جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
7 فروردین 1403

کشور نیوزلند چند راس گوسفند دارد؟

گوسفندان نیوزلند
فهرست مطالب

گوسفندان کشور نیوزلند

در این شکی نیست که بسیاری از مردم دنیا کشور نیوزلند را به خاطر مناظر ناهموار و باشکوه و صنعت دامپروری پویا و تعداد زیاد گوسفندانی که در این سرزمین وجود دارد، می‌شناسند. شاید تا به حال شنیده باشید که تعداد گوسفندان در نیوزلند حتی از جمعیت مردم این کشور نیز بیشتر است. اما آیا این حقیقت دارد؟

عمدتا کار پرورش گوسفند در این کشور جزیره‌ای به صورت جدی در دهه 1850 میلادی آغاز شد و از آن زمان تاکنون صنعت پرورش گوسفند، نقش مهمی در اقتصاد نیوزلند ایفا کرده است.

تعداد گوسفندان نیوزلند واقعا چند راس است؟

برخلاف تصورات، پراکندگی و جمعیت گوسفندان در نیوزلند در گذشته بسیار بیشتر از زمان کنونی بوده است. به طوریکه در سال 1982 بیش از 70 میلیون راس گوسفند در این کشور وجود داشت. این درحالیکه تا سال 2000 میلادی، این جمعیت به 40 میلیون راس کاهش پیدا کرد و در آخرین شمارش سال 2021 در این کشور مطرح در حوزه پرورش دام سبک و سنگین، تنها حدود 26 میلیون راس از تعداد زیاد 40 سال پیش باقی مانده است. به طورکلی نسبت تعداد گوسفندان به جمعیت انسانی در این کشور 5.6 به 1 می باشد. زمانی این نسبت 22 به 1 می رسید. البته کاهش یافتن این نسبت به جز کم شدن جمیعت گوسفندان به افزایش جمعیت انسانی این کشور نیز تا حدودی مربوط می‌شود.

جهت خرید گوسفند زنده در تهران کلیک کنید.

 

جمعیت گوسفندان نیوزلند

چرا تعداد گوسفندان در نیوزلند کاهش پیدا کرده است؟

جیمز کوک (کاشف بریتانیایی) در سال های 1773 تا 1777 با وارد کردن چندین راس گوسفند به این نقطه از جهان توانست صنعتی را پایه گذاری کند که بعد‌ها توسعه حیرت آوری را تجربه نماید. عوامل مختلفی در کاهش تعداد گوسفندان این کشور نقش داشته اند اما اصلی ترین عامل رشد صنعت تولید لبنیات و لغو یارانه دولت به این بخش بود. دهه‌ها پیش زمین های کشاورزی که به صورت سنتی اداره می شدند، توسط کارخانه های لبنیات تصرف شدند. توسعه شهرها نیز مورد دیگری بود که دیگر اجازه استفاده از مراتع را به دامداران نمی داد.

 

صنعت پرورش گوسفند نیوزلند

امروزه صادرات گوشت گوسفند و گاو بخش بزرگی از منبع درآمدی این کشور را شامل می شود. به جز گوشت، پشم گوسفند نیز چهاردهمین محصولی است که پس از فلزات و سنگ های قیمتی همچون مروارید، بشترین سودآوری را برای این کشور به ارمغان می آورد. تعداد گوسفندان در نیوزلند همانطور که اشاره شد در حال حاضر تقریبا نصف تعداد گوسفندان در دهه 90 میلادی است.

در این کشور استفاده از پیشرفت های حوزه فناوری و دانش در زمینه دامپروری با جدیت زیادی پیگیری می شود. مدیریت عالی مراتع و توجه به پرورش بره های سالم از دیگر نقاط قوت نیوزلند در زمینه گوسفندداری به شمار می رود.

فروش گوشت، شیر (محصولات لبنی) و پشم گوسفند هرساله سود فراوانی را برای دامداران این کشور به وجود می آورد. پشم گوسفند رایج ترین الیاف طبیعی و حیوانی در جهان است که در صنعت پوشاک و نساجی از آن استفاده می شود.

