برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

کشور نیوزلند چند راس گوسفند دارد؟

گوسفندان کشور نیوزلند

در این شکی نیست که بسیاری از مردم دنیا کشور نیوزلند را به خاطر صنعت دامپروری پویا و تعداد زیاد گوسفندانی که در این سرزمین وجود دارد، می شناسند. شاید شندیده باشید که تعداد گوسفندان در نیوزلند حتی از جمعیت مردم این کشور نیز بیشتر است. اما آیا این حقیقت دارد؟

تعداد گوسفندان نیوزلند واقعا چند راس است؟

برخلاف تصورات پراکندگی و جمعیت گوسفندان در نیوزلند، در گذشته بسیار بیشتر از زمان کنونی بوده است. به طوریکه در سال ۱۹۸۲ بیش از ۷۰ میلیون راس گوسفند در این کشور وجود داشت. این درحالیکه تا سال ۲۰۰۰ میلادی، این جمعیت به ۴۰ میلیون راس کاهش پیدا کرد و در آخرین شمارش سال ۲۰۲۱ در این کشور مطرح در حوزه پرورش دام سبک و سنگین، تنها حدود ۲۶ میلیون راس از تعداد زیاد ۴۰ سال پیش باقی مانده است. به طورکلی نسبت تعداد گوسفندان به جمعیت انسانی در این کشور ۵.۶ به ۱ می باشد. زمانی این نسبت ۲۲ به ۱ می رسید.

جمعیت گوسفندان نیوزلند

 

چرا تعداد گوسفندان در نیوزلند کاهش پیدا کرده است؟

جیمز کوک (کاشف بریتانیایی) در سال های ۱۷۷۳ تا ۱۷۷۷ با وارد کردن چندین راس گوسفند به این نقطه از جهان توانست صنعتی را پایه گذاری کند که بعد ها توسعه حیرت آوری را تجربه نماید. عوامل مختلفی در کاهش تعداد گوسفندان این کشور نقش داشته اند اما اصلی ترین عامل رشد صنعت تولید لبنیات و لغو یارانه دولت به این بخش بود. دهه‌ها پیش زمین های کشاورزی که به صورت سنتی اداره می شدند، توسط کارخانه های لبنیات تصرف شدند. توسعه شهرها نیز مورد دیگری بود که دیگر اجازه استفاده از مراتع را به دامداران نمی داد.

صنعت پرورش گوسفند نیوزلند

امروزه صادرات گوشت گوسفند و گاو بخش بزرگی از منبع درآمدی این کشور را شامل می شود. به جز گوشت، پشم گوسفند نیز چهاردهمین محصولی است که پس از فلزات و سنگ های قیمتی همچون مروارید، بشترین سودآوری را برای این کشور به ارمغان می آورد. تعداد گوسفندان در نیوزلند همانطور که اشاره شد در حال حاضر تقریبا نصف تعداد گوسفندان در دهه ۹۰ میلادی است.
در این کشور استفاده از پیشرفت های حوزه فناوری و دانش در زمینه دامپروری با جدیت زیادی پیگیری می شود. مدیریت عالی مراتع و توجه به پرورش بره های سالم از دیگر نقاط قوت نیوزلند در زمینه گوسفندداری به شمار می رود.

فروش گوشت، شیر (محصولات لبنی) و پشم گوسفند هرساله سود فراوانی را برای دامداران این کشور به وجود می آورد. پشم گوسفند رایج ترین الیاف طبیعی و حیوانی در جهان است که در صنعت پوشاک و نساجی از آن استفاده می شود.

در کنار نیوزلند، کشورهای مطرح دیگری که در دنیای مدرن امروزی به خاطر صنعت رو به رشد دامپروری شناخته می شوند عبارتند از :

استرالیا، چین، هند، ایران و کشورهای جنوبی و مرکزی قاره آمریکا

گوسفند

جهت خرید گوسفند زنده در تهران کلیک کنید.

متوسط تعداد گوسفندان هر کشور بر اساس جدیدترین آمار :

  • چین حدود ۱۸۷ میلیون راس
  • استرالیا حدود ۱۰۰ میلیون راس
  • هند حدود ۶۵ میلیون راس
  • ایران حدود ۵۵ میلیون راس
  • الجزایر حدود ۲۹ میلیون راس
  • برزیل حدود ۲۱ میلیون راس

منشا پیدایش و تاریخچه پرورش گوسفند در کشور نیوزلند

تاریخچه پرورش گوسفند در این کشور فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازه‌ی زمانی بین سال های ۱۸۵۶ تا ۱۹۸۷ را می توان یک دوره طلایی برای صنعت دامپروری این کشور محسوب کرد چرا که رونق اقتصادی خوبی برای طبقه دامداران به وجود آمد.

در آن سال ها اکثر گوسفندان از نواحی دیگری همچون استرالیا به نیوزلند منتقل می شدند. موفق ترین نژادی که در اوایل قرن نوزدهم در نیوزلند پرورش داده می‌شد، نژاد اسپانیایی مرینوس (مرینو) بود. به جز این نژاد گوسفندان لستر، لینکلن و سات داون نیز محبوبیت زیادی در میان دامداران برای موضوع پرورش داشتند.

البته امروزه بیشتر گوسفندان در نیوزلند از نژاد رامنی هستند. این نژاد در اصل به کشور انگلستان تعلق دارد و نسبت به شرایط مختلف جوی سازگار بوده و همچنین توانایی بالایی برای مقابله با بیماری ها دارد.

گوسفند بخشی از فرهنگ نیوزلند است!

گوسفند داری در نیوزلند
اساسا گوسفندها در این قسمت از جهان به قدری محبوب هستند که برخی از مردم به جای سگ و گربه، این حیوانات را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. آنها معتقدند که گوسفند موجودی بسیاری با ارزش، مفید، مهربان و باهوش است.

مهیا کردن شرایط مناسب برای پرورش و مراقبت های دامپزشکی از گوسفندان در نیوزلند به صورت بسیاری جدی توسط دامداران دنبال می شود. گوشت بره کباب شده ، از دیرباز به عنوان یک غذای ملی در نیوزلند شناخته می شود و برای چندین دهه ، کباب بره اصلی ترین غذای خانواده ها در روزهای یکشنبه بوده است. با این حال این رسم در اواخر قرن بیستم تا حدودی کم رنگ تر شده اما هنوز کباب بره طرفداران زیادی دارد.

نیوزلند همیشه مزارع پرورش گوسفند بسیار بزرگی داشته است. در سال ۲۰۱۸ گزارش شده که یکی از بزرگ ترین واحدهای دامپروری این کشور حداقل ۳۷ هزار راس گوسفند و ۵۸۰۰ راس گاو را در خود جای داده است.

در پایان می توان گفت که صنعت پرورش گوسفند بخش عمده ای از تاریخ کشور نیوزلند را به خود اختصاص داده است. در حالی که در مقایسه با گذشته این حیوان نقش زیادی در اقتصاد این کشور ندارد اما هنوز جایگاه قابل قبولی از نظر سودآوری دارد.

 

Rate this post