جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
18 مرداد 1402

شرایط نگهداری گوسفند

نگهداری از گوسفند
فهرست مطالب

پرورش دام‌های سبک نظیر گوسفند و بز می‌تواند سبب به وجود آمدن اشتغال دائم و مفید در مناطق کم برخورداری شود که امکان ایجاد کارخانه های صنعتی را ندارند. به طور کلی هزینه ایجاد یک دامداری گوسفندی کمتر از ایجاد یک مرغداری و یا گاوداری است و بسیاری از ساکنان روستاها و مردم عشایرنشین به نسبت راحت تر از سایر افراد می‌توانند به این شغل ورود کنند.

اما با این حال برخلاف ساده به نظر رسیدن این کار، نگهداری گوسفند نیاز به مراقبت همیشگی و امکانات دارد و همچنین مسئولیت زیادی را به اشخاص فعال در این زمینه وارد می‌کند. در این مطلب به بررسی نکات مربوط به شرایط نگهداری گوسفند می‌پردازیم.

شرایط نگهداری گوسفند

اگر قصد دارید چه به شکل صنعتی یا روش سنتی از یک گله گوسفند نگهداری و مراقبت کنید، باید بدانید که پیش از ورود به آن به آموزش عملی و پشتکار زیادی نیاز خواهید داشت. برخی افراد شاید بنا به تجربیات غلط خود، به شما مشورت دهند که گوسفندداری اصلا به آموزش و کسب تجربه از اشخاص موفق نیاز ندارد، اما باید توجه داشته باشید که در شرایط سخت اقتصادی تنها دامدارانی قادر به حفظ دارایی خود خواهند بود که از این موارد استفاده کنند. در شرایط اقتصاد تورمی، خشکسالی پی در پی، گرانی علوفه، عدم رشد مناسب قیمت دام و… این شرایط ممکن است حتی منجر به ورشکستگی دامدار شود.

اساسا بدون داشتن مهارت های لازم، استراتژی های مناسب، عدم رسیدگی درست به گله امکان رسیدن به سود زیاد امکان پذیر نخواهد بود.

چنانچه قصد خرید گوسفند زنده با مناسب ترین قیمت را دارید، اما مرکز معتبر را برای چنین خریدی نمی شناسید، پیشنهاد می کنم از صفحه اصلی همین وب سایت دیدن نمایید.

مراقبت از گوسفندان

ضرورت مشاوره گرفتن از افراد متخصص

مراقبت مسئولانه از یک گله گوسفند، مستلزم توانایی یادگیری و اجرای تکنیک های مراقبتی و نگهداری صحیح و همچنین واکنش سریع و موثر در مواقع اضطراری است. هر کسی که مسئول مراقبت مستمر از یک گله گوسفند باشد، باید تکنیک های زیر را از یک فرد متخصص و همدل (ترجیحا دامپزشکان) آموزش ببیند.

بیشتر بخوانید: اهمیت ضدعفونی کردن محل نگهداری گوسفندان

چند گوسفند را می توانم نگهداری کنم؟

شاید این سوال مسخره آمیز به نظر آید اما نکته مهمی در این سوال نهفته است که باید شخص دامدار به آن توجه داشته باشد.

توانایی نگهداری و پرورش گوسفند به مسائل مختلفی بستگی دارد که بی توجهی به آن سبب وارد آمدن خسارات به شخص دامدار می شود.

در این جهان ما مدام شاهد افزایش نرخ جمعیت در جهان هستیم. با وجود با رفتن جمعیت اما منابع پاسخگوی نیازهای جامعه ی بشری ثابت بوده و تنها راه و روش بهره برداری از این منابع تغییر کرده است.

بسیاری از افراد که به تازگی وارد این حوزه کاری می شوند درک درستی از این موضوع ندارند. به این صورت که اغلب این افراد تصور می کنند که تنها با خرید چندین راس بره و گوسفند و مهیا نمودن یک محل برای آنان می توانند به سود نسبتا خوبی در زمان کوتاه دست یابند.

در مورد فواید مدیریت صحیح در گله گوسفندان چه می دانید؟ در این مطلب سعی کرده ایم به سوال پاسخ دهیم.

نگهداری از گوسفند

شغل دامپروری همانند بسیاری از مشاغل دیگر نیازمند به کارگیری و داشتن تجربه های مختلفی می باشد. دامداران موفق بعد طی نمودن یکسری مسائل توانسته اند به سودآوری مناسبی دست یابند.

شاید امروزه بدست آوردن تجربه برای شما کاری سخت به نظر آید اما می توانید با کسب دانش مناسب در این زمینه این مسیر را تا حدودی زیادی برای خود هموار تر نمایید.

 

جهت خرید مرغ و خروس محلی در تهران کلیک کنید.

