسیار بیشتری در تمامی واحدهای پرواربندی دست پیدا کنند. اگر در ایران نیز کمی بیشتر دامداران این مسائل را جدی بگیرند، از مزایای بسیار برخوردار خواهند شد و کیفیت گوشت تولیدی آنها نیز در عین هزنیه کرد کمتر، افزایش پیدا می‌کند.

صفر تا صد پرواربندی بره

معرفی دو اشتباه بزرگ در کار پرواربندی گوسفند

  1. انتخاب نژاد نامناسب:
    بارها تاکید کرده‌ایم که بخش بزرگی از سودآوری کار پرواربندی به نژاد انتخابی شما مربوط می‌شود. اگر بدون تحقیق و بررسی یک نژاد کم بازده و ناسازگار با محیط خود را انتخاب کنید، بدون شک نخواهید توانست به حداکثر وزن گیری در مدت زمان کم دست پیدا کنید.
  2. خوراندن جو و ذرت خرد نشده به دام:
    اشتباه بعدی اکثر پرواربندان نیز دادن جو و ذرت درسته به بره ها است. افزودن جو و ذرت خرد نشده به خوراک بره های پرواری نه تنها مواد مغذی آنها به صورت حداکثری جذب بدن دام نمی‌شود بلکه با افزایش مدت پرواربندی، از سود دوره پروار نیز می‌کاهد.

 

 

از نظر اقتصادی پروار کردن گوساله بیشتر سود آوری دارد یا بره؟

 

پرواربندی بره و گوساله

پاسخ این پرسش به متغییر های مختلفی بستگی دارد با اینکه شرایطی مثل بالا بودن قیمت گوساله یا بره پرواری، راحتی پروار کردن گوساله یا بره که منجر به کاهش هزنیه‌های اضافی خواهد شد و مسائلی از این قبیل باعث کم یا زیاد شدن سود دامداران خواهد شد اما به طور کلی توجه به ضریب تبدیل این دو نوع دام به نظر اصلی‌ترین عامل در پاسخ به این سوال است.

سود پروار کردن برای هر حیوانی که ضریب تبدیل کمتری داشته باشد مسلما بیشتر خواهد بود. معمولا بره های پرواری در صورت مدیریت و نگهداری مناسب به ازای هر 6 تا 7 کیلوگرم خوراک، یک کیلوگرم افزایش وزن خواهند داشت. این در حالی است که برای گوساله‌ی پرواری این مقدار افزایش وزن در ازای 7 الی 8 کیلوگرم با همان ترکیبات جیره بدست می‌آید.

به جز این مورد مسئله مهم بعدی بازگشت سرمایه است که معمولا در اکثر مواقع برای بره های پرواری شما خیلی سریع‌تر بازگشت سرمایه را تجربه خواهید کرد. برای بره پرواری طول دوره بازگشت سرمایه حدود هر سه ماه یکبار خواهد بود اما برای گوساله پرواری 6 ماه تا یک سال این فرایند به طول می‌انجامد.

مسئله بعدی پرتقاضاتر بودن بازار گوشت گوسفند نسبت به گوشت گوساله است. به طور میانگین گوشت بره و گوسفند قیمت بیشتری از گوشت گوساله دارد.

مورد آخر هم به قیمت بالای خرید گوساله پای پروار نسبت به بره پای پروار مربوط می‌شود. این موضوع از اساسی ترین معایب پروار کردن گوساله محسوب می‌شود.

برای خرید مرغ و خروس محلی با بهترین قیمت در سراسر تهران کلیک نمایید.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درود بر اساتید و متخصصین عزیز
بنده دبیر بازنشسته دارای زمین کشاورزی، علاقه مند به دامداری بره پرواری میخواستم از شما اساتید گرامی راهنمایی بگیرم من میتونم از طریق جهاد کشاورزی مجوز دامداری بره پرواری بگیرم؟ منظورم اخذ مجوز به راحتی صادر میشه؟
قصد من راه انداری دامداری صنعتی و مدرن هست این امکان پذیر می باشد؟
سوددهی آن نسبت به شغل های کشاورزی دیگر چطوره؟
لطفا” بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید. متشکرم