برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

موثرترین روش های کاهش هزینه در شغل دامپروری

معرفی بهترین و کارآمد ترین روش های کاهش دادن هزینه ها در شغل دامداری و دامپروری

اغلب گله داران و دامپروران با توجه به هزینه های به نسبت زیاد و غیرقابل پیش بینی نظیر هزینه نگهداری و علوفه ، آب ، برق و سوخت دچار مشکلاتی در طول پرواربندی خود می شوند و همواره سعی می کنند تا به دنبال کاهش این قبیل از هزینه های ذکر شده باشند.

اهداف دامپروری کدام اند ؟

تولید محصولات پروتئینی جلوگیری از مهاجرت از روستاها به شهر به وجود آمدن زمینه برای کسب درآمد از مهم ترین اهداف ایجاد دامداری ها سبک می باشد . شغل دامپروری سبب حفظ روستاها و فرهنگ غنی موجود در این مناطق می شود .

هزنیه دامپروری

به نظر می آید از مناسب ترین شیوه های راهبردی برای عبور از تنگناهای اقتصادی در صنعت دامداری راهی جز مدیریت هر چه بهتر هزنیه های نگهدازی و پروش دام ها نمی باشد .

توجه داشته باشید که همیشه انجام کارهای کوچک اصولی بزرگترین تاثیرات را برای شما به همراه دارد .

در بسیار از کشورهای دنیا گوسفندان به دلیل داشتن صرفه اقتصادی بهتر در مقابل سایر انواع دام زنده در رتبه اول صنعت دامپروری قرار دارند .
افراد فعال در شغل پرورش دام زنده علاوه بر تولید محصولات لبنی و گوشتی می توانند محصولاتی غیر مرتبط با مواد غذایی را نیز تولید کنند . از جمله این محصولات می توان به پشم ، چرم ، محصولاتی برای صنایع داروی سازی و پزشکی ، کود برای کشاورزی و چربی های مختلف اشاره کرد .

از مهم ترین ملزومات ایجاد یک مجتمع برای پرورش دام زنده داشتن مهارت کافی ، سرمایه مالی برای ساخت و ساز و همچنین تهیه تعدادی دام می توان اشاره کرد .

در ادامه قصد معرفی چند روش موثر برای کاهش دادن این دسته از هزینه های مربوط به شغل دامداری و دامپروری به شما را داریم پس با ما همراه باشید .

۱-سعی کنید اطلاعات خود را در مورد روش های نوین و صنعتی دامداری افزایش دهید و از این روش ها در شغل خود استفاده کنید . برای اینکار می توانید از مقالات آموزشی ، افراد با تجربه و کتاب های موجود در این زمینه استفاده نمایید.

۲- در مورد سلامت دام بیاموزید و کارهایی مانند آمپول زدن ، چیدن پشم گوسفند ، کمک به تولد بره را حتما را یادبگیرد

۳-حتما گوسفندانی را که به نظر بی حال می رسند و تمایل چندانی بریا علوفه خوردن ندارند شناسایی کرده و برای درمان آنها اقدام کنید.

۴-می توانید با برخی از میوه فروش ها صحبت کنید تا میوه هایی نظیر کاهو ، ذرت ، شلغم ، سیب ، کدو تنبل ، کلم ، کرفس هایی را که قصد دور ریختن شان را دارند به شما بدهند . البته در این مورد باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید به هیچ وجه از میوهای فاسد شده استفاده کنید

۵- آب تمیز و تازه تهیه کرده و در دسترس گله خود قرار دهید ، آب ارزان ترین و با ارزش ترین منبع غذایی است که باید همواره از آن استفاده کنید. در زمستان از آب یخ زده و در تابستان از آب گرم استفاده نکنید زیرا باعث بیماری و بی حالی گوسفندان و دام هایتان می شود.

۶-همواره سعی کنید در فصول بهار ، تابستان و حتی الامکان پاییز گوسفندان خود را در کوه و صحرا بچرانید تا هزینه های مربوط به خوراک دام کاهش یابد.

۷-حتما با استفاده از یک برنامه گوسفندان گله خود را واکسینه کنید و از دکتر دامپزشک مشورت بخواهید تا خسارت تلفات گوسفندان به شما وارد نشود .

هزنیه دامداری

فواید استفاده از یک برنامه غذایی صحیح برای گوسفندان چیست ؟

  1. بهبود تولید مثل
  2. کاهش مبتلا شدن به انواع بیماری ها
  3. افزایش سطح سلامت دام
  4. کاهش هزنیه های درمانیافزایش میزان باروری
  5. ازبین رفتن گنده خواری
  6. بهبود روند تولید شیر
  7. وزن گیری بیشتر بره پرواری
با برنامه صحیح واکسیناسیون دام زنده در این مطلب آشنا شوید .