 

مزیت های پرورش دام برای هر شخصی شامل چند مورد می شود که برخی از آنها را در زیر مشاهده می‌کنید.

 • تولید گوشت
 • تولید شیر و محصولات لبنی
 • بازگشت نسبتا سریع سرمایه
 • کم خوراک بودن و پروار زود رس گوسفند در مقایسه با سایر نوع دام های مختلف
راهنمای نگهداری گوسفند

برخی از نیازهای شغل پرورش دام زنده و نگهداری گوسفند عبارتند از :

 • داشتن جایگاه مناسب نگهداری از دام
 • مراقبت شبانه روزی
 • حتما رعایت اصول بهداشتی چه برای گوسفندان و چه برای اشخاصی که در این مجمتع ها مشغول به فعالیت هستند را جدی بگیرید.
 • تهیه علوفه مغذی و مفید
 • توانایی تحلیل بازار و مذاکره برای فروش دام
 • استفاده از نژادهای مناسب
 • داشتن تجهیزات مناسب
 • پاکسازی محل نگهداری دام ها به فواصل زمانی کم
 • روش های انگل زدایی
 • استفاده درست و به میزان کافی از کنسانتره
 • همیشه سعی کنید مراقبت های خوبی از گوسفندان گله خود در طول فصول مختلف داشته باشید.
 • عادت دهی مناسب به هنگام خوراک دهی
 • کاهش میزان استرس گله
 • حفظ کیفیت و تازه بودن نوع خوراک تهیه شده
 • جلوگیری از متراکم شدن مدفوع در کف جایگاه
 • همیشه آب با دمای مناسب را به صورت شبانه روزی در اختیار گوسفندان و سایر دام های خود قرار دهید.

 

به طور مداوم گله خود را از لحاظ بهداشت و سلامتی به طور کامل بررسی کنید:

اگر تجربه‌ای در این خصوص ندارید، از یک دامپزشک برای آموزش کمک بگیرید تا در مواقع ضروری، قادر باشید در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین ایجاد استرس برای دام، درمان را انجام دهید.

رفتار شناسی گوسفندان را بیاموزید:

همیشه در صورت بروز یک مشکل، علائمی در گوسفندان به وجود می‌آید که یک متخصص باید برای شما توضیح دهد تا از عواقب جدی و بالقوه آن جهت جلوگیری یا درمان مطلع شوید.

دامنه طبیعی حرکت مفاصل در گوسفندان را بشناسید:

هنگام معاینه گوسفندان، مهم است که انعطاف پذیری پاهای آنها را بررسی کنید و به دنبال علائم درد، عفونت و التهاب باشید. از یک متخصص بخواهید تا به شما نشان دهد که چگونه دامنه حرکتی مفاصل را بدون آسیب رساندن می‌توانید بررسی کنید.

ارزیابی سلامت شکمبه:

متاسفانه مشکلات مربوط به شکمبه و دستگاه گوارش مانند نفخ یا اسیدوز در گوسفندان بسیار شایع است و در صورت عدم کنترل می‌تواند به سرعت منجر به مرگ دام شود. به همین دلیل باید بیاموزید که چگونه باید سلامت شکمبه را ارزیابی کنید و به سرعت عملکرد سالم و غیر عادی این عضو مهم بدن را شناسایی کنید.

ارزیابی سلامت سم و پا:

گوسفندها ممکن است در طول زندگی خود به تعدادی از مشکلات پا و سم دچار شوند، چه به دلیل رشد بیش از حد سم، محیط اطراف، عفونت یا کهولت سن. مشکلات پا که در زمان مناسب تشخیص داده نشود، می تواند منجر به صدمات دائمی و کاهش قابل توجه کیفیت زندگی گوسفند شود.

ارزیابی مدفوع: 

مدفوع غیر طبیعی گوسفند می تواند نشان دهنده مشکل تغذیه، بیماری یا عفونت انگلی در این حیوان باشد. مهم است که بدانید چگونه ظاهر طبیعی یا غیر طبیعی مدفوع گوسفندان، تحت مراقبت خود را تشخیص دهید تا بتوانید به سرعت یک ناهنجاری را شناسایی و ارزیابی کنید. مداخله زودهنگام می‌تواند جان بسیاری از اعضا گله شما را نجات دهد.

مراقبت های درمانی

مراقبت از گوسفندان در زمان نگهداری
پیرایش و اصلاح سم:

کوتاه کردن سم یک مراقبت ضروری برای سلامت گوسفند است، که باید توسط شخصی که وظیفه نگهداری گله را برعهده دارد، به طور منظم آن را انجام شود. تکنیک نامناسب اصلاح سم می تواند برای این حیوانات دردناک باشد یا حتی به گوسفند آسیب برساند. پس بهتره قبل از شروع اینکار آموزش سم چینی گوسفندان را بخوانید.

