جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
8 خرداد 1402

چند راس گوسفند در جهان وجود دارد؟

تعداد گوسفندان جهان
فهرست مطالب

اگرچه شاید دانستن پاسخ این سوال برای خیلی از مردم اهمیت چندانی نداشته باشد اما بهتره بدانید که گوسفندان یکی از حیوانات اهلی بسیار مفید و کاربردی برای انسان‌ها محسوب می‌شوند. ما انسان‌ها، از گوشت و شیر این حیوانات گرفته تا پشم و پوست آنها استفاده‌های متنوعی می‌کنیم.

به طور کلی تعداد گوسفندان در جهان بیش از 1 میلیارد راس تخمین زده می‌شود. این تعداد راس گوسفند در تمامی کشورهای جهان به خصوص آسیا، استرالیا و آمریکا پراکنده هستند. البته تعیین دقیق این عدد نیاز به بررسی خیلی دقیقی دارد که تقریبا امکان پذیر نیست. چون که اطلاعات آماری بسیاری از کشورها به دلایل مختلفی مثل سخت بودن شمارش دقیق نیست.

اینکه تعداد آنها در مقیاس جهانی در اندازه‌ای متعادل باشد، باعث می‌شود که روند تولید و مصرف محصولات دامی به گونه‌ای تنظیم شود که نیازهای غذایی و سایر نیازهای ما به این حیوانات تا حد استانداردی تامین شود.

جمعیت گوسفندان

بر اساس نتایج مطالعات صورت گرفته در این زمینه مشخص شده است که علیرغم افزایش جمعیت انسان‌ها، جمعیت و تعداد گوسفندان نه تنها رشد نداشته بلکه به اندازه سابق هم نیست.

جهت خرید گوسفند زنده باکیفیت و مرغوب در شهر تهران کلیک کنید.

این کاهش جمعیت گوسفندان در جهان دلایل مختلفی دارد که برخی از مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • کاهش منابع غذایی به سبب ضعیف شدن پوشش گیاهی مراتع
  • خشکسالی
  • افزایش هزنیه های نگهداری و سودآوری کم
  • سختی و مشقت زیاد
  • عوض شدن ذائقه برخی از انسان ها

آمار جمعیت گوسفند در دنیا

همانطور که گفتیم تعداد گوسفندان در جهان بیش از یک میلیارد راس (چیزی در حدود 1.3 میلیارد) برآورده شده است (بر اساس مطالعات دانشگاه کنتاکی)

از بین تمام کشورهای جهان، چین بیشترین گوسفند را دارد. جالب اینجاست با وجود داشتن بزرگترین جمعیت گوسفند، آنها برترین کشور تولید کننده پشم نیستند. این عنوان به کشور دیگری تعلق دارد که بعداً با جزئیات بیشتر درباره آن بحث خواهیم کرد.

گله گوسفند

بیش از 5 میلیون راس گوسفند در ایالات متحده آمریکا وجود دارد.

با اینکه مصرف گوشت قرمز در این کشور به نسبت بسیاری از کشورها بالاتر است اما تا پایان سال 2020، 5.2 تا 5.3 میلیون راس گوسفند در این کشور شناسایی شده است. این تعداد نسبت به سال 2019 یک درصد هم کاهش داشته و نسبت به زمانی که جمعیت گوسفندان در سال 1884 به اوج خود رسیده بود (تقریباً 51 میلیون راس)، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در کل بیش تر از 75 درصد پرورش دهندگان گوسفند در کشور آمریکا، این حیوانات را با هدف تولید گوشت پرورش می‌دهند.

در کل دنیا، چند نژاد گوسفند می‌توان یافت؟

نژادهای مختلف گوسفندان را می‌توان بر اساس معیارهای مختلف طبقه بندی کرد. بر اساس طبقه بندی دانشگاه کنتاکی آمریکا حدود 900 گونه نژادی از گوسفندان در سراسر جهان وجود دارد. اکثر ما زمانی که یک گله گوسفند را در چراگاه ها یا روستاها می‌بینیم، احساس می‌کنیم تمامی آنها به یکدیگر شبیه هستند اما ممکن است حتی در یک گله نژادهای مختلفی وجود داشته باشند که در میان این گوسفندان تفاوت های آشکاری نیز دیده شود. با این حال برای کسانی که با کار دامداری آشنایی ندارند، تشخیص این تفاوت ها حتی از نزدیک هم ممکن است دشوار باشد مگر اینکه در این خصوص تجربه کافی داشته باشید.

آمار تولید پشم و گوشت گوسفند در جهان

میزان پشم تولید شده توسط یک راس گوسفند متوسط بسته به نژاد گوسفند، جنسیت و شرایط پرورشی می‌تواند متغییر باشد. با این حال، به طور میانگین یک گوسفند نژاد مرینوس در سال می‌تواند حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم پشم تولید کند. البته دوباره تاکید می‌کنیم شرایط پرورش و نگهداری نظیر داشتن تغذیه صحیح، سلامتی خوب و رسیدگی به آن، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی بر میزان پشم تولید هر گوسفند تاثیر گذار است.

تولید این مقدار پشم که برای تمامی نژادها در همین حدود است، مطمئناً کمبود پارچه و نخ پشمی در جهان را برطرف می‌کند.
استرالیا با تولید حدود یک چهارم پشم جهان، پیشروترین تولید کننده پشم است. پس از این کشور چین، روسیه، نیوزلند و آرژانتین در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند. حدود 98 درصد از پشم تولیدی استرالیا برای تولید پارچه و لباس به کشورهای دیگر صادر می شود.

درباره گوسفندان نیوزلند اطلاعات بیشتری در این لینک بدست آورید.

شمارش گوسفندان دنیا

هر ساله مردم دنیا چند کیلوگرم گوشت گوسفندی می خورند؟

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در سال 2021 مصرف گوشت گوسفندی در سراسر جهان برابر 1.7 کیلوگرم برای هر نفر بوده است. البته همانطور که مشخص است این عدد به صورت میانگین بیان شده و مطمئناً برای تمامی مردم جهان این مقدار یکسان نیست.

سالانه نیم میلیارد راس گوسفند در جهان با هدف مصرف گوشت در جهان روانه کشتارگاه ها می‌شوند. با وجود اینکه جمعیت انسان ها در 50 سال گذشته به صورت حدودی دو برابر شده است، اما در همین بازه زمانی مصرف گوشت به سه برابر افزایش یافته است. با وجود بزرگی این رقم، اما تعداد گوسفند ذبح شده در مقایسه با تعداد مرغ کشتار شده که به صورت سالانه تقریبا 50 میلیارد است، عدد بزرگی به نظر نمی‌رسد.

سالانه حدود 8 میلیون راس گوسفند به دلایل مختلف تلف می‌شوند.

به غیر از کشتار با هدف تولید گوشت، تعداد زیادی گوسفند هر ساله به دلایل مثل مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری، نداشتن سرپناه مناسب جهت نگهداری، تصادفات جاده‌ای و … تلف می‌شوند.
یک نکته جالب که در این مورد وجود دارد این است که حدود یک میلیون مرگ و میر گوسفندان تنها در عرض 30 روز پس از پشم چینی این حیوانات رخ می‌دهد. بسیاری از بره ها نیز هر سال قبل از رسیدن به سن 8 هفتگی به دلیل سرما یا گرسنگی می‌میرند.

 

در این سایت ببینید: نحوه آسان خرید خروس سیاه در تهران

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011