در کنار نیوزلند، کشورهای مطرح دیگری که در دنیای مدرن امروزی به خاطر صنعت رو به رشد دامپروری شناخته می شوند عبارتند از :

استرالیا، چین، هند، ایران و کشورهای جنوبی و مرکزی قاره آمریکا.

 

گوسفند

 

متوسط تعداد گوسفندان هر کشور بر اساس جدیدترین آمار :

  • چین حدود 187 میلیون راس
  • استرالیا حدود 100 میلیون راس
  • هند حدود 65 میلیون راس
  • ایران حدود 55 میلیون راس
  • الجزایر حدود 29 میلیون راس
  • برزیل حدود 21 میلیون راس

منشا پیدایش و تاریخچه پرورش گوسفند در کشور نیوزلند

تاریخچه پرورش گوسفند در این کشور فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازه‌ی زمانی بین سال های 1856 تا 1987 را می توان یک دوره طلایی برای صنعت دامپروری این کشور محسوب کرد چرا که رونق اقتصادی خوبی برای طبقه دامداران به وجود آمد.

در آن سال ها اکثر گوسفندان از نواحی دیگری همچون استرالیا به نیوزلند منتقل می شدند. موفق ترین نژادی که در اوایل قرن نوزدهم در نیوزلند پرورش داده می‌شد، نژاد اسپانیایی مرینوس (مرینو) بود. به جز این نژاد گوسفندان لستر، لینکلن و سات داون نیز محبوبیت زیادی در میان دامداران برای موضوع پرورش داشتند. نژاد مرینو معمولا بیشتر در مناطق مرتفع جزیره جنوبی نیوزلند یافت می‌شوند.

البته امروزه بیشتر گوسفندان در نیوزلند از نژاد رامنی هستند. این نژاد در اصل به کشور انگلستان تعلق دارد و نسبت به شرایط مختلف جوی سازگار بوده و همچنین توانایی بالایی برای مقابله با بیماری ها دارد. به طورکلی می‌توان گفت که نژاد رامنی با بیش از 50 درصد تراکم محبوب‌ترین نژاد برای دامداران زِلاندِنو محسوب می‌شود.

گوسفند بخشی از فرهنگ نیوزلند است!

گوسفند داری در نیوزلند
اساسا گوسفندها در این قسمت از جهان به قدری محبوب هستند که برخی از مردم به جای سگ و گربه، این حیوانات را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنند. آنها معتقدند که گوسفند موجودی بسیاری با ارزش، مفید، مهربان و باهوش است.

مهیا کردن شرایط مناسب برای پرورش و مراقبت های دامپزشکی از گوسفندان در نیوزلند به صورت بسیاری جدی توسط دامداران دنبال می شود. گوشت بره کباب شده ، از دیرباز به عنوان یک غذای ملی در نیوزلند شناخته می شود و برای چندین دهه ، کباب بره اصلی ترین غذای خانواده ها در روزهای یکشنبه بوده است. با این حال این رسم در اواخر قرن بیستم تا حدودی کم رنگ تر شده اما هنوز کباب بره طرفداران زیادی دارد.

نیوزلند همیشه مزارع پرورش گوسفند بسیار بزرگی داشته است. در سال 2018 گزارش شده که یکی از بزرگ ترین واحدهای دامپروری این کشور حداقل 37 هزار راس گوسفند و 5800 راس گاو را در خود جای داده است.

کدام منطقه در کشور نیوزلند بیشترین تعداد گوسفند را دارد؟

در سال 2020، جزیره جنوبی این کشور جمعیت گوسفندان بیشتری نسبت به جزیره شمالی داشت.