شاید ساختن یک مجتمع دامپروری و دامداری مناسب و درجه یک چندین سال طول بکشد و برای آن شما مجبور باشید زحمات طولانی را تحمل کنید اما یقین داشته باشید که بعد از طی این مراحل می توانید نتیجه کار خود را از طریق سود بسیار مناسبی که کسب خواهید کرد ، مشاهده نمایید .

بهتر است گله خود را به چندین بخش مجزا تقسیم بندی کنید این کار به شما کمک خواهد کرد تا با تمرکز بیشتری نیازهای هر گروه را معین کنید و برای آن برنامه ریزی نمایید . علاوه بر این مدیریت شما نیز برای متعادل نمودن روند رشد و تولید محصولات بهبود می بخشند

برای تعیین نمودن برنامه خود همچنین می توانید از نرم افزارهایی مانند اکسل و یا دفاتر برنامه ریزی نیز استفاده کنید .

برای شروع دامداری بهتر است از میش هایی که بره دارند استفاده کنید .

مورد بعد برای رسیدن سود خوب داشتن یک تیم و همکاران متخصص و متعد می باشد . مسلما شما نمی توانید تمامی کارها را به تنهایی خودتان انجام دهید چون شغل دامپروری ، حرفه ای بدون تعطیلی و پر زحمت می باشد پس حتما سعی کنید تیمی دلسوز برای خود تهیه کنید .

کسانی که از دام های مولد بره های خود را برای کار دامپروری می گیرند می تواند مدیریت های مالی بهتری را هم برای کار خود داشته باشند .
همچنین یکی دیگر از روش های کاهش هزنیه دامپروری اجاره نمودن زمین هایی مرغوب جهت کشت گیاهانی نظیر یونجه و جو می باشد ، از آنجایی که تهیه خوراک مغذی ، گران می باشد می توانید از این روش برای تهیه بخش بزرگی از جیره دام های خود استفاده نمایید .

اگر با مشکل کپک زدگی و فساد در انبار ذخیره سازی خود مواجه هستید حتما برای حل این مشکل راه حلی را بیابید . ادامه دار شدن این مسئله به بی تردید به برشکستگی شما منجر خواهد شد .

در هنگام خوراک دهی نباید علوفه ها را بر روی زمین بریزید ، بهتر است قبل ورود گوسفندان به جایگاه آخور ها را پر کرده تا از ازدحام این حیوانات در هنگام خوراک دهی کاسته شود .

یک نکته اساسی برای کاهش و مدیریت هرچه بهتر هزنیه ها :

برای مدیریت هرچه بهتر هزنیه ها توصیه می شود تعداد و وزن گوسفندان خود را بالاتر ببرید . این مورد به خصوص در گله های داشتی بیشتر صدق می کند به این دلیل که هر چه گوسفند جثه بزرگتری داشته باشد ، شیر ، گوشت ، پشم بیشتر تولید می کند و بره های بزرگتری را نیز به دنیا می آورد . اصولا پرورش تعداد بیشتر گوسفند در سرشکن نمودن هزنیه ها موثر است مثلا برای نگهداری پانصد راس گوسفند سبک همان تعداد چوپان لازم است که برای نگهداری پانصد راس گوسفند سنگین به این شخص نیازمند هستند .

مشکلات غیر قابل پیش بینی در کار دامپروری

اگر به تازگی وارد کسب و کار پرورش دام زنده شده اید شاید به دلیل اینکه تجربه کمی در این زمینه دارید با نوسانات مختلف قیمتی مثل گران شدن نهاده های دامی با مشکلات اقتصادی مختلفی درگیر شوید و خسارات های مالی نیز متحمل شوید . به این دسته از دامداران باید بگوییم که تنها با گران شدن مقطعی نهاده های دامی و هزنیه های نگهداری به فکر جمع نمودن کسب و کار خود نیافتند بلکه به فکر پیدا کردن راه های مدیریتی بهتر برای ادامه کار خود باشند ، چون به هرحال بعد مدتی بعد از افزایش هزنیه های کار پرورشی ، قیمت دام زنده نیز در بازار افزایش پیدا می کند و تا حدودی این هزنیه های جبران می کند و علاوه بر آن شما با به کارگیری روش های نوین دامپروی می توانید هزنیه های خود را نیز هر چه بهتر کنترل نمایید .

  • سخن آخر : 
  • در تمامی سطح جهان همیشه متخصصان مربوط به امور دامی در کشور ها مشغول پیدا کردن روش هایی برای بهینه کردن فرایند توسعه ی دامپروری ها هستند و روزبه روز از متدها و روش های گوناگون برای دست یابی به این هدف استفاده می کنند .
  • علاوه بر استفاده از روش های بالا اگر به تازگی وارد شغل دامپروری شده اید حتما از افراد با تجربه بخواهید تا به شما کمک کنند و برای انتخاب بره و گوسفندان از نژادهای گوسفندان ایرانی متناسب با محیط و آب و هوای محل خود استفاده نمایید.

تهیه شده توسط بازار گوسفند عرضه کننده بهترین قیمت گوسفند زنده

Rate this post