 

مدیریت بیماری های پا:

پوسیدگی پا یا گندیدگی سم دو بیماری رایج در گوسفندان است. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند به پایین پا گسترش یابد و باعث آسیب دائمی شود. درمان بستگی به نوع عفونت و میزان پیشرفت در پای گوسفند دارد. اگر بر تکنیک های صحیح مراقبت از پا و سم تسلط نداشته باشید، ممکن است با مشکلات سلامتی جدی تری نسبت به خود عفونت مواجه شوید.

درمان کنه‌ها، مگس‌ها، انگل‌ها و شپش‌ها:

اگرچه ممکن است درمان گوسفند برای این مشکلات ساده به نظر برسد، اما باید از کسی بخواهید که نحوه درست دوز و اجرای درمان‌ها را به شما نشان دهد تا زمانی که کاملاً راحت شوید (همچنین مهم است بدانید چه زمانی نه برای درمان، برای جلوگیری از گسترش سویه های مقاوم باید آمادگی داشته باشید). برخی از افراد در صورت قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفت کش ها یا داروهای کنترل آفات می توانند به شدت بیمار شوند یا بمیرند. مگس ها در محیط نگهداری گوسفند نیز باید به طور موثر کنترل شوند، زیرا می توانند بیماری های جدی را گسترش دهند.

واکنش به نفخ گوسفند:

شما باید دقیقا بدانید که اگر گوسفندی از نفخ یا اسیدوز رنج می برد، چه کاری باید انجام دهید، از جمله ارزیابی وضعیت و واکنش سریع به این بیماری باید قبل از دامپزشک به دلیل حاد بودن مشکل، انجام بگیرد.

اگر گوسفندی نشانه‌های پریشانی شدیدی را نشان می‌دهد، ممکن است فقط چند دقیقه فرصت داشته باشید تا درمان نجات‌بخش را انجام دهید. بعید است که دامپزشک بتواند به موقع به محل برسد، بنابراین نگهبانان گله باید از قبل آموزش ببینند که در مواقع اضطراری چه کاری انجام دهند.

تجویز داروهای خوراکی و تزریقی و لوله گذاری به اندام توخالی مانند مری یا نای

باید بیاموزید که چگونه یک قرص را به طور ایمن به گوسفند بدهید، بدون اینکه باعث استرس بی مورد یا خطر خفگی تصادفی آن شوید. همچنین لازم است نحوه تجویز و استفاده از محلول های تزریقی را یاد بگیرید. اگرچه استفاده از داروهای خوراکی اغلب به داروهای تزریقی ترجیح داده می‌شود و مصرف آنها هم برای گوسفندان و هم برای پرورش دهندگان استرس کمتری دارد، اما گاهی اوقات تزریق ضروری است. بنابراین باید یاد بگیرید که چگونه آن را به درستی انجام دهید. لوله گذاری معده (مثلاً در صورت نفخ یا اسیدوز) هم باید حتماً توسط متخصص آموزش داده شود. خطرات مرگ و میر به دلیل بیولوژیکی در گوسفند بسیار زیاد است.

تجویز مایعات زیر جلدی:

گوسفند بیمار ممکن است دچار کم آبی شود که می تواند خطرناک باشد. برای حفظ هیدراتاسیون مناسب در گوسفندی که به خودی خود نمی نوشند، باید یاد بگیرید که مایعات را به صورت زیر جلدی برای آنها مصرف کنید.

مداخله سریع برای درمان سنگ های ادراری:

اگرچه گوسفند نسبت به بز به ندرت دچار سنگ کلیه می‌شود اما در بیشتر گوسفندان نر شاید گوسفندی وجود داشته باشد که نمی تواند به خوبی ادرار کند و در خطر مرگ قرار بگیرد. شما باید علائم هشدار این مشکل را به خوبی بشناسید و در صورت لزوم بتوانید به سرعت از دامپزشک کمک بگیرید.

مطالب تکمیلی در رابطه با نحوه صحیح نگهداری گوسفند 

اگر به دنبال افزایش میزان تولید مثل در گله خود هستید علاوه بر تغذیه مناسب میش های خود باید از حدود 90 روز قبل از فصل جفت گیری به تغذیه با علوفه غنی برای قوچ های خود نیز توجه کنید و سعی کنید که آنها را برای این زمان از مدتی قبل تر آماده کرده باشید. زیرا داشتن فعالیت جنسی بالا در این فصل باعث می شود حیوان میل کم تری به غذا خوردن داشته باشد و کیفیت اسپرم تولید پایین بیاید برای همین باید از مدت ها قبل ذخیره مواد مفید در بدن قوچ را بالا ببریم.