در طول هر سال به طور متوسط چه مقدار گوشت گوسفندی در این کشور تولید می‌شود؟

در سال 2020، حدود 19 میلون راس بره 3.6 میلیون راس گوسفند در این کشور پرورش داده شدند. این تعداد بسیار بیشتر از تعداد گاو و بز است به طوریکه بعد از گوسفند، بالاترین تعداد که حدود 2.7 میلیون راس بود را گاو و گوساله‌های پرواری به خود تعلق داده بودند. برای نیمه آخر سال 2021 و نیمه اول سال 2022، 12.8 میلیون راس که معادل 256000 تن گوشت گوسفندی است را نیز دامداران این کشور روانه بازارهای جهانی کرده‌اند. این میزان به طور میانگین 14 درصد نسبت به زمان مشابه در دوره قبلی کاهش داشته است.

گله گوسفندان نیوزلند

نیوزلند چقدر سالانه پشم گوسفندی تولید می‌کند؟

این کشور رتبه چهارمین تولید کننده پشم گوسفندی در جهان را دارا است و حدود 11 درصد از این نوع محصول دامی را در سراسر جهان تامین می‌کند. سود صادرات الیاف پشم برای دامداران نیوزلندی در سال 2020 چیزی در حدود 432 میلیون دلار بوده است.

بزرگترین تولید کننده پشم گوسفند دنیا استرالیا با 25 درصد سپس چین با 18 درصد و ایالات متحده با 17 درصد هستند.

بهترین محصول صادراتی نیوزلند چیست؟

بیشترین حجم صادراتی نیوزلند تا سال 2019 شیر پرچرب و غلیظ گاوی و گوسفندی بوده که توانسته درآمد 5.73 میلیارد دلاری برای این کشور به ارمغان بیاورد. این مبلغ 14.2 درصد از کل درآمد صادراتی نیوزلند را شامل می‌شود. پس از آن گوشت گوسفند و بز با 2.62 میلیارد دلار قرار دارند.

 

گوسفندان نیوزلند

بره زایی گوسفندان در این کشور چگونه است؟

در نیوزلند، فصل بره زایی بسته به موقعیت جغرافیایی و آب و هوای هر منطقه بسیار متفاوت است و اکثر زایش بره ها معمولاً بین ماه‌های آگوست و اکتبر اتفاق می‌افتد. در جزیره شمالی، تولد بره های جدید خیلی زودتر از جزیره جنوبی، جایی که هنوز برف وجود دارد، انجام می‌گیرد.

در این کشور زایمان میش‌های آبستن در خارج از جایگاه دامداری، یک اتفاق رایج است. نرخ زاد و ولد بره به ازای هر میش تقریباً 2.3 بره و نرخ تلفات تقریباً 23 درصد است.

چند مزرعه یا دامداری گوسفند در نیوزلند وجود دارد؟

آمار دامداری‌هایی که مشغول به پرورش گوسفند هستند در این بخش از جهان با مزارع پرورش دهنده گاو به صورت دقیق قابل تفکیک نیست، چون که عمدتا بسیاری از دامداری‌ها هم گاو و هم گوسفند را با هم نگهداری می‌کنند. بر اساس سرشماری‌های صورت گرفته در سال 2017، 23403 مزرعه پرورش گوسفند و گاو وجود داشته که 45 درصد از کل مزارع نیوزلند را تشکیل می‌دهند. این مزارع 21660000 هکتار را اشغال می‌کنند که 63 درصد از مساحت کشاورزی را تشکیل می‌دهد.

 

در پایان می توان گفت که صنعت پرورش گوسفند بخش عمده ای از تاریخ کشور نیوزلند را به خود اختصاص داده است. در حالی که در مقایسه با گذشته این حیوان نقش زیادی در اقتصاد این کشور ندارد اما هنوز جایگاه قابل قبولی از نظر سودآوری دارد.

 

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

فکر می کنم جمعیت گوسفندان ایران را اشتباه نوشتید! 70، 80 میلیونی هستند!

طبق حدیث موثق از رسول اکرم صلوات الله علیه که فرمودندبهترین کار ها اول کشاورزی و زراعت است دوم گوسفندداری سوم و چهارم باغداری و گاوداری به شرط چرا بردن گاوها .حالا ما دنبال چه کارهایی هستیم.کارهای خدماتی و ….