برای تغذیه گوسفندان خود سعی کنید از مواد غذایی که کپک زده و خراب شده اند به هیچ وجه به تنهایی استفاده نکنید زیرا وجود این مواد نه تنها باعث بیماری شدن دام خواهد بلکه باعث می شود فراورده های تولیدی نیز دچار مشکل در سلامتی شوند و امنیت غذایی جامعه را با خطر مواجه می سازد.

 • در مورد ویژگی های یک جایگاه نگهداری دام زنده مناسب چه می دانید؟ با کلیک کردن می توانید اطلاعات خوبی را دراین باره بدست آورید.

چرا می خواهید گوسفند پرورش دهید؟

شغل نگهداری گوسفند باوجود مزایای مختلفی که دارد اما شغلی نیست که شما تصور کنید بدون داشتن علاقه، صبر و تحمل مشکلات عدیده در آن بتوانید موفق شوید. موفقیت در این شغل نیازمند داشتن مجموعه ای از مهارت ها می باشد.

اگر صاحب مجموعه ی دامپروری هستید بهتر است که همیشه سعی کنید محیط صمیمی را در محل کار ایجاد نماید. از مهم ترین نتایج این نوع برخورد این است که کارکنان شما هر چه بیشتر برای پیش برد اهداف تولیدی ترغیب می شوند.

بسیاری از افراد فعال در حوزه پرورش دام به خصوص پرورش گوسفند و بز هستند یک موضوع را نادیده می گیرند و آن هم تفاوت هایی است که بین این دو نوع دام سبک وجود دارد. اگرچه که گوسفند و بز از بسیاری از جهات شباهت های فراوانی به یکدیگر دارند اما نوع تغذیه و روش های نگهداری آنها با یکدیگر متفاوت است. از این رو بهتره که بیشتر در این باره تحقیق شود.

نگهداری از گوسفند یک نوع تجارت است، پس به مانند هر کسب و کاری به یک برنامه مدون کاری نیازمند می باشد. اگر بی هدف و یا از روی ناچاری از گوسفندان نگهداری می کنید ، پیشنهاد می‌کنیم که به جای اتلاف وقت خود، به فکر شغل جدیدی که به آن علاقه مند هستد، باشید.

تفاوت بین گوسفند و بز چیست ؟ 

گله داری گوسفند

تامین امنیت در مجتمع دامداری گوسفندی 

سرقت گوسفند و دیگر احشام موضوعی درد آور برای قشر زحمت کشی است که با تلاش و مشکلات فراوان در طی چندین سال سعی می کنند کسب و کار خود را توسعه دهند . برای پیشگیری و کاهش احتمال سرقت و دزدی در دامداری ها باید موارد را حتما در نظر بگیریم ، از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد :

 1. ساخت جایگاه نگهداری دام ها در محیط نزدیک به عبور و مرور مردم
 2. مجهز کردن دامداری به تجهیزاتی مانند دوربین مدار بسته ، سنسور و آژیر ضد سرقت
 3. استفاده از قفل های مطمئن
 4. استخدام نگهبان شناخته شده و با سابقه روشن و همچنین مسئولیت پذیر
 5. قفل نمودن محل نگهداری گوسفندان در شب ها
 6. استفاده از سگ نگهبان
 7. نصف حفاظ بر دیوارها

همچنین بهتر است به هرکسی اجازه ورود به دامداری خود را ندهید چون بارها پیش آمده است که سارقان ابتدا محیط سرقت را سعی می کنند به هرنحوی شناسایی نمایند و بعدا اقدام به سرق می کنند.

با اصول و شیوه های صحیح نگهداری از مرغ و گوسفند در یک محیط در این مطلب آشنا شوید.

تا حد امکان گوسفندان را از بز ها جدا نگهداری کنید:

نظرات ضد و نقیضی در این مورد وجود دارد. برخی متعقدند که در صورت جدانکردن این حیوانات راندمان تولید محصولات دامی کاهش پیدا می کند اما خب برخی از دامداران چنین اعتقادی ندارند. به هر حال به نظر ما بهتره که تا حد امکان این جداسازی انجام پذیرد.

 

 

با ما در سایت بازار گوسفند بزرگترین سایت آموزش دامپروری همراه باشید. برای کسب اطلاعات تخصصی تر در زمینه نگهداری گوسفند سایر مقالات ارائه شده در این سایت را می‌توانید مطالعه نمایید.

شماره های تماس


جهت سفارش گوسفند زنده با بهترین کیفیت گوشت دهی به همراه خدماتی متنوع از جمله ارسال و ذبح رایگان و بهداشتی با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید

                   021-66000798  | 09197124011
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها